Kanceri i qafës


Kanceri i qafës - një tumor malinj që zhvillohet nga rreshtim mukozës së mitrës në zonën tranzitore të epitelit të qafës së mitrës vaginale. Kancer cervikal është një nga tumoreve malinje më të zakonshme në femra është e dyta në frekuencë pas kanceri i gjirit. Çdo vit zbuluar më shumë se 500 mijë raste të reja të kancerit. Një pjesë e konsiderueshme e pacientëve të tumorit zbuluar në një fazë të vonë, për shkak të mungesës së mbulimit diagnostik të popullsisë femërore, si dhe një normë të lartë të rritjes së tumorit.


Shkaqet e kancerit të qafës së mitrës

Zakonisht gjetur një kombinim i disa faktorëve. Tumori më i zakonshëm në gratë e moshës 40- 55 vjeç me të ardhura të ulëta shtresave shoqërore, të cilët jetojnë në zonat rurale dhe kanë më shumë se 6 fëmijë.

Zhvillimi i kancerit të qafës së mitrës është i ndikuar nga faktorë të tillë:

- Fillimin parë e aktivitetit seksual - 14 -18 vjet, në këtë moshë të epitelit të qafës së mitrës dhe papjekur veçanërisht të prirur për veprimin e faktorëve të dëmshme.
- Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë (të barabartë ose më shumë se 5 rrit rrezikun e kancerit nga 10 herë) edhe gruan dhe burrin e saj;

- pirja e duhanit më shumë se 5 cigare në ditë;
- kontraceptive hormonale dhe, rrjedhimisht, refuzimi i pengesë kontraceptive (kondom dhe kapele), me një rrezik të Infeksionet seksualisht të transmetueshme;
- higjiena jo gjenitale; Partnerët e seksit që nuk ishin nënshtruar rrethprerjen (si kanceri i qafës së mitrës mund të provokojë smegma);
- mangësi mungesës së imunitetit në dietën e vitamina A dhe C;
- viruset herpes gjenital dhe cytomegalovirus;
- Infeksioni me virusi lyth njeriut (HPV).

Aktualisht, përmes studimeve ndërkombëtare të provojë një rol të drejtpërdrejtë kancerogjene të HPV në kancerin e qafës së mitrës. Gjetur 80 në 100% e qelizave të kancerit cervikal permbajtur papillomavirus njeriut. Pasi në qelizë virusi është ngulitur në zinxhirin e ADN bërthamën e qelizës, duke e bërë atë "të punojnë për veten e tyre", duke krijuar grimca të reja virale, bazuar në qelizat përmes shkatërrimit të saj, futet në qelizat e reja. Infeksioni HPV transmetohet seksualisht. Virusi mund të sigurojë produktiv (formimin e lythat gjenitale gjenitale, papilomat) dhe kthehet efekte në qelizat (duke shkaktuar degjenerim dhe kancerin).

Ka disa forma të ekzistencës në trupin e infeksionit HPV:

- asimptomatike - pavarësisht nga fakti se cikli jeta virusi është i plotë në qelizat e pacientit gjatë shqyrtimit praktikisht undetectable dhe, pas disa muajsh, me kusht imunitet të mirë mund të excreted spontanisht nga trupi;

- Forma subklynycheskaya - kur shihet me sy të lirë patologjinë cervikal nuk është përcaktuar, por colposcopy zbuloi lythat të shumta të vogla epiteli i qafës së mitrës;

- Format tregues i infeksionit, lythat gjenitale përcaktuar qartë në vulvë, anus, në qafën e mitrës pak.

Ka më shumë se 80 lloje (lloje) të virusit, 20 prej tyre mund të infektojnë mukozës së organeve gjenitale. Ata të gjithë kanë efekte të ndryshme në zhvillimin e kancerit të qafës së mitrës: viruset "rrezik të lartë" 16, 18, 31, 33, 35,39, 45, 50, 51, 52, 56, 58, 59, 64, 68, 70 lloje ; viruset "rrezikut të ulët": 3, 6, 11, 13, 32, 42, 43, 44, 72, 73 lloje.

Është konstatuar se 16 dhe 18 lloje më së shpeshti gjenden në kancerin e qafës së mitrës, 6 dhe 11 - në tumoreve beninje dhe vetëm herë pas here në kancer. 16 Ky lloj ndodh në kancerin e qafës së mitrës squamous, dhe 18 me tipit adenocarcinoma dhe kancerit dobët diferencuar.

Sëmundje parakanceroze (e rrezikshme për shkak të transformimit të shpeshta në kancer), dysplasia qafës së mitrës (ndryshimet në strukturën e epitelit se është normale), erozioni i qafës së mitrës, leukoplakia. Të kërkojë që trajtimi shpesh avullimit lazer e zonës së prekur.

 

1 polip qafës së mitrës; 2 erozioni i qafës së mitrës.

Simptomat e kancerit të qafës së mitrës

Simptomat e kancerit të qafës së mitrës janë të ndarë në të përgjithshme dhe specifike.

Simptoma të përbashkëta: dobësi, humbje peshe, humbje e oreksit, djersitje, ngrihet paarsyeshme në temperaturën e trupit, marrje mendsh, zbehje dhe lëkurë të thatë.

Simptomat specifike të kancerit të qafës së mitrës mund të përfshijnë:

1. Diktim nga trakti gjenital nuk janë të lidhura me menstruacioneve, mund të jetë i vogël, mazhuschie apo të rëndë, në disa raste gjakderdhje. Shpesh diktim të ndodhë pas marrëdhënieve seksuale - "izolimin e kontaktit". Manifestimet e mundshme në formën e shkarkimit aciklike ose kundër menopauzës. Në fazat e mëvonshme të përzgjedhjes mund të marrë një erë të pakëndshme lidhur me shkatërrimin e tumorit.

2. Dhimbje në fund të barkut, diktim mund të shoqërojnë ose të ndodhë në forma të avancuara të kancerit si rezultat i pranimit të infeksionit ose tumor, apo strukturat e tjera legenit (rrjet nervore, mure legenit).

3. Ënjtje e gjymtyrëve, organe gjenitale të jashtme të ndodhë me progresion të sëmundjes në raste të avancuar dhe shumë më të avancuar, të rezultojë nga metastazë të afërta nyjet limfatike pelvike dhe bllokimin e gjakut të madh kullimit vaskulare nga gjymtyrë të ulët.

4. Shkelja e zorrëve dhe fshikëzës tumor lind në këto organe - formimin e fistulat (hapje mes autoriteteve nuk ekzistojnë në normale).

5. mbajtja urinar lidhur me ngjeshje mekanike e uretër nyjet limfatike metastatic pasohet me përjashtim të veshkave, formimin hydronephrosis, hetimi atëhershëm helmimi e produkteve të mbeturinave të trupit (uremia) në mungesë të urinës - anuria.

Gjithashtu përshkruar ndryshime të çojë në depërtimit të infeksionit purulent në traktin urinar të pacientëve dhe të vdekjes nga komplikime të rënda infektive. Shansi i hematuria (gjak në urinë).

6. edemë të ulët skaj në njërën anë - mund të ndodhë në fazat e mëvonshme, në praninë e metastases në nyjet limfatike legenit dhe ngjeshja e anijeve të mëdha të gjymtyrë.

Provimi për kancerin e qafës së mitrës dyshuar përfshijnë:

1. Shqyrtimi i pasqyra dhe bimanual studimit (manual) - shqyrtimin e standardeve nga gjinekologu, inspektim vizual zbulon patologjinë e tumorit ose të dyshuar shfaqjes së mukozën e mitrës (rritje, ulcerat);

Në pamje pasqyra qafën e mitrës

2. Ngjyra e zgjidhjes së jodit (jodit) dhe acid acetik zbulon shenjat indirekte të tilla si kanceri origjinale dhe zhvilluar qafës së mitrës - dredhje vaskulare, pikturë lezione patologjike janë më pak intensivisht se komplote dhe të tjerët normale;

Plot epiteli modifikuar (zona e errët e shigjetës)

3. Kolposkopi - ekzaminimi i qafës së mitrës nën zmadhim 7,5- 40 herë, duke lejuar më shumë detaje për të shqyrtuar qafën e mitrës për të zbuluar proceset precancerous (dysplasia, leukoplakia) dhe forma origjinale e kancerit;

 

Qafën e mitrës leukoplakia gjatë kolposkopisë

4. Smears për ekzaminim citologjik të qafës së mitrës dhe kanalit të qafës së mitrës - duhet të bëhet çdo vit për çdo grua për të identifikuar mikroskopike, format e hershme të kancerit;

5. biopsi e qafës së mitrës dhe qafës së mitrës curettage kanalit - duke marrë në një pjesë të kërkimit nën mikroskop qafës së mitrës detyrueshëm për kancer të dyshuar, mund të kryhet me një bisturi apo thikë elektrike.

6. ultratinguj e organeve pelvike - për të vlerësuar përhapjen e tumorit në legen (faza), të nevojshme për planifikimin e operacionit;

7. tomography llogaritur legenit - në raste të errët e tumorit të dyshuar që mbin organeve ngjitur;

8. intravenoz urography - kryhet për të përcaktuar funksionin e veshkave, pasi kanceri i qafës së mitrës është ngjeshja e zakonshme ureteral tumor, e ndjekur nga funksioni dëmtuar renal dhe e saj jashtë për të punuar;

9. cystoscopy dhe Rectoscopy (ose irrigoscopy - zorrë renthenokontrastnoe studim) - studimi i fshikëzës dhe rektumit për të zbuluar tumor të tyre;

10. radiografi gjoks dhe me ultratinguj e barkut - është kryer për të përjashtuar metastaza largët.

Fazat e kancerit të qafës së mitrës:

Faza 0 - faza fillestare - "carcinoma in situ" mbijetesa e pacientëve pas trajtimit është 98-100%;
Faza 1 (A, A1, A2-1V, B1, B2) - ndahet në nëngrupe A-fazë tumor pushton në indet e mitrës jo më shumë se 5 mm në tumoret stadiya- deri në 4 cm;
Faza 2 (A dhe B) - tumori përhapet në mitër, por pa përfshirë muret e pelvisit ose të tretën e sipërme të vaginës;

Faza 3 tumor pushton tretën e sipërme të vaginës, mur legenit apo shkakton hydronephrosis me një ode për pjesë (mbivendosjet uretër, veshkave përjashtuar nga puna);
Faza 4 mbirjes në fshikëz, rektumit ose legen kockave (kryqe), si dhe prania e metastases largët.

Metastases - një shfaqje nga tumori kryesor me strukturën e saj dhe në gjendje të rritet, ndërprerë funksionin e këtyre organeve ku ata zhvillojnë. Shfaqja e metastases për shkak të rritjes natyrore të indeve të tumorit rritet ushqim të shpejtë të mjaftueshme, jo të gjitha elementet e tij të qelisë humbet kontakti me të tjerët, thyen larg nga tumori dhe në enët e gjakut të kryera me anë të trupit dhe në organet e vogla dhe të zhvilluara vasculature (mëlçisë, mushkërive, trurit, kockat), të depozituara në to nga gjak dhe fillojnë të rriten, duke formuar një metastaza kolonisë. Në disa raste, metastases mund të arrijnë madhësi të madhe (mbi 10 cm), dhe të çojë në vdekjen e pacientëve me tumore dehje e jetës dhe përçarje të trupit. Kanceri i qafës së mitrës shpesh metastasizes në nyjet limfatike - yndyrë legenit, në rrjedhën e tufa të mëdha vaskulare (çapokor); Organet e largët: mushkëritë dhe pleurë (mushkëritë rreshtim Veshje), mëlçisë dhe organeve të tjera. Nëse metastazë vetmuar mund të hequr ato - ajo i jep një shans më të mirë të rimëkëmbjes. Nëse ata shumësi - vetëm kimioterapia mirëmbajtjes. Probleme të mëdha duke dhënë pacientëve pleurit - rreshtim metastatic mushkërive, duke çuar në shkeljen e pėrshkueshmėrisė saj dhe akumulimin e lëngjeve në zgavrën e kraharorit, çon në ngjeshje e organeve - mushkëritë, zemra, dhe shkaktojnë gulçim, intensitet gjoks dhe pacientët lodhje.

Moti i favorshëm është e mundur vetëm në qoftë se trajtim adekuat (kirurgji ose radioterapi, ose të dyja) gjatë 1-2 fazat fillestare. Për fat të keq, 4 Mar fazën shkalla e mbijetesës është shumë e ulët, më pak se 40%.

Trajtimi i kancerit të qafës së mitrës

Shumica rezultate të mira të marra në trajtimin e kancerit të hershëm të qafës së mitrës ("carcinoma in situ") nuk rriten në indet përreth. Në pacientët e rinj të moshës riprodhuese që janë planifikuar të lindjes, ka disa opsione të trajtimit për organin, prerje e zonës së prekur brenda një bisturi ose inde të shëndetshme avullimit lazer, cryosurgery (azotit të lëngshme), heqja tejzanor e mitrës.

Kur kancerin microinvasive - një tumor rritet në indet themelore më pak se 3 mm, si dhe në të gjitha fazat e tjera të tumorit, operacioni është e nevojshme - hysterectomy pa shtojca në gratë e moshës riprodhuese dhe heqjen e shtojca të femrave postmenapauzalnom periudhë. Në këtë rast, pasi fazën e trajtimit 1b për të hequr bashkangjitur nyjet limfatike ngjitur.

Përveç kësaj, operacioni mund të plotësohet me radioterapi (rrezatim).

Nëse faza e mundur 1-2 terapi rrezatimi i pavarur pa kirurgji: intracavitary (nëpërmjet vaginës) dhe të largët (nga jashtë).

Zgjedhja e trajtimit varet nga mosha, shëndetin e përgjithshëm, dëshirat e pacientit.

Kur rritje përbrenda tumor në organet përreth është operacion i mundshëm i kombinuar (heqja e mitrës me anën e autoriteteve).

Për paoperueshëm opsion i madh trajtim tumor është terapi rrezatimi dhënë një reduktim të madhësisë së tumorit, operacion tjetër hap të mundshëm.

Për fazën e mëdha tumor të mundshëm operacioni paliativ (lehtësim të simptomave): prodhimit colostomy në stomak, duke formuar një anastomosis anashkalojë.

Mundësitë e trajtimit mund të duket kimioterapi - kirurgji ose terapi chemo-rrezatimi pa kirurgji.

Në prani të metastazave të organeve të largët - vetëm kimioterapia.

Shërim të plotë të pacientit mund të rezultojë në përdorimin e ndikimit kirurgjikale ose të kombinuar.

Pas trajtimit monitorimit domosdoshmërisht dinamike: pjesëmarrja në gjinekologu për të kryer colposcopy dhe vija çdo 3 muaj.

Në asnjë rast nuk duhet të angazhohen në vetë sepse periudha e favorshme për trajtim gjatë kësaj kohe do të jetë e humbur.

Komplikimet e kancerit të qafës së mitrës:

ngjeshja e ureters, mbajtjes urinar, hydronephrosis, infeksion purulent i traktit urinar, gjakderdhje nga tumoret e traktit gjenital dhe bollshëm deri në (fatale), formimin gyp (mesazhet ndërmjet fshikëzës apo zorrëve dhe të vaginës).

Konsultimi mbi kancerin e qafës së mitrës:

Pyetje: Sa shpesh gratë me kancer të qafës së mitrës?
Përgjigje: Ky tumor ndodh mjaft shpesh merr vendin e 2 në frekuencë pas kancerit të gjirit në Evropë. Në-6 vend në mesin e tumoreve malinje dhe 3 të sistemit riprodhues. Gratë të sëmurë e të gjitha moshave, por shumica e 50- 55 vjet.

P: A mund fëmijëve të lindur pas trajtimit për kancerin e qafës së mitrës?
Përgjigje: Po, ndoshta, në qoftë se fazat e hershme të kancerit dhe organit të kryer operacione.

Pyetje: Çfarë është alternativë për trajtim kirurgjik i kancerit të qafës së mitrës ekzistojnë?
Përgjigje: mundësitë e trajtimit mund të jetë shumë, varësisht nga dëshira dhe kapaciteti i institucioneve mjekësore të pacientit: bisturi autopsi (amputim thikë) brenda indeve të shëndetshme ose avullimit lazer, cryosurgery (azotit të lëngshme), heqjen tejzanor e mitrës dhe të tjerët.

Oncologist Barinov Natalia