Kancerit ovarian


Kanceri ovarian - një prej kancereve më të zakonshme që ndodhin në gra. Incidenca Peak ndodh në 60 vjet. Kanceri i 45 vjet ovarian është mjaft e rrallë. Deri më sot, incidenca shkon 9-17 gra për 100 000 gra në vit. Për kancerin ovarian është i një rëndësie të madhe predispozitë familjare. Për shembull, në qoftë se kanceri ovarian ishte në dy të afërmve të shkallës së parë (nëna, motra, bija), rreziku është 50%. Me një histori familjare të kancerit ovarian zhvilluar 10 vjet më parë.


Shkaqet e kancerit ovarian

Ka shumë teori që kërkojnë për të shpjeguar shkakun e kancerit ovarian. Për shembull, teoria e "evolucionit të vazhdueshëm", shpjegon kancerit ovarian rritjen e numrit të ovulacionit, duke çuar në një rritje të ovarian dëmit epiteliale sipërfaqësore. Pas kësaj teorie, gratë nulliparous në rrezik më të madh të kancerit ovarian se sa ata të cilët në mënyrë të përsëritur shtatzënë, lindin dhe gji-ushqyer. Megjithatë, ne duhet të pranoj se krahasimi lindja dhe jo lindjes për të gjitha gratë e mbajtura oncogynecology sëmundje dhe ka ku të përgjigjet saktë - ose asnjë faktor të ndikimit në rastet e lindjes rritur e kancerit. Prandaj, kjo teori kancer s'kërkon prova dhe ovarian. Pa dyshim, shkaqe të besueshme për tani nuk u gjet.

Llojet e tumoreve ovarian

Për strukturën histolohiskomu identifikon tumoret e mëposhtme ovarian: tumoreve i lëngshëm (75%) e tumoreve Mucinous (20%) e tumoreve endometrial (2%), tumor svetlokletochnye (1%), tumoret Brenner (më pak se 1%), tumor të përziera (1%) kancer padiferencuar (më pak se 1%), tumoret unclassifiable (1%). Secila nga këto forma mund të jenë: mirë, keq dhe kufitare.

Kufiri i tumorit - një tumor i shkallës së ulët të keqdashje. Gjatë kohë të gjatë ata nuk shkojnë përtej vezore. Në Bolshinsvto raste ndodhin në të vjetër 30-50 vjet, kanë një prognozë të favorshme.

Tumoret më të zakonshme lëngshëm ovarian. Ata zakonisht rezultojnë nga zhytje të thellë në epitelin ovarian sipërfaqe. Ndër të gjitha tumoreve lëngshëm vijës kufitare është 10%, dhe kryesisht aty për 40 vjet. Malinje Forma - kanceri ovarian lëngshëm - forma më e zakonshme e kancerit ovarian. Midis tyre janë tre gradë e diferencimit: të lartë, të moderuar dhe të ulët.

Tumoret Mucinous përbëjnë 15 - 20% të të gjithë tumoreve epiteliale ovarian. Mund të arrijë përmasa gjigande, zënë të gjithë zgavrën e barkut. Në 8-10% të rasteve janë bilaterale, shpesh përtej vezore. Në 5-10% të rasteve keqdashje tumoreve beninje Mucinous. Tumoret papilare Mucinous, rritje në më pak të zakonshme se në lëngshëm, por ata janë përballur sugjerojnë aktivitet të lartë mitotike në indet e tumorit.

Tumoret mbetura epiteliale ovarian janë më pak të zakonshme.

Simptomat e kancerit Ovarian

Tabloja klinike në shumicën e rasteve asimptomatik. Simptomat më karakteristike:

1. Shkelja e ciklit menstrual
2. Vështirësia urinimi dhe kapsllëk - një rritje në madhësinë e tumorit, dhe ngjeshja e organeve përreth.
3. ndjenjë e plotësi apo presion dhe dhimbje në bark.
4. dyspareunia - seksi të dhimbshme.
5. Ndoshta dukuri e kushteve të jashtëzakonshme të tilla si tumor rrotullim rrjedhin apo këputje e tumorit. Kjo gjendje kërkon kirurgji të menjëhershme.

6. Rritja dhe bloating, kapsllëk, vjellje, humbje e oreksit ose ngopjes së shpejtë - një karakteristikë simptomë e fazat e mëvonshme të sëmundjes.
7. Diktim - një ankesë rrallë karakterizohet kryesisht për pacientët postmenopausal.
8. Shfaqja e lëngjeve në bark dhe legen

Provimi për kancerin ovarian dyshuar

Prova kryesore Objektivi i kancerit yaichinikov - prania e formimit rrethojnë në legen, dendur, zakonisht e vërtetë, i përafërt ose gunga. Kur prania e ascites dhe formimin vëllimi në legen mund të jetë pothuajse me saktësi të flasim për tumoreve ovarian.

Është e rëndësishme të mbani mend se me fillimin e menopauzës, ovaries uljen e një gruaje në madhësi dhe jo i dukshëm. Shtojca Pra mira palpovani në shqyrtimin normal gjinekologjike duhet të lajmërojnë.

Metodat kryesore diagnostike përfshijnë:

1. Bimanualnohodoslidzhennya - Lejon për një arsimim në shkallë mjaft të madhe Preket fëmija arsimin në legen, për të përcaktuar madhësinë e përafërt e saj, raporti i organeve përreth (forcoi ose jo) për të vlerësuar arsimin lëvizjen, formën e vet dhe natyrën e sipërfaqes.

2. Analizat klinike dhe biokimike të gjakut, urinës - Ndryshimet tipike të veçanta specifike të kancerit ovarian është vërejtur. Leukocytosis të jetë e mundur, anemi, rritje ESR. Kur metastases mëlçisë janë modifikuar shënuesve hepatike - ALT, AST, bilirubin.

3. Përcaktimin e nivelit të AK-125. Antigen CA-125 - një glicoproteinë të lartë molekulare, të cilat janë të prodhuara nga qelizat tumorale te ovarian epiteliale dhe qelizat e tjera patologjike dhe normale. Rregulla 10-13 U / ml për gratë, kufiri i sipërm i normale sipas burimeve të ndryshme mund të arrijnë 35 IU / ml. Në nivel prej më shumë se 95 U / ml ne lidhje me formimin e brendshme që del prej mitrës, saktësia e metodës është 95%. Megjithatë, kjo është tipike për gratë postmenopausal, dhe për gratë e nivelit të moshës riprodhuese e AK-125 mund të çohej në kushte shumë fiziologjike (të tilla si menstruacioneve mund të rritet në 35 IU / ml - kufiri i sipërm i normale), dhe për këtë arsye nuk mund të konsiderohet absolute. Përveç kësaj, niveli i AK-125 në kancerit ovarian mund të rritet me progresion të tumoreve, kështu që mund të përdoret për të përcaktuar dinamikën e kancerit.

4. Ultratingull - Një metodë e rëndësishme e kërkimit, kështu që duke qenë goxha të padëmshme si të besueshme dhe në dispozicion në pothuajse çdo spital, e cila bën të mundur, jo vetëm për të identifikuar formimin e tumorit në legen, por gjithashtu dhe të respektojë dinamikën e saj, si dhe të japë një vlerësim të përafërt zlokachetsvennosti paralajmërues apo procesin e pastërtisë (rezultati përafërt!). Duke përdorur ultratinguj mund të zbulojë karakterin e arsimit, prania ose mungesa e të lëngshme, prania ose mungesa e dhomave dhe të dëmtimit të dhëmbëve razrostanie dhe papillae.

5. Urography nxjerrës - Ju mund të aplikoni për emërimin e një specialisti

6. Sigmoidoscopy, irrigoscopy - Sipas dëshmisë.

7. MRI dhe CT - Metodë shumë specifike diagnostike, ku ju gjithashtu mund të përcaktojë prania ose mungesa e metastases largët në mëlçi dhe organe të tjera. Më pak - kosto.

8. Së fundi, natyra dhe struktura e tumorit mund të flasin vetëm pas kapja e materialit është e mundur vetëm gjatë operacionit. Ndoshta fillojë funksionimin laparoscopically, gardh materiale bioptatnoho ekspressbiopsii, përgjigje për të cilën është dhënë për një mesatare prej njëzet minuta.

Për diagnozën diferenciale të cysts ovarian funksionale në mungesë të shumë nga metodat e mësipërme të ekzaminimit vozmodnost peroralnikontratseptyvy jetë i durueshëm për dy muaj. Nëse gjatë kësaj kohe dinamika që nuk përmirësohet respektuar - për të menduar në lidhje me procesin malinje.

Ovarian Cancer Metastazë

Shpërndarja (përhapja) kanceri ovarian ndodh në tre mënyra: e kontaktit, limfatike dhe haematogenously. Kontaktoni mënyra më e shpeshtë dhe versionin më të hershme të shpërndarjes. Shumica lokalizuyutya përgjatë kanaleve anësore në kapsulë e mëlçisë në hapësirën e duhur poddyafrahmalnom, të mesentery dhe sythe zorrëve, si dhe në omentum madhe. 

Lymphogenous karakterizohet metastazë zakonisht në shtetet e mëvonshme. Kjo ndikon mesit dhe nyjet limfatike legenit.

Nga përhapja hematogjene - është jashtëzakonisht e rrallë, jo më shumë se 2-3% të rasteve, karakterizuar nga metastases në mëlçi dhe mushkëri. Me përhapjen e mësipërme diafragmë ka plevralnyyvypit së shumti të drejtë.

Për të vlerësuar përhapjen e sëmundjeve malinje, me përjashtim të leukimi, duke përdorur klasifikimin ndërkombëtar TNM. T - shkalla e përhapur lokal tumor, N - mungesa apo prania e metastases rajonale, M - mungesa apo prania e metastases largët.

Fazat e Ovarian Cancer TNM klasifikimi 7 edicionin

Faza Tx - Vlerësimi i tumorit primar nuk është e mundur
Faza T0 - Nuk është e mundur për të identifikuar tumor primar
Faza I (T1) - Kanceri i Ovarian (tumor) brenda një apo dy vezore.
                  Fazë IA (T1a) - brenda një tumor i vezores.
                  Faza IB (T1b) - tumor është e kufizuar brenda dy vezore.
                  Faza IC (T1s) - Tumori është i kufizuar brenda një ose dy vezore me praninë e kapsulë këputje tumoreve ovarian në sipërfaqen e qelizave të kancerit ovarian në lëngun astsiticheskkoy dhe t'i shtyer të zgavrën e barkut.

Faza II (T2) - Tumori është i kufizuar në legen të vogla.
                   Faza IIA (T2a) - Shpërndarja dhe / ose metastases në mitër dhe / ose tubat fallopiane. Në ascites dhe t'i shtyer të qelizave malinje barkut mungon.
                   Faza IIB (T2b) - Shpërndarja për të dhe / ose metastasize në indet e tjera të organeve pelvike pa mbirjes. Në ascites dhe t'i shtyer të qelizave malinje barkut mungon.
                   Faza IIS (T2S) - Kombinimi i karakteristika T2a ose T2b e zbulimin e qelizave të tumorit në ascites dhe t'i shtyer të zgavrën e barkut.

Faza III - metastases janë peritoneum jashtë legen. 
                   Faza IIIA (T3a) - Ka metastases mikroskopike në peritoneum jashtë pelvisit
                   Faza IIIB (T3b) - Ka metastases mikroskopike në peritoneum jashtë pelvisit e 2 ose më pak cm në dimensionin më të madh.
                   Faza IIIc (T3cN0M0) ose TlyubayaN1M0 - Ka metastases mikroskopike në peritoneum jashtë legen më të mëdha se 2 cm në dimension më të madh.

Faza IV (Tlyubaya Nlyubaya M1) - janë të metastases largët.

Trajtimi i kancerit Ovarian

Metoda kryesore e trajtimit të kancerit ovarian është terapi kombinimi - një kombinim i kirurgjisë dhe kimioterapia. Vëllimi i transaksioneve në fund të fundit rezulton intraoperative, në varësi përhapjen e tumoreve. Në fazat e hershme të heqjes vezore prekur. Në procesin e tranzicionit në supravaginal mitrës kryer hysterectomy me vezoret (qafën e mitrës nuk është hequr). Me përhapjen e tumorit heqje të kryera në trup vulë.

Kimioterapia është përdorur pothuajse gjithmonë, zakonisht duke plotësuar trajtim kirurgjik. Aktualisht, me qëllim të kimioterapia e kancerit ovarian përdorur një kombinim të barnave të tilla si cisplatin dhe karboplatin, cyclophosphamide, Taxol, si dhe shumë të tjerë.

Jetë i sigurt për të mbajtur trajtimin e kontrollit, e cila është mundur nga ultrazërit dhe studimin e shënuesve tumor (SA125), si dhe dhe metoda të tjera të përdorura për të shmangur përhapjen e tumorit.

Për terapi rrezatimi përdorur brenda hyrjen e koloide radioaktive apo rrezatimit të barkut dhe legen.

Prognoza për kancerin ovarian

Sipas burimeve të ndryshme mbijetesa pesë-vit është 95% në fazën e parë e sëmundjes.

Moti histologjike definuar, biologjike dhe faktorët klinike. Një faktor i rëndësishëm paralajmërues është shkalla e diferencimit tumorit. Edhe me tumor ovarian I shkallë motit mund të jetë e pafavorshme nëse tumor ka diferencim të ulët. Shkalla e pesë-vjeçar mbijetesën e pacientëve me kancer ovarian më të rinj se 50 vjet është 40%, më shumë se 50 vjet - 15%. Në tumoret ovarian kufitare mbijetesës 10 vjeçare është 95%, 20 viti 90%.

Parandalimin e kancerit ovarian

Parandalimi i veçantë ekziston, rekomandohet ekzaminimet sistematike parandaluese gjinekologjike, në rast të sëmundjes për të zbuluar atë në fillim dhe të fillojnë trajtimin.