Kancerit të zorrës së trashë


Shkaqet
Simptomat e kancerit të zorrës së trashë
Diagnostics
Trajtimi i kancerit të zorrës së trashë
Rehabilitimi pas operacionit
Komplikimet dhe moti
Këshillim
Historia mjekësore

Kanceri i zorrës së trashë - një sëmundje malinje tumor që zhvillohet nga epitelit të rektumit (rreshtim i saj i brendshëm).

Shkaqet e kancerit të zorrës së trashë


Shkaqet e kancerit të zorrës së trashë nuk është kuptuar plotësisht, është supozuar se ajo mund të jetë sëmundje -proktity kronike inflamatore, ulcerative kolit dhe fissures kronike anal. Rol të rëndësishëm në zhvillimin e kancerit të luajtur nga faktorët gjenetik, histori familjare të kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit, familjes polyposis shpërndarë dhe të tjerët. Kjo e fundit karakterizohet nga zhvillimi i shumë polyps (qindra) - formacione beninje të mukozës së zorrës së trashë dhe rektumit, shumë prej të cilave shpejt degjenerojë në kancer në këto raste, shkaku i sëmundjes është një mutacion gjenetik (ndryshime në strukturën e -hromosomy bërthamën e qelizës) të transmetohet në trashëgimi. Zhvillimi i kancerit të zorrës së trashë dhe mund të ndikojnë në të hahet zakonet: një dietë yndyrë të tepërt dhe mish, drithëra dhe perime mungesës dhe, rrjedhimisht, shkelje të karrige si kapsllëk. Ky i fundit, nga ana tjetër, të çojë në acarim të rektumit dhe zorrës së trashë toksike produkteve digesting proteina dhe yndyrna dhe thithjen e tyre në gjak. Mbi-ngrënie dhe mungesa e aktivitetit fizik, mbipeshë, mund të jetë shkaktuar faktor në zhvillimin e patologjisë tumorit të zorrës.

Marrëdhënia e duhanit tepruar dhe rritje të rrezikut të kancerit të sistemit të tretjes. Përveç kësaj, vuri në dukje një rënie të mprehtë në numrin e kancerit në mesin e vegjetariane. Në mënyrë të ngjashme, një faktor i rëndësishëm profesional: rreziku i punëtorëve asbestit është në prodhimin dhe Sawmills.

Simptomat e kancerit të zorrës së trashë

Simptomat e kancerit të zorrës së trashë janë ndarë në grupet e mëposhtme:

1.Nespetsificheskie: dobësi, humbje peshe, humbje e oreksit dhe neveri për ushqim, shtrembërim i shije dhe erë, temperatura e trupit rritet në numrat e ulëta (brenda 37 gradë C).

2.Harakternye:

- simptomë e parë është identifikimin e papastërtive patologjike në veprim jashtëqitjes është karakteristikë e gjitha tumoreve zorrës së trashë, mukusit në një numër të moderuara ose të mëdha (si shumë tumoret zhvillohet nga gjendra mukozës dhe është slizeobrazuyuschimi), veç e veç ose të përzier me qelb ose gjak herë në formën e gjakderdhje (gjak mund të jenë të kuqe të ndritshme nëse tumor është vendosur në zorrën e trashë të ulët dhe të errët - curled në një lëng mpiksjes fron zi ose edhe kur tumor është në një seksionet e sipërme); në disa raste mund të ndahen copa të tumorit.

Shpesh, gjakderdhje nga rektumit, pacientët të cilët kanë qenë duke vuajtur hemorroide rritje nuk shkojnë te mjeku, duke besuar simptomë e hemorroide gjakderdhje. Për të dalluar burimin e gjakderdhjes mënyrat e mëposhtme: hemorroide gjaku shfaqet në fund të aktit të jashtëqitjes në masa fekal, tumoret në gjak rektumit përzier me feces, si gjakderdhje rezulton nga dëmtimi në stol tumorit;

- jep një dhimbje në mesit, kryqe, coccyx, perineum, është shkaktuar nga tumori i jashtëm (i lëngshëm) rektumit predhë e pasur me mbaresa nervore apo përfshirjes së drejtpërdrejtë në masë tumor të nervave dhe rrënjët nervore legenit; Përveç kësaj, dhimbje mund të rezultojë nga inflamacion përreth indet e tumorit dhe organet;

- ndryshojnë në formë stol - "fjongo";

- të shpeshta, e dhimbshme, kërkojnë përshpejtuar të pastroj;

- ndjenja e të qënit "trup i huaj" në rektum shkaktuar nga tumorit vetë;

- kapsllëk (me tumore të rektumit sipërme) nga periodike, me një frekuencë prej 1-2 ditë të gjatë më shumë se 1 jave, i shoqëruar nga ashpërsia e dhimbje, ënjtje, dhemb dhimbje në fund të barkut. Të moshuarit shpesh nuk i kushtoj vëmendje për këtë simptomë shkak të zorrëve vozrastomprohressiruet ngathtësi dhe aktivitetit të reduktuar të gjëndrave të tretjes (biliare, enzimat pankreatik) që pengon pacientët më të dhe e cila çon në kapsllëk;

- në tumore të anusit dhe rektumit Burimi: vizualisht përcaktuar praninë e tumoreve në anus apo rektum seksionin fillestar, e cila është përcaktuar nga vetë pacienti. Shkeljet e aktit të jashtëqitjes (mosmbajtjeje fekal dhe gazrave) - Muskujt e mbirjes që ngushtoj hapjen anale. Mbirjes muskujt e legenit kat dhe uretrës (fondacionet muskujve legenit) - mosmbajtjeje urinar.

3. Simptomat tani vijnë proces:

- Dhimbje të forta pothuajse konstante në të ulët bark;
- ndarja e feces gjatë urinimit apo lengjet vaginale në vetëm gratë (kur tumori fshikëz dhe edukimi norytsevoho lëvizin në mes të zorrëve dhe fshikëzës apo të vaginës), pasojë - një inflamacion kronik të fshikëzës (cystitis) dhe inflamacion gjymtimi gjenital mund të rritet në ureters tek veshkat;

- urinës nga rektumit vetëm ose në aktin e jashtëqitjes (gjatë mbirjes tumorit të murit fshikëz).

Figura tregon anatomi (departamentet) e rektumit brenda dhe jashtë.

Ka forma të rritjes së tumorit të zorrës së trashë:

- në zorrë (referuar komponent tumorit në lumenin e zorrëve - endophytic, nga latinishtja "endo" -vseredynu);

- anash yndyrë dhe organet e legenit (siç përbërësin e jashtëm të tumorit nuk është, formon një masë të vetme të indeve që rrethojnë - exophytic, nga "Ekso" Latine - jashtë).

Nuk janë fazat e mëposhtme të kancerit të zorrës së trashë:

Nuk 1.Opuhol përtej mukozën, merr jo më shumë se 1/3 e zorrë, ka metastases;
2.Opuhol në 5 cm (mbi 1/3 gut); tumor b- është përhapur në nyjet limfatike përreth;
3.Bolshoy gjysmë rrethi ose zorrë të gjatë; b- është përhapur në nyjet limfatike;
4.Opuhol pushton organet e afërta: në mitër, vaginë, uretrës, fshikëz, apo kockat e legenit.

Tumor Prima zorrë, si çdo tumor malinj metastasizes të organeve të tjera.

Metastases - një shfaqje nga tumori kryesor me strukturën e saj dhe në gjendje të rritet, ndërprerë funksionin e këtyre organeve ku ata zhvillojnë. Shfaqja e metastases për shkak të rritjes natyrore të indeve të tumorit rritet ushqim të shpejtë të mjaftueshme, jo të gjitha elementet e tij të qelisë humbet kontakti me të tjerët, thyen larg nga tumori dhe në enët e gjakut të kryera me anë të trupit dhe në organet e vogla dhe të zhvilluara vaskulatura (mëlçisë, mushkërive, trurit, kockat), të depozituara në to nga gjak dhe fillojnë të rriten, duke formuar koloni -metastazy. Në disa raste, metastases mund të arrijnë madhësi të madhe (mbi 10 cm), dhe të çojë në vdekjen e pacientëve me tumore dehje e jetës dhe përçarje të trupit.

Kanceri i zorrës së trashë metastasizes parë në nyjet limfatike - janë të vendosura në përreth dhjamor zorrë e indeve dhe legen përgjatë enëve të tij të ushqyerit në tumoret e metastazë anusit mund të jetë në ijë. Nga organet e largëta në vendin e parë në frekuencë duhet lezione të mëlçisë, për shkak të veçantive të furnizimit me gjak të rektumit nga gjaku sipërme rrjedhin direkt në metastases mëlçisë dhe të vendosen në të, si një filtër natyror. Frekuenca e dytë më të lartë të metastazës janë mushkëritë, gjaku prej rektumit ulët rrjedh në vena Cava inferior (venë qendrore e zgavrën e barkut), dhe prej andej drejt e në zemër dhe mushkëri. Përveç kësaj, metastases kockave mund të ndikohen, rreshtim i lëngshëm i zgavrën e barkut dhe organeve të tjera. Nëse metastazë vetmuar mund të hequr ato -Ajo i jep një shans më të mirë të rimëkëmbjes. Nëse ata Vetëm të kimioterapia shumta të mirëmbajtjes.

Përveç kancerit në zorrën e trashë mund të zhvillojnë kancer të tjera:

• melanoma - qelizat pigment vysokozloyakisni e tumorit;
• sarkomat - tumoret e musculoskeletal, indeve të qarkullimit të gjakut ose limfatik.

Ekzaminimi i kancerit kolorektal dyshuar

Nëse dyshoni se një tumor të provimit të parë rektumit, teknikat e mëposhtme:

- Studimi gishti i rektumit - një metodë shumë të rëndësishme; Mjeku me përvojë kjo teknikë thjeshtë mund të zbulojë tumor është e vendosur 15 cm nga anusit. Ky studim përcaktohet: vendndodhja e tumorit (në të cilën mur - para, prapa, anën), madhësia e tumorit dhe shkalla e mbivendosjes së lumen saj zorrëve, përfshirja e organeve të tjera (indeve të buta legenit, vagina). Ky studim duhet të bëhet nga ndonjë mjek një ankohen pacient të shkeljeve të jashtëqitjes, stol apo dhimbje në rektum. Teknika është kjo: pacienti është duke kaluar nëpër gju - pozicion bërryl (bazuar respektivisht në gjunjë dhe bërryla), ose bie në anën e saj të majtë me këmbë prirje në bark, mjeku fut gishtin tregues në anus dhe rektum shqyrton lehtësim brendshme.

- rektoromanoskopyya (nga latinishtja "rektus" - rektumit), me anë të një pajisje të veçantë, e cila është futur në rektum në një distancë prej 50 cm, me ndihmën e një mjeku me sy inspekton zorrë mucous dhe merr pjesë të hulumtimit nga faqet e dyshimta. Mjaft të dhimbshme dhe procedura të pakëndshme, por është absolutisht e nevojshme për kancer Colorectal dyshuar.

- yrryhoskopyya - metodë e vjetër, por provuar, input zorrës së trashë kontrast klizmë të lëngshme me anë të mëtejshme X-rrezeve menjëherë pas lëvizjeve të zorrëve, nëse është e nevojshme, mund të plotësoni zorrës së trashë me ajër të - ashtu-quajtur kontrast të dyfishtë. Metoda e përdorur për të zbuluar kancerin në pjesë të tjera të zorrëve, kombinimi i dyshuar i tumoreve të shumta në pacientët e moshuar dhe debilitated të cilët nuk mund të kryejnë ekzaminime endoskopike. Metoda e ka humbur rolin e saj në fibrokolonoskopiya shfaqjen.

- fibrokolonoskopiya - ky studim endoskopike (ekzaminimi i mukozës së zorrëve të mëdha vetëm brenda), metoda më efektive dhe të besueshëm të hetimeve. Përcakton vendndodhjen e saktë të tumorit, në copa për ekzaminim nën një mikroskop për të hequr tumore të vogla, pa prerje (beninje - polyps);

Ënjtje e murit të zorrëve
Tumor
Tumor refuzon zorrë

Fotot janë tumoret e zorrës së trashë - pamje përmes fibrokolonoskop

- intravenoz urography - me tumor të dyshuar në uretër, fshikëz;

- ultratinguj e barkut dhe legen, është përdorur për të zbuluar metastaza largët në organet e tjera dhe nyjet limfatike përreth, në praninë e lëngjeve të lirë në bark (ascites), për të vlerësuar sasinë e tij.

- tomography llogaritur nga organet e barkut dhe legenit - metodë efektive për të identifikuar tumor në organet e tjera, lidhjet ndërmjet organeve (fistulat) e cila vjen në urinë dhe feces, metastases në nyjet limfatike përreth dhe të organeve të tjera të barkut, gjatësia e tumorit;

- laparoscopy - një ndërhyrje kirurgjikale, përmes një birë në barkut mur administruar kamera dhe ka vizituar departamentet e ndryshme dhe organet e zgavrën e barkut me procesin e dyshuar të përbashkët - metastaza në peritoneum dhe të mëlçisë.

- Kohët e fundit, një test i ri i gjakut për onkomerkery - proteina të prodhuara nga tumori dhe jo vetëm në një trup të shëndetshëm. Për kancerit të zorrëve janë quajtur shënuesve tumor Ca 19.9 dhe antigjenin carcinoembryonic, por ata kanë vlera jashtëzakonisht të ulët diagnostike, dhe për këtë arsye përdoret rrallë.

Trajtimi i kancerit të zorrës së trashë

Çelësi për trajtimin e kirurgjisë të kancerit të zorrës së trashë është padyshim metodë - heqja e tumorit prekur organeve. Çdo trajtim tjetër mbështetës i jep efekt të përkohshëm.

Versione të ndryshme të operimit:

1.orhanosohrannaya - dmth heqja e zorrë prekur aq të ulët sa të jetë e mundur dhe formimin e tubit zorrëve të mbyllura në nivel më të ulët në basenin e thellë, një operacion i tillë është e mundur vetëm në vendndodhjen e tumorit në pjesët e sipërme dhe të mesme të rektumit. Quhet heqje e rektumit.

2.Udalenie gjithë rektumit me lëvizjen në shtratin e saj e sipërme të ndarjeve të shëndetshme dhe formimin e "artificial" Ruajtja muskul unazor zorrës së trashë. Ky operacion është e mundur në prani të një zorrë e trashë gjatë zbritëse nën disa kushte të furnizimit saj të gjakut. Quhet heqje e heqje të zorrës së trashë të kanalit anal.

Operacione të tjera të mundshme të ketë një gjë të përbashkët: ato janë rezultat i tërheqjes së anusit artificiale në bark (colostomy).

3.Udalenie tërë tumor zorrës së trashë dhe përreth yndyrë dhe lymfouzlamy aty pa kursyer muskul unazor anal dhe tërheqjen e colostomy.

4.Udalenie shtypjen vetëm tumor i departamentit të prodhimit zorrë (sewn fort) dhe colostomy prodhimit. Ajo është përdorur në të brishtë, pacientët e moshuar me komplikime (pengesave zorrëve). Operacioni është emëruar pas kirurg i saj ka zhvilluar - Operacioni Hartmann.

5.Vyvedenie colostomy pa heqjen e tumorit - është kryer në 4 fazat e tumorit në rrezik të komplikimeve (për të eliminuar pengesat e zorrëve). Vlen vetëm për të zgjasin jetën.

6.Kombinatsiya disa operacione - heqja e rektumit me një pjesë ose të gjitha organet e tjera në tumor tyre (heqjen e murit fshikëzës, mitrës, vaginë), metastases izoluara mëlçisë.

Për më tepër, për tumoret e rektumit përdorur me sukses radiotherapy.

Trajtim rrezatimi -Ky ekspozimin e rrezatimit në një njësi të veçantë në doza ditore të ulët për efekt të dëmshëm për 1 muaj në qelizat e tumorit. Kjo metodë mund të aplikohet për kirurgji për të zvogëluar madhësinë e tumorit dhe një përkthim neudalimoy tumor në shtetin vydalymyh dhe pas operacionit për metastases shpallur në nyjet limfatike afër në trup për të parandaluar kthimin e sëmundjes. Mund të përdoren si ekspozimit të jashtëm dhe të brendshëm (hetimit hyrëse në rektumit), ose nje kombinim i tyre. Ekspozimi i brendshëm është efekt më pak të dëmshme në indet përreth dhe organeve, më pak të dëmtuar ato.

Në pleqëri, dhe ne prani te te contraindications operacionit për rektumit e pacientit si sëmundjeve të zemrës ose rrezatim tumorit mund të përdoren si një metodë të trajtimit të pavarur është përfundimisht inferior te kirurgji, por jep rezultate mirë.

Në disa raste, dhimbje të forta dhe inflamacion, kur është e pamundur për të hequr tumorin është përdorur një dozë të vogël të rrezatimit për lehtësimin e simptomave të rënda dhe të bëjë jetën më të lehtë për pacientin.

Nëse ju gjeni një numër të madh të metastases në nyjet limfatike përreth zorrë sigurt për kimioterapi. Ajo përdoret gjithashtu për zbulimin metastaza të shumta të organeve të tjera, të cilat nuk mund të hiqen nga operacioni. Kimioterapia - është substancave të ndryshme intravenoze toksik sintetike efekt të dëmshëm në qelizat e tumorit. Në disa raste të emëruar nga të njëjtat drogës, por në formë tabletash me përthithjen më të mirë dhe më pak efekte anësore. Ky trajtim është aplikuar normat e 4 herë ose më shumë. Kimioterapia është projektuar për të reduktuar metastazë në madhësi, hiqni simptoma të rënda, zgjasin jetën.

Rehabilitimi pas operacionit

Tiparet e periudhës së rimëkëmbjes për pacientët pas operacioneve në rektum mund të përfshijnë: i veshur me një fashë (rrip të veçantë compression), i projektuar për të reduktuar abdominals tensionin dhe presionin e ulët të intra-abdominale, që krijon kushte më të mira për shërimin e plagëve kirurgjikale; sjellje aktive pas operacionit - në rritje 5-7 ditë, duke ecur në tualet për procedurat e tyre; butë ushqyerit - yndyrë kufi dhe ushqim trudnousvoyaemyh, fruta dhe perime të përfshira në dietë: drithërat (qull), supë, produktet e qumështit - kos, qumësht i thartuar pjekur, kos, ushqim për fëmijë.

Në afat të gjatë pas operacionit është normalizimi i rëndësishëm i stol, diarre mund të jenë konfuze, një pasojë e natyrshme e reduktimin e madhësisë së tub zorrëve është e lidhur me heqjen e pjesës së saj, mos kini frikë, së shpejti përshtatet trupit të shtetit të ri dhe kryetari do të kthehet në normale; në mënyrë të ngjashme, pacientët nuk duhet të lejojë kapsllëk zgjatur që lënduar Mukoza e zorrëve të vogla, zhytur produktet e mbeturinave toksike të lumen e saj. Për pacientët me colostomy rëndësishme tërhequr veshur kalopryymach (paketë për mbledhjen e feces shirit ngjitës), ajo të fillojë të paktën një muaj pas operacionit, plagë shëruese pas engraftment dhe colostomy.

Ka pajisje të ndryshme për të zvogëluar dukurive negative (karrige ndarje) në pacientët me colostomy: trajnim të veçantë për formimin e muskujve si abdominals muskulare me tul që mbulon stoma gjatë ditës, valvola - tapa futur në lumen dhe colostomy kështu me radhë.

Trajtimi i "kombëtare" do të thotë pacientët që vuajnë nga kanceri i zorrës së trashë, e cila nuk ka efekt ose, gjëja kryesore nuk është që të dëmtojë, të cilat nuk përdorin substanca toksike dhe toksike (kërpudha, celandine, HEMLOCK, etj), përdorimi i të cilave mund të përkeqësohet gjendja e pacientit. Me prophylactically kundër asnjë metastatic e "popullore" paratë nuk jep rezultate.

Komplikimet e kancerit të zorrës së trashë mund të përfshijnë:

- para së gjithash, pakalim i ileumit, lumen zorrëve përputhen tumor dhe karrige vonesë, deri në ndërprerjen e plotë të shkarkimit të stol dhe gazit, në soje ana tjetër, këputje të rrezikshme të murit të zorrëve nga del nga shtrati i saj dhe kequshqyerja me stol compression nga përmbajtjen hundëz zorrës së trashë dhe zhvillimin e peritonit fekal (inflamacion i membranës i lëngshëm e zgavrën e barkut) - komplikime të rënda pothuajse 100% rezulton në vdekje .;
- gjakderdhje nga tumori - mund të jetë i parëndësishëm dhe përcaktohet vetëm nga testet laboratorike (reagimi data Gregersen) në masiv, mund të çojë pacientin për vdekje nga humbja e gjakut dhe anemi;

- lodhje (dehje kanceroze) trupin - në disa faza, duke rezultuar organizmit helmimi produktet toksike të shkatërrimit tumorit.

Parandalimin e kancerit të zorrës së trashë është i dhënies së provimit vjetor, studimin e rektumit gisht dhe fibrokolonoskopiya të gjithë personat mbi 50 vjet; trajtimi në kohë i sëmundjeve të rektumit (fissures anal, Proktiti), ndërprerja e duhanit, normalizimi i dietës, mënyrë jetese të shëndetshme.

Parashikimet dhe mbijetesa në kancerin e zorrës së trashë.

Rreth 25% e pacientëve që vuajnë nga kanceri i zorrës së trashë dhe rektumit, në kohën e zbulimit tashmë kanë metastaza të largët, dmth çdo pacienti i tretë. Vetëm 19% e pacientëve të diagnostikuar me kancer prej 1-2 faza. Vetëm 1.5% e tumoreve të zbuluara në kontrolle parandaluese. Shumica e tumoreve të zorrës së trashë llogari për 3 skenë. Edhe në 40 deri 50% e herë të parë tumoret e zorrës së trashë diagnostikuar zhvilluar metastaza largët.

Mbijetesën pesëvjeçar në kancerin e zorrës së trashë nuk është më shumë se 60%. Kanceri i zorrës së trashë dhe rektumit janë ndër shkaqet më të shpeshta të vdekjes nga kanceri.
Kanceri i zorrës së trashë dhe rektumit është më e zakonshme në vendet e zhvilluara: SHBA, Kanada, Japoni. Nuk është një mprehtë kanceri i zorrës së trashë rritje në Rusi.
Në Rusi, incidenca e kancerit të zorrës së trashë është afër 16 për 100 mijë popullsisë, nivelin maksimal të këtij treguesi regjistruar në Shën Petersburg dhe Moskë.

Zorrë Tumoret kohët e fundit mori vendin e tretë në meshkuj dhe vendin e katërt në gratë mbi frekuencën në vendin e 5 është kanceri i zorrës së trashë.

Incidenca kulmin ndodh në moshën mes 70-74 vjeç dhe është 67.1%.

Frekuenca e progresit në formën e paraqitjes së metastazave largët varet nga faza e sëmundjes:

1.Stadiya: Tumor nuk shtrihet përtej mukozale merr jo më shumë se 1/3 e zorrë, ka metastases; mbijetesa e pacientëve afrohet 80%.
2.Stadiya: Tumor 5 cm (mbi 1/3 gut); tumor b- është përhapur në nyjet limfatike përreth; mbijetesa është më pak se 60%
3.Stadiya: Më shumë se gjysma e qark ose zorrë të gjatë; b- është përhapur në nyjet limfatike;

4.Stadiya: tumor pushton organet e afërta: mitër, vaginë, uretrës, fshikëz, apo kockat e legenit.
Në dy fazat e fundit të motit është shumë e keqe, shkalla e mbijetesës 5 vit është më pak se 10 20%. Me 4 fazat e 5 vjet nuk është duke përjetuar ndonjë pacient.
Zbulimin e hershëm të tumoreve është shoqëruar me një rritje 15-fish në mbijetesë.

Konsultimi mbi temën e kancerit të zorrës së trashë:

Pyetje: A duhet të zorrës së trashë kancerit colostomy prodhimit në bark?
A: Jo gjithmonë, kjo varet nga vendndodhja e tumorit (afër departamentit origjinale), si dhe mosha e pacientit dhe nivelin e aftësive të saj të rimëkëmbjes. Pacientët e rinj dhe relativisht të shëndetshme që kërkojnë për të ruajtur rrjedhën natyrore të tub zorrëve pa hequr colostomy, ndërsa në pacientët e moshuar pas operacionit nuk është i justifikuar, pasi kapaciteti i tyre shërim ulur ndjeshëm.

Pyetje: Si e zakonshme është kanceri kolorektal?
A: Tumoret e zorrës së trashë dhe rektumit janë vendi i 3 në mesin e të gjithë patologjinë e tumorit dhe vdekshmërisë në mesin e pacientëve. Burrat - pas kancerit të mushkërive dhe prostatës, gratë - pas kancerit të gjirit dhe të organeve riprodhuese femra (uterus dhe vezoret).

Pyetje: Çfarë është kontigjenti i njerëzve shpesh vuajnë nga kanceri i zorrës së trashë?
A: Pjesa më e madhe - njerëz të pjekur dhe të vjetër (pas 60-70 vjet). Vegjël pacientët vuajnë nga prania e një histori familjare të kancerit të zorrës së trashë, gjenitale femër dhe kancerin e gjirit, si dhe polipoza difuze zorrëve.