Mëlçia Cancer


Kanceri i mëlçisë - një tumor malinje të mëlçisë që zhvillohet nga struktura e saj, sipas shkaqeve të ndryshme përçarje të trupit dhe, në qoftë se nuk trajtohet, duke çuar në vdekjen e pacientit. Përqindja e kancerit të mëlçisë ne masen totale të pacientët me kancer po rritet gradualisht, kryesisht si rezultat i rritjes së kësaj sëmundje kronike forma e hepatitit viral. Jo të gjithë hepatiti bëhet kronik, zakonisht pjesa sëmura është rreth 5 deri 15%, por në mesin e tyre më të - janë bartës të virusit që nuk kanë shenja klinike të sëmundjes.


Shkaqet Mëlçia kancerit

Krijuar lidhje direkte me zhvillimin e kancerit të mëlçisë është hepatitit kronik, veçanërisht B, C dhe D, si edhe me transportues asimptomatik e viruseve. Kanceri zhvillohet gradualisht, për të paktën 20 ose më shumë vjet të infeksionit me hepatit B, pasi procesi është në fazën e kesh. Disa herë më shpesh në meshkujt. Kanceri shumë më të shpejtë ndodh kur një kombinim i disa formave të hepatitit (B dhe C, C dhe D, dhe kështu me radhë). Baza e kancerit është mekanizmi i efektit të drejtpërdrejtë dëmshme të virusit në qelizat e mëlçisë, një prani të përhershme afatgjatë të virusit në to, duke shkaktuar një inflamacion kronik të qelizave dhe hapësirave ndërqelizore, kanalet biliare, shkeljen e punës së tyre. Dispozitat e mëlçisë sonë nuk eshte pa fund, dhe, në varësi të agresivitetit e virusit, qelizat shëndetshëm gradualisht vdesin dhe janë zëvendësuar me ind mbresë përafërt (kjo quhet cerozë) i cili është substrate e kancerit. 

Një tjetër shkak i kancerit të mëlçisë është hepatit kronik alkoolike dhe rezultati i saj - cirroza alkoolike.

Në kohët e fundit marrëdhënia është zbuluar të zhvillimit të kancerit të mëlçisë me një jetë produkt i disa kërpudhave (asperhyll) - aflotoksynu. Fungi ndikojë oriz, grurë, arra, dhe si të përfshira në kafshë të mishit, të ushqyerit për ushqim të kontaminuar. Aflotoksynu helm të fortë. Rreziku i kancerit të mëlçisë duke ngrënë ushqim të kontaminuar rritur më shumë se 7 herë. Kërpudhat më e zakonshme gjetur në Afrikë dhe Kinë.

Në origjinën e tumoreve të mëlçisë, si holanhiokartsynoma, parazitëve rolin drejtues - worms trematodes banesë. Një person i infektuar me krimba kur merren në ushqim peshku përpunuara dobët. Shpesh sëmundja është gjetur në rajonet bregdetare të Federatës Ruse, Kazakistani, Kina dhe Tajlanda. Paraziti është e vendosur direkt në kanalet biliare e personit të sëmurë, vazhdimisht të ushqyerit në biliare, gjakut dhe të mëlçisë, duke theksuar produktet e, irrituese substancave dhe duke shkaktuar inflamacion kanalet biliare. Me kalimin e kohës kjo çon në zhvillimin e tumoreve të kanalet biliare.

Kanceri i mëlçisë është dy llojesh:

- holanhiokartsynoma - kanalet biliare;
- karcinoma hepatoqelizore - mëlçisë direkt në qelizat (hepatocytes nga latinishtja "hepar" - mëlçisë).

Përveç kësaj, mëlçisë mund të çudit tumoreve sekondare (metastases). Metastases - një shfaqje primare e tumorit të një organi (p.sh. të gjirit, zorrës së trashë, mushkërive, Ent - organet, të prostatës dhe të tjerët) me strukturën e tumorit origjinale dhe mund të rritet shqetësuese funksionit të mëlçisë. Në disa raste, metastases mund të arrijnë madhësi të madhe (mbi 10 cm), dhe të çojë në vdekjen e pacientëve me tumore dehje e jetës dhe çrregullimit të mëlçisë (pamjaftueshmëri hepatike). Shumica e metastases që dalin nga kanceri i zorrëve, e cila është e lidhur me largimin specifike të gjakut nga ai trup, gjithë gjaku nga zgavrën e barkut bie kryesisht në mëlçi, si filtër natyror, pasi ky organ është shumë e vogël dhe shumë të zhvilluar qelizat e rrjetit vaskulare Tumoret depozituar në të nga gjak dhe fillojnë të rriten, duke formuar koloni - metastazë. Mund të metastasize në keqdashje mëlçisë së çdo organ.

Simptomat e kancerit të mëlçisë

Për mëlçi Tumoret ka simptoma specifike, kështu që ata janë ngatërruar shpesh me sëmundje të tjera jospecifike të trupit (cholelithiasis, cholecystitis, kolangiti), apo acarimin e procesit kronike (të tilla si hepatiti), këta pacientë janë trajtuar për një kohë të gjatë dhe shpesh zbulojnë sëmundje ka në një fazë të vonë. Ndryshimet klinike shfaqen vetëm nëse tumori arrin një madhësi të konsiderueshme apo presion mbi strukturat e afërta. Shenjat e para mund të mos i kushtoj vëmendje të pacientëve, dobësi të pashpjegueshme, lodhje, humbje peshe, humbje e oreksit, ndryshimet në stol: Tendenca për diarre, si dhe zvarritje dhimbje në sektor të sipërme të djathtë. Dhimbja mund të shoqërohet me rritjen e tumorit, si rezultat - shtrihen kapsulë të mëlçisë, në të cilën shumë mbaresa nervore, si dhe me rritjen e madhësisë së organit me lezione të shumta ose inflamacion anëtarësimit.

Me përparimin e sëmundjes është një shqetësim i funksionit hepatik: përpunimi i biliare dhe sekretim i saj në zorrë, duke çuar në ndryshime në ngjyrën e lëkurës - verdhëz, deri në ngjyrë të verdhë të ndritshme, mukozës (gojë, të bardhët e syve), pranimit kruarje të vazhdueshme, lëkurë të thatë dhe të mukozës Shkeljet pamjen karrige. Mund të shënuar ngrihet në temperaturën e trupit të vogël (37.5 c) numrat e larta (39 C), të cilat fitojnë të përhershëm. Një inspektim vizual mund të identifikojë këta pacientë të rritur buzë të ulët të mëlçisë, me fryrë tij nën hark bregdetar, të dhimbshme, dhe në disa raste tumori në vetvete, e cila duket si një nyje të madhe, të dendura, trazuar dhe të vërtetë.

 

Të dy fotot ilustruar largët nyjet tumor të mëlçisë (prerë)

Për të zbuluar tumoreve të mëlçisë kanë një numër të hulumtimit kryesor:

1) me ultratinguj e zgavrën e barkut - ajo mund të dyshohet natyrën malinje të tumorit, të përcaktuar madhësinë e saj, strukturën dhe praninë e metastases në nyjet limfatike përreth.

2) Hapi i ardhshëm pas ultrazërit është tomography llogaritur spirale e barkut me kontrast apo bërthamore Imazhe rezonancë magnetike (YAMRT). Ai jep një ide të madhësisë saktë të tumorit, mundësinë e heqjes kirurgjikale, praninë e metastases, si dhe duke konfirmuar natyrën e mundshëm të keqdashje.

CT scan e komponentëve të mëlçisë-tumorit shigjetë

 

Fotografi kompjuter metastazë mëlçisë në lob duhur 

3) Tjetra, zhvilluar tumor birë nën anestezi lokale gjilpërë të trashë birë të lëkurës dhe është kryer nën gjilpërë me ultratinguj është futur në tumor, një pjesë e vogël e indeve të marra për ekzaminim histologjik. Kjo është bërë për të konfirmuar natyrën malinje të tumorit dhe saktësisht të përcaktuar formën e saj.

4) Zbatimi i hulumtimeve shtesë përgjithshme klinike: e gjakut komplet, urinalysis, gjak nga një venë. Ky i fundit është më e rëndësishme, i jep një ide të mëlçisë dhe të rezervave të saj: e nivelit të enzimeve bilirubin specifike (AST, ALT), proteinat dhe tregues të tjerë. Duke e ditur se është e nevojshme për të planifikuar operacion, operacioni të pacientit me nivele shumë të larta nuk mund të jetë me rrezik të lartë të komplikimeve.

5) Në rastin e kancerit të mëlçisë mund të japë disa të dhëna të ashtuquajtura proteina Tumour specifike që janë prodhuar në sasi të mëdha tumor, i matur nivelet e tyre mund të konfirmojë apo mohojë këtë apo ënjtje të trupit. Specifike për të mëlçisë është proteina alfafetoprotein- gjendet në gjak në fëmijërinë e hershme, ajo nuk është në të rriturit dhe ngritur në mënyrë të konsiderueshme në kancer të mëlçisë.

Trajtimi i Mëlçia kancerit

Kanceri i mëlçisë është trajtuar vetëm me kirurgji, si me çdo shpresë malinje të tumorit të trajtimit të vetëm mund të japin heqjen e saj të plotë! Operacionet e kryera në mëlçi në klinika të mëdha kirurgjikale, ato janë mjaft të vështira dhe traumatike. Në tumoreve malinje, si dhe metastazat, heqje mëlçisë kryhet: largimin e skajin e prekur e tumorit të mëlçisë, të cilat në disa raste - gjysma e trupit. Kjo nuk është e rrezikshme, sepse mëlçisë ka aftësinë për të shpejt të rivendosur madhësinë e tyre origjinale, dhe pas një vit e gjysmë në masë pjesën e mbetur është i afërt me origjinalin.

Lloji i tumorit të mëlçisë pas njësive heqjen

Trajtimet e tjera të kancerit të tilla si kimioterapia ose rrezatimi terapi, përdoret thuajse, si kanceri i mëlçisë nuk eshte e ndjeshme ndaj ndonjë nga drogat njohura anticancer, si edhe të rrezatimit.

Nëse tumor nuk mund të fshihet, ajo është shumë e madhe dhe është e vendosur në afërsi të anijeve të mëdha ose shumë të tyre dhe ata e marrin si lob të mëlçisë, është përdorur trajtim tonik i projektuar për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe të zgjasin jetën e saj në kushtet më komode: të ushqyerit, të dhëna ushqyese vitaminë terapi intravenoz, dhimbje dhe kështu me radhë.

Ndonjëherë, qendrave të mëdha kërkimore përdorni administratën kimioterapia direkt në enët e mëdha të gjakut në afërsi të tumorit, kjo është bërë në mënyrë që të zvogëlojë ënjtje në madhësi, më fal tërë trupin, që ndikojnë direkt në tumor. Në disa raste kjo çon në shërim, nëse jo, atëherë vazhdimin e jetës për pacientët.

Pacientët e kancerit të mëlçisë trajtohet shumë shpejt çon në vdekje.

Si një, trajtim tonik ndihmëse, nëse dëshironi, mund të përdoren përgatitje të ndryshme të vitaminave dhe TEAS bimor (kamomil, yarrow, vaj buckthorn) që të ketë një efekt anti-inflamator dhe plagë-shërimit lokal. Mos aplikoni drogë bile ata bëjnë për të sforcohem një mëlçisë tashmë të sëmurë. Është rreptësisht e ndaluar për të përdorur në trajtimin e mjeteve juridike popullore të tilla si tinktura kërpudha, kukutë, celandine dhe substancave të tjera helmuese! Ata kanë një efekt të theksuar toksike dhe helmojnë mbrojtëse të organizmit është në lulëzim e kancerit, përmirësimin e mëtejshëm të pacientit.

Komplikime të mundshme të kancerit të mëlçisë përfshijnë:

- acarohet dhe tumoret prishjen (ethe, dhimbje barku, dobësi, refuzimi për të ngrënë, shenjat e ekzemë në SHBA);
- gjakderdhje nga tumori në disa raste çon në vdekjen e pacientëve;
- Dalja pengesë e biliare për shkak të mbivendosjes së madhe tumorit biliare kanal dhe, rrjedhimisht, zhvillimin e ushqimit verdhëz organizmit helmimi shkatërrimi i acideve biliare;
- pengesë për rrjedhjen e gjakut nga zgavrën e barkut për shkak të compression tumorit e anijeve të mëdha bark dhe, rrjedhimisht, grumbullimi i lëngjeve në bark - ascites.

Parashikimet dhe mbijetesa në kancer të mëlçisë.

Incidenca e kancerit të mëlçisë është 0.7% e të gjithë kancereve. Incidenca e lartë në Afrikë, ku më shumë se 50% e popullsisë janë të infektuar me hepatitin C dhe B, duke përfshirë edhe kancerin e mëlçisë është rreth 50% e patologjisë tumorit. 2 herë më shpesh në meshkujt, mosha mesatare e pacientëve - 50 vjeç. Lob më të prekur të drejtën e mëlçisë në 5-13% të rasteve të sëmundjes së mëlçisë është i dyanshëm.

Kanceri i mëlçisë renditet e 5 në frekuencë të burrave dhe grave në vendin e 8-të në mesin e të gjitha sëmundjeve malinje. Në Rusi, incidenca e 4,7- 5 persona për 100 mijë popullsisë dhe të reduktuar gradualisht. Shkaku i infeksionit të kancerit të mëlçisë me hepatitit C dhe B, ata janë gjetur në 80% të pacientëve.

Rreth 60-90% të kancerit të ndodh në një sfond të kesh, ndërsa kanceri zhvillohet në 5% e pacientëve me kesh. Afërsisht 1/3 e pacientëve me kancer të mëlçisë që i nënshtrohen operacionit.

Kanceri i mëlçisë mund të jetë një primar (25%) dhe metastatic (rreth 75%). Ndër të fundit, më shpesh - metastazë e kancerit të zorrës së trashë (50%). Ndër këta pacientë, vetëm transaksionet do të jetë jo më shumë se 10%. Numri i pacientëve me metastaza e tumoreve të tjera të mëlçisë (kancerin e gjirit, stomakut, mushkërive, etj) janë subjekt për trajtim kirurgjik, edhe më pak - jo më shumë se 5%.

Në prognozë të tumoreve të mëlçisë ndikuar nga faktorë të tillë si numri dhe madhësia e vendeve të tumorit, praninë e metastases vnutriorhannyh (në mëlçi), shuma e transaksionit, karakteristikat e tumorit vetë (kapsula prania e rritjes anije në mëlçi), kanë një histori të hepatitit viral, shkalla cerozë mëlçisë lidhur apo mungesa e saj. Për shembull: vërtetohet se shkalla e mbijetesës së pacientëve në përpjesëtim me vëllimin e transaksioneve, sepse e vogla të ulët-traumatik rezultatet e kirurgjisë janë shumë më mirë se sa kur fshirjes gjysmën e mëlçisë. Në varësi të numrit të nyjeve e tumorit në rezultatet e mëlçisë mund të jenë të ndryshme: mbijetesa e një faqe të vetme tumor në lidhje me 40 52% në dy vende - 31-38%, më shumë se tre për 12-18% mbijetuar për 5 pacientët vjet.

Por edhe me një rezultat të favorshme të mbijetesës operimit ne kanceri i mëlçisë, është më pak se 40%.

Parandalimi i kancerit të mëlçisë

Parandalimi i kancerit të mëlçisë është në përputhje parimet jetese të shëndetshme: heqjen dorë nga alkooli, vaksina kundër hepatitit B. Në infeksionit të hepatitit B - pajtueshmëri me të gjitha kërkesat e mjekut kurues, duke mos kursyer regjim dhe dietë, si dhe përdorimin e drogave të veçanta të dizajnuara për të shkatërruar virusin, pra maksimalisht kushtet për shërimin e pacientit. Pacientët ende janë bartës të viruseve hepatitit dhe kanë acarimin periodike duhet të monitorojnë vazhdimisht gjendja e mëlçisë që do të testohen rregullisht, të kryejë një ultratinguj, nëse është e nevojshme, dhe një hetim CT e zgavrën e barkut.

Konsultimi mbi temën e kancerit të mëlçisë kancerit:

1. cerozë - një kancer?
No cerozë është një sëmundje kronike që është rezultat i këtij inflamacionit të vazhdueshme në trupin (natyra viral ose alkoolik). Pacientët me kesh mund të jetojë shumë vjet, ata të gjithë kanë rrezikun e kancerit të mëlçisë.

2. A ka një transplantim të mëlçisë për kancer?
Kështu, në disa raste, edhe kur pacienti vuan nga hepatiti. Kusht për këtë është: gjetja e një dhurues të përshtatshëm, paaftësia për të kryer operim (heqjen e pjesës së saj) dhe gjendje të mirë të përgjithshme të pacientit, mungesa e metastases.

3. Në çfarë kushte zhvillim të kancerit të mëlçisë në pacientët me hepatit kronik viral?
Zakonisht afatgjatë - më shumë se 20 vjet, por kombinimi i disa viruseve në një pacient, të tilla si C dhe D, kanceri mund të zhvillohet shumë më shpejt - për pesë vjet ose më shumë.