Veshkave Cancer


Kanceri i veshkave, uretër dhe fshikëz atribuohet neoplazmat malinje te traktit urinar.
Kanceri i veshkave - një tumor malinj që zhvillohet nga parenchyma veshkave dhe të aftë për të rritjes së shpejtë shkatërruese dhe metastazë.

Shpesh, tumor veshkave ndodh në njerëzit me një moshë mesatare prej pacientëve 55- 75 vjet.

Shkaqet e tumoreve në veshka:


- Pirja e duhanit - rrezikun e kancerit të veshkave në duhanpirësit rritet me 30-60%.
- Ndryshimet në nivelet e hormoneve.
- Shkaqet e trashëgueshme, tumoret e familjes.
- Rritja në peshë, trashje rrit rrezikun e kancerit të veshkave me 20%.

Simptomat e kancerit të veshkave

1. simptoma jo-specifike:

rritet në temperaturë trupi, dobësi, lodhje, marramendje, humbje peshe dhe humbje e oreksit.

2. Simptomat specifike:

Në fazat fillestare të tumoreve të veshkave janë asimptomatike dhe rastësisht, studimi mbi sëmundje të tjera. Si tumoret shfaqen simptomat e mëposhtme:

Hematuria - paraqitja e gjakut në urinë në sasi të vogla, ose në formën e clots masive që ndodhin për asnjë arsye dhe zhduken shpejt. Hematuria masiv është një tregues për shtrim të menjëhershëm dhe një operacion për heqjen e tumorit.

Formimi detektueshme tumor në zgavrën barkut ose veshkave zgjeruar.

Dhimbja: mund të ndodhë kur bllokim në hematuria uretër, kapsulë elastik veshkave apo tumor, rritje dhe ngjeshja e rrënjët nervore apo venat e mëdha të zgavrën e barkut.

Diagnoza e kancerit të veshkave

Një studim në temën e tumoreve në veshka janë:

- Ultrasonografia organet e barkut, veshkat, nyjet limfatike retroperitoneale, nyjore tregon formimin e një organi për të vlerësuar madhësinë e saj, përfshirja e indeve përreth, enët e mëdha të gjakut dhe nyjet limfatike.

- Tomography llogaritur dhe Imazhe rezonancë magnetike përdoret për një diagnozë më të saktë të dëmtimit të veshkave tumor, përjashtimin e metastases largët.
- Në raste të paqarta, disa pacientë shfaqje chrezkozhnaya biopsi birë Tumoret e veshkave nën Ultrasonografi kontrollit ose CT skanim, kryhet duke përdorur një gjilpërë e hollë sipas anestezi lokale administruar në trashësinë e tumorit dhe duke marrë në kërkimin nën mikroskop një pjesë të vogël të indit. Kjo teknikë ju lejon për të konfirmuar praninë e tumoreve malinje në pothuajse 100% të rasteve.

- Urography nxjerrës (X-rrezet) - një metodë mjaft të vjetruar e hulumtimit për të vlerësuar kapacitetet funksionale të organit kur operacionet e planifikuar (heqje të veshkave).
- Studimet radioizotopi e veshkave - scintigraphy, për të vlerësuar funksionin e veshkave dhe shkallën e shkeljeve nën ndikimin e tumorit si dhe natyra e tumorit të dyshuar (beninje ose malinje).
- Në disa raste, tumoret e veshkave të mëdha të përdorura Angiografi - anije kërkimore e veshkave me kontrast intravenoz, për të vlerësuar përfshirjen në procesin përreth anije të mëdha. 

 

Angiografi. Shigjetë tregon tumor në poli poshtme të veshkës, konstrastirovana arterie renal

- Cystoscopy - Ekzaminimi endoskopik i fshikëzës, është përdorur për të identifikuar burimin e gjakderdhje hematuria, Tumoret e fshikëzës përjashtimit.
- Metodat shtesë në zbulimin e tumoreve në veshka janë: X-ray e gjoksit mund të studiojnë skelet për të përjashtuar metastaza largët.

Fazat e rritjes së tumorit të veshkave:

Faza 1: tumor më pak se 7 cm, e kufizuar për të indeve të veshkave;

 Faza 2: tumori është më shumë se 7 cm, e kufizuar për të indeve të veshkave;
Faza 3: tumor përfshin venat mëdha apo pushtim veshkave apo indet përreth ose praninë e metastases në nyjet limfatike përreth;
 Faza 4: një tumor pushton organet e ngjitur, është më shumë se 1 metastazë në nyjet limfatike afër ose metastases largët.

 

Paraqitja skematike e tumoreve të pol sipërme të veshkave dhe gjëndër veshkave mbirjes në Bali

Trajtimi i tumoreve malinje të veshkave

Metoda kryesor i trajtimit që ofron shpresë për shërim, nëse ndonjë tumoret malinje, duke përfshirë kancerin e veshkave është operacioni.

Ka disa opsione për operacionet e veshkave:

- nephrectomy - heqja e veshkave prekur tërësisht kryhet në 2-3 fazat e tumorit në arsim shkallë të madhe dhe mbirjes në legen i veshkave në kapacitetin normal funksionale të veshkave të dytë;
- heqje të veshkave - heqja e pjesës (1/3 ose gjysma) tumorit të veshkave, është përdorur për tumore të vogla (më pak se 4 cm) në pacientët e rinj me mosfunksionim të veshkave dhe të tjera.
- Kirurgjia e kombinuar - heqja e veshkave me pjesë të organeve të afërta, enët e mëdha të përdorura për tumor përmasave të mëdha në sprouting saj mbi pëlhurë.

Në disa raste, trajtimi është shtuar për terapi rrezatimi - rrezatimit në shtratin hequr veshkën, prania e tumoreve të mëdha dhe metastases në nyjet limfatike përreth. Në praninë e metastases largët, në qoftë se ato janë të rralla, të kryer operacione me heqjen e tyre. Nëse shumë metastases dhe largimin e tyre nuk është e mundur, duke përdorur immunotherapy dhe kimioterapia për të reduktuar tumor në madhësi.

Organet urinar parandalimin e kancerit

Para së gjithash, ndalohet pirja e duhanit ul incidencën e kancerit të organeve urinare, veçanërisht rrezikun e kancerit të veshkave është reduktuar me 15%. E rëndësisë së madhe është lufta kundër trashje, të hahet fruta dhe perime ul rrezikun e kancerit të veshkave.

Konsultimi mbi kancerin e veshkave

1. kancerit Sa shpesh gjenden veshkave dhe trajtimin e saj janë parashikimet sot?
Kanceri i veshkave ndodh në këto kohë, dhe më shumë është rreth 3% e semundjeve malinje të organeve të brendshme.
Rezultatet e trajtimit varet nga fazën e tumorit, madhësia e tumorit në fazat e hershme të mbijetuar është afër 90%