Kanceri i mushkërive - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Shkaqet Kanceri i mushkërive
Simptomat
Diagnostics
Trajtimi i mushkërive Kanceri
Parashikimi dhe parandalimi
Këshillim
Historia mjekësore

Kanceri i mushkërive - nje tumor malinj që zhvillohet nga membranën mukoze dhe gjendra te indit dhe bronke mushkërive.

Shkaqet Kanceri i mushkërive


Shkaqet e kancerit të mushkërive janë të ndryshme, të gjithë prej tyre mund të razdelitna varur dhe të pavarur nga njeri.

Nga e njëjta, faktorët e pavarura përfshijnë predispozitë gjenetike - praninë e kancerit të mushkërive në familjen e afërt, tre ose më shumë raste të kancerit të mushkërive në familje, si dhe praninë e pacientit disa tumoreve të organeve të tjera (kancerit të shumëfishta). Përveç kësaj, faktorët e vazhdueshme përfshijnë statusin e përgjithshme e pacientit: mosha mbi 50 vjet, prania e sëmundjes kronike të mushkërive (bronkit kronik, tuberkulozi, pneumoni, pneumoni, cicatrices indeve të mushkërive); si dhe çrregullime endokrine në trup, veçanërisht në gratë.

Faktorë të ndryshohet se ata njerëz janë në gjendje të ndryshojnë përfshijnë: pirja e duhanit - i shkakut të konfirmuar në mënyrë të besueshme e kancerit të mushkërive. Toksike kancerogjene (Kanceri i shkaktuar) Substancat e lëshuara gjatë djegies së duhanit janë më shumë se 4000 specie, më të famshëm dhe të rrezikshme prej tyre janë: benzpyrene, toluidin, naftalamin, metalet e rënda (nikeli, polonium) nytrozosoedynenyya. Komponimet e mësipërme bie nga tymi i duhanit thithur në mushkëri, të vendosen në të tenderit mukozës bronkiale, si djegien e saj, duke shkatërruar qelizat e gjalla, duke çuar në myhotlyvyyepiteliy vdekje - shtresë rrëshqitës thithen nëpërmjet enëve të gjakut në gjak dhe përhapet në të gjithë trupin, duke marrë në organet e brendshme , mëlçisë, veshkat, truri, duke shkaktuar ndryshime të ngjashme në to.

Të gjitha komponimet e dëmshme thithur me tymit të duhanit përgjithmonë të vendosen në mushkëri, ata janë të zhytur dhe nuk janë shfaqur jashtë, dhe të formojnë grupe, ngadalë duke mbuluar blozë dritë të zezë. Personi dritë të shëndetshëm me Pale - rozë, e butë, poroz, duhanpirës të lehta - një i përafërt, ind palakueshëm që të bëhet i zi ose blu-zi.

Benzpyrene më i rrezikshëm, ai ka një efekt të drejtpërdrejtë negativ në mukozën bronkial, në doza të vogla, duke shkaktuar degjenerim të qelizave normale. Jo më pak të rrezikshme dhe pirja pasive e duhanit, pi duhan merr përsipër vetëm një pjesë të vogël të tymit, exhaling gjithë të tjerëve 80% e tymit të në ajër. Për rrezikun e kancerit të mushkërive luan një përvojë të konsiderueshme rolin e duhanit: më shumë se 10 vjet, numri i cigareve të pira. Kur duhani më shumë se 2 paketa në ditë rrit rrezikun e kancerit të mushkërive nga 25 herë.

Faktor tjetër që rrit rrezikun e kancerit të mushkërive - një ekspozim profesional:

- punojnë në fabrikat e lidhur me prodhimin asbest, bluarje produktet metalike dhe Blacksmithing (gizës dhe çeliku)
- Fulling, pambuku dhe prodhimi liri,
- kontakt profesional me metale të rënda, kimikatet toksike (arsenik, kromi, nikeli, alumini);
- Puna në miniera, minierat e qymyrit, minierat e radonit, katran;
- industria e gomës.

Një faktor tjetër - ndotja e ajrit. Çdo ditë në qytetet mijëra banorëve thith carcinogens lëshuar në impiantet e djegies së ajrit dhe karburantit automobilave. Thithja e këtyre substancave pa ndryshim çon në degjenerim të mukozën e rrugëve të frymëmarrjes.

Simptomat e kancerit të mushkërive

Simptomat mund të dyshohet kancer të mushkërive, janë të ndarë në të përgjithshme dhe specifike.

Simptoma të përbashkëta: dobësi, humbje peshe, humbje e oreksit, djersitje, ngrihet paarsyeshme në temperaturën e trupit.

Simptomat specifike të kancerit të mushkërive mund të përfshijnë:

- kollë - e pa shpërblim, nadsadnoho, kollë rraskapitëse shoqëruar nga kanceri bronkial (Cancer Center). Pacienti, shikuar me kujdes shëndetin e tyre mund të vëreni veten duke ndryshuar natyrën e kollë, ka më shumë gjasa nadsadnyy, ndryshon karakterin e pështymë. Kollitjes mund të jetë pristupoobraznym pa arsye apo lidhur me inhalimi i ajrit të ftohtë, stërvitje, apo shtrirë. Kjo Kollë ndodh kur acarim i pemës bronkiale në rritje në pastrimin e tij të tumorit. Në kancerit të mushkërive qendrore duket mostrave zakonisht të verdhë - ngjyra e gjelbër e shkaktuar nga inflamacion themelor në indet e mushkërive.

- Një nga simptomat më karakteristike të kancerit të mushkërive është konsideruar hemoptysis (gjakderdhje me pështymë), gjaku mund të jetë i lehtë, të përziera me gëlbazë, i cili i jep një ngjyrë rozë dhe të ndritshme - të kuqe, intensive, në formën e venave (gjakderdhje aktive) ose clots si të errëta ( Gjaku i vjetër Clotted). Gjakderdhje nga trakti respirator mund të jetë mjaft intensive dhe të zgjatur, nganjëherë duke çuar në vdekjen e pacientëve. Por, peshtyn gjak mund të jenë simptoma dhe sëmundje të tjera të mushkërive, tuberkulozi pulmonar, bronkoektazise (dëmtimit të dhëmbëve ajrit në mushkëri).

- gulçim lidhur me ndryshimet në indet e mushkërive, tumor pneumoni shoqërues, uljen e mushkërive për shkak të bronke bllokim tumor (atelectasis) që shkelin shkëmbimin gazit në indet e mushkërive dhe do të keqësojë kushtet e ventilimit, reduktimin e frymëmarrjes sipërfaqe. Kur tumoret që rriten në bronke të mëdha mund të ndodhin gjithë atelectasis mushkërive dhe mbyllje të plotë të punës së tij.

Atelectasis i mushkërive e majtë, të shkaktuara nga kanceri qendrore

Segmental atelectasis lob e sipërme të mushkërive majtë, shkaktuar tumor segmental bronke

- dhimbje në gjoks, në lidhje me tumor rreshtim lëngshëm të mushkërive (pleurë) se ka shumë mbaresa të dhimbshme ndryshimeve shoqërues inflamatore në pushtimin e mushkërive dhe tumor në kockë, rrjet nervore gjoks të madh.

Në fazën e hershme të sëmundjes ka dhimbje, këmbëngulës karakteristikë intensive dhimbje e running vonë tumoreve fazë. Dhimbja mund të jetë në një vend apo të japë në qafë, shpatull, krah, mbrapa ose zgavrën e barkut mund të rritet me kollitjes.

Disa forma të dallueshme klinike dhe radiologjike e kancerit të mushkërive:

1. kancer bronkial -rak qendrore rritet në lumenin e bronke madh (pjesa qendrore, segmentale). Tumori është në rritje si në lumen bronkial (shfaqet para), dhe bronchus në indet e mushkërive. Në fazat fillestare nuk shfaqet, shpesh nuk është e dukshme në X-ray dhe X-ray imazhet, si dhe hije tumor bashkon me zemrës dhe enëve të gjakut. Dyshojnë praninë e një tumori mund të jenë prova rrethanore në radiographs: reduktimin lehtësinë butë apo zonat e inflamacionit në të njëjtin vend disa herë (pneumoni përsëritura). Kollë karakteristike, dyspnea, hemoptysis, në raste të avancuara - dhimbje gjoksi, temperaturën e trupit të lartë

Tumorit në mushkëri drejtë Qendrore madhësive të mëdha

Kancer 2.Perifericheskiy - rritet në trashësinë e indeve të mushkërive. Nuk ka simptoma, është rastësi në anketë ose zhvillimin e komplikimeve. Tumor mund të arrijnë madhësi të mëdha vetë nuk e ka të manifestimit pacientë të tillë shpesh refuzojnë trajtimin, duke iu referuar mungesës së simptomave.

Një shumëllojshmëri e kancerit periferike - në krye të kancerit të mushkërive (Penkosta), anijet e mbirjes karakterizuar dhe nerva në sup brez. Këta pacientë vazhdoi trajtohet nga një neurolog apo mjek diagnostikuar me osteokondroza, spërkatje dhe u dërgua menjëherë në oncologist me tumor të avancuar. Një shumëllojshmëri e kancerit periferike është gjithashtu një formë e kancerit të barkut - një tumor me një zgavër në qendër. Zgavër në tumorit rezultuar rënies së pjesës qendrore të tumorit, e cila është në procesin e rritjes nuk është furnizim i mjaftueshëm. Këto tumore mund të arrijnë madhësi të mëdha deri në 10 cm apo më shumë, ata janë të hutuar lehtë me inflamacion - abscese, tuberkulozi me shkatërrim, cysts mushkërive që ndan diagnozë të saktë dhe të çon në progresin e sëmundjes pa trajtim të veçantë.


Formë poroz i kancerit të mushkërive: tumor në mushkëri e djathtë të shigjetës

Kanceri 3.Pnevmoniepodobnyy, si emri sugjeron, si pacientët pneumoni trajtohen në terapist vazhdoi kur efekti i trajtimit me antibiotikë nuk është, spekulojnë në lidhje me kancerin. Tumor është karakterizuar nga rritja e shpejtë, rritjen e përhapur, jo si një nyje mban një ose më shumë aksione të mushkërive.Forma Pnevmoniepodobnaya e kancerit të mushkërive të dy mushkërive me lezione

me humbjen e lob e djathtë të ulët

Format 4.Atipichnye: mëlçisë, trurit, kockave dhe të tjerët. Related Simptomat më të tumoret e mushkërive dhe metastases e saj. Për të formuar verdhëz hepatik, ndryshimet në numërimin e gjakut, zgjerimin e mëlçisë, shurdhim në sektor të sipërme të djathtë. Mozgova - shpesh manifeston klinikës goditje - ndalesa krah dhe një këmbë në anën e kundërt të disfatës, çrregullime të të folurit të punës, humbja e vetëdijes mund të jetë konfiskimet, dhimbje koke, vizion të dyfishtë. Bone - dhimbje në shpinë, legen eshtra ose gjymtyrë, thyerje shpesh spontane (jo lëndime të lidhura).

5.Metastaticheskie tumor - një tumor i shfaqjen kryesore tjetër organ (p.sh., gjirit, zorrës së trashë, mushkerise tjetri, organet transparent, prostatës dhe të tjerë) me strukturën e tumorit fillestar dhe mund të rriten, ndërprerë funksionin e trupit. Në disa raste, metastases mund të arrijnë madhësi të madhe (mbi 10 cm), dhe të çojë në vdekjen e pacientëve me tumore dehje e jetës dhe përçarje e organeve të brendshme (mëlçisë dhe pamjaftueshmërisë frymëmarrjes, rrit presionin intracranial dhe kështu me radhë). Shumica e metastases që dalin nga kanceri i zorrëve, kanceri i gjirit, drita e dytë, e cila është e lidhur me organin veçantë të qarkullimit të gjakut: shumë të vogla dhe të rrjetit të enëve të gjakut shumë të zhvilluar, qelizat e tumorit janë të depozituara në të nga gjak dhe fillojnë të rriten, duke formuar koloni - metastazë. Në mushkëri mund të metastasize keqdashje të ndonjë organi. Metastases në mushkëritë janë të zakonshme, janë shumë të ngjashme me tumore të pavarur.

Ndonjëherë ekzaminim të plotë tumor - metastazë identifikuar burimi dështon.

Diagnoza e mushkërive Kanceri

Siç shihet nga lart, diagnoza e kancerit të mushkërive është një sfidë mjaft, tumoret shpesh maskuar si sëmundje të tjera të mushkërive (pneumonia, abscese, tuberkulozit). Për shkak të kësaj më shumë se 50% e tumoreve të mushkërive të zbuluara në përgjithësi, drejtimin dhe fazat paoperueshëm. Llojet fillestare fazë tumor, dhe nganjëherë të caktuara të tumoreve running nuk shfaqet dhe janë vetëm rastësisht apo në zhvillimin e komplikimeve.

Për të shmangur këtë, ju duhet të paktën një herë në vit t'i nënshtrohet X-ray shqyrtimit të mushkërive.

Një studim i kancerit të dyshuar të mushkërive përfshijnë:

- fluoroscopy - një sondazh masiv i kryer në mesin e popullsive prophylactically mëdha mund të zbulojë patologjinë më të rëndë të tuberkulozi pulmonar, tumoret e mushkërive dhe mediastinum (hapësirën në mes të mushkërive që përmban zemrën, enët e mëdha dhe ind dhjamor), pneumonia. Pas zbulimit të ndryshimeve patologjike në fluorogram kryer X-rrezet e mushkërive në 2 projeksionet: drejt dhe lateral.

- X-ray e mushkërive mund të interpretojë më saktë ndryshimet në mushkëri, duhet vlerësuar si e shtënë.

- Faza e ardhshme: një X-ray të imazhit posloynaya zonë e thjeshtë mushkërive dyshimtë, zbatuar disa shtresa "prerë" në qendër të së cilës është një qelizë patologjike.

- Gjoks Tomografi e kompjuterizuar ose magnetike - tomography rezonanasnaya me kontrast intravenoz (administrimin radiopaque e drogës intravenoze), ose pa atë, ju lejon të posharovi shkurtime dhe një shqyrtim më të hollësishëm të fireplace patologjikisht ndryshuar, të dalluar tumor, kist apo tuberkulozi ndryshime nga njëra-tjetra nga tiparet karakteristike.

- bronchoscopy, është përdorur për zbulimin e tumorit të pemës bronkial (kanceri qendrore) ose mbirjes në bronke e tumoreve të mëdha mushkërive periferike, ky studim ju lejon të shikimi të identifikuar tumor, të përcaktojë kufijtë e saj, dhe më e rëndësishmja, të kryer një biopsi - të marrë një pjesë të hulumtimit tumorit.

- Në disa raste, përdorimi i të ashtuquajturave shënuesve tumor - analizat e gjakut për proteina të prodhuara nga tumori dhe jo vetëm në një trup të shëndetshëm. Për të mushkërive shënuesit kancerit tumorit janë quajtur: NSE- përdorur për të zbuluar-kancer të vogël shënues SSC, CYFRA- për të identifikuar tumor squamous qelizë dhe adenocarcinoma, shënues shkaqe universale. Por ata të gjithë kanë vlerë të ulët diagnostikuese dhe janë përdorur zakonisht në pacientët e trajtuar për të zbuluar metastazë mundshme në fazat e hershme.

- pështymë - ka vlerë të ulët diagnostike, duke lejuar dyshoni praninë e një tumori në zbulimin e qelizave atipike.

- Bronchography (futja e mesme kontrast në pemë bronkial): një metodë e vjetëruar, tani zëvendësuar atë bronchoscopy.

- torakoskopyya (hyrje në zgavrën pleural përmes punctures kamera për inspektimin e sipërfaqes të mushkërive) - që do të interpretohet në raste të paqarta, ndryshime të caktuara në mushkëri vizualisht dhe të kryejnë një biopsi.

- biopsi e tumorit nën kontroll llogaritur tomography bërë në raste të paqarta.

Për fat të keq, nuk ka asnjë metodë universale e testit që njëqind për qind të kancerit të mushkërive për të dalluar nga sëmundje të tjera, si kanceri mund të marr pjesë në maskaradë si një patologji, me këtë në mendje, duke përdorur gamën e plotë të inspektimit. Por në qoftë se diagnoza është e paqartë deri në fund, nuk iu drejtuar operacionet diagnostike të humbasë një tumor malinje.

Faza (shkallë) të kancerit të mushkërive:

Faza 1: tumor në mushkëri është jo më shumë se 3 cm në madhësi apo tumor bronkial përhapur në të njëjtin raport, nuk ka metastases në l afërta / nyjet;

Faza 2: tumor në mushkëri se 3 cm, pushton pleurë, mbulon bronket, duke shkaktuar atelectasis e një lob;
Faza 3: Lëvizjet e tumorit strukturave ngjitur atelectasis të gjitha metastases të mushkërive në rrënjë limfatike përreth uzlah- të mushkërive dhe mediastinum, supraclavicular;
Faza 4: pushton tumor rrethojnë zemrën organizativ, enët e mëdha ose lëngun aderues në zgavrën pleural (pleurit metastatic).

Trajtimi i mushkërive Kanceri

Në trajtimin e kancerit të mushkërive, si çdo kancer tjetër, udhëheqës dhe metoda e vetme që jep shpresë për shërim është operacioni.

Ka disa opsione për operacion në mushkëri:

- Hiq lob - i plotëson të gjitha parimet e trajtimit të kancerit të mushkërive.
- Heqje rajonal (heqja e vetëm tumoreve) - përdoret në të moshuarit dhe pacientët me sëmundje të rënda shoqërues, për të cilat i madh operacion i rrezikshëm.
- Heqja gjithë mushkërive (pneumonectomy) - në fazën e 2 tumoret për karavidhe qendrore, 2-3 për fazën periferike.
- Operacioni i kombinuar - heqja e ngjitur përfshirë në organet e tumorit - zemër, enët e gjakut, brinjë.

Nëse ju të gjeni të vogël kryesor trajtimin e kancerit është kimioterapia, pasi kjo formë e tumorit është më e ndjeshme ndaj trajtimeve konservatore. Efektiviteti i kimioterapia është i lartë dhe mund të arrijë efekt të mirë për disa vite.

Për trajtimin e kancerit të mushkërive duke përdorur drogë platin - më efektive deri më sot, por jo më pak toksik se të tjerët, të futur kështu në sfondin e sasive të mëdha të lëngjeve (4 litra).

Një tjetër metodë e trajtimit - terapi rrezatimi përdoret në tumoret e mushkërive neudalimyh 3-4 fazë, mund të arrijnë rezultate të mira me kancer të vogël celular, sidomos kur kombinohet me kimioterapi. Doza standarde gjatë trajtimit të rrezatimit është 60-70 Gray.

Trajtimi i kancerit të mushkërive "mjetet juridike popullore" përdorimin e papranueshme të substancave toksike mund të shkaktojnë helmim një tumor tashmë të dobësuar të trupit dhe pacientit kusht keqësohet.

Prognoza për kancerin e mushkërive

Prognoza për kancerin e mushkërive varet nga faza dhe strukturën histologjike të dritës:

Në vogla prognozë të kancerit qelizë është më e mirë se sa për format e tjera të kancerit, pasi ajo është më e ndjeshme për kimioterapi dhe radioterapi sesa format e tjera të kancerit.

Rezultati favorshme të mundshme në fazat fillestare të trajtimit të kancerit: 1-2. Kur tumoreve fazat e tretë dhe të katërt janë të motit jashtëzakonisht të pafavorshme dhe mbijetesa nuk kalon 10%.

Parandalimi i mushkërive Kanceri

Parandalimi, para së gjithash, është për të ndaluar pirjen e duhanit dhe të punojnë në kushte të rrezikshme atje, respirator dhe mjetet juridike. Parandaluese performancës vjetore X-ray për zbulimin e tumorit në mushkëri në fazat e hershme. Për duhanpirësit të rënda duhet të kryejnë bronchoscopy është 1-2 herë në vit.

Konsultimi mbi temën e kancerit Kanceri i mushkërive:

Pyetje: Si e zakonshme është kanceri i mushkërive dhe të cilët kanë rritur rrezikun?
Përgjigje: kanceri i mushkërive vuajnë kryesisht meshkujt. Kjo është kryesisht për shkak të pirjes së duhanit, më e zakonshme në mesin e njerëzve, si dhe me kushte të vështira të punës, puna në rrezik dhe bimë. Me përhapjen e duhanit në mesin e grave është në rritje dhe të shpeshtësisë së kancerit të mushkërive.

Pyetje: Si për të zbuluar kancerin e mushkërive në fazë të hershme?
Përgjigje: Ky inspektim i detyrueshëm vjetor - fluoroscopy ose X-ray e mushkërive. Në duhanit pacientët bronchoscopy përshtatshmërinë e vitit.

Pyetje: Çfarë është një operacioni alternativë?
Përgjigje: Trajtimi i vetëm për kancerin e mushkërive është operacioni. Në debilitated dhe të moshuar pacientët me contraindications për kirurgji, kimioterapia alternativë është trajtim rrezatimi që siguron jetën me përgjigje të mirë për trajtimin e pesë vjet ose më shumë.