Fshikëz Cancer - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Kanceri i fshikëzës - një tumor malinj me origjinë nga elementet e murit e brendshme të fshikëzës. Kanceri i fshikëzës ndodh mjaft shpesh dhe të renditet e 11 në frekuencën e shfaqjes së tumoreve malinje. 4 herë më shumë gjasa për të kancerit të fshikëzës në meshkuj, për shkak të karakteristikat anatomike e traktit urinar në meshkuj.

Shkaqet e kancerit të fshikëzës


  1. Efekti i agjentëve kimikë, në pacientët punë afatgjatë në industrinë e gomës, gazit, kimike, tekstile dhe skobyanoy.
  2. Pirja e duhanit: rreth 90% e pacientëve me kancer të fshikëzës - duhanpirësve.
  3. Proceseve inflamatore të fshikëzës - cystitis kronik.
  4. Disa parazitë mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit: shystosomy jetojnë në ujërat afrikane, janë futur në uretrës dhe vë vezë në mur fshikëz, ku, më pas zhvillimin e kancerit.
  5. Përveç kësaj, ne të studiuar ndikimin në zhvillimin e kancerit të fshikëzës papillomavirus njeriut. Sëmundje parakanceroze është një lyth i fshikëzës, për këtë arsye, ato duhet të hiqen.

Fazat e kancerit të fshikëzës:

Faza 1: Tumor ndikon vetëm Mukoza e fshikëzës;

Faza 2: për tumor pushton shtresa e muskujve
Faza 3: Tumor lëviz përreth indeve të buta të fshikëzës;
Faza 4: tumor vijë në organet e brendshme: vaginë, mitrës, prostatës, mur abdominal anterior, mur legenit ose ndonjë tumor madhësi në praninë e metastazave të nyjeve limfatike rrethuese ose organeve largëta.

Simptomat e kancerit të fshikëzës

Në simptomat ballë të dhimbjes cystitis në pushim dhe gjatë urinimit, çrregullime dizuricheskie - ndjenja e zbrazjes jo të plotë, urgjenca e rreme, mosmbajtjeje dhe shkelja e kalimin e urinës.

Me rritjen e tumorit në lumen e fshikëzës dhe shkatërrimin e saj duket hematuria - papastërtinë e gjakut në urinë, gjakun, zakonisht të freskët, ngjyrë të kuqe të ndritshme në formën e vija ose pika të shumta, ndodh kundër një sfond të plotë mirëqenies dhe jo i shoqëruar nga dhimbje. Harlisur zhvillimin e mundur (rëndë) gjakderdhje me mpiksjen.

Me rritjen progresive e tumoreve mund të paraqiten komplikime të tilla si:

  • transformimi hydronephrotic e veshkave në kundërshtim me rrjedhje të urinës
  • shenjat e dështimit kronike të veshkave, dobësi, lëkurë të thatë dhe mukozës, lëkurë itchy, dispepsi.

Me një tumoreve avancuara shfaqen komplikimet e lidhura me rritje të organeve fqinje:

  • dhimbje të forta dhemb në bark,
  • formimi i fistula ndërmjet fshikëzës dhe vaginës, fshikëz dhe rektumit, fistula suprapubic.

Kur metastases në nyjet limfatike përreth (inguinale dhe retroperitoneale) shkelje të mundshme të rrjedhjes së limfatike nga gjymtyrë të ulët, formimin e edemë limfatik të gjymtyrëve të poshtme, scrotum.

Një studim i kancerit të fshikëzës

Ultratinguj e organeve pelvike - kërkohet studimet për kancerin e dyshuar të fshikëzës dhe hematuria, për të vlerësuar direkt në mur fshikëzës, për të identifikuar tumor, shkallën e mbirjes në murin e lezioneve fshikëzës organet e afërta. Për më tepër, ky studim i lejon të zbuluar metastaza në nyjet limfatike përreth. Hulumtimet e kryera në të mbushur fshikëz stomak bosh.


 
Ultratinguj foto e tumoreve fshikëz, tumor shigjeta treguar

Në kryerjen e ultrazërit transurethral (TRUS) dhe transrectal transvahynalnoho metodës së vlerës së dianosticheskaya rritur, sidomos kur kombinohet.

Cystoscopy: endoskopisė e uretrës dhe fshikëzës nën anestezi. Lejon sy për zbulimin e tumorit, vlerësojnë madhësinë e saj, përhapjen. Ndoshta duke marrë pjesë biopsii- e indeve për kërkime.

 

Paraqitja skematike hulumtim Tsistoskopicheskiy


 
Tumor fshikëz si "alga deti" - foto Tsistoskopicheskiy

Në disa raste, sasi të mëdha të tumorit kryerjes kompjuterike dhe rezonancë magnetike të imazhit të pelvisit.

Trajtimi i tumoreve fshikëz

Trajtimi kryesor për kancerin e fshikëzës është operacioni. Operacioni është kryer me gjërat e mëposhtme: fshini të gjitha zonat më të dukshme të rritjen e tumorit, të parandaluar përsëritjen dhe shmangur përparimin e sëmundjes (rritje në organet përreth, metastazë).

Për tumoreve të vogla në fazat e hershme të përdorimit heqje transurethral e murit fshikëzës nga cystoscopy. Por kur operacione të tilla recurrences tumorit të ndodhë në 50%.

Kur fazë kancerin e fshikëzës 2-3 operacion është më agresive: cystectomy - hequr të gjithë tank fshikëzës me formimin e murit zorrës së trashë, operacion të vështirë e cila çon në paaftësi. Ka disa teknika operacione të tilla, por ata të gjithë avulloj për të lëvizur uretër në fusha të tjera anatomike: lëkurë, në zorrën e trashë, e cila është e komplikuar nga zhvillimi i infeksionit rritëse.

Në disa raste, veçanërisht jashtë vendit, është përdorur radiotherapy në një dozë prej 60-70 gy, vetëm ose si një plotësues për heqje transurethral.

Kohët e fundit, praktika e trajtimit të kancerit të fshikëzës është Kimioterapia Unutrypuzyrna, Immunotherapy dhe Terapi Photodynamic. Perdorimi i kimioterapisë sistemik është e mundur krahas rrezatimi terapia apo në pacientët me kancer i fshikëzës metastatik.

Parashikimi i tumoreve fshikëz:

Në 60% të pacientëve të cilët kryera operim të fshikëzës rikthim të sëmundjes.

Rezultatet më të mira të trajtimit të bën përdorimin e disa metodave: kirurgji, radioterapi dhe kimioterapia.

Organet urinar parandalimin e kancerit

Para së gjithash, ndalohet pirja e duhanit ul incidencën e kancerit të organeve urinare. E rëndësisë së madhe është lufta kundër trashje, të hahet fruta dhe perime. Trajtimi në kohë i infeksioneve urinare-gjenitale.