Kanceri i gjakut


Çfarë është leuçemia? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje shohim, së pari, çfarë është kanceri në të gjitha.

Pra rak- një tumor malinje e indeve epiteliale, pra qelizat që mbulojnë trupin tonë: mukoze stomakut, zorrë, gojë, bronke dhe kështu me radhë, si dhe të lëkurës. Se kanceri është vetëm koncept i ngushtë i një lloji të caktuar të kancerit. Përveç kancerit, ekzistojnë forma të tjera, të tilla si sarkomat, të cilat zhvillohen shumë keq dhe më agresive se kanceri, duke përfshirë gjakun sarcoma.


Kanceri i gjakut - një tumor që zhvillon nga një të vetme qelizat e palcës kockore përmes ndarjes së saj të vazhdueshme të pakontrolluar me kalimin e kohës (nga disa javë deri në disa muaj), shpërnguljes dhe kështu pengon rritjen dhe zhvillimin e qelizave të tjera normale të gjakut (!). Simptomat sipas janë të lidhura me mungesën e një trupi të çdo qelize normale operativ.

Fotografia kanceroze qelizat e gjakut nën mikroskop

Sigurisht tumor të veçantë, e cila mund të shihet apo të prekur, trupi nuk ekziston, ajo është - një "shpërndara" në të gjithë trupin - në palcën e kockave (zakonisht në pjesën e brendshme të sternum, kockat e legenit), si dhe qelizat e tumorit që qarkullojnë nëpërmjet gjakut.

Shkaqet e kancerit të gjakut

Pse qelizë fillon për të ndarë një kohë të pacaktuar? Funksionet e trupit tonë si një e tërë, është e lidhur ngushtë me ekipin në të cilin çdo lojtar është i biznesit të tyre, bashkëveprojmë me të tjerët dhe i ndihmojnë ata për të kryer funksionin e tyre. Qelizat Universal - qelizat e gjakut asistentë janë, duke u lindur në maturimin e palcës së eshtrave, pasi ata janë dërguar në një udhëtim përmes trupit: qelizat e kuqe të gjakut, ushqyes e oksigjenit në qelizat e tjera, qelizat e bardha të gjakut - mbrojtjen e tyre nga pushtuesit viruset dhe bakteret, trombotsity- ruajtur integritetin e indeve për të formuar mpiksjen e gjakut dhe ndalimin e gjakderdhje nëse është e aplikueshme. Por në disa pika në ndonjë nga qelizave të gjakut mund të bëhet i keq (më të prirur për këtë rinjtë, qelizat e papjekur), nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm: rrezatimi, helmet kimike ne konsumojnë nga ushqimi apo të marrë frymë e ajrit, predispozitë gjenetike, si dhe e mëparshme trajtim kimioterapia mbi keqdashje tjetër. Ndonjëherë shkaku ose të shkaktojë faktor mund të jenë viruset, për shembull - virusi i mungesës së imunitetit njerëzor (HIV). Për shembull, fëmijët që ishin në zonën e katastrofës së Çernobilit, u shënua nga një numër i madh i kancerit të gjakut. Në këtë rast, qeliza humb kontakt me trupin, dhe fillon për të punuar për veten e tyre, pafundësisht të ndarë, përsëri dhe përsëri, duke krijuar një popullsi në mijëra dhe qindra e mijëra të llojit të tij.

Pse ata sjellin aq shumë mjerim? Qelizat e kancerit të shumëfishohen, marr me vete ushqimin në qelizat normale, duke i penguar ata të rriten dhe ndarje, për të kryer funksionet e tij, të marrë më shumë hapësirë ​​në palcën e eshtrave, vendin ku ka bërë qeliza shumë të vogla të lënë atë, dhe shko në gjak, duke plotësuar në indet dhe organet e tjera formuar në to ngjashmëria e kolonive dhe ndërprerë funksionin e tyre, ajo mund të jetë e mëlçisë, zemrës, nyjet limfatike, veshkat, të lëkurës, mushkëritë dhe madje edhe truri.

"Kanceri i gjakut" -nepravylno termindlya referohen kancerin e furnizimit me gjak dhe gjaku, por është themeluar në mënyrë të vendosur në mesin e pacientëve.

Ka disa lloje të tumoreve të gjakut:

- leukimi (leukimi, nga latinishtja "leykos" - e bardhë): tumoret e qelizave të palcës kockore:
• Sharp - të rinj, qelizat e papjekur e gjakut rrjedhin jashtëzakonisht agresive;
• kronike - nga qelizat e pjekur rrjedhin më lehtë.
- hematosarkomy (nga latinishtja "HEMOS" - gjak) - shumë zlokachestvennye- e indit limfatik (nyjet limfatike) - lymphosarcoma, të tilla si B-qelizave dhe të tjerët.

Shpesh, kur ata thonë se "kancerin e gjakut", nënkupton një formë të leukimi ose lymphosarcoma, për shkak se këto sëmundje janë gjetur më shpesh në praktikë hematologjik. Emri klinikisht më saktë "kancer në gjak" - Hemoblastosis, grupi i tumoreve që rrjedhin nga qelizat hematopoietic. Tumor - kontrolluar dobët trupi indeve aktive në rritje që ka origjinën nga një qelizat mutated; kjo nuk është rezultat i inflamacion ose akumulimi Nemetabolizovanyy qelizave. Hemablastozy në të cilën qelizat e tumorit kryesisht ndikojnë në palcën e eshtrave, të quajtur leukimi. Në të kaluarën, i quajtur shpesh leukimi leukimi ose leukimi për shkak të shfaqjes së një numri të madh të leukociteve papjekur gjakut. Megjithatë, pasi që kjo veti nuk është karakteristike për çdo dhe të gjitha llojet e leukimi, leukimi termi refuzuar.

Në leukimi, malignancies hematologjikë janë gjithashtu të hematosarkomy - formimi që rrjedhin nga qelizat hematopoietic, por janë përhapja e tumoreve shtesë palcës kockore. Më pak i zakonshme lloj malignancies hematologjike si limfotsitoma - tumor i përbërë nga limfociteve pjekur apo rritje, si një nyje limfatike, me pak ose aspak palcën e eshtrave është prekur.

Si me hematosarkomy, dhe në limfotsitomah qelizat e tumorit mund të përhapet në fund të gjithë trupin dhe të infektojnë palcën e eshtrave. Në këtë fazë janë zakonisht të padallueshëm nga hematosarkom leukimi akute, dhe leuçemia kronike lymphocytic nga limfotsitomu-.

Për të gjitha hemablastozov karakterizohet nga shkatërrimi sistematik, duke e bërë të mundur për të mposhtur organet e tjera dhe indet. Një tjetër tipar karakteristik i rrjedhës së këtyre sëmundjeve është se të gjitha ekstra palca e eshtrave (neleykemicheskie) Hemoblastosis leykemizirovatsya të aftë, që metastasize në palcën e eshtrave.

Hemoblastoses metastases në organet dhe indet, nuk kanë të bëjnë me gjak, duke reflektuar një fazë të re të sëmundjes: The subklona shfaqjes (gjenerata e ardhshme e qelizave të tumorit), përshtatur për këtë pëlhurë. Shpesh metastases në organe të ndryshme sillen në mënyrë të pavarur, shpesh kanë ndjeshmëri të ndryshme ndaj kimioterapisë.

Për të ndarë hemablastozov mbi krimin dhe dashamirës si kriteret përgjithësisht të pranuara prania ose mungesa e progresion tumor. Kjo tumor beninje karakterizohet nga kursi monotone, pa paraqitjen e ndryshimeve cilësore, pa e shpërndarë në të vërtetë të gjithë trupin. Neoplasms malinje, në të kundërt, janë duke përparuar shumë shpejt dhe dinamizmi të ndryshme klinike - rritjen e shpejtë të simptomeve që janë të dukshme me sy të lirë.

Simptomat e kancerit të gjakut

Këmbanat e para alarmante mund të përfshijnë: dobësi, marramendje, rritet temperatura të paqëndrueshme të numrave të ulët jo e lidhur me ndonjë ftohjet, dhimbje e kockave, neveri ndaj aroma e ushqimit apo dhimbje koke. Këto simptoma janë nonspecific dhe shpesh nuk shkaktojnë pacientët për të parë një mjek. Ndryshimet në shtet shpesh neglizhohet afërmit zbehje të tepërt, humbje peshe, ngjyra lëkurë të thatë dhe ikterik, të qenët i përgjumur, ose, anasjelltas pacientëve pazakontë nervozizëm. Në disa lloje të rritet sëmundje shpretkë ashpër dhe të mëlçisë, pacientët ankohen për një rritje në madhësinë e barkut, bloating, shurdhim në kuadratin e sipërm, zakonisht shënon një fazë të avancuar. Përveç kësaj, nuk mund të rritet gjakderdhje e mukozës, skuqje të vogla të lëkurës.

Në rastin e tumoreve të indit limfatik simptomë e parë - një pamje të qetë e nyjë dendur nën lëkurë në vendet e folds natyrore (ijë, sqetull, mbi klavikul, në qafë) - Një nyjet limfatike. Në gjetjen e tumoreve të tilla menjëherë (!) Kthehet me mjekun dhe të gjakut testet e, si dhe të kryejnë ultratinguj zgjeruar nyjet limfatike, atëherë terapisti do të dërgojë specialist duhur (kirurg, oncologist ose hematologist).
Hematologist - një mjek i angazhuar sistemi lecheniemzabolevaniy gjakut.

Foto e pacientëve me kancer të gjakut (spravaKorobchenko Viktor27.10.1992.-03.10.2007 DiahnozOstryy. Leykozhibridnyy limfoblastike (T-qelizave dhe mieloide) rikthim në fillim)

Provim

Diagnoza e leukemisë trajtohen vetëm nga analizat e gjakut: analizë e parë e përgjithshme e cila jep një ide paraprake të natyrës së sëmundjes. Mundësia leukimi më i mundshëm është i bazuar në të dhënat e Bone palcë birë: birë trashë gjilpërë është kryer legenit të kockave ose gjirit kockave, tërhequr në një shiringë një sasi të vogël të palcës kockore dhe ekzaminohen nën një mikroskop.

Një cytologist me përvojë (një mjek që punon me mikroskop) duhet të tregojë llojin e tumorit, sa agresive është, shuma e dashuri palcës së kockave të saj. Përveç kësaj, rastet e ndërlikuara janë gjithnjë e duke u përdorur për të diagnostikuar nivelin biokimike: immunohistohimiyu, numri i proteinave të caktuara në qelizat e tumorit mund të jetë deri në 100% për të përcaktuar natyrën e saj.

Pse ju duhet të dini natyrën e tumorit? Në trupin tonë rritet dhe zhvillohet në të njëjtën kohë një numër të madh të qelizave, mbi këtë bazë, ne mund të supozojmë se leucemia mund të vendosen. Kjo nuk është e vërtetë: ato më të zakonshmet qenë prej kohësh studiuar, por metodat e diagnostikimit bërë, aq më shumë mësojmë lloje të tumoreve. Tumoret e ndryshme - në mënyra të ndryshme të ndjeshëm ndaj trajtimit duke përdorur droga të ndryshme apo kombinime të tyre. Në mënyrë që të zgjidhni trajtimin e duhur për të drogës dhe duhet, domosdoshmërisht, të dinë natyrën e tumorit.

Trajtimi i kancerit të gjakut

Si përdoret trajtim kimioterapia, është intravenoz (IV) administrimi i barnave shumë të fuqishëm në doza të larta, i projektuar për të shkatërruar të gjitha qelizat agresive huaj kancerit, ndërsa sigurisht jo e pamundur dhe dëme svoi- e mirë dhe e nevojshme. Prandaj, me indet normale vuajnë sidomos në zhvillim të shpejtë: qelizat e flokëve follicles (kështu humbje të flokëve), qelizat e traktit gastrointestinal (nauze dhe të vjella ndodh, çrregullime të karrige), qelizat e sistemit riprodhues, si dhe palcën e eshtrave (anemia mund të ndodhë - reduktimin e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe rrezatimi - reduktimin e qelizave të bardha të gjakut - të sistemit imunitar). Në zhvillimin e barnave në gjendje jo të ndikojë në qelizat normale vazhdimisht punëson shkencëtarë në mbarë botën, por, për fat të keq, këto fonde nuk mund të gjejnë ende, sepse qelizat e kancerit janë shumë të ngjashme me qelizat tona amtare. Për më tepër, situata është e komplikuar nga aftësia e disa qelizave të tumorit të ndryshojë strukturën e tyre dhe në këtë mënyrë të bëhen rezistente ndaj barnave, evitoj ndikimin e tyre në këtë rast duhet të marr drogë më të fuqishme dhe toksike, por edhe në këto raste, efekti nuk mund të ndodhë.

Pa kimioterapia, shanset e mbijetesës për pacientët është minimal. Zakonisht koha e zbulimit të sëmundjes në vdekjen e pacientëve pa trajtim është 1-5 muaj.

Vlen të përmendet edhe një trajtim, të ashtu-quajtur "Bone palcë transplantim". Sigurisht, askush nuk transplantet, nënkuptonte parenteral (pikoj) koncentrohen injeksion palcën e eshtrave të një donatori të shëndetshme, e cila është marrë nga birë tij. Më parë kimioterapia lartë dozë shkatërroi të gjitha qelizat e palcës së eshtrave të pacientit (për të shkatërruar popullsinë e qelizave të kancerit të fundit), dhe më pas është infuzion intravenoz. Procedura është shumë e rrezikshme dhe është kryer në bazë të indikacioneve të rrepta, zakonisht në tumoret vysokozloyakisnyh në pacientët e rinj. Në këtë kohë, pacientët janë shumë të ndjeshme ndaj infeksionit dhe janë në lagjet e kujdesit intensiv.

Për fat të keq, deri më sot, nuk ka trajtime të tjera të zhvilluara leukimi.

Mos i besoni healers ndryshme dhe Homeopaths, të cilët në numër të madh për të ofruar shërbimet e tyre, humbja e kohës të vlefshme për pacientin duhet të fillojë trajtimin sa më shpejt që të jetë e mundur nga një specialist i kualifikuar. Si një trajtim ndihmës, nëse dëshironi, mund të përdoren përgatitje të ndryshme të vitaminave (VITRUM, multytabs dhe të tjerët), për të parandaluar komplikimet në traktin digjestiv janë të rekomanduara concoctions e bimëve (kamomil, yarrow, vaj buckthorn), që kanë një lokal anti-inflamator, hemostatic dhe efektin plagë-shërimit. Është rreptësisht e ndaluar gjatë trajtimit kimioterapia përdorur të tilla "mjetet juridike popullore" si tinktura kërpudha, kukutë, celandine dhe substancave të tjera helmuese! Ata kanë një efekt të theksuar toksike dhe helmojnë mbrojtëse të organizmit është në lulëzim e kancerit, përmirësimin e mëtejshëm të pacientit.

Krovynu Profilaktikiraka ekzistojnë.

Sëmundje Prhnoz

Moti dhe sëmundje rezultatet varen kryesisht në formën e tumorit, parashikimin akute leuçemia për më keq, ata rrjedhin shpejt dhe shpejt të çojë në vdekjen e pacientëve. Leukemia kronike rrjedhin më mirë në vend të arritur faljen e sëmundjes (shërim klinik) dhe të kërkojë një numër më të vogël të kurseve kimioterapia rëndë.

Kanceri i gjakut tek fëmijët

Sëmundjet malinje të gjakut janë mjaft të zakonshme në fëmijë. Më shpesh të sëmurë fëmijë të moshës 2 deri në 5 vjet. Më e zakonshme tek djemtë. Shfaqja e sëmundjes në fëmijëri është e mundshme për shkak të ekspozimit të rrezatimit: ekspozimi gjatë shtatzënisë, si dhe në shkelje të një aparati gjenetik të qelizave të fëmijëve të sëmurë (faktorëve të trashëgueshëm). Gjakut tumor në fëmijët klinikisht manifestohen si të rriturit, shumë simptomat: dhimbje në eshtra, joints, dobësi, marramendje, përgjumje dhe lodhje të shpejtë të fëmijës, i zbehtë e lëkurës, mëlçisë zgjeruar, shpretkë dhe limfatike nyjet. Në fëmijët shpesh është një formë e sëmundjes si "neyroleykoz": dhimbje koke, marramendje, simptomat neurologjike (meninges humbjen meninhealnyy-, shkatërrimin entsefalicheskiy- e indet e trurit) dhe të tjerët, në zhvillim këtë formë të sëmundjes në rikthim (shfaqja e një sëmundje të re kthehet nëpërmjet aa Koha pas përfundimit të trajtimit), trajtimi me mjaft e rëndë, përdorin kombinime të reja të kimioterapisë.

Për trajtimin e leukemisë tek fëmijët, si në të rriturit, kimioterapia është përdorur, efekti i të cilave është më shpesh në fëmijët më të mirë se sa të rriturit, kjo është për shkak të aftësisë së fëmijës për të shërohen shpejt pas trajtimit. Përveç kësaj, si një fëmijë përdorur një Bone palcë transplantim nga donatorët të cilët mund të jenë të afërmit e ngushtë (vëllezërit e motrat, në përputhje me një numër të treguesve). Rimëkëmbjes është vërejtur zakonisht tek fëmijët në 70% të rasteve me leukimi akute limfoblastike, ndryshe nga të rriturit, dhe 40% e leukemisë akute mieloide.

Moti dhe mbijetesa e leukemisë.

Gjaku incidenca tumor në vende të ndryshme varion në gamë të gjerë: 3-10 per 100 mije popullsisë. Kështu burra vuajnë 1,5 herë më shpesh se femrat. Incidenca maksimale e leukemisë kronike ndodh në njerëzit e moshës 40 - 50 vjeç, të mprehtë - 10- 18 vjet. Sëmundje Peak ndodh në mes të moshës 2 deri në 5 vjet, me një rënie graduale të numrit të rasteve të moshës 7 vjeç dhe më të vjetër. Rritja më pak e dukshme në numrin e pacientëve të bie në moshën 10-13 vjet. Djemtë vuajnë leukimi akute më shpesh se vajzat. Incidenca e leukemisë tek fëmijët është 3,2-4,4 pacientët per 100 mije popullsisë.

Moti për leukimi akute është shumë më keq se sa kronike. Leukimi akute shpejt rrjedhin, agresive, dobët të përgjegjshëm për trajtimin.
Midis leuçemia akute shënuar preference te leucemia limfoblastike akute, frekuenca e cila është 75-85%.

Leukimi akute pa trajtim shumë shpejt të çojë në vdekjen e pacientëve, por gjatë trajtimit prognozë e duhur, sidomos për fëmijët, është e favorshme.
Mundësia e trajtimit të pacientëve me leuçemi akute limfoblastike shkon 60-65% në 85-95%.

Mbulimi i pacientëve me leukimi akute mieloide gjatë trajtimit adekuat është 40-50%. Ne rastin e rrjedhin transplantimit të qelizave - 55-60%.

Leukemitë kronike zhvillohet ngadalë, gradualisht, për 1 vit ose më shumë, por deri në një pikë, të quajtur shpërthimi krizom- leucemia kronike, kur në fakt bëhet akute, dhe sillet shumë agresive, jetëgjatësia e pacientëve të tillë është jo më shumë se 6 në 12 muaj.

Vdekja nga leuçemia kronike ndodh gjatë krizës së shpërthimit të komplikimeve. Me trajtimin në kohë të leukemisë kronike mund të arrijë faljen për vite me rradhë. Kundër kimioterapia jetëgjatësia është 5-7 vjet.

Hematosarkomy - Tumoret shtesë palcës së kockës e indeve hematopoietic? shumë të ngjashme me leukimi, dhe me kalimin e kohës ata lëvizin. Por shuarja zakonisht zgjat dy herë më shumë se në leukimi kronike. Në hematosarkomy ndikon në prognozë të simptomeve dehje tumorale: dobësi e përgjithshme, ngrihet në temperaturën e trupit, ndryshimet në kimi të gjakut (rritur dehydrogenase kripë e acidit laktik). Më shumë simptoma, përgjigja më e keqe për trajtim dhe ata nën prognozë më keq.

U konsultuar me mjekun - oncologist Related kanceri i gjakut

1. Cilat janë më të rrezikshme të gjakut tumor?
Sigurisht, kjo Leukemitë akute. Ata zhvillojnë nga të rinj, të papjekur qelizat e palcës kockore (shpërthimet) dhe të vijë në forma të ndryshme në varësi të natyrës krovetvornoho embrion:
limfoblastnye- e qelizave limfoide embrion (limfocitet fazën finale);
mieloblastnye- e qelizave mieloide embrion (qelizat e kuqe, trombocitet).
Të dhënat e motit për tumoret zakonisht të varfër, ata nuk të ndjeshëm ndaj kimioterapisë, shpejt të çojë në vdekjen e pacientëve. Përjashtim është leuçemia akute fëmijëria.

2. Cilat janë ndërlikimet mund të jetë rezultat i kimioterapia?
Sepse droga ndikojnë në pothuajse të gjitha qelizat e trupit, efektet anësore mund të jenë të ndryshme, më të zakonshme: stomatit - inflamacion i mukozës orale lidhur me efekte të drejtpërdrejta toksike të barnave në mukozën e qelizave shqisore dhe të vdekjes së tyre, nuk mund të bashkohet me infeksion përkeqësojnë më tej situatën, duhet theksuar se "vdes" nuk është vetëm goja, por edhe të gjitha organet e brendshme të tretjes (mund të jetë diarre, dhimbje barku); toshnota- lidhur me irrituese veprimin e drogës në qendër të vjella të trurit për të shtypur e përdorimit të barnave që ulin ndjeshmërinë për kimioterapia qendër të vjella (p.sh. emeset, ondansetron); ndërlikim më i vështirë dhe i rrezikshëm është agranulocytosis - një zhdukja e plotë e të gjitha grupeve në gjakut elementeve qelizore (leukociteve - kërcënimi i infektimit, gjakderdhje kërcënim trombotsitov-, në një masë më të vogël eritrotsitov- jetëgjatësia e tyre më të lartë), ky komplikim është kërcënuese për jetën dhe pacienti ka nevojë për trajtim në kujdesin intensiv departamenti.

3.Izlechim ose kanceri i gjakut?
Në trajtim nuk mund të them gjithmonë, vetëm kur tumori mund të zbulohet në një fazë të hershme, kur ka shkatërrimi i organeve të brendshme dhe të mbrojtjes nuk e kanë penguar. Shumica mund të arrijë faljen zgjatur e tumorit, kur foto normalizuar gjaku dhe palca e eshtrave, pacienti ndihet mirë, nuk ka shenja të sëmundjes, pra, të zgjasë jetën e pacientëve, por në këtë rast, sëmundja mund të kthehen. Besohet se në qoftë se nuk ka shenja të sëmundjes për më shumë se 5 vjet, pacienti konsiderohet shëruar.

Kanceri 4.Peredaetsya apo transfuzioni i gjakut dhe nga nëna tek fëmija?
Jo, nga kanceri i gjakut nuk është e kaluar, për shkak të faktit se disa qelizat e tumorit janë vrarë menjëherë kur marrjen e mostrave të gjakut, mbetur shkatërruar sistem të shëndoshë imun të pacientit.

Nga nëna tek transmetimin e kancerit të fëmijëve, si dhe, për shkak të funksionimit të barrierës hemato- placentar, ku qelizat e gjakut të nënës dhe fetusit kontaktit, por nuk përzihen, nuk bien në fëmijën me pengesa. Pacientëve nënat mund të përjetojnë shkelje të tjera të frutave: zhvillimit të ngadalshëm, mungesës së oksigjenit për shkak të përkeqësimit të ushqimit për shkak të mungesës së normal qelizave të gjakut nënës.