Kanceri i lëkurës, melanoma


Lëkurës kanceri - një tumor malinj që zhvillohet nga qelizat e epidermë (mbulon) qelizave të lëkurës.
Melanoma - tumor jashtëzakonisht i keq e qelizave pigmentit të lëkurës.

Shkaqet e kancerit të lëkurës


Shkaqet e kancerit të lëkurës mund të ndahen në: exogenous dhe endogjen.

1. Faktorët ekzogjene (të jashtëm).

- Një nga faktorët më të rëndësishëm ekzogjene të kancerit të lëkurës konsiderojnë ndikimin e rrezatimit UV (përfshirë spektrin UV të diellit). Ndërsa bazalno- për të zhvilluar kancerin e lëkurës squamous qelizë dhe dëmtimit të lëkurës kronike rrezatimit rëndësishëm UV, rrezikun e melanoma rritet më të madhe në periodik (ndoshta edhe të vetme) rrezet e diellit intensive. Ky pozicion është konfirmuar nga fakti se melanoma të lëkurës shpesh ndodh në zonat e mbrojtura të veshjeve trupit. Themeluar që lëkura melanoma njerëzit më të sëmurë shumicën e kohës në dhomë, por nënshtrohet periodikisht të ekspozimit intensiv UV (argëtim në natyrë në diell). Ndërsa kanceri i lëkurës ndodh në zonat e pambrojtura. Besohet se rritja në incidencën e kancerit të lëkurës në një farë mase

shoqëruar me shkatërrimin e ozonit në stratosferë dhe është më e vonuar e rrezeve UV.

- Një faktor etiologjik melanoma i rëndësishëm dhe shumë të shpeshta - lëndim pigmentuar nevus (bruises, abrasions dhe shkurtime).

- Ka raporte të një rol etiologic ray fluoreshente ndriçim të mundshme, carcinogens kimike, duke përfshirë edhe ngjyra e flokëve dhe rrezatimi jonizues dhe fusha të forta elektromagnetike.

2. Faktorët endogjene.

- Frekuenca e kancerit të lëkurës që ndikojnë faktorët etnikë. Tumori është më e zakonshme në mesin e njerëzve me lëkurë të drejtë, përfaqësues zezakët kjo ndodh më rrallë.

- Kanceri më të zakonshme të lëkurës dhe melanoma ndodh në njerëzit me pigment të ulët në indet (dmth, me lëkurë të lehta, flokët, sytë), kombinuar me ndjeshmëri të lartë ndaj rrezeve UV. Duke pasur parasysh ngjyrën e lëkurës dhe të flokëve, rreziku i kancerit rritet 1.6 herë në blondes, 2 herë - në njerëz me lëkurë të drejtë dhe 3 herë - në redheads.

-  Në vitet e fundit gjithnjë e më shumë i rëndësishëm në shkaktimin e kancerit të lëkurës sigurojë faktorët imun të organizmit. Imunosupresioni dhe trupi i mungesës së imunitetit të rrisë rrezikun e sëmundjeve. Përveç kësaj, disa vlera kanë faktorët endokrine. Në veçanti, ajo u gjet se shtatzënia mund të

të ketë një efekt katalitik në degjenerimin e nevus pigmentuar.

- Ndikimi i sëmundjes në gjininë, moshën dhe vendndodhjen anatomike e tumorit. Këta faktorë janë të ndërlidhur ngushtë. Lëkurës melanoma 2 herë më shpesh në gratë, me incidencë pikut ndodh në moshën 41-50 vjeç; më shpesh prek njerëzit në 5 dekade të jetës; është më e zakonshme gjymtyrët e tumorit të lëkurës dhe trungu; gratë shpesh lokalizuar melanoma primare të fytyrës, mollaqe dhe kofshët, burrat - në lëkurë e para dhe anën e murit gjoks, hips, duart, gishtat dhe zona thembra e këmbë.

- Përveç kësaj, ka një numër të sëmundjeve të trashëguara lëkurës conin drejt kesaj semundje te kancerit (pigmentosum kseroderma, sëmundje Bowen, sëmundje Paget dhe të tjerët).

Llojet e kancerit të lëkurës:

1. tumor kanzeroz basal qelizë (bazalioma) - ënjtje e shtresës së sipërme të epidermë, e cila mban të njëjtin emër, sepse ajo është e karakterizuar nga rritja e indit në thellësitë e shkatërrimit të tyre, është metastazyrovat paaftë, parandalon përsëritjen.

Kjo mund të manifestohet si nodules ikjes madhësinë 2-5 mm të prirur për ulcerat apo si një ushtrie të madhe deri në 2 cm apo më shumë.

Kjo nuk është e rrezikshme, përveç kur gjendet në fytyrë ose në veshët, ky rast mund të arrijnë madhësi të mëdha të rriten organet përballen: hundë, kokërdhok, veshi me shkatërrimin e infeksionit dhe zhvillimin e tyre deri në dëmtim të trurit.
Më e zakonshme në të moshuarit. Ndoshta në kombinim me tumoret e organeve të brendshme, zorrët, stomakut dhe të tjerët.

2. tumor qelizë Squamous - lind nga qelizat hlubzhelezhaschyh shtresat e lëkurës, ka rritje agresive, të aftë për të arritur madhësive të mëdha dhe të japin metastaza në nyjet limfatike dhe organet e brendshme. Rruzull tumor ka formën ose të presë, ose lloj "lulelakër".

Tumor qelizë squamous

3. shtojca e kancerit të lëkurës - tumor malinj nga dhjamor, djerse gjëndra apo follicles flokët.

  

Kanceri i lëkurës shtojca

4. Melanoma - Kanceri i lëkurës nuk trajtohet, është tumor jashtëzakonisht agresive malinje të pigment të lëkurës, shpejt metastasizes, vështirë se shërueshme. Duket si spote (moles), të zezë ose të ndritshme rozë, spote në rritje të shpejtë (bezpihmentnaya melanoma është më pak e zakonshme). Shpesh rilind melanoma zakonshëm nishan.

   

Melanoma

Simptomat e kancerit të lëkurës

Ka disa shenja të transformimit malinj të moles (Nevi):

1) rritjen horizontale;
2) Rritja vertikale e indeve përreth;
3) Shfaqja e formave asimetrike ose të parregullta (pjekura) vende, et e ndryshuar formën e saj;
4) (pabarabartë) faqet e plotë ose të pjesshme me ngjyra të ndryshojë, të lidhura paraqitja depigmentation;
5) një ndjenjë e kruarje dhe djegie;
6) epidermë ulçerë e nishan;
7) dhe sipërfaqja hidratues gjakderdhje në sipërfaqen;

8) mungesa ose humbja e flokëve në sipërfaqen e nevus;
9) Inflamacion në nevus dhe indet përreth;
10) nevus lëkurë sipërfaqe për të formuar një crusts "thatë";
11) paraqitja e nodules vogla pikë në sipërfaqen e një mol;
12) Shfaqja e filialeve të pigment apo formacione rozë (satelitët) në lëkurën përreth nevus;
13) konsistenca Ndryshimi nevus, pra zbutje e saj ose loosening;
14) Shfaqja e sipërfaqes me shkëlqim me shkëlqim;
15) zhdukja e model lëkurës në sipërfaqen e një mol.

Diagnoza e kancerit të lëkurës

Diagnoza e kancerit të lëkurës është vendosur mbi bazën e një numri të sondazheve:

- inspektim vizual, ka vlerësuar pamjen e madhësia e tumorit, limfatike statusin nyjen e afër;

- shtupë apo scraping e mjekut tumorit bën mjet të veçantë, material marrë citologjik është dërguar në një laborator për ekzaminim nën një mikroskop, paraqitja e qelizave mund të përcaktojë me saktësi nëse një tumor të veçantë dyshuar të lëkurës. Në asnjë rast nuk mund të hall ose të plagosë veten tumor të dyshimtë për melanoma, pasi kjo mund të shkaktojë zhvillimin e metastases.

- biopsi: duke marrë në pjesë të hulumtimit apo të gjithë së tumorit (biopsi totale) për ekzaminim nën mikroskop;

- ultratinguj e tumorit dhe limfatike përreth nyje përdoren për diagnozën më të saktë e tumorit dhe praninë e metastazave;

- ultratinguj e barkut është kryer për të përjashtuar metastaza largët në zgavrën e barkut;

- Rreze-X të mushkërive, me përjashtimin e metastazave në mushkëri.

Fazat e kancerit të lëkurës:

Faza 1: Madhësia tumor më pak se 2 cm;

Faza 2: tumor madhësi prej 2 deri në 5 cm;
Faza 3: Madhësia tumor më shumë se 5 cm ose një metastatic nyjet limfatike afër (p.sh., lëkurë tumoreve shpatullën - humbjen e nyjet limfatike axillary);
Faza 4: tumor pushton organet blizlezaschie (muskujve, kockave, kërc) ose metastaza largët zbuluar.

Ky klasifikim nuk është i zbatueshëm për melanoma, ajo është përdorur për thellësi stadyrovanye mbirjen në lëkurë dhe indet themelor.

Mbijetesa e kancerit të lëkurës është sigurisht i ndryshëm në faza të ndryshme: 2 fazat e para dhe koha është norma më e mirë e mbijetesës arrin 100%, me 3-4 mbijetesa reduktohet në mënyrë dramatike në 70% t ose më pak. Sa për melanoma, edhe në fazat e hershme të motit nuk është gjithmonë pozitiv, tumori mund të shpejt të metastasize për të dhënë ndonjë organet e brendshme dhe të trurit.

Trajtimi i kancerit të lëkurës

Në trajtimin e kancerit të lëkurës, si dhe çdo tumor malinj, rolin e metodës kirurgjikale kryesor. Heqja e tumorit brenda indeve të shëndetshme zotohen mbijetesën zgjatur dhe mungesën e relapses.

Për lëkurë Trajtimi bazaliom, sidomos në fytyrë, ku lëkura nuk është shumë dhe për të arritur një efekt të mirë kozmetike është e vështirë, me sukses duke përdorur terapi rrezatimi në një dozë 40 deri 50 për gy. Përveç kësaj, terapi rrezatimi mund të përdoret për të trajtuar squamous kancerit të lëkurës celular. Në dobët, pacientët e moshuar me të përdorura më parë vaj Himoterapevticheskie, tani ata janë zëvendësuar metodat më efektive të tilla si kirurgji dhe rrezatimi.

Në prani të metastazës e kancerit të lëkurës, pamundësinë e heqjes të plotë, duke përdorur kimioterapia, si edhe përdorimin e saj në prezencën e metastazave të nyjeve limfatike, parandalimin recurrences.

Ne trajtimin e lëkurës melanoma duke përdorur teknikën e njëjtë kirurgjikale, në praninë e metastazave mund të jenë të ndryshme regimens kimioterapia, por efekti i tyre është i vogël, pasi tumor nuk është e ndjeshme ndaj praktikisht ndonjë nga kimioterapia sotëm. Trajtimi për rrezatim melanoma nuk është përdorur si tumor nuk eshte e ndjeshme ndaj tij.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore është e papranueshme, veçanërisht në rastin e melanoma, pasi çdo fasha dhe kremra në mënyrë dramatike mund të rrisin rritjen e tumorit.

Komplikimet kanceri i lëkurës

Komplikimet e kancerit të lëkurës mund të shfaqet: zhvillimin e infeksionit (acarohet); gjakderdhje nga tumor, tumor organeve vitale (anije të mëdha, syrit, meninges dhe indet e trurit në tumor në kokë dhe në rastet e avancuara).

Parandalimi i kancerit të lëkurës

Parandalimi i kancerit të lëkurës dhe melanoma, në thelb, është për të zvogëluar ekspozimin në diell, sidomos në njerëz të drejtë-skinned në vendet tropikale me klimat e nxehtë dhe e pazakontë. Vetëm të shmangur lëndimeve në punë dhe lezione të lëkurës (kimike, metale, arsenik).

Konsultimi mbi kancerin e lëkurës dhe melanoma:

Pyetje: Si e zakonshme është kanceri i lëkurës?
A: Ky është tumori më e zakonshme, sidomos bazaliomy. Këto tumore janë në përgjithësi pas 60 vjetësh, shumë pacientë nuk i kushtoj vëmendje të tyre, për shkak se rritja e tumorit është i ngadalshëm dhe nuk shkakton shqetësim.

Pyetje: Çfarë është melanoma dhe atë që e rrezikshme?
Përgjigje: Melanoma - një shumë malinje të lëkurës të pigmenteve tumor dhe mukozës. Rritja e rrezikshme agresiv dhe metastazë të shpejtë si nyjet limfatike dhe organet e brendshme. Melanoma metastases në afat të shkurtër mund të çojë në lodhje dhe vdekjes së pacientëve, madje edhe me spektër të tërë të objekteve moderne mjekësore.