Stomak Cancer


Kanceri i stomakut - nje tumor malinj që zhvillohet nga qelizat e mukozës stomakut.

Shkaqet e kancerit të stomakut mund të ndahen në disa lloje:


1. ushqyese - karakteristika që lidhen me ushqimin: abuzimi me yndyror, skuqur, ushqim erëza dhe të konservuar. Efekti i dëmshëm i substancave kimikisht aktive në mukozën e stomakut është që të shkatërrojë shtresë mbrojtëse e mukusit në epiteli sipërfaqësor dhe depërtimit të kancerogjene (kancerit duke shkaktuar) substancave në qelizat me shkatërrimin e tyre të mëvonshëm apo degjenerim. Në të njëjtën kohë, duke ngrënë sasi të mëdha të frutave dhe perimeve, vitamina dhe elementët gjurmë të reduktojnë ndjeshëm incidencën e kancerit.

2. ndikon në zhvillimin e duhanit stomakut kancerit dhe alkoolit. 

3. sëmundje paraprake kronike të stomakut, ulçerë, erozive dhe gastrit atrofik. Shpesh shkaku i sëmundjeve më të madhe kronike të stomakut është Helicobacter - një bakter i aftë për të jetuar dhe riprodhuar në stomak, por ndonjëherë në zorrë të njeriut. Mikroorganizëm përzgjedh produkte të jetës së saj, duke shkatërruar ato me ndihmën e një guaskë mbrojtëse të mukusit stomakut dhe parasitizing ose thekshëm qelizat epiteliale, absorbuar ushqyesve, duke shkaktuar vdekjen e qelizave. Shkatërrimi i membranës mbrojtëse mukozë të dëmit epiteliale shkakton stomak acid klorhidrik, qelizat excreted normalisht kupë, me formimin e gërryerjet dhe ulcerat. Nga ana tjetër, ulcerat, gjatë ekzistues, e vështirë për të trajtuar, me fund të thellë, "podrytye" buzë, Veshje gri fibrion në fund, është shumë e dyshimtë për kancer. Të gjitha këto arsye mund të shkaktojë ulçera degjenerimit në kancer. Sëmundje atrofik gastrit konsiderohet sfond për zhvillimin e kancerit të stomakut, tipike për të moshuarit, për shkak të faktit se ka atrofi gjatë plakjes (që po vdes) mukozës dhe Reduced aktivitet sekretore e gjëndrave stomakut.

4. Faktorët gjenetik: predispozicion gjenetik - prania e të afërmve të familjes me kancer të traktit gastrointestinal ose të organeve të tjera.

5. Karakteristikat kushtetuese dhe aktivitet hormonal. Peshë të madhe dhe obeziteti janë të sfondit për sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe gjenital, duke përfshirë edhe kancerin gastrik.

Deri në 80% të pacientëve me format e hershme të kancerit të stomakut nuk ankohen. Shpesh, qasje në një mjek për shkak të comorbidities. Simptoma të rënda zakonisht tregojnë procesin vijnë tani.

Simptomat e kancerit të stomakut

Simptomat karakteristike të kancerit në stomak ekzistojnë, por mund të sigurojë një numër të simptomeve që ndihmojnë për të dyshuar të sëmundjes, ato mund të ndahen në dy grupe:

1) specifik për dobësi të stomakut, rritet në temperaturën e trupit, ulur ose humbje e oreksit, humbje peshe.

2) specifik për sëmundjet e stomakut;
- dhimbje barku, karakterizohet me dhemb, tërhequr, dhimbje e shurdhër epigastrike (nën brinjë majtas). Mund të jetë periodik, shpesh ndodh pas një vakt. Dhimbje bëhet konstante si pasojë e pranimit inflamacionit shoqërues ose invazionit tumorit të organeve ngjitur.

- nauze dhe të vjella, një simptomë e sëmundjeve të ndryshme të stomakut: gastrit akut, ulcera peptike, kancer tumorale karakterizuar nga madhe, dalje mbivendosjes nga stomak.
- të vjella përmbajtje ndenjur (ngrënë një ditë para ushqimit për 1-2 ditë), në tumoret prodhimit (antrum) e stomakut, në kufirin e duodenum, duke shkaktuar stenozë dhe të çojë në stanjacion në lumenin e përmbajtjes stomak për disa orë ose ditë, ndjenja e rëndë dhe shterimi i pacientit.
- të vjella "i zi, huscheyu kafe" të lëngshme zi stul- karakterizon gjakderdhje nga ulcera në stomak ose tumoreve kërkon masa urgjente mjekësore (ndalur gjakderdhje).

- vështirësi kalon ushqim deri në pamundësinë e kalimit simptomë të lëngshme e kancerit të ezofagut dhe hyrjes në stomak.
- një ndjenjë e plotësi pasi të hahet, trishtim, dhimbje, mbushje të shpejtë.
- forcimin e urth, belching - ndryshuar intensitetin e ankesave të shohin pacientin.

3) simptomat u largua proces:
- tumor palpovana në bark.
- rritet në madhësi në stomak për shkak të praninë e lëngjeve (ascites) ose një mëlçisë zgjeruar.
- verdhëz, zbehtë të lëkurës për shkak të anemisë (reduktuar qelizat e kuqe të gjakut).

- rritur nyjet limfatike supraclavicular në të majtë, nyjet limfatike axillary majtë dhe rreth kërthizë (Lezioni metastatic).

Në rast të një pacienti ankesave të tilla, si dhe duke ndryshuar intensitetin dhe natyrën e ankesave të zakonshëm duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

Nëse vjella "huscheyu kafe" duhet menjëherë të thërrasë një ambulancë.

Një numër i sondazheve që mund të zbulojë kancerin e stomakut:

Drejtues kërkime në këtë rast është videoezofahohastroduodenoskopiya (fibrogastroduodenoscopy).
Kjo metodë lejon një studim të detajuar për të shqyrtuar Mukoza e ezofagut, stomakut dhe duodenum dhe të identifikojë një tumor, të përcaktojë kufijtë e saj dhe të marrë një fetë për ekzaminim nën një mikroskop.

Metoda është i sigurt dhe tolerohet mirë nga pacientët. Me zbulimin e tumoreve të vogla në fazat e hershme mund të hequr ato me të njëjtën aparatit duke përdorur anestezi të shkurtër-intravenoz. 

Dy kamera tumor në antrum, të parë përmes gastroscopy


 
Lloji stomak tumoreve mënyrën NDI përmes gastroscopy

Të gjithë pacientët pas 50 vjet, si dhe gastrit kronik, dhe kanë një histori të ulcerat stomak, duhet çdo vit të kryejnë Gastroskopi (nga "haster" Latine - stomak, "skopyya" - sondazh) për të identifikuar patologjinë e tumorit më herët.

Fluoroscopy stomak - një nga metodat më të vjetra. Në një masë më të madhe, për të vlerësuar funksionalitetin e trupit. Lejon të dyshuar përsëritje tumor pas operacionit stomakut. Efektive me forma infiltrative e kancerit, kur rezultatet e biopsi mund të jetë negativ, i sigurt për pacientin dhe nuk mbajnë ngarkesë të madhe radiale.

Ultrasonografia e barkut zbulon shenjat indirekte të tumoreve të stomakut (simptomë vëllim formimi në bark e sipërme), tumor në organet vartëse (pankreasi), dëmtim të mëlçisë metastatic, nyjet limfatike afër, prania e lëngjeve në bark (ascites), metastatic humbjen membrana i lëngshëm e organeve të brendshme (peritoneum).

Tomography llogaritur nga zgavrën e barkut lejon më shumë detaje për të interpretuar ndryshimet e konstatuara nga ultratinguj - për të përjashtuar apo konfirmuar metastaza në organet e brendshme.

Ultratinguj endoskopike është përdorur për të dyshuar tumor stomakut submucosal rritje në trashësi mur të saj, zbulimin e kancerit të hershme komente për thellësi mbirjen në tumoret në murin e trupit.

Laparoscopy diagnostike - Kirurgji kryhet nën anestezi të përgjithshme përmes punctures intravenoze në murin e barkut, i cili prezantoi kamera për inspektimin e zgavrën e barkut. Studimet e përdorura në raste të paqarta, si dhe për të identifikuar tumor në metastases indet përreth në mëlçi dhe peritoneum dhe biopsi zorrëve.

Hulumtimi i gjakut për shënuesve tumor - proteina të prodhuara nga tumori dhe jo vetëm në një trup të shëndetshëm. Për zbulimin e kancerit të stomakut duke përdorur Ca 19,9, CEA, Ca 72,4. Por ata të gjithë kanë vlerë të ulët diagnostikuese dhe janë përdorur zakonisht në pacientët e trajtuar për të zbuluar metastazë mundshme në fazat e hershme.

Llojet e lezioneve të tumorit të stomakut, në varësi të tumorit në trup:

- kanceri Cardia, esophageal rajoni kryqëzim stomakut;
- kanceri i tretës të poshtëm të ezofag;

- stomakut trupin e kancerit;
- Kanceri antral (output i);
- kanceri i stomakut kënd (kënd midis stomakut dhe duodenum);
- Humbja totale në kanceret infiltrative stomakut.

Paraqitja skematike e stomakut


 
Paraqitja skematike e rreshtim e brendshme e stomakut (mukozën)

Format e kancerit të stomakut:

- exophytic kanceri: tumor rritet në lumen të stomakut, me paraqitjen e polip ", lulelakër", ose ulcerat mund të jetë në formën e një disk dhe kështu me radhë.
- kanceri infiltrative: si "servil" përgjatë murit të stomakut.

Fazat e kancerit të stomakut ndryshojnë në varësi të thellësisë së autoritetit germination mur:
Faza 0 - Kanceri "në vend" - forma origjinale e kancerit është e kufizuar jashtë murit mukozale e stomakut nuk mbin;
Faza 1 - tumor pushton në submucosa të murit të stomakut pa metastases në nyjet limfatike përreth;
Faza 2 - rritet në membranën e muskujve të stomakut është metastazë në nyjet limfatike afër;
Faza 3 - tumor pushton gjithë trashësia e murit të stomakut është metastazë në nyjet limfatike afër;

4 faza - një tumor rritet në organet fqinje, pankreasit, enët e mëdha bark. Apo është metastazë të organeve të barkut (mëlçi, peritoneum, vezore në femra).

Prognoza për kancerin e stomakut

Moti është më e favorshme në fazën fillestare të kancerit dhe 1 tumorit, shkalla e mbijetesës është 80-të 90%. Në 2-3 Fazat prognoza varet nga numri i metastases në nyjet limfatike regjionale, është në proporcion me numrin e tyre. Me 4 fazat jashtëzakonisht moti pafavorshme dhe shpresa e shërimit mund të jetë vetëm në rast të largimit të plotë të tumorit si rezultat i operacioneve të zgjeruar.

Kanceri i stomakut, ndryshe nga kanceret e tjera, kthimin e rrezikshme për sëmundje lokale (rikthim) si mure të largëta të trupit dhe në shumicën e zgavrën e barkut. Kanceri në stomak metastasizes shpesh në mëlçi dhe peritoneum (Implantimi metastazë) për limfatike nyjet bark, rrallë në organet e tjera (nyjet limfatike supraclavicular, vezore, mushkëritë). Metastases - një shfaqje nga tumori kryesor me strukturën e saj dhe në gjendje të rritet, ndërprerë funksionin e këtyre organeve ku ata zhvillojnë. Shfaqja e metastases për shkak të rritjes natyrore të indeve të tumorit rritet ushqim të shpejtë të mjaftueshme, jo të gjitha elementet e tij të qelisë humbet kontakti me të tjerët, thyen larg nga tumori dhe në enët e gjakut të kryera me anë të trupit dhe në organet e vogla dhe të zhvilluara vasculature (mëlçisë, mushkërive, trurit, kockat), të depozituara në to nga gjak dhe fillojnë të rriten, duke formuar një metastaza kolonisë. Në disa raste, metastases mund të arrijnë madhësi të madhe (mbi 10 cm), dhe të çojë në vdekjen e pacientëve me tumore dehje e jetës dhe përçarje të trupit.

Rifillimi i sëmundjes shumë e vështirë për të trajtuar, në disa raste, reoperation mundshme.

Trajtimi i kancerit të stomakut

Në trajtimin e kancerit të stomakut, si çdo kancer tjetër, udhëheqës dhe metoda e vetme që jep shpresë për shërim është operacioni.

Ka disa opsione kirurgji stomakut: 

- Largimi i trupit - heqje barku (heqja e prodhimit të distalnaya-, proksimalnaya- hiqni afërt me departamentin ezofag) ekzekutohet kur tumoret exophytic ose Cardia antral stomakut respektivisht.

- gastrectomy (nga "gastrit" latine -zheludok "ektomiya" - fshini) - heqjen e te gjithe stomakut plotësisht ndjekur formimin e "tank" me sythe të tumoreve të vogla të zorrëve të kryera në trupin e stomakut (pjesa e mesme).
- Operacioni i kombinuar avancuar - heqja e ngjitur përfshirë në tumoret e pankreasit, mëlçisë dhe të tjerët.
- hastrostomy- prodhimi formuar vrima në stomak në bark, kryer në tumoret neudalimyh që shkelin kalimin e ushqimit për të ushqyer pacientët, për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe zgjasin jetën.

- duke formuar një anastomosis anashkalojë midis stomakut dhe të zorrëve sythet, duke krijuar një workaround për kalimin e ushqimit të përdorur kur tumore neudalimyh të vazhdojnë pacientët jetojnë.

Shpesh, operacioni është plotësuar me disa trajtim të veçantë antitumor:

- në praninë e metastases konfirmuar afër (rajonale) nyjet limfatike duhet të përdorin kimioterapi parandaluese. Kimioterapia - është injeksion intravenoz i kimikateve toksike për të shkatërruar metastaza mikroskopike që syri nuk mund të gjenden gjatë operacionit.

- zbulimin e metastases në organet e tjera (të mëlçisë, mushkërive, peritoneum, dhe kështu me radhë) të nevojshme përdorimin e kimioterapia projektuar për të zvogëluar madhësinë e metastases ose plotësisht të shkatërruar ato.

Trajtim rrezatim për kancer të stomakut nuk është përdorur si një stomakut lëvizshme në zgavrën e barkut e trupit dhe tumoret nuk janë të ndjeshme ndaj rrezatimit. Terapi Rrezatimi mund të përdoret në periudhën postoperative, nëse tumori nuk është hequr plotësisht në zonën e heqje në studimin nën mikroskop përcaktuar qelizat e tumorit - anastomosis ekspozimit (spivustya formuar) mes ezofagut dhe zorrët.

Vetë-trajtim për tumoreve të stomakut është i papranueshëm dhe i rrezikshëm për shkak se ajo mund të çojë në shkelje të plotë të kalimit të ushqimit nga stomaku në zorrë - stenozë e qëllimit, e cila nga ana çon pacientët me vdekje nga uria. Duke përdorur të ashtuquajturat "mjetet juridike popullore" nuk është e vlefshme, veçanërisht toksik, si shumë prej tyre (kukutë, celandine, Chaga) mund të shkaktojnë helmim e trupit dhe do të keqësojë gjendjen e pacientëve.

Ndihmë vetëm në kohë dhe të kualifikuar mjekësore në trajtimin e hershme të mundshme lejon për shërimin e pacientit.

Komplikimet e kancerit të stomakut:

- gjakderdhje nga komplikacion tumor-e rrezikshme që mund të çojë në vdekjen e pacientit shumë shpejt. Kur simptoma të tilla si të vjella "huscheyu kafe" - gjak zezë spirale ose stol të lëngshme zi duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor ose telefononi në një ambulancë, veçanërisht në qoftë se këto simptoma janë të shoqëruara me dhimbje barku, normë rritje të zemrës dhe lëkurë të zbehtë, i dobët.
- stenozë (pengesë) - formimi i ndërhyrjes me tumoret origjinale të stomakut, krejtësisht refuzon kalimin normal të ushqimit nëpër traktin gastrointestinal. Simptomet e stenozë të qëllimit përfshijnë: të vjella përmbajtje ndenjur (para 1-2 ditësh, ushqim ngrënë). Që kërkon kirurgji emergjente.

Parandalim

Parandalimin e kancerit të stomakut përfshin të drejtën dhe të ushqyerit, ndërprerjen e duhanit, ekzaminimin kohë vjetor të stomakut, sidomos në pacientët me një histori të sëmundjes peptike dhe gastrit kronik.

Konsultimi mbi temën e kancerit kancerit të stomakut:

1. Pyetje: A mund të zbuluar kancerin e stomakut në një fazë të hershme?
Përgjigje: Po, kjo është e mundur, për shembull, në Japoni pjesa e kancereve të hershme stomakut është 40%, ndërsa në Rusi nuk janë më shumë se 10%. Shumica e kancereve janë gjetur në fillim të studimit nga ana tjetër, comorbidity. Duke çuar në zbulimin e hershëm të kancerit është ekzaminim vit endoskopike e stomakut - fibrogastroduodenoscopy një specialist me përvojë, në një klinikë me pajisje të mirë.

2. Pyetje: Cilat janë rezultatet e trajtimit të kancerit të hershme stomakut?
A: Trajtimi i kancerit të hershme është pothuajse 100%. Operacionet kryhen endoscopically - përmes fibrogastroscopy duke përdorur pajisje të posaçme. Fshin vetëm membranën e mukozës së tumorit në stomak. Operacionet e tilla mund të kryhen vetëm në një kancereve të hershme, me të gjitha format e tjera të kancerit tregon kirurgji abdominale.

3. Pyetje: Cilat janë rezultatet e kancerit të stomakut në fazat e mëvonshme?
A: Mbijetesa moti pak a shumë të favorshme vetëm nëse heqja e tërë tumorit dhe metastases si rezultat i operacioneve të zgjatet, por edhe në këtë rast një rikthim të jetë e mundur.