Kanceri i buzëve, gojë dhe fyt fyt


Tumoret malinje të buzëve, gojë dhe fyt kanë një origjinë të përbashkët, një strukturë të ngjashme dhe zhvillimin arsyet njëjtat.

Shkaqet e kancerit buzët, gojën dhe fytin


Vendi kryesor ndër shkaqet e kancerit cik, gojë dhe fyt zënë gjendje kronike inflamatore heylitov (inflamacion i buzëve), stomatitit (inflamacion i mukozës së gojës dhe mishrat), faringjit (inflamacion fyt). Nga ana tjetër, shkaku i sëmundjeve të mësipërme është irritues përhershëm trauma mukozale: përdorimi i ushqimeve tepër të nxehtë dhe djegëse, kafe të fortë, pijeve alkoolike, pirjes së duhanit (sidomos tuba), përtypet duhanit, betel dhe NASA, ndikimi intensive të diellit (insolancë) , ndryshimet e papritura në temperaturë dhe lagështi, infeksionet virale, dështimi i higjienës orale dhe të tjerët. Roli provuar drejtpërdrejtë e duhanit në kancer të zgavrën me gojë dhe faring.

Në mesin e tumoreve të zgavrën me gojë dhe faring ndodh më shpesh tumor qelizë squamous.

Buzët e kancerit

Lip kancerin - një tumor malinj i elementeve sipërfaqe epitelit kufirit të kuqe të buzëve. Më shpesh në meshkujt, të cilët përbëjnë mbi 70% të rasteve. Kanceri shpesh ndikon në buzën e poshtme.

Proceset precancerous shpesh janë: Buzët kronike plasaritur dhe inflamacion, papillomavirus dhe sëmundjet buzët tjera. Tumoret Buzët kanë të bëjnë lokalizimin e jashtme të tumoreve, sepse 85% e tumoreve janë gjetur në fazën e 1-2 e sëmundjes.

 

Foto Kanceri lip

Simptomat e kancerit të gojës

Kanceri i cik jashtë duket si një formacion ose konsolidimin zonë të vogël, e cila qëndron mbi cik, formuar qendrën e ulçerë e tij. Arsimi i vendosur në të kuqe oblyamivtsi buzën e poshtme larg nga midline. Tumor të ndryshojnë konsistencën dendur dhe gradualisht rritet në përmasa, bëhet e parregullt në formë. Shpesh, tumor rritet në formën e papiloma ose çara, të mbuluara me shkallët, gjakderdhje. Tumor mund fillimisht të duket si ulcerat, indeve të thellë shkon buzët me infiltrimit (tranzicionin) e indeve përreth, metastazë shpejtë.

Tumoret e kavitetit oral

Tumoret e zgavrën me gojë mund të zhvillojnë organet e mëposhtme: Ndihmë, kat mucous cipë e gojës dhe shije, mukozën e sipërme dhe të poshtme nofullës (dhe hirit), faqet mukoze.

Tumoret orofaringeale zhvilluar nga: bajamet, gjuhën, shije të butë, mur pasmë faringut. Shpesh, tumor ndikon gjuha, kati i mukozës së gojës dhe bajamet.

Struktura e tumorit mund të jenë: tumor squamous qelizë, myahkotkanye tumoret e ndryshme malinje (sarkomat), shkalla e lartë e keqdashje, melanoma, dhe nganjëherë ka tumore të tjera më të rralla si angiosarkoma (tumore vaskulare).

Forma e rritjes së kancerit të mund të jenë të exophytic (rritje në gojë ose në sipërfaqen buzët) dhe infiltrative (komponenti qartë ka kancer tumor "përhapjen" në sipërfaqen e trupit, ndryshon ngjyra e saj dhe strukturën, duke përfshirë tumoret më agresive) mund të përziera dhe infiltrative-ulceroz kancer.

Kanceri Gjuha foto

Simptomat e kancerit oral përfshijnë:

- Simptomat jospecifik: dobësi, temperaturën e trupit rritet në 37- 38 ° C, djersitje, humbje peshe dhe oreksi, lodhje.

- Prania në gojë ose në korrik jep të qetë ose siklet vulën ose plagë që vazhdon gjatë trajtimit dhe gradualisht rritet në madhësi. Si tumor bashkohen dhimbje, e cila zakonisht preferojnë veshit, tempull ose chelyustnuyu zonë e duhur.

Simptomat e mëtejshme varen nga natyra e organit të prekur:

- për tumoret e orofaringut shqetësuar shpesh "ndjesi të trupit të huaj", vështirësi gëlltitjes, asfiksim, me përfshirjen e epiglotis ose mbyllur hyrjen në laring vërejtur një vështirësi të theksuar në frymëmarrje, nganjëherë kërkon Tracheostomy urgjente (formimin e vrimave në trake për të lehtësuar frymëmarrjen durueshëm);

- në tumore gjuhë ka ënjtje dhe shkelje e lëvizshmërisë së tij dhe tingujt folur, fjalës, vështirësi gëlltitjes dhimbshme;
- në tumoret e qiellit e sipërme është një shkelje e frymëmarrjes hundës dhe ndryshim të zërit (rrufitje), në të cilin rast dhimbje mund të rritet deri në të dhimbshme.
- rritje tumor e muskujt e fytyrës dhe buzët duket tetanos (tensionuar dridhje e muskujve reduktuar);
- në një avancuar tumoreve shpartallimin duket jargëzim tepruar të përzier me gjak, qelb dhe copa e tumorit, prania e fryma qelbur. Me përhapjen e tumorit drejt anijeve të mëdha mund të shkaktojë gjakderdhje të intensitetit të ndryshëm, në disa raste, kërkon lidhurit enët për të ndaluar atë.

Fazat e buzët e kancerit dhe gojës:

Faza 1: tumori është 2 cm;
Faza 2: 4 cm tumorit;
Faza 3: tumor më shumë se 4 cm, si dhe çdo madhësi tumor ne pranine e metastazave të nyjeve limfatike përreth (lezioneve vetme-anësore të vogël se 3 cm);
Faza 4: përhapjen e tumorit të strukturave ngjitur: kockat, muskujt e thellë, indet e buta të qafës, sinuseve, lëkurë apo tumor të çdo madhësie me metastases në disa nyjet limfatike afër se 3 cm në madhësi apo praninë e metastases largët në organe të tjera të brendshme.

Një tipar karakteristik i kancerit të gojës dhe fytit janë metastases shpeshta lymphogenous (në nyjet limfatike), nganjëherë në të dy anët. 

Kjo ndikon në nyjet limfatike në faza: metastases e para shfaqen në pidboridnyh dhe submandibular nyjet, pastaj në qafë, dhe në fund, barriera e fundit janë qafa thellë dhe nyjet supraclavicular. Metastases largët në organet e tjera të brendshme janë të mprehta edhe në fazën e 4 sëmundje.

Rezultatet e trajtimit varet nga faza e sëmundjes dhe të organit të prekur: mbijetesa e fazës 1-2 90% e pacientëve me buzët e kancerit në 3-4 fazë, madje edhe duke përdorur të gjitha masat funksion komplekse terapeutike, 5 vjet përvojë jo më shumë se 50% e pacientëve.

Fyt kancerit

Me tumore buzët, gojën dhe ratohlotki më të rrezikshme dhe agresive është e fundit. Ata kanë shkallë më të lartë të rritjes më parë dhe të gjerë metastazyrovanyem nyjet limfatike, prania e të cilëve shpesh është simptomë e parë e sëmundjes.

Tumoret e faring ndarë në vijim, në varësi të vendndodhjes, nasopharynx (pjesën e sipërme), orofaringut, laryngopharynx (të shkojë në fyt).

Diagnoza e kancerit buzët, gojën dhe fytin

Kur në korrik ose në gojë arsim dendur me gunga apo të gjatë shkon plagë, të konsultoheni me dentistin tuaj. Nëse këto struktura në bajamet ose faring duhet të rishikojë otolaringolog (mjek Ent).

Diagnoza e kancerit të gojës dhe fytit paraqet asnjë vështirësi, pasi kjo e tumorit lokalizimin vizuale. Kufijtë e prevalencës plagë tumor përcaktohet gjatë inspektimit të gojës dhe orofaringut, nganjëherë me ndihmën e mjeteve të posaçme (laryngoscopy, orofaringut fibroskopiya, nasopharynx dhe fyt).

Për të zbuluar lezione tumor i kafkës ose kockat e fytyrës mbirjes së tumorit duke përdorur X-rrezet dhe tomography llogaritur e kafkës.

Për diagnozën e metastases në nyjet limfatike përreth kryejnë submandibular ultratinguj, zonat e qafës së mitrës inadklyuchychniy.

Pas ekzaminimit vizual dhe Ultrasonografia kryer biopsi mostrave (një pjesë e vogël e indeve të tumorit për ekzaminim nën një mikroskop) dhe çaj nyjet limfatike të dyshimta.

Tumoret orofaringeale kanë tendencë për të dhënë metastaza në organet e largëta, më shpesh prek mushkëritë, mëlçinë, trurit dhe kockat e skeletit. Për zbulimin e këtyre lezioneve të bëjë me ultratinguj barkut, X-rrezet e mushkërive, nëse pokazaniy- CT scan organet e ndryshme të brendshme.

Trajtimi Kanceri buzët, gojën dhe fytin.

Në trajtimin e kancerit, cik kavitetin oral dhe faring rëndësishëm dhe rolin ndoshta kryesor i terapisë rrezatuese. Kjo është për shkak të faktit se të dhënat e lokalizimit tumor janë shumë të ndjeshme ndaj efekteve të rrezatimit. Terapi Rrezatimi mund të jenë të llojeve të ndryshme:

  • distance (burimi i rrezatimit në një distancë)
  • brachytherapy - burim rrezatim është futur direkt në organ semure, në këtë rast, në gojë,
  • Aplikimi - një burim i rrezatimit është vendosur direkt në tumor (pllaka ose hala) dhe një kombinim i disa metoda.

Në buzët e hershme të kancerit apo Gjuha madhësia e vogël rrezatimi terapi efektive, efekt cryogenic (azoti i lëngshëm) ose terapi photodynamic (administrim intravenoz i drogave të veçanta që rrisin ndjeshmërinë e tumorit ndjekur nga zona rrezatimi prekura). Në fazën e 1 kancerit më shumë metoda komplekse e trajtimit të përdorur, rrezatim e tumorit dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës në doza të vogla, e ndjekur nga kirurgji (heqjen e buzëve apo gjuhës tumorit të ose largimin e nyjave limfatike të qafës).

Në disa raste (për tumoreve të vogla të fazës 1-2), duke përdorur terapi rrezatimi si një metodë e pavarur e trajtimit, me një dozë të madhe është furnizuar.

Kur tumoret 3-4 Fazat e trajtimit zakonisht përfshin disa faza: rrezatimi, kimioterapia dhe kirurgji. Zakonisht trajtimi fillon me kimioterapi ose rrezatim.

Në praninë e kancerit dhe katin e tumoreve gojës rritje organet e ngjitur (gjuhën, nofulla, buzët) në prill 3 faza, nevojë për operacion i komplikuar që përfshin heqjen e pjesshme ose e plotë e cik, kati i indeve të gojës dhe mandibulat. Pasi këto operacione masakrojn pacientë kanë nevojë për zëvendësim të largët indet. Në identifikimin e prekur qafës së mitrës metastaza nyjeve limfatike, ato duhet të hiqen tërësisht, shpesh është bërë në disa faza në të dy anët.

Kur tumoret 4 faza kur nuk heqjen e organit të prekur apo metastazë është përdorur neudalimyh kimioterapi ose radiotherapy për të zvogëluar madhësinë e tumorit ose heqjen simptoma të rënda (dhimbje, ënjtje).

Komplikimet e Kancerit buzët, gjuhën dhe fytin.

Rritja e ngjashme tumor dhe u përhap në inde të drejtpërdrejtë përreth, gjakderdhje (mbirjes anije të mëdha), ekzemë tumor dhe përreth indeve, formimin e fistulat përreth organeve (vrima në kalbur tumoreve që nuk janë normë), asfiksisë, të shkaktuara nga një tumor i mbivendosjes së sipërme traktit respirator.

Parandalimi:

- mbrojtjen e individit nga rrezet e diellit direkte (veshur kapele të gjerë-brimmed);
- ndërprerja e duhanit;
- të ndryshojë kushtet e punës (të shmangur kontaktin me kimikate);
- higjienës orale dhe vizitat e rregullta dentare;
- refuzimi i përdorimit të pijeve;
- trajtimi i semundjeve kronike te kavitetit gojor (heylitov, çarje, papillomatosis);
-një dietë të pasur me vitamina.

Konsultimi:

Pyetje: Si mund të zbuluar kancerin oral në fillim?
Përgjigje: tumoret zbulimin nuk paraqet vështirësi buzët, sepse shpesh pacienti zbulon një zonë të dyshimtë. Për zbulimin e tumoreve të zgavrën me gojë kërkohet shqyrtim vjetor e dentisti, si kanceret rriten ngadalë.

Pyetje: Cilat janë trajtimet që përdoren për kancerin e lart?
A: Për tumoreve të vogla metoda më efektive kirurgjikale (heqja e plotë të zonës së prekur). Megjithatë, tumoret me gojë shpesh arrijnë madhësi të mëdha dhe ndikojnë organet ngjitur, largimin e tyre është e lidhur me një rrezik të lartë për pacientin dhe masakrojn natyrën e operacionit. Duke pasur parasysh sa më sipër, trajtimin më të përshtatshme të kombinuar (kirurgji, rrezatimi dhe kimioterapia). Kryesor në trajtimin e kancerit të gojës dhe fytit, është terapi rrezatim.

Pyetje: Kush është shfaqja më e ndjeshme e kancerit të gojës dhe fytit?
Përgjigje: Më shpesh në meshkujt (70%), për shkak të mbizotërimit të duhanit e cigareve, përdorimin e pijeve dhe të nxehta, ushqimet pikante. Sëmundja është përhapur në Azi, ku kultura është imponuar përtypet duhanit dhe NASA.