Kanceri i vulvë


Kanceri i vulvë - vulvë malinje të kancerit në femra. Vulvë përfshin: pubis, labia të mëdha dhe të vogla, klitoris, vaginë, gjëndra të mëdha holl (gjëndra Bartholin s) cipë e virgjërisë.

Shpesh, sëmundja ndodh në gratë "gjashtëdhjetë" . Mosha mesatare në të cilën më së shpeshti ndodh këtë patologji - 75 vjeç. Gratë e reja dhe neoplasms mesme malinje të vulvë janë tepër të rralla. Pavarësisht nga fakti se organet gjenitale të jashtme femra inspektimit në dispozicion vizuale pa sondazheve të veçanta, më shumë se gjysma e pacientëve që vijnë në për trajtimin e fazat e avancuara të sëmundjes.


Mundur shkakton kancerin e vulvë.

Shkaqet e vërteta të kancerit vulvar studiuar mjaft. Ne e dimë se proceset patologjike që çojnë në zhvillimin e sëmundjes, drejtuar hormonal që ndodh në menopausal dhe postmenopausal (pas 50 vjetësh). Roli në zhvillimin e sëmundjeve nga shumë shkencëtarë dhënë Human Papilloma Virus. Ky mikroorganizëm që hyn në trup, ngulitur në ADN (themelore "kodin" e qelizave), duke rezultuar në të fundit merr simptomat e saj të pazakontë, të tilla si ndarje e pakontrolluar dhe rritjen ekonomike.

Ka një numër të faktorëve të rrezikut, prania e të cilave më e madhe mundësia e zhvillimit të kancerit të vulvë:

• mosha mbi 50, sidomos mbi 70 vjet.
• infeksioni me virusin papiloma njerëzor
• infeksion me virus i mungesës së imunitetit njerëzor
• liken sklerotike
• melanoma apo Nevi atipike ("moles atipike"), të cilat janë trashëguar
• statusi i ulët socio-ekonomik
• Proceset displastike vulvë
• tumoret malinje të organeve gjenitale femra faqet e tjera
• trashje
• hipertensionit

• diabet
• një numër i madh i partnerëve seksualë
• pirja e duhanit.

A nuk e barazojnë praninë e njërit prej artikujve deri në 100% probabilitetin e zhvillimit të tumorit. Ata vetëm pasqyrojnë faktin që prania e një apo më shumë simptome të rrezikut mësipërme të zhvillimit të sëmundjes është më e lartë se në mungesë të ndonjë faktorë rëndues.

Simptomat e kancerit vulvar

Ankesat, si me kancer tjetër, kanceri vulvar mund të jetë shumë e ndryshme. Në disa raste, simptomat mund plotësisht mungon. Shumica e pacientëve janë të shqetësuar iritim dhe kruarje në zonën gjenitale, e cila është konvulsiv në natyrë dhe natë.

Si tumor rritet në madhësi, trofike trazuar, dmth të ushqyerit e indeve, ka ulcerat, qarë. Për shkak të ënjtje, shkelje e integritetit të indeve, janë ankesat e dhimbje, induracionit, purulent ose diktim.

Në rastet më të përparuara të zhvilluar ënjtje e vulvë, pubis dhe gjymtyrë. Arsimimi Madhësia mbresëlënëse e tumorit të çon në shkarkimin e rëndë me erë të keq, gjakderdhje mund të ndodhë.

Simptoma të përbashkëta për kancerin e vulvë - Tumoret si lythat ose abrasions rozë të ndritshme, të kuqe ose të bardhë.

 

Kraurosis (parakanceroze) vulvë

Kanceri simptomatike

Melanoma malinje e vulvë

Simptomat e përbashkëta të fazat e mëvonshme të sëmundjes: ethe, dobësi, lodhje, rënie të performancës. Edhe pse ata nuk janë specifike dhe janë të njohur të jetë në fakt një manifestim i shumë sëmundjeve të tjera.

Shumë prej sëmundjes ngjajnë thjeshtë për sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale, seksualisht të transmetueshme, sëmundjet e lëkurës dhe madje edhe infeksionet sezonale. Duhet të theksohet se prania e ankesave të caktuara, dhe shkalla e manifestimit të tyre nuk lidhet me peshën e fazës së sëmundjes dhe prognozë. Në asnjë rast nuk duhet të përpiqet për të shpjeguar vetes siklet, dhimbje dhe simptoma të tjera të sëmundjes panjohur, dhe edhe më shumë të vetë-zgjedhur vetë ilaçe.

Diagnoza e kancerit të vulvë.

Baza për diagnozën e kancerit të vulvë është një ekzaminim gjinekologjik. Nëse dyshoni se një kancer të mjekut vulvë mund të këshillojë të shkojë Vulvoskopiyu - Rishikimi i indeve patologjike aparat të veçantë nën zmadhim të shumëfishtë. Përveç kësaj, gjatë pritjes mund të kërkohet në egra citologjike, bacterioscopic, hulumtimet bakteriologjike.

Për diagnozën përfundimtare kërkon një biopsi - një procedurë invazive që shpesh kryhet nën anestezi lokale. Konsiston në marrjen e një pjesë të indeve për heqje hulumtues nga një bisturi, thikë elektrike ose metoda të tjera. Një pjesë e indeve dërgohet për ekzaminim histologjik. Pas përpunimit copë të veçantë ai studioi ind është i prerë në pjatë të vogël dhe rritje të shumëfishtë në Mjeku shqyrton patomorfolohom. Vetëm atëherë trajtojnë diagnozë klinike.

Faza e procesit të përcaktohet nga një numër studimesh të tjera, me ultratinguj e legenit, bark, nyjet limfatike, radiografi gjoks. Trupat Funksioni lidhur përcaktohet nga cystoscopy, rektoskopyy dhe studime të tjera. Nëse është e nevojshme, të konsultohen ekspertët lidhen emëruar. 

Bazuar në tërësinë e klinike, laborator, ekzaminim i dobishëm mund të përcaktojë se sa larg ka shkuar kanceri.

Një hap i detyrueshëm në shqyrtimin e çdo pacienti mban tsitolohichekoho dhe ekzaminim histologjik. Kjo llojet e studimeve mikroskopike të përshkruara më sipër. Të gjitha studimet në kombinim mund të përcaktojë llojin e indeve të tumorit që i dha të rritet neoplazma, shkallën e diferencimit, dhe kështu shkallën e keqdashje. Pa këto studime nuk mund të përcaktojë fazën e procesit, një saktë, diagnozë objektive. Vetëm pas deklaratës së fundit të konsideruar comorbidity, mosha dhe, natyrisht, të akordojë çështjen e trajtimit të pacientit.

Trajtimi i kancerit vulvar

Qëllimi i trajtimit është për të hequr fokusin primar tumorit, dhe parandalimin e përsëritje dhe metastazë. Metoda kryesore e trajtimit në fazat e hershme të kancerit të vulvë dhe filialit janë në kirurgji të mëvonshëm. Varësisht nga faza e sëmundjes dhe përhapjen e llojeve të ndryshme mund të aplikohet një operacioni: nga heqje të gjerë të tumorit dhe duke përfunduar largimin radikal të vulvë, disa grupe të nyjet limfatike në kombinim me indet plastike lokale.

Periudha postoperative varet nga vëllimi i transaksioneve, disponueshmëria e vështirësitë ekzekutimit teknik shpejtësi shërimin e indeve, e cila nga ana varet nga mosha, sëmundjet shoqëruese, karakteristikat individuale të organizmit. Për shërim të shpejtë të indeve të ushqyerit e nevojshme, dhe të pajtueshmërisë me regjimin caktuara kufizuese përshkruar nga mjeku juaj.

Trajtimet Rrezatimi bazuar në efektin e rrezatimit jonizues. Si rezultat i ndarjes përsëritur e qelizave të tumorit nën ndikimin e rrezeve jonizues ajo akumulon mutacionet që çojnë në një rënie në qëndrueshmërinë dhe më në fund - në vdekje. Megjithatë, radioterapi e kancerit të vulvë nuk është efektive në çdo rast. Çdo qelizat individuale e tumorit, respektivisht, dhe ndjeshmëri për ekspozim të ndryshme se një përqindje e madhe e rasteve të kancerit të vulvë shpjegon rezistenca ndaj rrezatimit.

Problemi deri kohët e fundit nuk arriti të zgjidhë edhe në sajë të suksesit të shkencës dhe teknologjisë, metodat përditësuar vazhdimisht e radioterapi. Aplikimi vetë e trajtimit të rrezatimit që është izoluar nga metodat e tjera është e kufizuar, në mënyrë tipike situata ku operacioni është i kundërindikuar për shkak të sëmundjeve të trashë shoqërues absolutisht.

Ka edhe kimikateve të trajtimit, të ndikojë negativisht në proceset e ndarjes qelizore. Për shkak se qelizat e tumorit ndahen qelizat më të shëndetshme, kimioterapia duke vepruar mbi to shumë më tepër. Plotësisht, megjithatë, për të mbrojtur indet dhe organet nuk prekur nga tumori është e pamundur - kjo është arsyeja pse shumë efektet anësore të këtyre barnave përfshijnë të përzier, të vjella, diarre, alopecia (humbja e flokëve) dhe të tjerët. Në kancerin e vulvë himiolechenie përdoret më rrallë. Kjo është për shkak të faktit se përvoja tregon efikasitet shumë të ulët të kësaj metode në trajtimin e karcinomës squamous qelizave të vulvë. Zakonisht kimioterapia është kryer në periudhën para operacionit.

Në rastin e metastases largët të kryer një trajtim të veçantë kimioterapia, e cila është zakonisht tumori i ndjeshëm thyer epitelin squamous.

Kirurgjikale, kimioterapia dhe rrezatimi trajtimi i kancerit të teknikave vulvë mund të përdoren së bashku në kombinime të ndryshme, sidomos në fazat e mëvonshme të sëmundjes. 

Pas të gjitha trajtimi orar vëzhgimit kompleks caktuar me kalimin e vëllimit të nevojshëm të procedurave diagnostike. Në vitin e parë, duke numëruar nga fundi i trajtimit, duket se oncogynecologist paktën 1 herë në 3 muaj, atëherë të paktën - në mungesë të shenjave të progresin e sëmundjes. Me pacientë punishte barnash në spital nuk hiqet gjatë gjithë jetës.

Në rast të simptomave më të vogël ose të identifikojnë ndonjë shkollim në vulvë, në asnjë rast nuk duhet të angazhohen në një kërkim të pavarur të drogës. Si rezultat i këtij trajtimi ju jo vetëm të humbni kohën e çmuar, por gjithashtu mund të përshpejtojë zhvillimin e sëmundjeve të tmerrshme. Idealisht, në farmaci duhet të jetë një minimum prej ilaçeve të shitura pa recetë. Në realitetin tonë të çdo punonjësi juaj ilaçe farmaci ankesë apo edhe të marr një gamë të mjeteve dhe nuk pyesin nëse ju jeni në mjeku. A mendoni se farmacisti ka aftësi magjike, e sheh përmes e kundër njeri lartë në rroba, kapelë dhe doreza dimrit? Me gjithë se punonjësit këshillojnë të rrjetit farmaci nuk kanë të drejtë. Shumica prej tyre jo vetëm mjekët, por edhe të ketë arsim të lartë mjekësor. Detyra e farmacistit është vetëm shitja e drogës me pikërisht atë emër dhe dozen, maksimum - përzgjedhje nëse është e nevojshme të drogave të ngjashme.

Parandalimin e kancerit të vulvë.

Mundësi reale për parandalimin e sëmundjeve malinje të vulvë është zbulimi i hershëm dhe trajtimi i të ashtuquajturës sfond dhe proceset precancerous. Kjo kërkon vizita të rregullta te gjinekologu të paktën 1 vit. Nëse gruaja i referohet grupeve të rrezikut mund të kenë nevojë vizita më të shpeshta. Kjo duhet të bëhet dhe në qoftë se ju nuk e kujdesit. Vizita të rregullta parandaluese në një gjinekologu (dhe jo vetëm si një dentist, mjek, etj). Ajo duhet të jetë pjesë e jetës së përditshme të çdo gruaje. Ajo është gjithashtu e natyrshme si larja e dhëmbëve tuaj dhe të larë, lani duart tuaja përpara se të hahet, të larë para se të shkojnë në shtrat, do të punojnë rreth shtëpisë. Pra, shpesh gratë e justifikojnë refuzimin e tyre për të rishikuar një deklarata mjek si: Unë nuk jam rehat, bëj gjithçka mirë, unë jam i turpëruar. Megjithatë, askush nuk thotë: Unë nuk i lajnë duart tuaja - Unë kam të gjithë ata të drejtë, unë jam turp për të larë, unë nuk e larë në dysheme dhe prybyratysya rehatshme, unë e gjejnë të vështirë për të lahen dhëmbët tuaj. Mos injoroni siklet në vulvë, kruajtje, dhimbje. Është më mirë për të apeluar edhe një herë për ndihmë nga një specialist dhe për të gjetur se çfarë ju jeni të mirë, se sa në heshtje tolerojë siklet, të edukuar tumor në rritje.

Onkohynekoloha Konsultimi Related kancer të vulvës:

Pyetje: Cancer vulvë - një diagnozë vdekjeprurëse?
A: Sigurisht, kanceri vulvar, si dhe tumoret malinje të lokalizimit të tjera sëmundje serioze që kërkon të njëjtën qasje në diagnostikimin dhe trajtimin. Megjithatë, ajo është, sidomos në fazat e hershme është e shërueshme dhe të trajtohen edhe me sasi të vogla të tumorit. Në identifikimin fazat e mëvonshme të trajtimit është për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Pyetje: Trajtimin e kancerit domosdoshmërisht të çojnë në lëndime të jashtme.

Përgjigje: Oman, në bazë të bisedave licencimin. Vetëm disa prej trajtimeve, duke përfshirë grupin antraciklina himiolechenie është lëkura kthyeshëm përditësuar dhe shtojca e saj (alopecia). Shkalla e efekteve anësore të barnave përcaktohet, organ individual tolerability dhe mund të reduktohet deri në shtimin e një drogës ndihmëse.

Pyetje: Të gjithë pacientët me kancer të vulvë të caktojë të njëjtin trajtim?
Përgjigje: Absolutisht, se trajtimi përbëhet nga tre metoda: kirurgji, rrezatimi, kimioterapia. Metoda bazë është operacioni. Megjithatë, qasja individuale të secilit pacient është zbatuar me zgjedhjen e llojit dhe vëllimit të transaksioneve, lidhjen e trajtimit të ndihmës, doza radioterapi dhe qëllimin, mënyrën e furnizimit jonizues dozë rrezatimi kimioterapi dhe konkrete.