Nefroblastoma Wilms tumor i veshkave te fëmijët


Wilms tumor ose nefroblastoma - nje tumor malinj që ndodh nga indet embrionale te veshkave. Emri i tumorit në nder të kirurg të famshëm gjerman Max Wilms, i cili për herë të parë zbuloi sëmundjen në një fëmijë. Siç doli, nefroblastoma mund të ndodhë vetëm në fëmijët, kryesisht nën moshën 5 vjeçare, pasi ata kanë një veshkë indet kanë një numër të madh të qelizave embrionale.

Arsyet nefroblastomy


Shkaqet e sakta të Wilms tumor deri më sot nuk është themeluar. Disa shkencëtarë sugjerojnë se sensibilitet të sëmundjes mund të transmetohet me anë të trashëguar, pasi që shumica e fëmijëve me këtë patologji kanë anomalitë kongjenitale. Puna aktive kërkimore është duke u zhvilluar për të konstatuar nefroblastomy shkaktojnë dhe tumore të tjera embrionale. Studimi përfshiu ekspertët më të mirë botërore në mjekësi, gjenetikë dhe embriologjisë.

Simptomat në fëmijët nefroblastomy

Në shumicën e rasteve tumori i tyre Wilms është asimptomatike. Në këtë situatë, shpesh rezulton të prindërve në formën e shtrënguar Arsimit trazuar në bark të fëmijës. Në mënyrë tipike, kjo është e luajtshme dhe pa dhimbje, edhe pse opsionet klinike kur nefroblastoma pushton indet fqinje, të shoqëruara me simptoma mjaft të rënda dhimbje.

Një tjetër simptomë që e bën të mundur për të zbuluar praninë e tumorit Wilms 'është hematuria bruto (gjak në urinë). Gjak në urinë zakonisht ndodh kur kolapsit membranën e brendshme e kapsulës glomerular. Kështu, sistemi i qarkullimit të gjakut të veshkave lidhet me legen e saj, shoqëruar nga gjakderdhje në zgavrën e këtij të fundit.

Simptomat jo-specifike që mund të shoqërojnë nefroblastomu, këtë ethe, humbje peshe, çrregullime gastrointestinale dhe presionit të lartë të gjakut. Këto simptome mund të ndodhë për shkak të mbirjes së fqinje indet e tumorit ose një shkelje të funksionit të veshkave.

Në prani të fëmijës të paktën një nga simptomat e mësipërme dhe shenja, ajo duhet të marrë për të konsultoheni me një urolog dhe onkolog. Këto specialistë të bashkuar forcat për të të jetë në gjendje për të vënë diagnozën e saktë dhe trajtim adekuat.

Diagnoza nefroblastomy

Gjakut komplet me Wilms tumor karakterizuar nga një rënie progresive të numrit të qelizave të kuqe të gjakut. Makineri e anemisë me patologji të tilla tre. Së pari, tumor malinj, pavarësisht nga vendndodhja, i shoqëruar nga sindromi anemik. Së dyti, për shkak të reduktuar zgjedhjen veshkave zhvlerësimit të eritropoietines, e cila ndikon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave. Dhe hallka e fundit në zhvillimin e anemisë në nefroblastomi veshkave konsiderohet gjakderdhje që zhvillon për shkak të arsyeve të lartpërmendura.

Urinalysis në prani nefroblastomi harakteryzyruetsya në numër të madh, epiteli i veshkave dhe eritrociteve. Përveç kësaj, prishja e tumorit mund të rritur sasinë e proteinave në urinë, dhe gjatë bashkimin e infeksionit - bakteret dhe leukociteve.

Për të verifikuar diagnozën duke përdorur teknika të ndryshme të imazhit. Lirë dhe një nga më të besueshme konsiderohet ultratinguj e veshkave. Në ultrazërit festohet formimit të rrumbullakët rritje echogenicity vendosur në hapësirën retroperitoneale.

Urography nxjerrës në fazat e hershme të sëmundjes tregon një deformim chashechno sistem veshka-pelvisit. Në fazat e mëvonshme të Shteteve sëmundje mungesë të plotë të veshkave përzgjedhjes materiale kontrast.

Për diagnozën diferenciale mes kist nefroblastoma dhe angiografi veshkave mund të përdoren nga trupi. Ajo përfshin injeksion intravenoz të mesme kontrast ndjekur nga provim X-ray. Në mënyrë tipike, Wilms tumoreve nuk është rritur rrjedhjen e gjakut në tumore, ndërsa një kist nuk mund të ketë enët e gjakut.

Tumori Wilms x-rrezet

Tomography llogaritur është metodë e preferuar e vizualizimit të veshkave. Në kryerjen e këtij studimi nuk mund të identifikojë tumor, por edhe të përcaktojë me saktësi madhësinë dhe vendndodhjen e saj vendndodhjen.

Hapi përfundimtar në verifikimin e diagnozës së tumoreve malinje të veshkave konsiderohen aspiratsionnaja biopsi birë. Sipas ultrazërit aparat kryer një birë të lëkurës dhe indeve të buta në rajonin e mesit, e ndjekur duke marrë një zonë të vogël të neoplasms indeve. Nën mikroskop elektron është kryer studim histologjik, gjatë së cilës, si rregull, janë qeliza atipike me origjinë embrionale.

Gjithashtu, në mënyrë për të zbuluar metastaza të largëta, është e nevojshme të rrezeve X të gjoksit dhe osteostsitnihrafiyu. I pari bën të mundur për të zbuluar praninë e metastases largët në mushkëri, i dyti - në kockat.

Fëmijët trajtim nefroblastomy

Si metodë kryesore e trajtimit të tumorit duke përdorur kirurgji Wilms ', shuma e të cilave varet nga madhësia e kancerit dhe përhapjen e saj. Nëse fazat e hershme, ju mund të bëni vetëm një heqjen e thjeshtë e tumorit është në fazat e mëvonshme të sëmundjes së veshkave përdorura operim me heqjen e nyjeve limfatike regjionale. Kirurgjisë duhet të zbatohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas zbulimit të tumoreve. Nëse kjo patologji është një porsalindur, ajo duhet të operohet në brenda 14 ditëve të para të jetës së tij.

Përveç kirurgji dhe kimioterapia mund të përdoren kilocuritherapy. Qëllimi i këtyre trajtimeve është për të parandaluar përsëritjen e sëmundjes ose të zvogëluar madhësinë e tumorit para operacionit.

Duhet të theksohet se tumori Wilms - është një nga sëmundjet e pakta që janë shumë të mirë për trajtim kirurgjik. Sipas studimeve të ndryshme statistikore, numri i fëmijëve të shërohet me Wilms tumor është 90 për qind.

Mjete popullore Trajtimi

Në përgjithësi, tumoret malinje nuk janë të lejuar të përdorin trajtime popullore sëmurë, sepse mjekësia konvencionale nuk mund të besueshme të garantojë një rezultat pozitiv. Me tumor Wilms 'është situatë disi e ndryshme. Që nga 70-90 për qind të rasteve mund të shërohet, njerëzit trajtime mund të vonojë vetëm momentin e duhur për të filluar operative dhe trajtim konservativ.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Për fat të keq, pacientët me tumor Wilms duhet të ndjekin rekomandimet për jetën, sipas Tabela 7 për Pevzner dietetike. Ata kanë nevojë për të kufizuar sasinë e yndyrës në dietë, ushqime të kripura, i lagësht dhe të skuqur. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të zvogëlojë barrën mbi diuretik veshkave vetme të shëndetshme.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në mënyrë tipike, disa javë pas pacientëve të kirurgjisë janë caktuar kurse fizike terapi, gjatë të cilave ata mbahen procedura të ndryshme në aparatin UVM dhe darsonvalization. Rezultate të mira vërejtur pas trajtimit të PS në Saki dhe Morshyn, ku pacientët me sëmundje të veshkave ka zhvilluar skemat e veçanta bolneoterapii, minerale dhe baltë trajtime.

Komplikimet tumori Wilms

Komplikimi i parë që zhvillohet pas zhvillimit të tumorit Wilms është hipertensionit. Mekanizmi i zhvillimit të saj nuk është e ndryshme nga mekanizmi tjetër i hipertensionit nephrogenic. Rritur prodhimi i reninë, i cili është agjent shumë i fortë vasospastic, çon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe rritjen e presionit të gjakut.

Një tjetër nefroblastomy rrezikshme ndërlikim konsiderohet gjakderdhje renale që zhvillon për shkak të membranës kapaciteteve shkelje në kapsulë glomerular. Në këtë rast, gjakderdhje ndodh në zgavrën e legen i veshkave, i shoqëruar nga një numër i madh i gjakut dhe clots në urinë. Prerja humbjen e sasive të mëdha të gjakut mund të rezultojë në rënie të presionit të gjakut dhe kolapsit, humbja e vetëdijes manifestuar. Remote gjakderdhje komplikime të anemisë renale duhet të konsiderohen si të paturit karakter posthemorrahicheskiy.

Të ashtuquajturat komplikime klasike e neoplasms malinje duhet të konsiderohet metastaza rajonale dhe të largët që ndodhin në fazat e tretë dhe të katërt të kancerit. Vërehet më shpesh në Wilms metastazë e tumorit në mushkëri, e cila manifestohet me dhimbje gjoksi, gulçim dhe lirimin përgjakshme pështymë.

Përveç kësaj, komplikime Wilms tumori mund të konsiderohet bashkuar infeksion sekondar dhe formimin e gurëve në veshka. Në mënyrë tipike, nephrolithiasis në nefroblastomi rrjedh më e vështirë se veshkave relativisht të shëndetshme.

Parandalimi tumori Wilms

Që në shumë raste nefroblastoma është kanceri i lindur, parandalimi i saj duhet të bëhet para lindjes. Kjo është për para lindjes infeksionet parandalimin që mund të cenojnë zhvillimin normal të fetusit, refuzimin e alkoolit dhe duhanit gjatë shtatzënisë dhe një ushqim të shëndetshëm dietetike në shtatzëni.

Përveç kësaj, është e nevojshme për të minimizuar shtatzënisë traumatik lëndime dhe efektet e dëmshme të faktorëve të mjedisit. Të gjitha drogat e përdorura gjatë shtatzënisë, mjeku duhet të kontrollohet në një subjekt që ata nuk kanë efekt teratogjenik.

Parandalimi nefroblastomy Postnatalnaya është trajtimi dhe parandalimi i sëmundjeve inflamatore të veshkave dhe leveling faktorët e dëmshëm të mjedisit.

Moti në nefroblastomi

Siç është përmendur tashmë, tumor Wilms është më e favorshme në aspektin e trajtimit të tumoreve malinje si veshkave dhe organeve të tjera. Rreth tetë nga dhjetë fëmijët që kanë përfunduar një kurs të plotë të trajtimit të kësaj sëmundjeje për jetën nuk ta përmend atë. Sigurisht, në qoftë se trajtimi ka filluar në fazën e tretë apo të katërt, kur ka metastases largët, mbijetesa është shumë më e ulët.

Ed. urolog Astashyn EE