Kancer kockat malinje ouholi dhe nyje


Neoplazmes malinje e kockave dhe kyçeve (kërcit kancerit të kockave) - një grup i tumoreve malinje që zhvillohen nga indet e skeletit. Ata mund të zhvillojnë të dy në mënyrë të pavarur dhe si rezultat i degjenerimit të mirë apo proceseve.

Tumoret kockave fillore janë të rralla. Më të lindin në të rriturit e rinj: 28-32 vjet ose më pak. Kockat më të prekura gjatë (gjymtyrë) dhe kockat e legenit. Më shumë se gjysma e tumoreve janë pjesë periarticular eshtrave, zakonisht pranë gju.


Shpesh pacientët janë 4 fazat e procesit, me metastases.

Ka disa lloje të tumoreve skeletit:

- kockave - indet e kockave: osteoblastoma, osteosarkome.
- hryaschevye- me kërc, chondrosarcoma, hondroblastoma dhe varieteteve të tyre.
- tumoret e indeve fijor, fibrosarkoma, histiocytoma fijor.
- Sarkoma mitur - sarkomë Ewing-së.

Shkaqet e tumoreve kockave:

- Shkaqet gjenetike narusheniya- më të shpeshta të tumoreve kockave.
- Faktorët kimike
- Ekspozimi rrezatimi radiale.

- Lëndime të ekstremiteteve.

Simptomet e tumoreve kockave.

Simptomat e para që mund të jenë të dyshuar procesin patologjike në trup është e dobët, rritet spontane në temperaturën e trupit, humbja e peshës dhe oreksit.

Simptoma më e shpeshtë e tumoreve të kockave, që ndodhin në 70% të pacientëve - një dhimbje. Në fillim dhimbje mund të jetë i butë dhe të zhduket vetvetiu. E karakterizuar më tej nga vazhdueshme, konstante, duke rritur me kalimin e kohës dhe dhimbje të natës që është dobët hequr ose nuk tërhiqet qetësues, ju lutem.

Në përgjithësi, që nga dhimbja e parë për diagnozën është 6 deri 12 muaj. Shpesh diagnoza është shpenzuar për të instaluar fizioterapi, dhimbje mund të rritur ose ulur atë për një kohë të shkurtër. Dhimbja mund të jetë me intensitet të ndryshme, por rritja më e shpejtë e tumorit, ka më shumë dhimbje.

Përveç kësaj, ju mund të zbulojë formimin e tumorit në madhësive të ndryshme dhe lëvizshmëri të kufizuar në të përbashkët, e cila ishte në afërsi të tumorit. Në vend të paraqitjes së tumorit rritur në gjymtyrë perimetër, lëkura e dhimbshme mbi të mund të holluar dhe i fryrë, e nxehtë për të prekur.

Në mënyrë të ngjashme, zhvillimi i tumoreve malinje e gjymtyrë të ulët, një nga simptomat mund të duket i butë.

Në disa raste, simptoma e parë e tumoreve të kockave mund të jetë thyerje patologjike, që nuk është i lidhur me një lëndim apo dëmtim, si lindin spontanisht, kur heqjen e peshave, kthehet, apo edhe vetëm. Zakonisht ka fraktura të ekstremiteteve. Në këtë rast, jostabiliteti i kalbur i lidhur me strukturën e kockave, si në rritjen e tumoreve kockave humbur gjymtyrë e natyrshme humbet forcën dhe mbështetjen.

Me zhvillimin e eshtrave dhe indeve të buta të gjoksit tumor i madh masiv, letërsi e huaj thirri askin tumoreve. Këto tumore të arrijë një madhësi të madhe dhe të depërtojnë në gjoks, duke tërhequr dhe germinating organe: mushkëritë, pleurë, organet mediastinum. Në mënyrë tipike, sëmundja është asimptomatike dhe manifestohet vetëm më vonë fazë të zhvillimit të komplikimeve: dhimbje të forta, dështim të frymëmarrjes dhe gulçim, akumulimin e lëngjeve në zgavrën e kraharorit, rritja e temperaturës trupore me numër të lartë dhe hemoptysis.

Shumë pacientë janë trajtimi kryesor, mund të jetë e metastases largët.

Sarkomës ri

Disa prej tumoreve më agresive kockave - është sarkomë Ewing s. Vendi i origjinës mund të jetë me ndonjë kockë, si dhe indeve të buta gjymtyrëve, kokë dhe bust.

Në moshën 20 vjet, këto tumore shpesh ndikojnë në eshtra të gjata, kofshë, sup, kockave shin; në moshë të vjetër - kockat e sheshtë legenit dhe kafka, brinjë, shpatull, rruaza. Shumica e tumoreve të lokalizuara në gjymtyrët më të ulët dhe legenit. Rreth 75% e tumoreve të vendosura pranë gju, të paktën - bërryl.

Karakteri Vysokoahresyvnyh shkakton sarkomë Ewing praninë e metastases largët në 1/3 pacientët që kanë aplikuar, shumë prej tyre të aplikoni direkt për shkak të pranisë së metastases në fjalë.

Fazat e tumoreve kockave:

Faza 1: tumor ose më shumë se 8 cm në dimension madh, shkalla e agresivitetit e tumorit (diferencimit) 1-2
Faza 2: tumor më shumë se 8 cm, shkalla e agresivitetit 3-4;
Faza 3: Tumor komplikuar nga frakturat patologjike gjymtyrët;
Faza 4: tumor të çdo përmase, me kusht praninë e metastases në nyjet limfatike regjionale apo organet e largëta.

Tumoret kockave në 10 deri në 12% janë në gjendje të ofrojnë shfaqje (metastasize) në nyjet limfatike.
Metastases largët janë të prekur më së shpeshti organet: në radhë të parë mushkëritë, kockat tjera dhe palca e eshtrave, si dhe organet e barkut, nyjet limfatike, mediastinum dhe hapësirë ​​retroperitoneale, pleurë, truri dhe meningjit.

Diagnoza e tumoreve kockave:

Hulumtimi Radiologjike zbulon tumor prekur kockave, shtrirjen e saj në kockave dhe indeve të buta përreth dhe organet.

X-ray, shigjeta kanceri kockave deklaruar

Kompjuter ose mahnotno rezonancë e zonat e prekura të skelet apo indeve të buta mund të më saktë të përcaktojë kufijtë e përhapjes tumor, si dhe për të qartësuar marrëdhëniet në mes gjeometrik fillore dhe përreth indeve të buta.

Kompjuter ose mahnotno rezonancë. Shigjetë kanceri Bone deklaruar

Osteostsyntyhrafiya - të studiuar skelet me preparateve radiofarmaceutike speciale (zakonisht technetium 99), e ndjekur nga skanimi të gjithë skelet. Drogës është administruar intravenoz, akumulojnë kockat dhe zona e prekur është e veçantë "shkëlqim" i zonave të imazheve. Ky studim mundëson për të identifikuar me përjashtim të tumorit, metastazat e largëta në pjesë të tjera të skeletit.

Një biopsi e zonës së prekur prej tumorit kockave zakonisht përdoret biopsia e hapur: një pjesë e tumorit është marrë me një operacion të vogël, dhe tumor në vetvete nuk është fshirë. Në disa raste, është e mundur biopsia trepan-: duke marrë një pjesë të tumorit për kërkimin duke përdorur një gjilpërë të veçantë.

Duke kërkime në palcën e eshtrave, palca e eshtrave biopsi është përdorur ilium.

Trajtimi i tumoreve kockave.

Në vend të parë në trajtimin e tumoreve kockave duhet metodë kirurgjikale. Vëllimi i transaksionet kryera varet madhësinë dhe vendndodhjen e tumorit. Të jetë i sigurt për të hequr të gjithë tumorin brenda indeve të shëndetshme dhe muskujt përreth. Në tumoreve të mëdha kur për të hequr një sasi të madhe të indeve ose kockave të gjithë përdorin metalike përhershme zëvendësim. Në disa raste, kur tumori është i afërt me nyje të mëdha, ndikon në enët e mëdha dhe nervat, përveç kur gjymtyrë nuk është e mundur, rekurs për të hequr të gjithë gjymtyrë, amputim. Transaksione të tilla tani janë duke u përpjekur për të shmangur, janë gjithnjë duke përdorur orhanosohrannoe zëvendësues dhe operacionet.

Metoda të tjera të trajtimeve standarte anticancer të tilla si terapi rrezatimi dhe kimioterapia, kockave tumoreve pothuajse asnjë të ndjeshme.

Terapi Rrezatimi në versionin e pavarur është në dispozicion dhe të përdoren vetëm në kombinim me kimioterapi në përgatitje për kirurgji, për të reduktuar tumor në madhësi.

Kimioterapia si një metodë e pavarur e trajtimit, e njëjta nuk vlen. Përdorni trajtimin kimioterapia preoperatively, për të reduktuar tumor në madhësi. Në raste të tilla, furnizimi i madh i klinikave lokale përdoret kimioterapia - futja e një arterie të afërt, të drogës krijon një përqendrim të lartë në tumor dhe të reduktuar efektet e saj toksike në trup. 

Përveç kësaj, kimioterapia përdoret në 4 fazat e sëmundjes, në rastin e metastases largët në organet e tjera, në mënyrë që të zvogëlojë ato në madhësi, vazhdimin e jetës. Në këtë rast, përdoret një kombinim i 3 ose më shumë barnave me mekanizma të ndryshme të veprimit.

Me synimin për një shërim të shpejtë dhe forcimin e gjymtyrë operuar aplikojnë aktivizimin e hershëm të pacientëve, masazh terapeutik dhe gjimnastikë.

Në disa raste, pas operacionit për tumore të kockave kanë nevojë për trajtim tonik rehabilitimin, ajo mund të jetë e përdorimit fizioterapisti, edukimit fizik (gjimnastikë), i veshur me pajisje mbështetëse (zakonshëm, zakonshëm elastik), përdorimin e protezave. Në të gjitha rastet, rehabilitimi postoperative nevojë për këshilla të specializuara.

Aplikimi i vetë-ilaçe, barishte dhe helme të papranueshme. Tumoret kockave rritet shpejt dhe shumë agresive të vonojë për të apeluar në një specialist mund të jenë të rrezikshme dhe të çojë në pasoja të trishtuar.

Komplikimet.

Komplikimet e tumoreve kockave përfshijnë: fraktura patologjike - frakturë në tumore ku ka një "pikë e dobët".

Dhimbje të forta në plagë tumorit.

Komplikimet që lidhen me përfshirjen e organeve fqinje: disfatës lehkyh- zhvillimin e dështimit të frymëmarrjes, hemoptysis; me humbjen e madhe edemë skaj sudyn- zhvillimi apo gjakderdhje arrozivnoho.

Përveç kësaj, tumoret e mëdha array mund të bashkohet infeksionin: The rritet vazhdueshme rraskapitëse në temperaturën e trupit, lodhje.

Moti në tumoret e kockave.

Me trajtimin e duhur dhe adekuate (kirurgji për të hequr të gjithë tumor), shkalla e mbijetesës së pacientëve arrin 60-70%, në varësi të fazën e tumorit dhe agresivitetit të tumorit. Megjithatë, mbani mend se çdo kthimi i sëmundjeve të rrezikshme malinje e tumorit, përsëritje dhe metastazë, me këtë në mendje, pacienti duhet të marrë kontrolle parandaluese në kohën e duhur me një specialist mjek.

Në fazën e 4 sëmundja nuk ka mbijetuar asnjë pacient.

Parandalimi i tumoreve kockave.

Si e tillë, parandalimi i tumoreve kockave ekzistojnë, sepse, shpesh, zhvillimi i tyre është gjenetike në natyrë. Suksesi i trajtimit varet nga diagnoza e hershme e sëmundjes: trajtim te mjeku, zbulimin dhe trajtimin e sëmundjes.

Konsultimi në temën e tumoreve malinje kockave:

Q: Sa e rrezikshme tumoret e kockave?
Përgjigje: Tumoret kockave janë rritja e rrezikshme agresiv të shpejtë, si dhe ratsidivirovat aftësia pas heqjes dhe të japin metastaza largët.

Pyetje: Çfarë është trajtimi i tumoreve kockave?
Trajtimi kryesor për malinje dhe, në disa raste dobrokachenstvennyh, tumoret kockave është operacioni. Vetëm operacioni mund të japë shanset për shërimin e pacientit.