Ulet në mprehtësi vizuale në errësirë, verbëri natën


Ulet në mprehtësi vizuale në errësirë ​​"verbëri natën" - një gjendje e lidhur me mungesën e qelizave funksioni - shufra në retinën e syrit. Në retinën e syrit janë: qelizave-shkopinj, duke siguruar perceptimin e ngrysur, vizion zezë dhe të bardhë dhe kone celularë që ofrojnë vizionin ngjyra.

Natë shkak i mundshëm verbëri


Mungesa ose malabsorption e vitaminës A (ritinol).

Çfarë duhet të bëj në qoftë se një person e sheh dobët në errësirë.

1. Merrni vitaminë A (në vitaminë kompleksin "festive"), doza dhe kohëzgjatja e vitaminës përcaktuar nga mjeku - okulist.

Në doza të larta të vitaminës A (Retinol) është toksike.

2. Kryerja e një studimi të vizionit periferike (perimetry).

3. Përfshini në ushqime dietë e pasur me vitaminë A dhe beta - carotene. Vitamina A, rezistente ndaj ngrohjes trajtim, për asimilimin e vitaminës A, acidet yndyrore esenciale të përfshira në vaj perimesh, salcë kosi. Vitamina A gjendet në prodhimet shtazore, mëlçisë e kafshëve, produktet e qumështit. Beta - carotene gjetur në portokalli, të verdhë - fruta të kuqe dhe perime: karrota, majdanoz, selino, spinaq, hudhër të egër, të egra u rrit, e kuqe speca, marule, kajsi, kungull, domate, manaferrat ëmbël buckthorn detit.

Për çfarë mjeku për të trajtuar humbjen e vizionit në errësirë

okulist