Çanta nën sytë


Disa do të thonë se "çanta" nën sytë - kjo është vetëm një problem kozmetike. Dikush do të mendojnë: sot pra nuk flinin, nesër unë e di dhe unë nuk e mbaj mend. Por në qoftë se, duke kërkuar në pasqyrë çdo mëngjes, ju shihni ënjtje të fytyrës, ai është arsye për të menduar, dhe jo vetëm në vigjilje arsye?

Për ta bërë atë më të qartë, të themi disa fjalë për të anatomisë së syrit. Kokërdhok - një trup mjaft të brishtë dhe ka nevojë për mbrojtje. Prandaj, në orbitë, ajo është e rrethuar nga ind yndyror që mbron dhe thith atë. Nga mosha delikate të lëkurës është një sasi të konsiderueshme të yndyrës, e quajtur indeve periorbital, ndarë shtresë e hollë e indit lidhor (cipë). Ajo nuk lejon indet periorbital shkojnë përtej orbitës.


Orbitë Anatomia. Figure fibër 1 okolohlaznyh kokërdhok 2, 3 membrane

Shkaqet e çanta nën sytë

Arsyet për shfaqjen e "çanta" nën sytë është për të zvogëluar elasticitet dhe fryrë tepërt të formimit cipë dhe hryzhovohovypynannya, të cilën ne e shohim si "çanta". Rreth tre vjet më parë provoi një tjetër arsye e-përhapjen e indeve, duke rritur volumin e saj dhe një zgjatje përtej orbitës. Edhe një ind të vogël fryrë nuk do të jetë aq e dukshme, nëse jo aftësia e tij për të grumbulluar lëngun.

Edemë të konsiderueshme të rritur sasinë e yndyrës dhe të orbitës të shkaktuara nga shumë arsye. Këtu janë disa: kripë dhe alkoolit abuzimi që çojnë në mbajtjen e lëngjeve në trup, rrezatimit të tepërt ultravjollcë (lëkurë, duke mbrojtur, ruan lagështi), sytë e lodhje.

Nëse shkaku i "çanta" nën sytë është mbajtjes fluide, në pasdite ata zakonisht zhduken. Kjo është për shkak të aktivizimit të qarkullimit të gjakut gjatë syçeltësi dhe të lehtësojë largimin e lëngjeve të tepërta nga gjysma e sipërme të trupit.

Nëse "çanta" nën sytë nuk ndryshojnë brenda natës, ajo është përhapja fajtor për fibra. Shpesh shënuar predispozitë gjenetike për këtë defekt, lëkura mbi të errësohet, shikimi vetëm përkeqëson problemin.

Me moshë shënoi edhe uljen e elasticitetit të indeve dhe rritjen graduale të fibra, e cila është në gjysmën e poshtme të orbitës. Prandaj, në bazë të pamjen e "çanta" nën sytë bëhen dukuri më të shpeshta dhe kërkon faktorë më pak të shkaktojë. Për më tepër, të vjetër të pacientit, aq më e madhe mundësia e sëmundjeve që kontribuojnë në mbajtjen e lëngjeve.

Çanta photo nën sytë

Sëmundjet që shkaktojnë shfaqjen e çanta nën sytë

Gjëja e parë mjeku mendon se kur duke iu referuar një pacient të tij me "çanta" nën sytë - një sëmundje të veshkave. Në këtë rast, ënjtje të fytyrës duket shpejt (brenda disa orësh), kombinuar me dobësi të përgjithshme, ethe, dhimbje në pjesën e prapme, ngjyra ndryshim, transparencës dhe sasinë e urinës. Çdo gjë e përshkruar më lart është tipike për sëmundjet inflamatore të veshkave, të cilat shpesh janë komplikimet e ftohjet, grykët, cystitis (infeksionit fshikëz).

Një faktor shtesë për ndodhjen e edemë në këtë rast është humbja e albuminës proteinave në urinë. Albumina është plazma e gjakut dhe të zënë me ujë në të. Veshkat shëndetshëm nuk e le të marrë në urinë. Por funksioni sëmundje renale është e shqetësuar dhe mund të gjendet në izolim laboratorike të një proteine ​​në urinalysis. Ju gjithashtu mund të rekomandojë të mbajë një test të gjakut që do të tregojë shenja të inflamacionit dhe Ultrasonografi veshkave. A nuk ndërhyjnë dhe të kontrollojnë presionin e gjakut.

Sëmundjet inflamatore të sinuseve paranazale gjithashtu mund të shkaktojë ënjtje indeve përreth sy. Frymëmarrjes sinus - një zgjerim saccular e kockave lidhur me zgavrën e hundës dhe funksionin e humidifying dhe ngrohjes thithur ajrin. Nëse shënuar dhimbje në projeksionit sinuseve (me një ose dy anët), rhinitis (herë përforcuar në anën e prekur), ethet, dhimbje koke, thotë në diagnozën e dhënë. Inflamim mund të jetë edhe virale dhe bakteriale. Diagnoza është e bazuar në një sondazh dhe rishikimin e të dhënave pacientit mbështetura X-ray dhe numërimin e gjakut (për shenja të inflamacionit). Inflamacion i nofull (nofull) sinuseve quajtur sinusit. Kjo është me avull dhe të djathtë dhe të majtë të hundës nën bazat sy. Sinusit, një inflamacion i sinus frontal, i cili ndodhet në të djathtë dhe të majtë të urës vetëm mbi vetullat.

Për alergji gjithashtu karakteristike ënjtje nën sytë. Pezmatimi alergjik i mukozës së syve (konjuktivit) mund të zhvillohet me rritjen e ndjeshmërisë ndaj substancave të caktuara (alergeneve) dhe është manifestuar nga skuqje dhe ënjtje të syve, kruajtje në sy. Ka sezonalitetit e simptomave që lidhen me pemë të lulëzuar dhe kullosa. Në këtë rast, sa më shpejt që të jetë e mundur për të ndaluar kontaktin me të pretenduar (ose e famshme) alergjen dhe të konsultohet me një mjek për trajtim.

Konjuktivit mund të jetë jo alergjik vetëm natyra, por edhe infektive dhe kimike. Bakteret marrin në sy të ndjeshëm mukozës në shkelje të higjienës me duart e pista, kozmetike dhe make-up pajisje. Efekti irrituese është pluhuri dhe ndotja e ajrit, kozmetike me cilësi të dobët. Në arsyet konjuktivit mjeku optometrist do të kuptojnë dhe të përshkruajnë trajtim sipas shkakut identifikuar të sëmundjes.

Linjë e veçantë në grupin ënjtje rreth syve duhet te duron natyrën e ënjtje alergjike akute (Angioedema). Ky reagim fast-paced alergjik që mund të kërcënojnë jetën e njeriut. Nëse vini re se pas kontaktit me ndonjë substancë papritmas shumë shpejt nuk është ënjtje në fytyrë dhe qafë, nadsadnyy kollë e thatë, gulçim dhe vështirësi frymëmarrje, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Ënjtje e Angioedema ndikon jo vetëm indet e nënlëkurës, por muskujve dhe mukozës. Gjatë një reaksion alergjik jashtë substanca që në mënyrë drastike të rritet pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut në lëngun dhe proteina. Me muret laryngeal edemë penguar depërtimin e ajrit në mushkëri dhe njerëzit mund të merret fryma. Në verë QUINCKE edemë shpesh zhvillon pas kafshimit të insekteve (Grerëzat, bletët, mizat), veçanërisht në qoftë se kafshoj ka ndodhur në një vend të pasur në enët e gjakut dhe në afërsi të kokës.

Disa prej infeksionit akut të frymëmarrjes (ARI) të ndodhë edhe me simptomat e konjuktivit dhe ënjtje fibra peryorbytalnoy. Ata kombinojnë një acarim sy fenomeni, hundë i lëngshëm (rinitit), ethe dhe dhimbje të fytit. Kjo është tipike e infeksionit adenovirusit.

Disa fjalë duhet të thuhet në lidhje me hypothyroidism. Mungesa e hormoneve tiroide është manifestuar nga simptomat nonspecific, përfshirë ënjtje të fytyrës, krahët, këmbët, organet e brendshme, shkeljen e ngadalësimit të përgjithshëm metabolike mënjanë (obeziteti, kapsllëk, impuls i ngadalshëm dhe i gjuhës, humbje e kujtesës dhe vëmendje, lëkurë të thatë, humbje e flokëve flokët dhe thonjtë). Në zhvillimin formularin avancuar miksedema- ënjtje të lëkurës dhe indit nënlëkuror në tërësinë e saj, elastike, duke mos lënë vrima. Të konfirmuar diagnozën me hulumtime laboratorike, e cila shfaqet në uljen e hormoneve tiroide në gjak dhe duke përdorur doza të përshtatshme endokrinolog emëruar terapi zëvendësuese.

Nëse "çanta" nën sytë kombinuara me dhimbje në pjesën e majtë të gjoksit, palpitations, gulçim në tendosje, ënjtje të këmbëve, shumica e të gjithë, shkaku i tyre është i sëmundjeve të zemrës. Dështimi kronike të zemrës ndodh kur zemra nuk mund të përballen me pompuar gjakun nëpër trup dhe organeve (duke përfshirë zemra), vuajnë nga mungesa e oksigjenit dhe ushqyesve. Ënjtje në dështim të zemrës së pari paraqitet në këmbë dhe gradualisht "rritet" më sipër, nëse nuk kryhen trajtimin e duhur. Ënjtje në fytyrë ose rreth syve mund të jetë një shenjë e një anasarca frikshëm - të gjitha ënjtje të indeve nënlëkurës dhe organet e brendshme, e cila kërcënon jetën e pacientit. Për të konfirmuar sëmundje kardiake EKG caktuar dhe ultratinguj zemrës (ECHO-CG), kontrollin e presionit të gjakut dhe lipidet e gjakut nivelet.

Në mënyrë të barabartë çanta nën sytë shpesh lindin si gratë dhe burrat, por burrat janë shumë më pak të ngjarë që të i kushtoj vëmendje për këtë simptomë dhe si rezultat, pas aplikimit këshillën e mjekut tuaj. Shpesh ka çanta nën sytë dhe në fëmijët.

Çanta nën sytë e një fëmije

Shfaqja e çanta nën sytë e një fëmije nuk ka gjithmonë të tregojnë probleme shëndetësore. Çanta nën sytë e fëmijëve të shëndetshëm shfaqen në situatat e mëposhtme: pas një britmë të gjatë apo të bërtas fëmijën pas konsumit të tepërt të ushqimeve të kripura apo të lëngjeve, pasi duke fjetur në një situatë ku koka e fëmijës është bust i ulët.

Nëse çanta nën sytë e një fëmije nuk lidhet me sëmundje, ata janë vetëm pas eliminimit. Shfaqja e çanta nën sytë e një fëmije mund të shkaktohet nga e njëjta sëmundje si të rriturit në këtë konsultim rast është e nevojshme. Ju duhet të konsultoheni me pediatrin nëse:

  • Çanta nën sytë e një fëmije papritmas u shfaq, i shoqëruar nga lacrimation, skuqje të syve, shkarkimit të qartë nga hunda, ankthi. Në këtë rast, ka gjasa praninë e alergji (Angioedema), në të cilat kanë nevojë për ndihmë të menjëhershme mjekësore.
  • Çanta nën sytë e kombinuar me ethe, dhimbje koke, dhimbje prapa, çrregullim urinimit (urinim i shpeshtë ose të rralla, gjakut në urinë). Këto simptome tregojnë sëmundje të veshkave.
  • Çanta nën sytë e shoqëruar nga fryrë fontanelë, ankthi, duke qarë fëmija. Shkaku i mundshëm ënjtje nën sytë e një fëmije në këtë rast është rritur presionin intracranial.
  • Çanta nën sytë nuk janë një kohë të gjatë, në rritje me kalimin e kohës, vërejtur gjatë ditës.

Çanta nën sytë në shtatzëni

Shfaqja e çanta nën sytë shpesh gjatë shtatzënisë është normale dhe është shkaktuar nga një vonesë e ujë i kripur shtatzënë. Lëngu i tepërt grumbullohet në ind dhjamor dhe nënlëkurës yndyrë, duke shkaktuar shfaqjen e çanta nën sytë, shtim në peshë, rritjen e lagështi lëkurës.

Por shfaqja e puffiness nën sytë e një gruaje shtatzënë gjithashtu mund të tregojnë sëmundje të veshkave, preeclampsia (ujë) shtatzënisë apo sëmundjeve të tjera që kërcënojnë jetën e jo vetëm nëna e ardhshme, por edhe të fetusit, siç kërkohet konsultimi me kohë të obstetër-gjinekologu dhe një analizë të përgjithshme të kërkuara urina për të sunduar nga patologji.

Trajtimi i çanta nën sytë

Trajtimi i "çanta" nën sytë në shtëpi është e mundur vetëm në qoftë se ajo është ënjtje e indeve shkaku, jo rritje jonormale, dhe në qoftë se ënjtja nuk paraqitet si rezultat i një sëmundje. Në këtë rast, nga mjetet juridike popullore rekomanduar puna restaurimin dhe pjesa tjetër, refuzimi i shprehive të këqija, dietë me përmbajtje të saktë kripë, elementët gjurmë, vitamina dhe fibra.

Nga bukuria e mjeteve juridike popullore mund të ndihmojë të hequr çanta nën sytë e tij të ftohtë dhe fasha të nxehtë infuzion e bimëve (urtë, çaj kamomil, kopër, kopër). Aplikimi i vetë-masazh dhe ushtrime të përditshme për të forcuar muskujt e syrit. Pas cosmetologist konsulente ju mund të rekomandohet hardware profesionale. Mënyra më radikale për të luftuar "çanta" nën sytë është kirurgjia - blepharoplasty

Unë do të doja të paralajmërojnë kundër përdorimit budalla e drogës, jo të destinuara për trajtimin e edemë. Në praktikë tim ishte një rast kur ënjtje në fytyrë (në këshillat e miqve) pacientit aplikuar melhemin për të trajtuar hemorroide. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo ka çuar në rezultate katastrofike në formën e një acarim të rënda dhe trajtim afat-gjatë në një dermatolog. Lëkura moshë është shumë delikate dhe kërkon kujdes të veçantë.

Pa rekomandimin e një mjeku nuk duhet të zbatohet dhe diuretike. Kjo mund të çojë në mungesë ekuilibri e elementeve gjurmë në trup, duke përfshirë kaliumit dhe natriumit, e cila është e mbushur me çrregullime të rënda të zemrës.

"Çanta" nën sytë nga vetë nuk i sjellin mediat tuaja nuk ka dhimbje, nuk ka siklet dhe vetëm prishin pamjen. Por nëse shkaku është një sëmundje serioze, duke vonuar trajtim te mjeku mund të ndikojë negativisht prognozë e tyre. Trajtimi i gabuar i sëmundjeve të zemrës dhe shpesh çon në ndryshime të pakthyeshme në këto organe, të rrezikshme për jetën. Sëmundje alergjike mund të sinjalizojë fillimin e astmës.

Për çfarë mjeku për të adresuar me çanta nën sytë

Në të gjitha nuancat e pushtetit për t'u marrë vetëm me mjekun. Në raste të tilla, përveç mjekut - beautician, për të shmangur sëmundjet si shkakton ënjtje fibra peryorbytalnoy për të vizituar mjekun - terapist. Specialistë të ngushta Konsultimi mundshme vetëm pas shqyrtimit të mëtejshëm, në qoftë se ata janë të nevojshme.