Hemorragji në sy


Hemorragji është rezultat i dëmtimit të mureve të enëve nga ndikimi mekanik dhe kushtet patologjike (sëmundje apo lëndim).

Arsyet hemorragji


1. Shkaqet më të zakonshme janë dëmtimi hapur sy (shembje). Kur lëndime të ndodhë për shkak të një force direkt në sy (goditje me sy) ose përreth dëmtimin e indeve në syrin e eshtrave të kafkës, Orbit (goditje në kokë), dhe madje edhe në pjesë të tjera të trupit (traumave gjoks, trunk). Manifestimeve shëmbjet jo gjithmonë korrespondojnë me peshën e saj aktuale. Me sa duket nuk masakër e madhe mund të çojë në ndryshime serioze në syrit. Dëmtimi i mendimit shoqëruar lëndime të mbyllura të trurit.

Struktura e syrit

Ka tre gradë të goditjes:

I - e lehtë. Nuk ka asnjë dëmtim të strukturave të syrit dhe vizion është restauruar plotësisht.

II - mesatarja. Dëmi vazhdueshme për strukturat e syrit, ulur vizion në dritë.

III - të rënda. Ndryshime të pakthyeshme strukturore që çojnë në sytë funksionale dhe kozmetike vdekje.

2. hemorragji në sy mund të ndodhë për shkak të qarkullimit të dobët, duke dëmtuar murin anije në sëmundjet e përgjithshme të trupit. Kur hipertension, atherosclerosis është një trashje dhe ngushtimi i venave arteriet (angiopatin retinal), gradualisht të çojë në një shkelje të elasticitetit të enëve të gjakut, duke rritur brishtësinë e tyre. Muret e enëve të gjakut, pllakave aterosklerotike mbuluar me plagë dhe humbasin elasticitetin e tyre. Bëhen më pak rezistente ndaj stresit mekanike. Dhe kur u rrit presionin e gjakut, ruptures anije, ka një hemorragji. Në diabet, pavarësisht nga lloji, zhvillim retinopati diabetike - lezioneve vaskulare retinës. Si rezultat i shkeljeve të proceseve metabolike është dobësimi i murit të enëve të gjakut, të zhvilluar mikroanevrizmy (fryrë enëve të gjakut) që çojnë në hemorragji. Hemorrhages janë gjetur shpesh në sëmundje lidhës indeve (eritematoz sistemik lupus, scleroderma, vasculitis, dhe të tjerët.) Kur sëmundje të gjakut (anemi, leukemia), koagulimit të gjakut (coagulopathy), duke rezultuar në rritjen e permeabilitetit të enëve të gjakut dhe brishtësinë e tyre.

3. tumoreve syve. Nuk është compression dhe dëme vaskulare.

4. sëmundjet inflamatore të choroid e syrit (uveitis) iris (iritis).

5. Miopi (nearsightedness - një shkelje e distancës). Shtrihen sytë me miopi të çon në plasaritje të choroid.

6. anomali të sistemit të enëve të gjakut të syrit.

7. aktivitet intensiv fizik; e grave në punë gjatë lindjes së fëmijës, me përpjekjet e forta të kota; papritur dhe të rëndë duke qarë, kollitjes.

Hemoragji të ndodhë në dhomën e përparme, trup i tejdukshëm, retinë në të njëjtën orbitë.

Hemorragji në dhomën e përparme të syrit quhet hifema.

Kjo është një edukimi të kuqe uniforme me konturet barabarta. Gjaku përhapet në të gjithë dhomën e përparme, por i drejtë, zakonisht zgjidh në fund. Vizioni zakonisht nuk është reduktuar në qoftë se nuk hifema mbulojnë fushën e nxënësit. Një tipar dallues është resorption shpejtë, për disa ditë.

Hifema

Trajtim specifik Hifema nuk kërkon pika ndonjëherë parapara të jodur kalium 3% 3 herë në ditë për një javë. Por në qoftë se hifema ruhet më shumë se 10 ditë, sidomos në të moshuarit, kjo tregon zhvillimin e komplikimeve te glaukoma (rritje e presionit intraokular), uveitis (inflamacion i choroid), formimin e cataracts. Në këtë rast ajo është larguar nga operacioni në departamentin e oftalmologjisë. Në rast hifemy duhet të shmangin marrjen e NSAIDs (aspirina, ibuprofen, etj) në çdo formë (tableta, pika sy), anticoagulants (heparin) si ata mund të ndikojë në sistemin e koagulimit. Në disa pacientë kur të marrë atropine mund të zhvillohet glaukoma.

Hemorragji në tejdukshëm - hemophthalmus.

Rezultuar Dëmi choroid. Me lente është edukimi i dukshëm uniforme kafe. Plotë (total) hemophthalmus çon në humbjes së vizionit dhe pjesërisht - për një ulje të konsiderueshme. Pacientët të shqetësuar në lidhje me praninë e njollat ​​e errëta lëvizje, ndezje dritat para syve. Hemophthalmus - një sy rëndë humbjen, kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Me trajtimin e duhur dhe të fuqishme në një qendër të specializuar oftalmologjik mund të ruajë vizionin. Hemophthalmus përfundimtar mund të çojë në komplikacione të rënda të shkëputje retinal, atrofi e syrit.

Hemophthalmus

Hemorragji në retinë

Dukje varet nga shkalla e përfshirjes së retinë. Pacientët ankohen për blurring e objekteve para syve të tij, fluturon, neto lundrues për sytë që u zhvendos në lëvizjet e syrit, reduktuar mprehtësi vizuale. Gjakderdhje të mëdha dhe të shpeshta mund të çojë për të përfunduar humbjen e vizionit.

Për një hemorragji të vetme dhe të kufizuar rekomanduar pushim dhe relaksim për sytë. Cakto sosudoukreplyayuschim dhe agjentët Hemostatic. Në shtrimit urgjent në pacientët që kanë nevojë për zyrë oftalmologjike me hemorragji të gjerë në retinë.

Hemorragji në orbitë.

Arsyeja më e zakonshme - shembje syrit sy, por mund të ndodhë në vasculitis, sëmundjet e gjakut.

Exophthalmos manifestuar (exophthalmia) - Eyeball dramatike ndryshim kufizime përpara lëvizjes sytë, pamje të dyfishtë vizion (Diplopia), vizioni i reduktuar, gjakderdhje në lëkurën e qepallat dhe konjuktiva. Gjakderdhje nën lëkurë e qepallat në formën e "pika" që shfaqet një ditë më vonë - një shenjë e një frakturë të bazës së kafkës.

Studimet laboratorike.

1 gjak plotë. Norma e gjakderdhjes dhe kohës koagulimit. Për të përjashtuar coagulopathy (çrregullime të koagulimit të gjakut dhe sëmundjet e gjakut).

2. gjakut Sheqeri. Për të përjashtuar diabetin.

Okulist rishikimi i detyrueshëm dhe mjek edhe me një hemorragji të vogël dhe plagë të lehta.

Hemorragji në sy është rezultat i lëndimit ose sëmundjes. Ajo nuk mund të shërohet në shtëpi. Trajtimi në kohë i sëmundjes primare për të parandaluar gjakderdhje të mëtejshme në sy, dhe zhvillimin e komplikimeve të rënda (verbëri).