Tuberkulozi i kockave


Bone TB është forma më e zakonshme e tuberkulozi pas tuberkulozi pulmonar. Sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë, por më shpesh prek të rriturit. Tuberkulozi ndodh në pjesë të ndryshme të sistemit musculoskeletal, por në përgjithësi, procesi më patologjik zhvillohet në shpinë.

Shkaqet e tuberkulozit kockave


Zhvillimi i sëmundjes kontribuon në rritjen e aktivitetit fizik, lëndim, sëmundje të përsëritura, duke përfshirë infeksionet, hipotermi, jetesës të dobët dhe kushtet e punës. 

Vendimtare ka kontakt të mëparshme me pacientët me tuberkuloz. Sëmundja ndodh kur penetrimi i infeksionit - tuberkulozit Mycobacterium tuberculosis vatra në mushkëri nëpërmjet gjakut dhe limfatike anijeve në kockë. Prandaj, rreziku i strukturave të kockave janë të pasur furnizim të mirë të gjakut, të tilla si shpatull, hip, organeve kurrizor, këmbën kockave dhe parakrah.

Kur riprodhimi i Mycobacterium gunga specifike granulomat formuar, të cilat janë të nënshtruar më pas në shkatërrim. Kur pompimit granuloma është shpërbërja e substancave kockave formuar absces (zgavrën mbushur me qelb), fistula (jo normalisht një lidhje në mes të kockave dhe të mjedisit që kanë një origjinë inflamatore), sequesters (ottorhshihsya zonën e kockave të vdekur).

Kur sëmundja kurrizore tuberkulozi fillon zakonisht një rruazë. Në zhvillimin e granulomat është shkatërrimi i masës vertebral kockave, procesi inflamator lëviz në zonat fqinje. Shpinë është deformuar. Çdo dëmtim në shpinë kraharorit është shpesh për shkak të compression të palcës kurrizore, formimin parezë, paralizë.

Simptomat e mundshme të tuberkulozin e kockave

sëmundje në fillim manifestime tipike e tuberkulozit mund të jetë i butë ose mungon. Pacientët shqetësuar në lidhje me një rritje të moderuar të temperaturës në 37 ° C, rrallë më sipër. Fëmijët bëhen të ngadaltë, fjetur, të rriturit ankohen për një dobësi të dukshme të përgjithshëm, nervozizëm, duke tërhequr, dhemb dhimbje në muskuj, reduktuar kapacitetin e punës. Disa pacientë pas ushtrimit ose deri në fund të ditës ka dhimbje të dobëta në shpinë pa vend të qartë. Pas një pushimi që ata plotësisht të kalojë.

Kështu, në fillim të të gjitha manifestimeve të sëmundjes janë nonspecific, për shkak se shumica e pacientëve nuk kërkojnë trajtim, duke shpjeguar simptomat lodhje banal.

Ju duhet të mbani mend rregullin e mëposhtëm. Nëse dhimbja nuk shkon larg pas marrjes efekt anti-inflamator ose qetësues, ju lutem, ose të pamjaftueshëm të ilaçeve apo të përhershme, dhimbje të tillë është një shenjë e një sëmundjeje serioze me të cilat ndoshta nuk ju vetë përballuar.

Kur procesi i tuberkuloz shkon përtej rruazë (në rastin e tuberkulozit të shtyllës kurrizore), fillon fazën e dytë TB pzvonochnika. Dobësi, letargji, dobësi intensifikuar, temperaturën e trupit të lartë mbetet. Megjithatë, ka dhimbje të forta në çdo shpinë. Për shkak të pacientit dhimbje përpiqet për të lëvizur pak, ecje formuar dhe sjellje. Në pjesën tjetër, ose të reduktuar intensitetin e dhimbjes, ose ata të shkojnë tërësisht. Muskujt përgjatë shpinë, janë gjithmonë në gjendje të mirë, shpërthejnë, të dhimbshme në prekje.

Faza e tretë e tuberkulozit e shpinë proces inflamator lëviz në rruaza ngjitur. Gjendja e përgjithshme e pacientëve të vështira. Ata të humbasin peshë më shumë, temperatura e trupit rritet në 39-40 gradë, mbetet dobësi të theksuara. Dhimbje të forta në shpinë, shpesh e padurueshme, pushimi intensitetin e tyre pak më të zvogëlohet. Një qëndrim të përhershëm muskujt dinjitoz përgjatë atrofi shpinë, lëvizjet në shpinë në mënyrë dramatike komplikuar apo e pamundur.
Pas pacientët trajtimit të mbetet e shëmtuar e shpinë, prapa muskujt atrofi, lëvizshmëri të kufizuar.

 

Deformim i shtyllës kurrizore me tuberkulozin e kockave

 

Sandro Botticelli "Lindja e Venusit", Detail, shekulli XV. Ne e dimë se nga modelet me të cilat Venus është shkruar, vdiq në moshën 22 e tuberkulozit. Pikturë tërheq vëmendjen ulur ndjeshëm shpatullën e tij të majtë. Besohet se vajza është tuberkulozi i shtyllës kurrizore apo shpatullën përbashkët.

Disa pacientë janë mbajtur në kuptimin ankesën e jostabilitetit në shpinë, dhimbje në rruaza prekur.

Zhvillim Tuberkulozi i eshtrave të gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme kalon të njëjtat faza si tuberkulozi i shtyllës kurrizore. Inflamacion i shoqëruar nga dhimbje, skuqje dhe ënjtje e zonën e zhvillimit të lëndimit. Pas shkatërrimit të gjymtyrëve deformim kockave që dalin, ecje shqetësim, deri çalim, ulur performancën.

Diagnoza e tuberkulozit kockave

Të gjithë pacientët me tuberkuloz kockave të dyshuar të kryer radiografi ose tomography prekur organ në dy projeksione. Ajo identifikon shkatërrimin e qelizave të eshtrave, sekuestrimit, nganjëherë enden hijet e abscese.

 

Radiografi e shpinë mesit. Rrethi i kuq tregon tipike tuberkulozit dëmtime të kockave të shtyllës kurrizore.

Në prani të abscese ose fistulat të percaktoje masen zbatuar tyre fistulography ose abstsessohrafiya. Zgavër apo abscesi norytsevoho Sigurisht mbushur mesme kontrast, atëherë kryer një seri e imazheve. Është shumë e rëndësishme për diagnozën mikrobiologjike janë fusha kërkimore e kockave të vdekur, abscesit apo përmbajtje norytsevoho shkojnë. Në favor të tuberkulozit të eshtrave tha zbulimin e Mycobacterium tuberculosis. Në një test të gjakut përcaktohen të gjitha shenjat e një inflamacion infektive: rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut, rrit pamjen ESR e proteina C-reaktive dhe të tjerët. Për të konfirmuar diagnozën përdoret edhe testin provokuese Tuberkulin.

Duke pasur parasysh natyrën e mesme e sëmundjes, me tuberkuloz të dyshuar të eshtrave gjithmonë duhet të kryejnë radiografi të gjoksit, dhe në prani të ankesave të veçanta, të kryejë një studim dhe organet e tjera.

Trajtimin e tuberkulozit të eshtrave

Trajtimin e tuberkulozit kockave duhet të drejtohen për eliminimin e hershëm të infeksionit, kockave parandalimin thyerje dhe trajtimin e tonik jospecifik.

Ushqimi për tuberkulozin e kockave

Në fazën aktive të inflamacionit në pacientët me tuberkuloz vërejtur rritje avari proteinave. Prandaj, trajtimi i hershëm duhet të rritet konsumi i ushqimeve të pasura me proteina. Sasia e ushqimit duhet të rritet me 1/3. Kalori në ditë gjatë inflamacionit aktive është një mesatare prej 3100-3500 kalori në ditë. Ky ushqim sverhusilennoe çon në mbingarkesë të panevojshme trupin me karbohidratet, trashje Prandaj është e papranueshme.

Në natën sëmurë me TB duhet të konsumojnë një mesatare prej 100-120 gram të proteinave. Në temperatura të larta futje proteina trupi reduktohet në 70 gram në ditë. Recommended: supave në mish ose peshk supë, mish në formën e bërxolla, paste, peshk të zier, një shumëllojshmëri të pjatave vezë.

Kur tuberkulozi në periudhën shërim në dietë duhet të rritet përmbajtjen e qumështit dhe produkteve të qumështit, si një burim i vlefshëm i kalciumit për kockave të dëmtuara. Kur inflamacion dhe gjatë trajtimit me antibiotikë është e rekomanduar konsumimin e sasive të mëdha të frutave të freskëta dhe perime, si dhe produkteve medicinale që përmbajnë kompleksin e vitaminave.

Përmban jetese në trajtimin e tuberkulozit kockore

Me procesin inflamator tjetër aktiv shtrat rekomanduar. Në procesin e shërimit mund të aplikohet fizioterapi, masazh. Pacienti domosdoshmërisht të ketë sa më shumë kohë për të shpenzuar në ajër të pastër, kanë një sunbathing mirë efekt. Në përgjithësi, trajtimin dhe rehabilitimin e pacientëve në klinikat e specializuara dhe qendrave shëndetësore, ku një rutinë të përditshme dhe pjesa tjetër poshtë.

Ilaçet dhe trajtimi kirurgjik i tuberkulozit të eshtrave

Trajtim më efektive është një kombinim i tuberkulozit kockave terapisë me antibiotikë dhe metodat kirurgjike. Droga antibakteriale përdoren si para dhe pas operacionit. Kjo droga të tilla si rifampicin, izoniacid, pirazinamid, ethambutol dhe të tjerët. Në mënyrë tipike, këto barna janë përdorur së bashku, zgjati një skemë të caktuar.

Vëllimi i kirurgjisë varet shkatërrimin e kockave, dhe praninë e abscese, fistulat. Sequesters hequr kirurgjike, abscese me gojë dhe pasazhe fistulous larë zgjidhje antiseptik, antibiotikët. Zgavrën e tillë me trajtim adekuat përfundimisht likuiduar ose të mbyllura në mënyrë të pavarur kirurg.

Operacion shumë më komplekse kryer në periudhën e vonë të sëmundjes në trazirave anatomike bruto, defekte të konsiderueshme. Operacione të tilla nuk eliminojnë aftësi të kufizuara, por në gjendje për të reduktuar ndjeshëm peshën e saj.

Rehabilitimi pas shërimit duhet të jetë në faza. Detyra e saj kryesore është për të përfunduar restaurimin e funksionit të organit të prekur dhe kthimin e pacientit për jetë normale. Kjo aplikohet fizioterapi, masazh, trajtime fizioterapi, si dhe metodat e ndryshme të rehabilitimit profesional dhe social.

Komplikimet e mundshme të tuberkulozin e kockave

Për komplikimet e mundshme të tuberkulozit të eshtrave janë:
• lakim të shpinë.

 

Lakim të rënda kurrizore me tuberkulozin e kockave

Në vendin e lezioneve kurrizor janë formuar shpesh breg. Ajo është e kombinuar shpesh me gjë e shëmtuar të mesme të gjoksit. Kjo është e formuar nga ngjeshja e gjoksit. Në shëmtuar kurrizore në të gjithë pacientët në zhvillim një shkallë shprehur çrregullime të sistemit nervor, duke filluar nga të butë tonin rritja e muskujve apo lëvizjet e pavullnetshme, duke përfunduar me parezë dhe paraliza.

• abscesi në tuberkulozi i shtyllës kurrizore ndodhet pranë rruaza prekur. Ata mund të jetë e gjatësi të madhe. Vetëm Trajtimi - kirurgji.

• fistulat ndodh kur lënë inflamacion në sipërfaqe të lëkurës. Aktualisht rralla.

Parashikimi i tuberkulozin e kockave

Aktualisht, kockave tuberkulozi vdekshmëria afër zeros. Por sëmundja karakterizohet nga një kurs shumë të rënda të zhvillimit të deformimit të pakthyeshme të eshtrave që të çon për aftësi të kufizuar të përhershme. Gjetur se pacientët të bëhen të paaftë gjysma tuberkulozi i shtyllës kurrizore. Mjekimi i gjatë, shumë barna janë toksike, por trajtimi në kohë për aderimin mjekësore dhe të rreptë ndaj emërimet mjekësore do të parandalojë ndryshime të pakthyeshme.

Parandalimi i tuberkulozit kockave

Masat e përbashkëta parandaluese përfshijnë veprime që synojnë reduktimin gjasat e takimit me tuberkulozin dhe parandalimin e hipotermi, lëndimeve, intoksikimet.

Fëmijët dhe adoleshentët nuk rekomandohet të braktisin testet planifikuara Tuberkulin, pasi kjo mund të ndihmojë në identifikimin e formave të fshehta të sëmundjes. Apeli për ndihmë mjekësore në rast të dhimbjeve në eshtra, muskuj ndihmon për të njohur sëmundjen e hershme dhe trajtim efektiv.