Tenosynovitis


Tenosynovitis - inflamacion i rreshtim e brendshme të muskujve mill gilcë fijor, dmth membranën synovial. Synovialnaya shell bën më të lehtë për të kaloj pjezë kostnofibroznyh kanaleve përkatëse në ushtrimin e punës muskulare.

Figura 1. Paraqitja skematike tendovaginitis - inflamacion i mill synovial gilcë e muskujve fijor.

Ka tendovaginitis akute dhe kronike.
Tenosynovitis akute manifestuar nga ënjtje të membranës synovial dhe akumulimin e lëngjeve në zgavrën e membranës synovial.


Tenosynovitis kronike shoqëruar nga një trashje e membranës synovial dhe akumulimi synovial në rrjedhje zgavër me një përmbajtje të lartë të fibrinë. Me kalimin e kohës, si pasojë e organizimit të exudate fibrinës formuar të ashtu-quajtur "trupat Rajs", dhe nuk është ngushtuar nga mill gilcë.
Varësisht nga natyra e inflamacionit diferencuar i lëngshëm, i lëngshëm, i fibrinës dhe purulent tendovaginitis.

Shkaqet tendovaginitis

Varësisht nga shkaqet e mundshme të tenosynovitis mëposhtme grupe:

1) Vetë-pa mikrobe tenosynovitis, dukuri e cila është rezultat i rastit rritje sheaths gjata dhe mykrotravmatyzatsyy synovial e tendons dhe indet përreth në njerëzit e profesioneve të caktuara (marangozë, hidraulikë, Levizesit, typists, pianistët, panchishnyts, prodhimin molders tulla, duke punuar industrinë e vështirë çeliku) që kryerjes të njëjtin lloj të lëvizjes afatgjatë, që përfshinte një grup të kufizuar të muskujve; Përveç kësaj, tendovaginitis të tilla mund të shfaqen në atletët (skiatorët, skaters dhe të tjerët) në peretrenyrovke.

2) tendovaginitis infektive:
a) tendovaginitis veçantë në disa sëmundjet infektive (të tilla si gonorrea, bruceloza, tuberkulozi, etj) në të cilën përhapur patogjene shpesh ndodh përmes hematogjene (me gjak);
b) tendovaginitis jo-specifike në proceset purulent (artrit qelbëzuese, kriminel, osteomielit), nga e cila nuk është përhapja e drejtpërdrejtë e inflamacionit të synovyalnoe vaginës, si dhe plagët;
3) tenosynovitis reaktive, paraqitja e të cilit është e shoqëruar nga sëmundjet reumatike (reumatizmi, spondylitis Spondylitis, artrit reumatoid, scleroderma sistemike, sindromi Reiter, etj).

Simptomat tendovaginitis

tendovaginitis akute nonspecific karakterizuar nga fillimi akute dhe zhvillimin e shpejtë të ënjtje të dhimbshme në vendndodhjen e membranat prekura synovial gilcë mill. Tenosynovitis më akute vërehet në sheaths pjezë në dorsum e këmbët dhe duart, shumë të rralla - Një gishtat synovial mill dhe gishtat mill flexor pjezë. Ënjtje dhe hidhërim shpërndahet zakonisht me këmbë në këmbë dhe dorë në parakrah. Nuk ka kufizim të lëvizjeve, mund të zhvillojnë kontrakturave përkulje të gishtave. Nëse inflamacioni bëhet karakter purulent, temperatura e trupit rritet me shpejtësi, ka të dridhura, zhvillim lymphadenitis rajonal (nyjet limfatike të zgjeruar për shkak të inflamacionit) dhe lymfanhyyt (inflamacion i enëve limfatike). Purulent tenosynovitis shpesh zhvillohet në sheaths flexor pjezë e dorës.

pa mikrobe akute (krepytyruyuschymy) tendovaginitis lezione karakteristike të sheaths synovial në dorsum e dorës, jo aq shpesh - këmbë, madje edhe më pak - biceps mezhbuhorkovoy synovialnoyipihvy (biceps). Getting sëmundje akute: ënjtje formuar në pjezë prekur në probing e cila ndjeu kërcëllimë (pohruskuvannya). Nuk është një lëvizje gisht kufi ose dhimbje gjatë lëvizjes. Tranzicioni e mundur për formën kronike te semundjes.

tenosynovitis kronike lezione karakteristike sheaths e tendons flexors dhe extensors e gishtave në uderzhivatelya tyre. Vërejtur shpesh simptomat e tendovaginitis kronike totale flexors gisht synovialnoyipihvy - e ashtuquajtur sindromi i kyçit të dorës, në të cilën tumor përcaktohet zgjatur arsimin e dhimbshme në tunel i kyçit të dorës, e cila ka një konsistencë elastike dhe shpesh merr formën Hourglass, zhvendosur pak më gjatë lëvizjes. Ndonjëherë ju mund ta provoni të "trupat Rajs" ose identifikuar flyuktuatsyyu (ndjenja e valëve të transmetimit të shkaktuara nga grumbullimi i lëngjeve). Kufizimi karakteristike e tendons lëvizjes.

Nxjerr në pah një formë e tendovaginitis kronike - i ashtuquajturi tenosynovitis stenozyruyuschyy ose de tenosynovitis Quervain-së, karakterizuar nga lezione të zgjatues gilcë mill muskujt të shkurtër dhe të gjatë-alokimin e gishtit. Muret e vaginës në këtë formë tendovaginitis trash dhe zgavër synovialnoyipihvy ngushtuar në përputhje me rrethanat. Tenosynovitis de Quervain është manifestuar nga dhimbje në kockë rreze vend shylovydnoho, të cilat shpesh radiating me brushat e kam gisht ose bërryl, dhe ënjtje. Dhimbje Rritja ndodh kur pacienti shtyn një gisht për të dolonniypoverhni I përkulem mbi të dhe gishtat; në qoftë se në të njëjtën kohë pacienti heq anën ulnar e dore në dhimbje në mënyrë dramatike. Në rrjedhën e prekje vaginale përcaktohen ënjtje shumë të dhimbshme.

Tenosynovitis tuberkuloz karakterizohet nga formimi i formacioneve të dendur ("organet oriz") përgjatë zgjerimet gilcë këllëf që mund të Preket fëmija (hetim).

Komplikimet tendovaginitis

Ekzemë tenobursit rrezatimi - Nuk është zakonisht një ndërlikim i purulent tendovaginitis gishtit. Zhvilluar sikur inflamacion purulent shtrihet për të gjithë pjezë gjatë flexor gishtit vaginë. Karakterizohet nga dhimbje të forta në sipërfaqe në pëllëmbë të gishtit të madh dhe pastaj buzë e jashtme të dorës në parakrah. Nëse sëmundja përparon, përhapjen e mundshme të procesit purulent në parakrah.

Tenobursit ekzemë bërryl - Nuk është zakonisht një ndërlikim i purulent tendovaginitis gishtin e vogël të dorës. Për shkak të strukturës anatomike të procesit inflamator shpesh lëviz nga synovialnoyipihvy përgjithësi pak gisht flexor synovyalnoe ana vaginë, të paktën - në synovyalnoe pjezë vaginë flexor e gishtit të gjatë. Në këtë rast, e ashtuquajtura në zhvillim kryq celuliti, karakterizohet nga furçë të rënda dhe shpesh të komplikuar mosfunksionim. Dhimbje shprehur dhe ënjtje sipërfaqe pëllëmbës dora, gishtit të madh dhe gishtit të vogël, si dhe një kufizim të rëndësishëm apo zgjatjen e gishtat e paaftësisë së tij për të përfunduar.

Sindromi i kyçit të dorës tunel: origjinës dhe klinike manifestimet e saj janë për shkak të ngjeshjes së mesatare kanalit zapyastnom nervore. Dhimbje karakteristike të mprehta dhe mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash ndjenjë, zvarritje në (paresthesia) Unë, gishtat II, III dhe sipërfaqen e brendshme të gisht IV. Një rënie në forcën e muskujve pastrohen këshilla e gishtat ndjeshmëri zvogëlohet. Dhimbje Rritja ndodh gjatë natës, duke çuar për të fjetur çrregullime. Ndoshta disa lehtësim ofenduese kur ulur duart poshtë dhe ritëm atë. Mjaft shpesh një dhimbshme gishtat njollë e lëkurës (cianozë mbaron, zbehje). Të jetë e mundur rritja e djersitje lokale, duke reduktuar ndjeshmëri dhimbje. Kur ndjenja përcaktohet ënjtje dore dhe hidhërim. Detyruar përkulje të dorës dhe duke ngritur duart lart fitim mund të shkaktojnë dhimbje dhe paresthesias në innervation mesatare nervore. Shpesh, sindromi i tunelit i kyçit të dorës sindromi i kombinuar me kanalin Hyuyona, e cila në vetvete është shumë e rrallë. Sindromi kanal Hyuyona nga fakti se nervore ulnar është shtrydhur në dhimbje të eshtrave horohovidnoy dhe atje mpirje, ndjenja e ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritje në IV, V gishtat përcaktohet nga ënjtje në kockë horohovidnoy dhe butësi në prekje e në anën pëllëmbë.

Ekzaminimi dhe diagnoza laboratorike tendovaginitis

Tenosynovitis diagnostikuar lokalizimin lejon procesin tipike patologjike dhe mori në të dhënat gjykim klinik (forma bishtalec të konsolidimit të dhimbshme në vende tipike, çrregullim lëvizjes, përkufizimin e "organeve të orizit" në probing).

Në ekzaminim laboratorik për tenosynovitis akut purulent në gjak (UAC) është leukocytosis vendosur (rritur bardhë numërimin e qelizave të gjakut të më shumë se 9 x 109 / l) me rritje përmbajtjen e formularit band neutrofile (mbi 5%), rritje ESR (norma sedimentation eritrociteve). Dung hetuar Bacterioscopic (studim nën mikroskop pas materiale të veçanta errësirë) dhe bakteriologjik (izolimin e kulturë të pastër në lëndë ushqyese media) metodat, që e bën të mundur për të përcaktuar natyrën e patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Kur Sigurisht është e komplikuar nga purulent akut tendovaginitis sepsë (infeksion në përhapjen e patogjen të foci purulent në gjak), i kryer analizat e gjakut për sterilitet, e cila gjithashtu ju lejon për të përcaktuar natyrën e patogjen dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Kur X-ray e karakterizuar nga mungesa e ndryshimeve patologjike në nyjeve dhe eshtra, mund të përcaktohet vetëm nga trashje e indeve të buta në sektorin.

Diagnozën diferenciale

Tenosynovitis kronike duhet të dallohet nga contracture Dyupyuyitrena (pa dhimbje progresive përkulje contracture IV dhe V gishtat), tenosynovitis akute infektive - me artrit akute dhe osteomielit.

Trajtimi tendovaginitis

Trajtimi i akute tendovaginitis ndarë në përgjithësi dhe lokale.

Trajtimi i Përgjithshëm i tenosynovitis infektive akute jospecifik siguron kontrollin e infeksionit, të cilat aplikojnë fonde pritovobakterialnye dhe janë duke u marrë masa për të forcuar pajisjet mbrojtëse e trupit. Në tenosynovitis tuberkuloz përdorur drogë anti-TB (stretomocinë, ftivazid, Pasco dhe të tjerët). Trajtimi i përgjithshëm pa mikrobe tendovaginitis vini re përdorimin e NSAIDs (aspirina, indometacin, phenylbutazone).

Trajtimi lokal si në infektiv dhe në tenosynovitis pa mikrobe në fazën fillestare është reduktuar për të siguruar pjesën tjetër gjymtyrë e prekur (në tendovaginitis akute shpenzojnë suva imobilizimi lonhetoy) ngrohja aplikimi fasha. Pas qetësimin poshtë mund të arrijë fenomene kritike duke fizioterapi (ultratinguj, UHF, terapi mikrovalë, rrezet ultravjollcë, elektroforeza e novokaina dhe hydrocortisone), ushtrim terapeutik. Kur purulent tenosynovitis menjëherë zbulojë pjezë vaginë dhe kullimin qelb dhe qelb. Ku Tendovaginitis TB Administrata lokale është kryer zgjidhje Streptomicina dhe prerje e sheaths prekura synovial.

Trajtimi i tendovaginitis kronike duke përdorur metodat e mësipërme të fizioterapisë dhe banja paraparë parafine ose dylli, masazh lidasa electrophoresis; klasa terapi fizike. Nëse procesi kronike infektive përparon, tregohet birë synovialnoyipihvy dhe futjen e antibiotikëve drejtuar veprim. Në tenosynovitis kronike pa mikrobe përdorur drogë nonsteroidal anti-inflamator janë administrimin efektiv aktuale të glukokortikoideve (hydrocortisone, metypred, deksazon). Në rastin e vështirë për të trajtuar krepytyruyuschyh kronike tenosynovitis nganjëherë përdorur për radioterapi. Në disa raste, pas dështimit të terapisë stenozyruyuscheho sjelljes tendovaginitis trajtim kirurgjik konservatore (prerje e kanaleve të ngushta).

Tenosynovitis, sëmundjet shoqëruese reumatike, trajtohen njëjtë si sëmundje themelor, përshkruajnë barna anti-inflamator dhe themelore, NSAIDs electrophoresis, phonophoresis e hydrocortisone.

Parashikimi i tenosynovitis

Nëse trajtimit iniciuar tenosynovitis kohë dhe adekuat karakterizuar nga një prognozë të favorshme. Megjithatë, nganjëherë purulent tenosynovitis mund të mbetet mosfunksionimi i qëndrueshëm duart prekur ose këmbë.