Shpinë Spondilz


Spondylosis - një sëmundje kronike e shtyllës kurrizore, i shoqëruar nga deformimi e rritje vertebrale kockave në sipërfaqen në formën e shfaqje dhe thumba dhe degjenerimit tyre me ngushtimin e mëvonshme të kanalit kurrizore dhe vrima intervertebral. Sipas ligament mëparshëm gjatësor të shtyllës kurrizore, osteophytes ndonjëherë fyejnë atë. Osteophytes mund të arrijnë madhësi të konsiderueshme, ndonjëherë duke shkaktuar bashkim i organeve ngjitur kurrizor. Osteophytes ngushtuar kanalit kurrizore dhe ka ushtruar presion mbi rrënjët nervore. Shfaqja e këtyre outgrowths është një reagim mbrojtës për degjenerimin e diskut intervertebral.


Proceset plandosem shipovidno - skajet e osteophytes kurrizor duke shkaktuar kufizojnë lëvizshmërinë e tyre. Me zhvillimin e spondylosis ngjeshje të mundshëm të mbaresa nervore e sindromave të dhimbjes. Pacienti ndjen shurdhër, dhemb dhimbje në shpinë pacient. Spondylosis zakonisht sëmurë moshuar. Forma më e zakonshme e spondylosis qafës së mitrës është spondylosis.

Zakonisht spondylosis e shpinë është treguar gjatë viteve në ato subjekt është pozicionet të palëvizshme, të tilla si duke punuar në kompjuter.

Spondylosis Klasifikimi bazohet në zhvillimin topografike e procesit patologjike. Ka qafës së mitrës (më të zakonshme), kraharorit dhe spondylosis mesit.

Shkaqet e spondylosis kurrizore:

Shkaqet e sëmundjes është një çrregullim metabolik që të çon në depozitimin tepruar të kripërave gëlqeres në trup. Në thelb spondylosis zhvillon në të moshuarit (30-40% e popullsisë së moshës mbi 40 vjet), si rezultat i shumë viteve të stresit të rënda në shpinë dhe të lidhura me moshën ndryshimet në rajonin e qafës së mitrës; Burra vuajnë më shumë se femra (3: 1). Të rinjtë spondylosis mund të shkaktojë lakim të shpinë, për shkak se ato të çojnë në pasaktë shpërndarjes, të pabarabartë të ngarkesës në rruaza. Ka shkaqe të tjera të sëmundjes.

Arsyet kryesore spondylosis:

• trauma kurrizore ose microtrauma
• statike mbingarkesë shpinë
• çrregullime të ndryshme metabolike
• moshuarit

Në mënyrë tipike, spondylosis prek një shpinë, të tilla si qafës së mitrës apo të mesit. Spondylosis mundësi janë më pak të zakonshme.

Simptomet e spondylosis kurrizore

Spondylosis komplot ndreqim se ekspozuar mbingarkesë, duke shkaktuar irritim të mbaresa nervore lidhjeve. Pacientët ndihen të shurdhër, dhemb dhimbje lokale dhe shurdhim në shpinë. Spondylosis shoqëruar nga tensioni i muskujve rreth segmentin motorike, dhe atëherë mekanizmi dy ndreqim jo vetëm rritjen e dhimbje, por të amortizimit dhe të dëmtojnë funksionin e shpinë, straightening kthesa e tij fiziologjike.

Spondylosis me osteophytes kurrizore

Simptomat spondylosis: dhimbje në shpinë të prekur dhe të kufizojnë lëvizshmërinë e tij të shkaktuar nga ngjeshja e mbaresa nervore (compression nga disqe intervertebral). Prapa dhimbje intensifikuar gjatë ditës dhe gjatë natës duke shkaktuar probleme. Dhimbje ndodh jo vetëm gjatë lëvizjes, por edhe në vend-numëro. Ora pacienti gjatë nuk mund të gjejnë një pozicion pa dhimbje të trupit apo të kokës. Fillimisht spondylosis dhimbje zhvillon pa simptoma dhe mund të zbulohet vetëm kufizimin e lëvizshmërisë.

Spondylosis qafës së mitrës ka një përhapje të gjerë për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të përfshirë "brainwork": Dhimbje në qafë dhe sup brez janë shpesh të shqetësuar në lidhje me kontigjentin aktual sepse puna e tillë është e pacientëve kryesisht ulur. Për t'u bashkuar me çrregullime vaskulare dhimbje: marramendje, tringëllimë në veshët, vizion të paqartë, dallimet presion.

Disfatë spondylosis kraharorit shpinë në foto pak e zakonshme, por të rënda klinike. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje në mes dhe të ulët shpinë, shpesh të njëanshme, e cila mund të zgjasë për gjoks dhe zemrat, në rastin në procesin patologjike përfshirë degën e përparme të nervave kurrizore. Prekje janë zona të dhimbshme (inflamacion) përgjatë shtyllës kurrizore dhe para gjoksit.

spondylosis e shpinë mesit shpesh prekur katërt dhe të pestë rruaza mesit, mund të jetë një dhe me dy kalime. Osteophytes nxit ose në formën e unazave shpesh herë nuk compress rrenjet nervore dhe irritojë, duke shkaktuar që korrespondon simptomat radicular. Pacientët me spondylosis mesit kurrizore simptomë të mundshme "claudication përhershme" (Claudication Simptomë false përhershme): lokalizuara siklet në mollaqe, kofshë dhe këmbë. Pacientët përshkruajnë këtë parehati në mënyra të ndryshme: "këmbët pambuku", "okachenenie", "ndjenjë këmbët prej druri". Ankesat lindin kur ecin ose gjatë ngarkesë të gjatë vertikale statike. Të gjitha simptomat janë eliminuar në bust përpara kur pacienti qëndruar në pozitë "lart". Ndryshe vërtetë "claudication përhershme" (Enëve të gjakut), dhimbja e spondylosis nuk ndalet për aq kohë sa pacienti nuk bëj mbrapa.

Spondylosis është koha kronike dhe progresive gjatë. Është e rëndësishme për të parandaluar zhvillimin e fazat e hershme.

Shoqëruar shpesh nga osteokondroza spondylosis.

Diagnoza e spondylosis kurrizore

Në mënyrë tipike, masë diagnostikuese që mund të zbulojë fazat e hershme të spondylosis janë X-rrezet e shpinë, Radiografitë të cilat tregojnë qartë protrusions rostral kockave. Për të njëjtin qëllim përdorim CT dhe MRI.

Spondilez.Renthenohramma mesit shpinë me ndryshime serioze degjenerative - uljen disqe intervertebral, osteophytes madh

Trajtimi i spondylosis kurrizore

Lecheniespondileza shpinë të sigurt herët. Shumica osteophytes në trajtimin konservativ nuk do të zhduket, dhe qëllimi i trajtimit - për të parandaluar shqetësimin e tyre të mëtejshëm përhapjes dhe të lehtësojë simptomat. Trajtimi spondylosis synon eliminimin e dhimbjeve dhe inflamacion, të forcojë korse muskujve në zonën e prekur. Janë masat terapeutike që nxisin eliminimin e shkaqeve kryesore të patologjive të shtyllës kurrizore.

Analgjezik dhe anti-drogë inflamator vetëm heq dhe nuk kuruar sëmundje. Terapia e barnave është e përfaqësuar nga droga e NSAIDs (ibuprofen, indometacine, Diclofenac, ketonal, e folur). Efektive në këtë rast, masazh, fizioterapisë (electrophoresis me novokaina në zonën e prekur, rryma diadynamic, ultrazërit në zonën e shtyllës kurrizore), ushtrime terapeutike për të forcuar skelet muskujve mbrapa.

Në mënyrë tipike, periudha akute afatshkurtër paraprin shenja të dukshme klinike kronike, sepse një mënyrë parenterale rëndim analgesics përdorura - novokaina (bllokadën) baralgin, Ketorol. Injections të kaluar disa ditë, zakonisht kjo është e mjaftueshme për të shërohen. Megjithatë, ky sulm duhet të perceptohet si alarmante dhe urgjentisht të fillojnë të angazhohen në ushtrime terapeutike, pozicionin e duhur sjellje gjatë një pune të gjatë monotone, përndryshe procesi mund të shkoni në një formë kronike.

Trajtimi i spondylosis kronike duhet të synojnë parandalimin e mesëm (parandalimin komplikime). Për ta bërë këtë në qoftë se ju keni zgjatur punën ulur me bust përpara, të tilla si një kompjuter, është e nevojshme një herë një shpinë të ligët orë, ngrenë kokën tuaj dhe relaksohuni krahët përgjatë trupit. Gjatë sjellje shikojnë - përsëri duhet të jenë të sheshtë, me qafa nuk duket që do të vijnë. Rol të rëndësishëm në parandalimin e spondylosis luajtur masazh profesionale terapeutik.

Trajtimi Moderne suksesshëm: kinesiology aplikuar, Osteopathy lejojë të shpejt të eliminuar dhimbje dhe vuajtje për të arritur jashtë për të ndihmuar në përmirësimin e proceseve metabolike në trup. Chiropractic është një metodë efektive për dhimbje në spondylosis dhe parandalimin e komplikimeve, së bashku me terapi fizike. Është e rëndësishme për të hequr shkakun, si dhe, ndryshimet e jetesës apo edhe paraqesin në qoftë se puna juaj përfshin vend të përhershëm.

Trajtim të drogës spondylosis është trajtimi i paefektshëm, kirurgjik i shpinë spondylosis në fuqi vetëm për komplikime.

Kur trajtimin spondylosis një qasje të integruar - një masazh terapeutik dhe butë teknikat Osteopathic dhe metodat e akupunkturë (akupunkturë) për lehtësimin e hypertonicity në indet e muskujve. Në dhimbje akute përdorur këtë metodë efektive dhe të butë si hirudotherapy që nxit largimin e shpejtë të edemë. Trajtimit spondylosis mund të përbëhet nga terapi shoku-valë, elektroforeza e fluoride kalcium dhe osteopathy.

Pas heqjes dhimbje klasa e nevojshme stërvitje - një ushtrim kompleks për të konsoliduar rezultatet pozitive dhe për të parandaluar terapi rikthim spondileza.Primenenie fizike bën të mundur që duke rritur aktivitetin e muskujve për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në shpinë dhe për të ruajtur statusin e kënaqshme funksionale e muskujve. Ushtrim terapeutik synon gjithashtu në ruajtjen e lëvizshmërisë optimal të shtyllës kurrizore dhe në faza të ndryshme të sëmundjes, mjekët përdorin një shumëllojshmëri e qasjeve në destinacionin e vet. Aktiviteti fizik duhet të kryhet në dispozitat të cilat ofrojnë shkarkimin e shpinë, të tilla si në pozicionin shtrirë ose në të katër këmbët. Disa ushtrime janë të lejuar për të kryer këmbë vetëm nuk është sindromi i shumë i mprehtë dhimbje, dhe gjithë kursi i fizioterapisë mbajti mes bjerë ngarkesën e përgjithshme në shpinë, në disa raste të caktuara duke veshur korse të veçantë ortopedik.

Kujdes Kundërindikuar tilla manipulimi terapeutik, ushtrime mobilizimit për shpinë, masazh intensiv dhe terapi intensive manual, shpinë.

Format e rënda të spondylosis janë shumë të vështira për të trajtuar (vetëm mund të ndihmojë në kirurgji). Nëse rritja osteophytes nuk është ndërprerë, procesi përfundon bashkim të dy rruaza bashku dhe stenozë kurrizore. Pra, nuk do të fillojnë sëmundje.