Purulent epidurit kurrizore pahimeninhit jashtme


Epidurit abscesi kurrizore (pahimeninhit jashtëm) - Rritje të shpejtë inflamacion ind kanali epidural kurrizore me formimin e qelb në hapësirën epidural, e cila rrjedh sërish në praninë e vatrave e infeksionit në trup (cellulitis, ulcerën, osteomielit). Shoqëruar shpesh nga meningjiti kurrizore.

Arsyeja epidurita- infeksion purulent kurrizore përmes enëve të gjakut dhe limfatike lezione inflamatore të hapësirës epidural (shpesh Staphylococcus). , Rrallë me dëmtimet e shtyllës, natyra e mundshme iatrogjenike gjatë mesit birë, anestezi peryduralnoy. Këto faktorë janë: lëndimet kurrizore me formimin hematoma në indet dhe kockave fragmente epidural, ftohjet, hipotermi.


Simptomet e epidurit purulent kurrizore

• sindromi Dehja (temperaturë të lartë, gjendja e rëndë e përgjithshme)
• dhimbje intensive radicular në fushën e innervation përkatëse nerva kurrizore
• Dhimbje Lokale, rënduar nga prekje (probing) dhe perkusion (prostukivaniem)
• sindromi meningeal (shih. Bakteriale Meningjiti)
• Shenjat e në rritje ngjeshje të palcës kurrizore (parezë ose paralizë të gjymtyrëve, ndijor nën compression të organeve pelvike dhe funksionet).

Epidurit purulent kurrizore zhvillon akute me temperaturë të lartë, leukocytosis në gjak (16 000-20 000), të lartë ESR. Në rrjedhën kronike progresive të fillojë. Më vonë dhimbje Nuk radicular, nganjëherë intensive dhe compression të palcës kurrizore. Ka një rënie të ndjeshmërisë lloj radicular, ndërsa compression e shtyllës kurrizore - në lloj teli; zakonisht ndodhin parezë dhe paraliza e gjymtyrëve. Parezë mund të jetë letargjike (në rrënjë të konsiderueshme admirim) dhe spastik (me një ngjeshje të mprehtë të palcës kurrizore). Kjo u shoqërua me çrregullime të legenit.

Diagnoza purulent epidurit kurrizore

Diahnostikahnoynoho epidurit kurrizore bazuar në praninë e lezioneve purulent, ethe, sindromës akute radicular, simptomat e compression shtyllës kurrizore. Vendimtare për diferencimin e mielit kanë të dhëna myelohrafyy që tregojnë në epidurite hapësirë ​​bllokada subarachnoid.

• Studimet laboratorike, konfirmojnë praninë e inflamacionit (neutrophilia, zhvendosje të leukociteve në të majtë, duke rritur ESR)
• Marrjen plehun kur birë epidural hapësirë ​​në lezione (mesit birë)

Birë mesit prodhuar nën lokalizimin e procesit patologjike, tregon përmbajtjen rritjen e proteinave dhe nganjëherë ksantohromiya pleocytosis (50 qeliza)
• mesit birë tregon një shkallë të hapësirës bllokada subarachnoid (shkelje të qarkullimit të lëngut cerebrospinal) dhe proteina në rritje në lëngun cerebrospinal
• MRI dhe CT më informative.

Diagnoza diferenciale e epidurit purulent kurrizore

• Sëmundje të tjera që shkaktojnë compression palcës kurrizore (tumor, trauma)
• tërthor mielit.

Trajtimi i epidurit purulent kurrizore

Diagnoza e epidurit akut purulent kërkon kirurgji urgjente - Laminectomy gjerë (seksioni kurrizore kanalit duke hequr harqe vertebrale), hiqni abscesit, teper tej hapësirën epidurale. Pas kirurgjia - terapi energjike dhe masive antibiotikëve spektrin e gjerë dhe terapi rehabilitimi.

Me ndërhyrjen e duhur (faza 1 sëmundje) dhe mungesa e shpërndarjes së ulçerës në motit hapësirë ​​epidural është mjaft i favorshëm në fazat e mëvonshme janë përgjithësisht të varfër.

Komplikimet e epidurit qelbëzues kurrizore

• Arsim kurrizore abscesi epidural ose celuliti
• Përhapja e inflamacion të membranës të palcës kurrizore (proces meninhomieliticheskiy)
• Zhvillimi i purulent meningjitit pas birë mesit në epidurit lumbosacral lokalizimit (e infeksionit në hapësirën subarachnoid).