Kompensuar spondylolisthesis rruaza


Spondylolystez - këtë ndryshim si rezultat i mëparshëm vertebral spondylolizu (rruazë kongjenitale të çarë të trupit të saj kllapa) ose ndryshimet degjenerative në disqe intervertebral. Shpesh ka një paragjykim në rruazë 5 mesit në lidhje me kryqe.

Spondiloliz eshte nje defekt në një nga rruaza të shtyllës kurrizore mesit. Më spondiloliz zhvillohet në rruaza pestë mesit. Në këtë sëmundje nuk ka dëme (thyer) këmbët Rruazë. Rruazë Leg është një entitet anatomike, e cila lidh trupin vertebral i nyjeve aspekt. Këmbët përfshirë rruaza në formimin dhe foraminalnyy kurrizore vrima, të cilat janë të vendosura në strukturën nervore (palcës kurrizore dhe rrënjët nervore). Kur spondiloliz pasme e rruazë (këmbë, nyjeve aspekt dhe kllapa rruazë) është i lidhur me trupin e rruazë vetëm indeve mbresë. Në shumicën e rasteve arsyeja për këtë është thyerje nonunion e këmbët rruazë. Në shumicën e rasteve, spondiloliz nuk është çrregullime të lindura dhe sëmundjeve të fituara. Kjo rruazë është këmbët të ndara në fëmijëri, shpesh gjatë gjimnastikë klasës, futboll, mundje dhe sporte të tjera. Kështu, spondiloliz është një thyerje e stresit të një këmbë rruazë që kurrë plotësisht shëron.


Spondylolisthesis term do të thotë rrëshqitje rruazë më të ulët përpara ose prapa. Kur zhvillimin e skolzinnyu para spondylolisthesis përpara, ndërsa rrëshqitje përsëri - mbrapa spondylolisthesis. Në shumicën e rasteve të spondylolisthesis përshkruan spondiloliz më sipër. Strukturat më të rëndësishme që sigurojnë stabilitetin segment vertebrale-Motor është një disk dhe aspekt nyje. Kur spondiloliz nyjeve aspekt nuk mund të mbajë nga rrëshqitje rruazë. Disk intervertebral nën ndikimin e ngarkesave shtrirë ngadalë, duke kontribuar vyshelezhascheho rrëshqitje rruazë. Në shumë raste, për disa vite rrëshqitje është tejet i kufizuar dhe nuk paraqet një problem klinik. Por me moshën, shkalla e spondylolisthesis mund të rritet, duke çuar në dhimbje në shpinë të ulët. Në mënyrë tipike, dhimbje prapa është shkaktuar nga spondylolystezom, vuri në dukje në pacientët më të vjetër se 35 vjet.

Simptomat spondylolysteza

Simptomë kryesore është spondylolysteza spondylolizu dhe dhimbje kronike në rajonin e mesit. Megjithatë, nuk është e nevojshme që të gjithë pacientët me spondylolystezom shënuar dhimbje prapa. Spondylolystez thjesht rrit rrezikun e dhimbjes kronike në shpinë, në krahasim me të tjerët në popullsinë. Spondiloliz / spondylolisthesis mund të çojë në zhvillimin e dhimbjes mekanike tipit dhe dhimbje radicular (radiculopathy). Lloj dhimbje mekanik për shkak të paqëndrueshmërisë së segmentit rruaza-motorike, si pasojë e rrëshqitjes rruazë. Dhimbje Radicular ndodh gjatë compression (compression) të strukturave të dendura rrënjë nervore (kockave dhe ligamenteve). Në vend thyerje shpesh në sasi të tepërta të prodhuara indeve mbresë, e cila mund të çojë në ngjeshje e rrënjës nervore në vrimë foraminarnom. Përveç kësaj, zhvendosja përpara e një vyshelezhascheho rruazë mund të nxisë stenozë kurrizore kanalit.

Zakonisht dhimbja e spondiloliz / spodylolistezi lokalizuara në të ulët mbrapa, shpesh në rajonin irradiyuyuchy gluteal. Shumë pacientë prapa rritet dhimbje me kurrizin e papërkulshëm. Pas ngjeshja e rrënjët nervore, pacientët vërejtur dhimbje në këmbë, i shoqëruar nga dobësi dhe mpirje të gjymtyrëve.

Diagnoza spondylolysteza

Diagnoza dhe spondylolizu spondylolysteza vendosur sipas renhenohrafiya, tomography llogaritur ose rezonancë magnetike. Në shumicën e rasteve, sëmundja mund të diagnostikohet lehtë me radiographs normale e shpinë mesit.

Sidoqoftë, diagnoza "spondylolisthesis" nuk do të thotë se kjo sëmundje është shkaku i dhemb shpina, bespokoyaschey ju. Prapa dhimbje mund të shkaktohet nga herniation disk dhe shumë sëmundje të tjera. Doktor para se të lidhen me dhimbje spondiloliz / spondylolystezom do të përjashtojë të gjitha shkaqet e tjera të mundshme të dhimbje prapa.

Për mjekun diagnozën e parë shqyrton ankesën dhe histori të detajuar të sëmundjes. Gjatë marrjes në pyetje që ju mund të pyetur pyetjet e mëposhtme:

kur ka mbështetur dhimbje?

natyra e dhimbjes, intensitetit, vendndodhja, komunikimi me lëvizjen
nëse onemenenie dhe (ose) dobësisë së gjymtyrëve?
nëse çrregullimeve të organeve pelvike (lëvizjeve të zorrëve dhe urinim)?

Pas marrjes në pyetje mjeku kryen ekzaminimin fizik të pacientit. Kjo është ekzaminimi, zonat prekje të dhimbshme, verifikimi i reflekseve pjezë, ndjeshmëri e lëkurës, forcën e muskujve, simptomat e rrënjët nervore tensioni.

Për të konfirmuar diagnozën duhet të kryejë metoda tjera hulumtuese. Metodat më të informative i kërkimeve në spodylolistezi është radiografi shpinë dhe Imazhe rezonancë magnetike (MRI). Kur X-ray mund të zbulojë shkallën e spondylolisthesis, dhe performanca e MRI për të vlerësuar gjendjen e shtyllës kurrizore dhe nervore rrënjët, të cilat mund të jenë të përfshira në procesin patologjike.

Trajtimi i spondylolisthesis

Trajtimi konservativ i spondylolisthesis

Trajtimi spondylolizu / spondylolysteza kryer nga trajtimi algorithm e dhimbjes lidhur me paqëndrueshmëri kurrizore ose rrënjët ngjeshur nervore. Në shumë raste, terapi konservative është efektive. Element themelor i terapisë është për të forcuar muskujt mbrapa dhe abdominals (duke krijuar korse muskujve), i cili zvogëlon peshën e paqëndrueshmërisë kurrizore. Kur ka shprehur dhimbje sindromi i emëruar terapi të drogës që synon lehtësimin e dhimbjes dhe uljen e vrull muskujve muskujt okolopozvonochnyh. Në episode akute dhimbje mund të emërohet mjeku për një kohë të shkurtër veshur një korse. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se përdorimi i zgjatur kontribuon në dobësimin rrip korse mbrapa muskujt, duke çuar në rritjen e paqëndrueshmërisë së shtyllës kurrizore dhe procesin mprehje.

Trajtimi kirurgjik i spondylolisthesis

Tregues për kirurgji është terapi joefikase konservator në trajtimin e dhimbjes. Operacioni është për të stabilizuar shpinë dhe decompression (reduktimi i compression) strukturat nervore. Në shumicën e rasteve, për rishikimin dhe decompression e rrënjëve nervore dhe laminektomiy palcës kurrizore kryer (heqjen kllapa kurrizor). Kirurgu heq inde të tepërt mbresë në spondylolizu që mund të compress rrënjët nervore. Stabilizimin e mëtejshëm të shpinë kryhet për të eliminuar paqëndrueshmërinë e segmentit vertebrale-motorike.