Rheumatoid arthritis


Artrit reumatoid - një sëmundje të kyçeve, në të cilën zakonisht ndikon nyje simetrik të duarve dhe këmbëve. Kjo sëmundje ndodh në 1-2% të popullsisë së botës, vuajnë kryesisht gra të moshës së mesme dhe të moshuarit.

Shkaqet e artritit reumatoid


Rheumatoid arthritis referohet sëmundjeve autoimune, sëmundjet dmth që lindin në përçarje e sistemit imunitar. Ashtu si shumica e patologjive autoimune, Shkaku i sëmundjes nuk është zbuluar. Besohet se shkakton për shfaqjen e sëmundjes janë:

• predispozitë gjenetike. Gjetur se të afërmit e pacientëve me artrit reumatoid është një sëmundje zhvillohet shumë më tepër. Edhe gjasat e zhvillimit të artritit reumatoid në pacientët me disa sëmundje të tjera autoimune (lupus eritematoz sistemik, glomerulonefriti) në rritje.
• infeksionet. Në mënyrë tipike, artrit reumatoid ndodh pas fruthit që vuajnë, infeksion herpes, hepatitit B, shytat.
• Faktorët anësore mjedisin e jashtëm dhe të brendshëm. Kjo mund të jetë hipotermi, ndikimi i produkteve toksike, duke përfshirë rreziqet profesionale, stresi dhe shtatzënisë, laktacionit, menopauzës.

Nën ndikimin e këtyre faktorëve, qelizat e imunitetit të fillojnë për të sulmuar membranën qelizore të përbashkët, duke shkaktuar inflamacion. Në këtë rast, joints bymehet, bëhet e dhimbshme dhe e nxehtë në të prekur. Qelizat e sistemit imunitar dhe shkaktojnë shkatërrimin e enëve të gjakut, gjë që shpjegon të ashtuquajturat manifestime pozasuhlobni e artritit reumatoid.

Simptomat e mundshme të artritit reumatoid

Sëmundja fillon gradualisht. Fillimisht ndikon nyjet e vogla e dorës (falangave), rrallë ndaluar.

 

Lokalizimin e preferuar e inflamacionit në dorë në artrit reumatoid

Në mëngjes, pacientët ankohen për ngurtësi në mëngjes - nuk mund të kreh flokët tuaj, të marrë një furçë dhëmbësh, kapem butonat, të bëjë mëngjes, në mënyrë që të mos i drejtuar gishtat. Në varësi të kohës gjatë së cilës mbështetet ngurtësi në nyje, janë shkalla e mëposhtme e veprimtarisë së artritit reumatoid.

Shkalla e parë e aktivitetit Kohëzgjatja tipik i ngurtësi në mëngjes e nyjeve 30-60 minuta në shkallës së dytë - deri në 12 orë. Në i tretë maksimizuar veprimtarinë ngurtësi vazhdueshme, vazhdon gjatë gjithë ditës. Joints prekur fryrë moderuar, lëkurën mbi ta të nxehtë në të prekur, por ngjyrën normale.

Për artrit reumatoid karakterizohet nga dhimbje të përbashkët, i cili shfaqet në lëvizjen e parë, dhe progresin e sëmundjes dhe në pjesën tjetër. Në mjekësi, për lehtësi e pacientëve të hyrë në një dhimbje shkallë vizuale analoge (VAS). Kjo është një linjë 10 centimetër në anën e përparme e cila ka vetëm dy shenjat. 0 korrespondon mbishkrimin "pa dhimbje", 10 - "dhimbje maksimale". Pacienti është menduar për të vlerësuar intensitetin e dhimbjes së tyre, duke pasur parasysh se sa larg është një dhimbje në krahasim me dhimbjen e forcë të tillë që ai vetë mund të imagjinohet. Pastaj mjeku mat distancën në centimetra nga zero për të shënuar pacientit. Më pak se 3 cm në shkallën VAS korrespondon me shkallën e parë e aktivitetit e artritit reumatoid, më shumë se 3-6 cm ose dy, dhe më shumë se 6 cm pikë në nivelin e tretë të aktivitetit.

Për fat të keq, dhimbje të përbashkët në mënyrë dramatike cënon funksionet e tyre. Kapaciteti për vetë-përmbushjen e aktiviteteve profesionale dhe jo-profesionale në themel ndarjen e klasave funksionale të sëmundjes.

 

Klasa funksionale të artritit reumatoid

Si sëmundja përparon zhvilluar deformime të nyjeve, më tipike e të cilat janë paraqitur më poshtë. Për fat të keq, këto ndryshime janë të pakthyeshme.

 

Dora deformim joints tipit "lopë deti fin"

 

Deformim nyjeve të dorës tipit "qafën mjellmë"

 

Dora deformim joints tipit "butona loop"

Manifestimet Extraarticular e artritit reumatoid është gjithashtu karakteristikë. Nga javët e para të sëmundjes në pacientët e zvogëlon peshën e trupit. Me një shkallë të lartë të veprimtarisë së arthritis humbje peshe mund të arrijë 10-20 kg për 5 muaj. Pacientët të shqetësuar në lidhje me rritjen e temperaturës së trupit në 37-39 ° C, zakonisht në mbrëmje dhe gjatë natës. Muskujt e prekura Gjithashtu, pacientët ankohen për dhimbje gjatë lëvizjes, shënuar dobësi të muskujve. Një tipar karakteristik i artritit reumatoid është nodules reumatoid.

 

Nodules reumatoid mbi gishtat e dorës në artrit reumatoid

Ky edukim dendur rrumbullakuar pa dhimbje për 2-3 cm në diametër. Ata janë të vendosur subcutaneously në nyjet e gishtave, nyjeve bërryl. Shfaqja e nodules reumatoid sugjeron një shkallë të lartë të aktivitetit të sëmundjes. Përveç kësaj, pacientët me artrit reumatoid mund të ndodhë zgjerimin e shpretkës, nyjet limfatike, pleurit, pneumonia intersticiale, miokardit, perikardit, glomerulonefriti.

Diagnoza e Rheumatoid Arthritis

Në vitin 1997, Kolegji Amerikan i kritereve diagnostikuese Reumatologji janë propozuar artrit reumatoid që janë relevante sot. Në identifikimin e 4 nga 7 kritereve të kësaj diagnoze konsiderohet autentik.

• ngurtësi mëngjes të nyjeve që zgjat për më shumë se 1 orë për 6 javë.
• Humbjen tre ose më shumë nyje.
• nyje dorë Humbjen.
• Simetria mposhtur sëmundjen që është nyje të ngjashme majtë dhe të djathtë.
• nodules reumatoid.
• Një faktor pozitiv reumatoid.
• Ndryshimet tipike radiografike.

Për fat të keq, këto tipare mund të gjenden vetëm në fazat e mëvonshme të sëmundjes. Më parë paraqitja e simptomave të ngurtësi në mëngjes, ënjtje ose dhimbje në nyje të dorës, është e rekomandueshme që të aplikojnë sa më shpejt të jetë e mundur në rheumatologist. Forma e hershme e artritit reumatoid është shumë më mirë për të trajtuar.

Analizat laboratorike janë si më poshtë:

Në analizën e gjakut: ulet në përqendrim hemoglobinës dhe për të zvogëluar numrin e trombocitet në sfond të përshpejtuar ESR (norma sedimentimi eritrociteve). Përveç kësaj, pacientët me artrit reumatoid rrit përqendrimin e faktorëve inflamatore të tilla si proteina C-reaktive, gama globulin.

Shënim praninë e faktorit reumatoid në gjak. Faktor reumatoid - një substancë të veçantë që është i sekretuar nga qelizat e sistemit imunitar për të luftuar membranën e joints. Zbulimi i këtij treguesi në gjak flet jo vetëm për praninë e artritit reumatoid, por gjithashtu karakterizon shkallën e aktivitetit të procesit.

Rëndësisë kryesor për diagnozën e artritit reumatoid ka joints radiografi, zakonisht nyjet e duarve dhe të këmbëve. Ngushtim hapësirë ​​të përbashkët, dhe shenjat e vendeve shkatërrimin e kockave ngjitur me përbashkët, flet në favor të artritit reumatoid.

Trajtimin e artritit reumatoid

Trajtimi duhet të synojnë reduktimin e aktivitetit të procesit, për të reduktuar dhimbje, ngurtësi në nyje, dhe për të parandaluar komplikimet.

Tiparet e dietë dhe jetese në trajtimin e artritit reumatoid

Ushqimin e duhur luan një rol të madh në trajtimin e artritit reumatoid. Themeluar që disa produkte në shumicën e pacientëve të kontribuojnë në shfaqjen e komplikimeve. Pacientët me artrit reumatoid janë të rekomanduara për të eliminuar plotësisht ata nga dietë. Këto produkte përfshijnë: mish yndyror, qumësht, fruta agrume, misër, tërshërë dhe kokrra thekre. Veprim pozitiv ka vegjetarian dietë të ulët kalori. Variantet dietë e duhur është një dietë Dong Inuit dietë, apo dietë djathë-perimeve, e cila është përdorur me sukses në Finlandë.

Trajtim të drogës e artritit reumatoid

Efektet anti-inflamator dhe analgjezik theksuara janë droga anti-inflamator jo-steroidal (NSAIDs), të tillë si DIKLOFENAK deksalhin, nimesulid, Meloxicam, dhe glukokortikoideve, prednisolone. Ky ilaç mund të përdoret në fazat e hershme të sëmundjes për një skemë të caktuar. Një efekt anësor i NSAIDs është efekti i tyre negativ në mukozën e traktit gastrointestinal, manifestuar në zhvillimin e ulcerat. Glukokortikosteroidet reduktojë sistemin imunitar, të shkaktojë shkatërrimin e eshtra, diabet, trashje lloj të veçantë, si dhe përkeqësimin e sëmundjeve ekzistuese kronike.

Për të zvogëluar aktivitetin e procesit të përdorur reumatoid droga të tilla si D-penicillamine, methotrexate, azatioprine, cyclophosphamide. Tipari i tyre i përbashkët është shtypjen e sistemit imunitar. Prandaj, gjatë trajtimit, pacienti është mjaft i ndjeshëm ndaj sëmundjeve infektive. Përveç kësaj, këto barna kanë toksicitet të madh, manifestohet me ndryshime në gjak, veshkave, mëlçisë, mushkërive dhe organeve të tjera.

Përveç terapi të drogës për të hequr provokatorët qarkullojnë tregoi inflamacion hemosorption (hequr substancave të caktuara nga gjaku me fiksimin e tyre në sorbents) dhe plasmapheresis (heqjen plazma e substancave të dëmshme dhe zëvendësimin e të njëjtit vëllimit të plazmës të donatorëve).

Trajtimi lokal administrohet drogë anti-inflamator (diprospan) në zgavrën e përbashkët, si dhe për zbatimin e përbashkët të ointments, gels që përmbajnë NSAIDs.

Në kombinim me medikamente per trajtimin topkal te inflamacionit zbatohen fizioterapia. Ndoshta rekomanduar rrezatim ultravjollcë të nyjeve, terapi magnetike, electrophoresis drogë anti-inflamator, terapi lazer. Masazh dhe fizioterapi emëruar në inflamacion stihanii.

Kur shprehu deformim e trajtimit kirurgjik të përbashkët treguar. Aktualisht përdorur me sukses të hequr fushat e membranës të dëmtuara, ose një të përbashkët proteze ndjekur. Si trajtimi i mirëmbajtjes rekomanduar veshur orthoses - pajisje të veçanta që vishen në gjymtyrë e prekur, zakonisht gjatë natës, dhe duke mbështetur një formë nuk i japin nyje deformuara.

Komplikimet e mundshme të artritit reumatoid

Shumica e komplikimet e artritit reumatoid është i lidhur me efektet e barnave toksike për trajtim. Në të njëjtën kohë, pacientët mund të zhvillojnë amiloidosis mesme, osteoporozën (shkatërrimit të kockave) ose shkelje në sistemin e hematopoiesis.

Amyloid - një proteine ​​të madh pazgjidhshëm në sasi të tepërt të prodhuar gjatë inflamacionit dhe të depozituara në organe të ndryshme dhe indet. Më dramatike është depozitimi i amyloid në veshkat. Kjo gjendje nuk është i shërueshëm, pacientët shpejti formuar në fund faza dështim i veshkave.

Për shkak të inflamacion kronik ul densitetit të kockave, kockat bëhen të brishtë. Për këtë komplikacion karakterizuar nga fraktura edhe me ndikim minimal, duke përfshirë edhe spontan. Pas thyerje të kockave të rriten shumë të gjatë, shpesh të formuar nyje të rreme.
Shkaqet e çrregullimeve në sistemin e hematopoiesis ende të panjohur. Por në pacientët me sëmundje të lartë palca e eshtrave aktivitet është zëvendësuar me ind mbresë. Në gjak zvogëlohet përqendrimi i qelizave zhvillohet gjendjen e rëndë pashërueshme.

Përveç kësaj, trajtimi me vonesë e shëmtuar të rëndë të nyjave formuar furçë. Kjo redukton në mënyrë dramatike ecurinë e pacientëve, përfundimisht çon në paaftësi.

Parashikimi i zhvillimit të artritit reumatoid

Rheumatoid arthritis referohet një sëmundje me një prognozë të keqe. Kjo do të thotë se, pavarësisht trajtimit, për të arritur pamundur shërim të plotë. Përveç kësaj, droga për trajtim janë të toksicitetit jashtëzakonisht të larta. Jetëgjatësia e pacientëve me artrit reumatoid me një mesatare prej 5,10 vite më pak se popullata e përgjithshme. Në pacientët të tilla, për shkak të inflamacion kronik rritjen e rrezikut të vazhdueshëm të vdekjes së papritur kardiovaskulare, gjakderdhje të brendshme, komplikime infektive.

Parandalimi i artritit reumatoid

Duke pasur parasysh natyrën autoimune e plagë, masa specifike parandaluese nuk mund të zhvillohet. Rekomandimet e përbashkëta përfshijnë: shmangur hipotermi, ekspozimi ndaj substancave toksike, tendosje emocionale, trajtimin e duhur dhe efektiv të infeksioneve. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve është e nevojshme edhe me shenja minimale e sëmundjeve të kthehet në rheumatologist.