Sinoviti


Sinoviti - inflamacion i membranës synovial, e cila kufizuar kufijtë e saj dhe është e karakterizuar nga grumbullimi i exudate inflamatore në këtë membranën rreshtim zgavrën. Si membranës synovial rreshtim e dëmtimit të dhëmbëve që janë të përfshirë në këtë proces inflamator mund të veprojë qese synovial (forma të vogla rrafshuar një zgavër veshur me cipë synovial e përkufizuar nga përreth kapsulë indeve dhe është e mbushur me lëngun synovial) synovyalnoe tendons vaginës, zgavër të përbashkët. Shpesh ka shkatërrimi i nyjeve (gju, bërryl, kyçin e këmbës, rrezatimi), dhe plagë karakteristike e një të përbashkët, të paktën - një herë më shumë.


Varësisht nga natyra e sinoviti sëmundjes klinike ndarë në akute dhe kronike.

Sinovit akute manifestuar nga ënjtje, polnokrovyem synovium dhe trashje atë. Me përparimin e ndryshimeve inflamatore në zgavrën synovial përbashkët ose shell është formuar shfrim, i cili është një lëng të verdhë me thekon e fibrinë.
Sinoviti kronike shoqëruar nga një trashje e kapsulë të përbashkët e membranave fijor dhe formimin e fibrozës (vulës ind lidhës me ardhjen e dhëmbëza). Në disa raste ka përhapja e Villi synovial dhe depozitimin e fibrinë vorsynopodibnyh organizuar overlays se brushat tilla varur në zgavrën e përbashkët (i quajtur sinovit villous kronike). Kur otshnurovyvaniya Villi formuar "organet Rajs" që i ngjajnë kokrra e orizit.

Varësisht nga natyra e inflamacionit dhe rrjedhje të dalluar lëngshëm, hemorragjike, i lëngshëm, i fibrinës dhe purulent sinoviti.

Shkaqet e sinoviti

Për shkak të një synovytov dalluar grupet e mëposhtme:
1) zhvillimin sinoviti infektive goditur nga patogjene në membranën synovial, ku ata depërtojnë nga mjedisi, si dhe kontakte, hematogjene (me gjak) ose lymphogenous (me limfatike aktual) nga foci infektive brenda trupit:

b) sinoviti jo-specifike të shkaktuara nga patogjene që shkaktojnë një inflamacion jo-specifike të membranës synovial (streptokokeve, staphylococci, Pneumokoke, dhe të tjerët);
a) sinoviti specifik të shkaktuara nga mikroorganizmat patogjene që shkaktojnë inflamacion të veçantë në membranën synovial (të tilla si tuberkulozi Mycobacterium ose patogjene sifilizit - bliditreponemy);
2) sinoviti pa mikrobe të lindin në vendet e mëposhtme:
a) përsëritet traumat mekanike të përbashkët (të quajtur sinoviti reaktive);

b) në hemofili;
c) në çrregullimeve metabolike;
d) në çrregullime endokrine.
3) sinoviti alergjike që lindin si rezultat i indeve synovial ndaj alergeneve dhe infektive infektive subjekt natyrës në ndjeshmërinë e saj ndaj këtyre alergeneve.

Simptomet e sinoviti

Në ndryshimet e birit lëngshëm akute jospecifike forma e përbashkët, konturet e saj janë arrit, ka një rritje në temperaturën e trupit, nuk ka ndjeshmëri në prekje të përbashkët, një gropë të përbashkët fillon të grumbulluar shfrim, e cila është veçanërisht e dukshme në gju të përbashkët, simptomë si dukshëm e të ashtuquajturit votim kupë : këmbë straightened shtypur kneecap shkakton që ajo të zhyten në gropë të përbashkët të gjithë rrugën për të kockave, por pas përfundimit presion kneecap si një "pops". Nuk ka dhimbje dhe kufizim të lëvizjes në nyje, dhe dobësi, pafuqi.

E drejta sinoviti gju.

Ku sinoviti akut purulent vuri në dukje peshën më të madhe e simptomave sesa djalit të lëngshëm. Për purulent sinoviti peshën tipike e përgjithshme e pacientit, duke rezultuar në dobësi razkoy përgjithshme, të dridhura, temperaturë të lartë trupore, ndonjëherë - në jerm shfaqjen. Qarqeve të përcaktuara hekurosjes prekur të përbashkët, skuqje mbi të, dhimbje dhe kufizimi i lëvizjes në të, në disa raste - tkurrjen e saj (kufizimin e lëvizjeve pasive e nyjeve). Purulent sinoviti mund të shoqërohet me lymphadenitis rajonal (nyjet limfatike zgjeruar për shkak të inflamacion). Në rastet kur akute nedolikuvav purulent sinoviti, është rikthim mundur.

Për periudhën fillestare sinoviti kronike lëngshëm e karakterizuar nga nje ashpërsisë të dobët e manifestimeve klinike. Pacientët ankohen për lodhje që ndodh kur ecin lodhje, kufizim të lehtë të lëvizjes në të prekur pamjen përbashkët dhimbje dhemb. Akumulimi në zgavrën e përbashkët sasi të madhe të rrjedhje që të çon në hydrarthrosis (edema e përbashkët). Në rastin e një ekzistencë të gjatë të përbashkët të lidhjeve hidropizi që shtrihen, duke shkaktuar subluxation rozpuschenist përbashkët ose, në disa raste, përmbysje.

Komplikimet sinoviti

Artrit septik - Razvmvaetsya përhapjen e procesit purulent shkaktuar nga sinoviti akut purulent, fijor membrana përbashkët kapsule.
Periarthritis dhe abscesi indeve të buta - Zhvillimi i procesit përhapjen e zgavrën purulent synovial në purulent birit akute e përreth indeve të përbashkët. Artrit septik, periarthritis dhe celuliti përfshirë manifestimet lokale: joints rrit ndjeshëm në madhësi, ka indeve ënjtje, skuqje e papritur e lëkurës mbi përbashkët.

Panartrit - Zhvilluar me përfshirjen e procesit të purulent në kockave, kërc dhe ligaments të përbashkët.

Ekzaminimi dhe diagnoza laboratorike në Birin

Sinovit diagnostikuar lokalizimin lejon procesin tipike patologjike dhe të dhënat e marra gjatë gjykimit klinik dhe rezultatet e birë diagnostike.

Leukocytosis Përveç kësaj, shqyrtimi laborator për purulent djalin akut në gjak (UAC) është përcaktuar (rritur qelizat e bardha të gjakut (WBC) e më shumë se 9 x 109 / l), me rritjen e përqindjes së neutrofile band (mbi 5%), rritja e ESR (norma sedimentation eritrociteve). Duke rezultuar në shpuese qelb hetuar Bacterioscopic (Laboratori materiale kërkimore nën mikroskop pas një ngjyrë të veçantë) dhe bakteriologjike (izolimi i kulturave të pastër e mikroorganizmave në media ushqyese) metodat, të cilat jo vetëm që e bën të mundur për të përcaktuar natyrën e patogjen, por edhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj prparaty antibacterial.

Kur Sigurisht është e komplikuar nga purulent akut sinoviti sepsë (infeksion në përhapjen e patogjen të purulent foci në gjak), Hulumtimi i kryer (mbjellëse) e gjakut për sterilitet, i cili gjithashtu e bën të mundur për të përcaktuar natyrën e patogjen që shkaktoi procesin purulent dhe të identifikojnë ndjeshmëria e tij ndaj antibiotikëve.

Gjithashtu praktikuar Citologjia marrë nga lëngjeve shpuese (Research nën mikroskop janë qelizat fluide) dhe i testeve specifike serologjike (përcaktimi i serumit të gjakut e antitrupave specifike për një patogjen).

Në studim sinoviti sekondar për qëllim identifikimin sëmundje themelor, i cili ishte shkaku i sinoviti.

Trajtimi i sinoviti

Trajtimi i sinoviti akute lëngshëm fillon me immobilization gjymtyrë përdorur goma suva. Në fazën fillestare të sinoviti caktuar UHF terapi, rrezatim ultravjollcë, elektroforezë me novokaina, aplikoni fasha ngrohjen e zgjidhje 10-20% dimexide. Në rast të sinoviti caktuar vazhdueshme rrjedhës electrophoresis me jodur kaliumi ose lydazoy dhe phonophoresis e SCS (hydrocortisone). Nëse sinovit shoqëruar me një sasi të konsiderueshme të exudate në zgavrën synovial, duke treguar birë përkatës të përbashkët me futjen e mundshme të antibiotikëve (përzgjedhur mbi bazën e përcaktimit të ndjeshmërisë ndaj këtyre patogjenëve) në zgavrën e përbashkët ose intramuskulare.

sinoviti më pak të rënda të mjaftueshme për të ymmobylyzatsyey gjymtyrët shtrënguar lidhurit dhe nyje për të përfunduar zhdukjen e rrjedhje në zgavrën e përbashkët dhe eliminimin e ndryshimeve inflamatore në indet periarticular buta, si dhe fizioterapi.

Birë gju

Trajtimi i sinoviti akute qelbëzues Vëmendje e veçantë i është kushtuar sigurimit të imobilizimi adekuat të prekur gjymtyrë duke përdorur një suva apo goma fashë dhe mbajtjen e një terapi të fortë lokale dhe të përgjithshme antibiotik. Plehu nga zgavrën e përbashkët është larguar nga birë atë, antibiotikët atëherë nuk është injektuar spektër të gjerë të aktivitetit antimicrobial, hydrocortisone dhe prokainë. Gjithashtu përdoret aspiratë rrjedha-kyçeve zgavër Lavage zgjidhje të gjatë të vazhdueshme të butë antibiotik pas dy kullimit hollë. Në rast të sinoviti rëndë purulent drejtuar në hapjen dhe kullimin e zgavrën e përbashkët.

Trajtimi i sinoviti kronike lëngshëm ose sero-fibrinës ofron për pjesën tjetër gjymtyrë e prekur, punctures përbashkëta zbatimit, fizioterapi (elektrifikimi, banjot parafine, baltë etj). Është e nevojshme për të identifikuar dhe trajtuar sëmundje themelor, i cili ishte shkaku i sinoviti kronike. Në disa raste të rënda duhet të mbështetet në kirurgji - performancën sinovektomiya, e cila çon në një heqje të plotë apo të pjesshëm të membranës synovial dhe kapsulë të përbashkët të mbajtur nën anestezi endotracheal.

Prognoza për djalin

Moti në Birin në masë të madhe varet nga natyra e patogjen dhe shtetit fillestar të pacientit. Përveç kësaj, e rëndësishme për parashikim në kohë ka filluar dhe trajtimin e duhur. Shërim të plotë, duke sugjeruar lëvizjen ruajtjes në të përbashkët, shpesh vërehet në djalin e lëngshëm dhe alergjik. Në forma të tjera të sëmundjes mund të formojnë tuhoruhlyvosti ose palëvizshmëri plotë në të përbashkët. Në të rënda sinoviti akut purulent mund të zhvillojnë sepsë të, të cilat shpesh rrezikon jetën e pacientit.