Rakit


Rakit - një sëmundje e foshnjat dhe fëmijët e vegjël kanë të bëjnë me shkeljen e formimit të kockave normale gjatë rritjes së tyre intensive. Përshkrimin e parë mjekësor i rakit dha Anglisht ortoped F. Hlisson në 1650. Emri i sëmundjes vjen nga fjala greke rhachitis, që do të thotë shpinë. Kjo nuk është për t'u habitur, si lakim të shpinë është një manifestim karakteristikë e rakit.

Shkaqet e rakit


Një fëmijë që vuajnë nga rakit, ndërsa trupi është i pamjaftueshëm vitaminë D gjatë rritjes aktive. Ajo është e ndikuar nga një numër arsyesh:

• Deficiti rrezatimi diellor. Vendosur se 90% e vitaminës D prodhuar në lëkurë, kur ekspozohet ndaj diellit. Dhe kjo aftësi është e kufizuar ndaj rrezeve me një gjatësi vale të 290-315 nm. Në qytetet e mëdha me ndotje të lartë dhe duhan sipërfaqen e Tokës arrin vetëm një sasi të vogël të rrezatimit. Themeluar që qëndrojnë jashtë për 1-2 ekspozimit orë vetëm duart dhe fytyra ofron vitaminë D fëmijëve për një javë. Për fat të keq, shumë fëmijë dhe prindërit e tyre, veçanërisht banorët e qyteteve të mëdha shpesh të ecin nëpër rrugë të preferojnë të qëndrojnë në shtëpi.

• Features ushqim. Gjeti se më shpesh rakiti tek fëmijët në ushqim artificial, janë përzierjet me vitaminë pamjaftueshme D. Përveç kësaj, në fëmijët e ushqyer me gji futjen në fund të solids në rrezik për zhvillimin e rakit gjithashtu rrit. Kjo është për shkak se në 1 litër qumësht të njeriut përmban 40-70 IU e vitaminës D, ndërsa 1 g vezë e verdhë veze-140-390 IU, kështu që është e rëndësishme për të futur ushqime të ngurta në kohën e duhur në përputhje me një kalendar të veçantë.

Për zhvillimin normal të sistemit skeletor, përveç vitaminës D e rëndësishme për të mbështetur futje optimale bilancin e kalciumit dhe fosforit. Themeluar në drithëra përmbajnë disa substanca që reduktojnë absorbimin e kalciumit në zorrë. Sepse drithëra tepërt në dietën e një fëmije mund të çojë në rakit. Përveç kësaj, tani në perime për shkak të mbizotërimit të madhe të plehrave fosfat rritur fosforit. Kjo, nga ana tjetër, pengon rrjedhën normale të kalciumit në trup dhe të çon në aktivizimin e një numri të hormoneve që ndikojnë në metabolizmin e vitaminës D.

• Faktorët shtatzënisë. Ne e dimë se futje më intensive e kalciumit dhe fosforit në trupin e fëmijës është në muajt e fundit të shtatzënisë. Prandaj, fëmijët e lindur para mandatit, janë më të prirur për shfaqjen e rakit në krahasim me fëmijët afat të plotë. Por të jenë të vetëdijshëm se dietë e varfër dhe mungesa e aktivitetit fizik të femrës gjatë shtatzënisë rrit incidencën e sëmundjes edhe në fëmijët e lindur në afat.

Nën ndikimin e këtyre shkaqeve në trupin e fëmijës formuar një mangësi të vitaminës D. Kjo, nga ana tjetër, të çon në thithjen reduktuar kalciumit në zorrë. Kalciumi në sasi të pamjaftueshme të furnizuara për kockat, pengojnë rritjen e indeve të eshtrave, kockat deformuara. Përveç kësaj, kalciumi është një element i rëndësishëm, i cili është i përfshirë në tkurrje të muskujve. Prandaj, një fëmijë me rakit muskujve bëhet i ngadaltë, atonichnaya.

Më vete izoluar si familje rakit hypophosphatemic, fosfat ose diabeti, ose rakit vitaminë-D-rezistente, të shkaktuar nga një mutacion gjenetik, sëmundja është e trashëguar dhe kjo është në thelb trajtimi i ndryshëm i rakit shkaktuara nga arsyet e mësipërme.

Simptomat e mundshme e rakit

Gjatë sëmundje ka disa periudha. Periudha fillestare e rakit nuk ka simptoma specifike dhe shpesh injorohen nga prindërit. Zakonisht shenjat e para të rakit ndodhin në moshën 3-4 muaj. Fëmija bëhet i shqetësuar, të frikësuar, gjumë të dobët dhe hani. Në këtë vend ka një karakteristikë djersitje, djersë lagësht me një erë të thartë, sidomos gjatë gjumit apo të ushqyerit. Në shumë fëmija është djersitje kokë, ai fërkon jastëk në shpinë dhe formoi një vijë e flokëve largohet. Kjo periudhë zgjat rreth 2 muaj, atëherë sëmundja shkon në periudhën e krizës.

Në këtë kohë ndryshimi ballë të dallueshme në kockë. Së bashku me fontanel natyrore, ballore dhe parietal si kreu duket zbutje e qelizave të eshtrave. Për shkak të kësaj, forma e kafkës, qafën kompakt, ballore dhe parietal Humps rritet në madhësi dhe akt mund Tërheqja e hundës me formimin e hundës shalë. Shefi duket shumë i madh në krahasim me trupin, në disa raste bëhet asimetrike. Formë të parregullt e kafkës shkakton compression të trurit, duke rezultuar në zhvillimin e vonuar mendor dhe fizik. Skeleti i gjoksit dhe deformuar. Në skajet e para në të dy anët duket trashje e indeve të eshtrave, ashtu-quajtur rruzaren rakitik. Gjoks shtrydhur nga disa anët, dhe në kafaz i kraharorit zgjatet përpara, nuk është një "pulë" ose "kylevydnaya" zemrat. Në pasme breg formë rahiticheskiy kyphosis.

Ndryshimi gjoks skelet kockave pengon rritjen normale dhe zhvillimin e organeve të brendshme. Për shembull, për shkak të compression të mushkërive këta fëmijë shpesh vuajnë nga ftohjet, deformimi i zemrës dhe enëve të gjakut mund të zhvillojnë dështim të zemrës. Në kockat e armëve dhe këmbët, e shprehur sidomos në parakrah kockat janë formuar trashje kockave - "rrathë rakitik". Kockat dhe falangave potovschuyutsya. Njëkohësisht, lakim O-formë ose X-formë këmbët e kombinuar me këmbët e sheshtë.

 

Shfaqja e pacientëve me rakit. Shënim "kylevydnaya" gjoks, formuar breg rahiticheskiy ", rrathë rakitik" në duart e tyre, lakim X-formë e këmbëve.

 

Shfaqja e një pacienti me rakit. Fëmija përcaktohet nga formë të parregullt e kafkës, stomak të madhe i ngathët, ligaments dobësia e gjymtyrë të ulët.

 

O-formë (djathtas) dhe X-formë (majtas), këmbët shtrembërim.

Fëmijët me rakit karakterizohet mbylljen më vonë e fontanelles, vonuar teething. Një deformime kockave nofulla formuar malocclusion. Një simptomë tipike e rakit është e madhe për bark, që rrjedhin nga muskujt sagging e murit të barkut mëparshëm. Për shkak të dobësisë së fëmijës ligaments mund të hedhin këmbët e tij mbi supet e tij, për më bizare e levizjes në joints. Fëmijët e sëmurë shumë më vonë se kolegët, të fillojnë për të mbajtur kokën, të ulen, shëtitje. Në mes të sëmundjes në shumë pacientë të rinj diagnostikuar anemi, një shpretkë dhe limfatike zgjeruar nyjet.

Pas trajtimit, një periudhë shërim, karakterizuar nga zhdukja e kockave të butë, dobësi të muskujve, anemi. Në moshën 2-3 vjet për të rimarrë nga rakit fëmijët janë ndryshime të kockave të pakthyeshme ("rruzaren rakitik" O-formë deformim të këmbëve, "kylevydnaya" gjoks) kundër asnjë ndryshim në testet laboratorike.

Bazuar në ndryshimet në gjak dhe të organeve të brendshme plagë ashpërsia e përcaktuar nga shkalla e rakit. Në Shkalla e parë ndryshime të qenësishme në periudhën fillestare. Shkallë rakit dytë do të thotë ndryshime të moderuara të eshtrave dhe organeve të brendshme. Në të tretat e rakit më të rënda karakterizohen nga deformimit theksuar e eshtrave dhe organeve të brendshme ndryshime të rëndësishme vonuar zhvillimin mendor dhe fizik.

Prindërit janë shumë të rëndësishme në rast të edhe shenja minimale të sëmundjes për të aplikuar për pediatri. Normal Djersitje një fëmijë mund të shoqërohet me sëmundje të tilla si dystonia vegjetative, dështim të zemrës, kancer tiroide hiper, ftohjet, kështu që është e rëndësishme që të mos angazhohen në vetë-diagnozën dhe vetë-trajtimin. Droga moderne me rakit në shumicën e rasteve çon në një shërim të plotë. Pra, apel në kohë për ndihmë mjekësore do të parandaluar formimin e ndryshimeve të pakthyeshme kockave, përçarje e rritjen dhe zhvillimin normal të organeve të brendshme, duke përfshirë të trurit, e cila në raste të rënda mund të shkaktojnë vonesa zhvillimore apo aftësi të kufizuara të fëmijës.

Diagnoza e rakit

Në përgjithësi, për diagnoza e rakit pediatrit mund të sugjerojnë analizat e gjakut. Në analizën e gjakut karakterizuar nga nivele të reduktuara të hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut, kalcium, fosfor, kundër ngritjes së nivelit të phosphatase alkaline si një tregues të veçantë të shkatërrimit kockave. Për të konfirmuar diagnozën e rekomanduar X-ray kockat. Për rakit karakterizohet nga shenjat e shkatërrimit të materialit kockave.

Trajtim efektiv do të thotë dietë e duhur, ekspozimi adekuate në ajër të pastër, si dhe terapi të drogës.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në trajtimin e rakit

Për foshnjat e rekomanduar ushqyerit natyrore me futjen në kohë të ushqimeve plotësuese. Ushqyerit Formula është e preferuar përzierje, i balancuar me vitamina dhe minerale. Fëmijët menu nuk duhet të jetë i mërzitur. Në sasi të mjaftueshme e fëmijës duhet të marrin ushqime të pasura në vitaminë D dhe kalcium. Këto produkte përfshijnë: peshk, sidomos yndyror (salmon, skumbri), qumështit dhe produkteve të qumështit, yolks vezë, gjalpë, mëlçisë.

Çdo ditë për 2 orë fëmija duhet të jetë jashtë. Sipërfaqja e lëkurës, të cilat bien rrezet e diellit, duhet të jetë maksimale. Prandaj, edhe në fytyrën e motit të ftohtë fëmija për të përpiqen për të mbajtur të hapur.

Trajtim të drogës e rakit

Trajtimi i drogës i rakit është emërimi i vitaminës D (cholecalciferol, alfakaltsidol). Pranimi i vitaminës D duke filluar me 2000 IU dozë në ditë me rritje graduale në doza të 5000 IU. Kursi i trajtimit është mesatarisht 35-45 ditë. Pas normalizimi i laboratorit parametrat vitaminë D dozë të reduktuar gradualisht dhe pastaj hiqen krejtësisht të drogës. Nëse është e nevojshme, mund të rekomandohet për të kryer kursin e përsëritur në 3-6 muaj.

Përveç vitaminës D në nivele të ulëta të kalciumit në gjak kalciumit karbonat emëruar. Doza është e rregulluar në mënyrë individuale sipas mangësi zbuluar kalciumit.

Për të rritur formimin e vitaminës D në lëkurë, në disa raste rekomandohet procedurat e rrezatimit ultravjollcë, të cilat janë mbajtur në një skemë të caktuar.

Në periudhën e shërimit rekomanduar masazh, ushtrime terapeutike dhe fizioterapi. Masazh dhe fizioterapi duhet të mbahet rregullisht, me rritjen e vazhdueshme në ngarkesën e punës. Kjo ndihmon për të rivendosur tonin e muskujve, rritjen e imunitetit. Me metodat e terapisë fizike rekomandohet banja terapeutike. Softwoods legen preferuar në fëmijët me rritjen excitability e sistemit nervor, për kripë ngadaltë, fëmijët apatik. Efekt të mirë kanë banja me infusions e bimëve: gjethe delli, tufë, kamomil, rrënja e ëmbël flamurit. Ky trajtim është 2-3 kurse në vit, 8.10 për banjot trajtimit.

Pas pësimit rakit fëmijë për të paktën tre vjet nën mbikëqyrjen e specialistëve.

Komplikimet e mundshme të rakit

Në deformimit të rëndë të kafkë kockat zhvillojnë mangësi të rënda mendore. Lakim e eshtra gjoksit të çon në sjellje të pasakta dhe ngjeshja e mushkërive predisposes në zhvillimin e pneumonia, tuberkulozi dhe sëmundje të tjera infektive. Deformim e legenit mund të komplikojë periudhë fisnor në femra. Lakim i eshtrave të gjymtyrëve dhe dobësi e muskujve, pengon zhvillimin normal fizik të fëmijës. Për shkak të ndryshimeve në strukturën e kockave të fëmijëve me rakit janë më shpesh fraktura.

Parandalimi i rakit

Për të parandaluar rakit fëmijë të vegjël, përveç të ushqyerit e duhur dhe të ekspozimit të mjaftueshme të ajrit të freskët është e rekomanduar forcim, masazh dhe fizioterapi. Fëmijë të shëndoshë në vjeshtë-dimër dhe pranverë, si një masë parandaluese duhet të marrin 400-500 IU e vitaminës D në ditë. Aktualisht rrezik për rakit. Fëmijët në këto grupe janë në nevojë për parandalimin e veçantë. Grupet e rrezikut përfshijnë fëmijët:

• parakohshme, me një deficit të peshës trupore.

• Me sëmundjeve kronike të organeve të brendshme.
• Prej sëmundjeve që lidhen me malabsorption e vitaminës D dhe kalciumit nga zorrët (gastroenterit).
• Me aktivitet të kufizuar fizike (parezë, paraliza, pjesa tjetër krevat, pas lëndimeve dhe operacioneve).

Profilaksia specifik kryhet me 10-14 ditë të jetës, është emëruar pritje për 400-1.000 IU vitaminë D përditshme, me përjashtim të muajve të verës, gjatë dy viteve të para.

Moti në rakit favorshme me trajtimin e duhur. Pas shërimit, i nënshtrohen rikthim masave parandaluese është e rrallë.