Sacroiliitis


Sacroiliitis - një inflamacion i sacroiliac përbashkët. Procesi inflamator mund të zgjasë membranën synovial (sinoviti) të ndikojë në sipërfaqet e kyçeve (osteoarthritis) ose të përbashkët të gjithë (panartrit). Ka pa mikrobe (infektive-alergjik), specifike (p.sh., tuberkulozi) dhe nonspecific (purulent) sakroileit. Pa mikrobe sakroileit - shihni. Arthritis, spondylitis sëmundje; sakroileit specifike - të parë. Bruceloza, Tuberkulozi extrapulmonary, eshtra dhe nyje.

Simptomat sakroyleyta


Sakroileit akute qelbëzuese fillon me ethe, të dridhura. Sakroileit akute qelbëzuese mund të ndodhë kur osteomielit, purulent përqëndrohet në kockat pushim apo rezultat i drejtpërdrejtë i infeksionit me një dëmtimi të hapur. Më shpesh kjo është e njëanshme dhe karakterizohet nga rrjedha e shpejtë e temperaturë të lartë, dhimbje në bark në anën e prekur e pelvisit. Gjatë tij shpesh lindin purulent qelb.

Shpejt të zhvilluar dehje të rënda, të gjakut zbuluar leukocytosis, rrit ESR. Në vend shënoi dhimbje të mprehtë në sacroiliac përbashkët, rëndë me prekje, klikoni në krahun çapokor dhe pererazgibaniya gjymtyrë të ulët. Pacienti merr një pozicion të detyruar me këmbët prirje. Diagnoza e hershme është e vështirë, në qoftë se manifestimet klinike lokale të butë. Fëmijët sakroileit shpesh konsiderohet si një sëmundje akute infektive. Radiologically me inflamacion purulent e përbashkët sacroiliac, e cila ndikon vetëm membrana e synovial, nuk ka zgjerim boshllëk të përbashkët dhe osteoporozën moderuar departamentet përbashkëta kryqe dhe ilium. Në osteoarthritis hapësirën e përbashkët, në të kundërt, ngushtuar, konturet e sipërfaqeve kyçeve janë të përafërt, të paqartë.

subakut purulent sakroyleyta fillimi fshirë. Nuk kanë të ulët të keq nerezkoe trupi ethe rritur ESR, dhimbje të butë lokale në sacroiliac përbashkët. Aktiviteti fizik ul pacientët e vegjël. Ndryshimet radiografike janë zbuluar gjatë 2-3 javë.

Shpesh sakroileit ka një kurs kronike me acarimin shpeshta. Sakroyleyta kronike janë më akute dhe janë kryesisht tuberkulozi dhe etiologji brutselozniy. E fundit janë shpesh bilaterale. Dhimbje Sakroileit kronike duket, e ngjashme me dhimbje në dhimbje të nervit shiatik, duke komplikuar në këmbë dhe në këmbë zgjatur. Në studimin e pacientëve dhimbja në të përbashkët sacroiliac në compression dhe krahët shtrihen legen, në kofshën maksimale përkulje dhe këmbë të ulët në anën e prekur dhe këmbën tjetër vijë i drejtë, studimi gishti i rektumit me presionin në zonën e përbashkët. Tuberkulozi sakroileit nganjëherë jep natechnik në anën e pasme të kofshës.

Diagnoza e sakroyleyta kronike është i bazuar në të dhënat klinike dhe X-ray që zbulon shenjat e sacroiliac përbashkët. X-ray foto të ndryshme: shkatërrimi i pjesshëm ose i përgjithshëm i sipërfaqeve kyçeve të zhdukjes së hapësirës së përbashkët, xhepat e osteoporozën, shkatërrimit dhe seksionet periarticular sklerozë e indeve të eshtrave sequesters madhësive të ndryshme. Kur brutseloznoho sakroileit ndihmon diagnoza është teste pozitive serologjike për brucelozës.

Komplikimet sakroyleyta

Komplikime të rënda të purulent sakroileit është strofull formimin qelb e një përparim në rajon gluteal dhe sidomos në zgavrën e komblikut. Nëse ka zatekov prekje dhe provim zorrës së trashë shpallur formimin flyuktuiruyuschee dhimbshme fleksibël. Depërtimi i qelb në sakrale hapje kanalit kurrizore dhe i shoqëruar nga lezione të palcës kurrizore dhe membranat e tij.

Trajtimi sakroyleyta

Pacientët me purulent sakroileit kërkojnë shtrimin në spital. Trajtimi ka për qëllim heqjen inflamacion purulent dhe rezistencë rritjen e trupit. Kur osteoarthritis purulent, panartritah dhe forma kronike e purulent sakroileit treguar heqje sacroiliac përbashkët me hapjen dhe kullimit të purulent qelb, dhe në qoftë se vrima e nevojshme rishikimi dhe sakrale Parashikimi sakrale kanali zakonisht të favorshme për jetën.

Trajtimi i sakroileit akute: antibiotikët (penicilinë, stretomocinë, dhe të tjerët intramuskular.), Me akumulimin e qelb - hapjen dhe kullimit të dëmtimit të dhëmbëve purulent.

Trajtimi i sakroyleyta kronike kryesisht konservatore - terapi specifike me antibiotikë (shih bruceloza, tuberkulozi i eshtrave dhe nyjeve.); sakroileit në tuberkulozi - suva immobilization grazhd, në disa raste, trajtimi kirurgjik me heqje sacroiliac përbashkët.

Pa mikrobe sakroileit drejton një lloj kronike e osteoarthritis dhe shpesh shoqërohet me deformime e legenit, gjymtyrë të ulët, shpinë, vazhdimisht ndodh në spondylitis ankylosing. Trajtimi sakroyleyta pa mikrobe - eleminuar shkakun e sëmundjes dhe fizioterapi.