Artritin reaktive Sindromi Reiter


Shumë sëmundje janë të lidhura me një infeksion, por jo direkt. Një shembull i mrekullueshëm - artritit reaktiv. Nuk ka infeksione të përbashkët, ajo ndikon sistemit urogjenital ose traktin gastrointestinal. Megjithatë, ajo është e joints prekur. Infeksioni ishte një "shkas" që i jep sistemin imunitar, dhe se "sulmin" e fundit në joints. Pra, edhe eliminimin e infeksionit me antibiotikë nuk ka gjithmonë të ndihmojë për të hequr qafe e problemeve.

Termi "artritit reaktiv" (dmth, inflamacion të përbashkët, e cila ndodh si një reagim, përgjigje ndaj infeksionit tjetërkund) Anhovenom u propozua në vitin 1969. Interesante, deri kohët e fundit sëmundja u emërua mjeku gjerman Hans Reiter (i cili i pari e përshkroi këtë kombinim i simptomave), por ky i fundit ishte një mbështetës i nazistëve dhe eugjenikë, ka marrë pjesë në eksperimente mbi njerëzit në kampet e përqendrimit. Deri tani termi i preferuar është "artrit reaktive".


Informacione të përgjithshme rreth artrit reaktive

Artritit reaktiv (Sindromi Reiter) - një sëmundje inflamatore e nyjeve që zhvillon pas infeksionit (jo të përbashkët, dhe në një pjesë tjetër të trupit). Infeksion që shkakton zhvillimin e artritit reaktiv zakonisht ndikon traktit urinar apo traktin gastrointestinal.

Artrit reaktive nuk është i lidhur me përhapjen e infeksionit përmes trupit dhe e goditi atë në të përbashkët. Besohet se inflamacion të përbashkët zhvillon sepse mikroorganizmave përmbajnë substanca (antigjenet) antigjene janë të ngjashme me indet e trupit. Sistemi imunitar "konfuze" antigjene të përbashkëta dhe mikroorganizmave, duke rezultuar në të dhe mikrob sulmeve, dhe të përbashkët. Në inflamacion të përbashkët zhvillon, dhe e cila shkakton probleme.

Simptomat e artritit reaktiv

Tre simptomat klasike të artritit reaktiv, inflamacion sy (konjuktivit - sytë e kuqe, ndjesi djegie në sy, sytë e përlotur), inflamacion të traktit urinar (uretriti - dhimbje ose djegie gjatë urinimit, urinim i shpeshtë) dhe inflamacion i nyjeve (arthritis - dhimbje të përbashkët, tyre skuqje, ënjtje, joints nxehtë, lëvizshmëri të kufizuar).

Në mënyrë tipike, artrit reaktiv fillon 2-4 javë pas infeksionet e zorrëve ose seksualisht të transmetueshme. Shpesh simptomë e parë është uretriti, konjuktivit pastaj zhvillon dhe e fundit - artritit. Përafërsisht çdo pacienti i katërt është ndryshime të ndryshme në pamjen e lëkurës.

Simptomat e artritit reaktiv zakonisht ruhen 3-12 muaj. Në shumicën e rasteve, simptomat e konjuktivit dhe urethritis shprehur shumë i dobët dhe vetëm 1-2 përbashkët i përflakur. Në disa pacientë, megjithatë, artrit reaktiv mund të jenë të mprehta dhe të vështirë për të kufizuar aktivitetin e tyre fizik.

Rifillimi (mprehje përsëritet) janë të rralla.

Shkaqet e artritit reaktiv

Artrit më reaktive e lidhur me të mikroorganizmave quajtur Chlamydia. Zakonisht klamidia transmetohen gjatë marrëdhënieve seksuale. Shpesh sëmundja nuk ka simptoma, simptomat më të zakonshme (nëse është i pranishëm) - dhimbje ose siklet gjatë urinimit dhe shkarkesë nga penis ose vaginë.

Përveç kësaj, artrit reaktiv mund të shkaktojnë bakteret që infektojnë traktin gastrointestinal, Salmonella, Shigella, dhe kampilobakteriyi iyersyniyi. Simptomet e traktit gastrointestinal është diarre e rëndë me gjak dhe mukozë në stol. Infeksioni ndodh me anë të gatuar si duhet pritjen e ushqimit, në kontakt me njerëz të infektuar në ose feçe (mikroorganizëm duhet të marrë në traktin gastrointestinal).

Artritin reaktive zhvillon jo të gjithë njerëzit shëruar nga infeksionet. Arsyet për këtë selektivitetit paqartë. Është treguar se sëmundja shpesh ndodh në njerëzit që kanë një gjen të veçantë - HLA B 27 (El-Al-Be-A 27).

Faktorët e rrezikut artrit reaktive

Artrit Reaktive shpesh prek njerëzit e moshës 20-40 vjet. Interesante, pas infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, burra vuajnë nëntë herë më shumë gra, duke ndjekur të njëjtin rrezikun e infeksioneve të zorrëve. Meshkujt vuajnë gratë disi më të rënda.

Rreziku është rritur në personat me HLA B 27, por hulumtimet e tij në zhvillimin e sëmundjes është e nevojshme.

Diagnoza e artritit reaktiv

Teste të thjeshta dhe të qarta që lejojnë diagnoza e artritit reaktiv nuk ekziston. Një mjek mund të dyshojnë diagnozën e pacientit me pyetje të duhur dhe shqyrtimin e tij, dhe pastaj të caktojë një studim të veçantë për ta konfirmuar atë.

  • Provimi vëmendje e veçantë i është kushtuar për të gjetur shenjat e nyje, sy, sistemin e tretjes, lëkurën.
  • Studime të veçanta janë të nevojshme për dy arsye: për të konfirmuar diagnozën e artritit reaktiv dhe për të përjashtuar shkaqet e tjera të artritit.
  • Kur artrit është rritur shpesh norma sedimentation eritrociteve (ESR) dhe përmbajtja proteina C-reaktive (CRP); Këto teste tregojnë praninë e inflamacionit në trup.
  • Hulumtimi faktor reumatoid (RF) dhe faktori antinuclear (ANF) me artrit reaktiv të japë një rezultat negativ.
  • Zbulimi i HLA 27 - argument për artrit reaktive.
  • Infeksionet e Kërkimit (Chlamydia, iyersyniyi etj). Kjo ka rëndësi sepse tregon shkaktarit të mundshëm të sëmundjes. Hetuar mund të shkarkojë nga trakti gjenital, gjak, stol dhe të tjerët.
  • Për të përjashtuar një infeksion në të përbashkët (bakterial arthritis) ndonjëherë kryejnë birë të përbashkët dhe e hetova zabyraemuyu lëngshme (synovialnuridynu).
  • X-ray studim mund të përdoret për të vlerësuar të përbashkët, por patjetër të përcaktuar inflamacion të përbashkët të shkaktojë që ajo lejon rrallë.

Trajtimi i artritit reaktiv

Trajtimi për artrit reaktive për qëllim kryesisht në lehtësimin e simptomave.

Nëse simptomet vazhdojnë infeksion aktiv, atëherë antibiotikët është e justifikuar për të eliminuar bakteret dhe për të hequr shkaku rrënjë inflamacion.

Nonsteroidal droga anti-inflamator (p.sh., ibuprofen, DIKLOFENAK, indometacin, etj). Ajo zvogëlon dhimbjen dhe inflamacion të përbashkët.

Në inflamacion të rëndë të nyjave ndonjëherë kryejnë injeksion në këto glukokortikoideve (hormoneve anti-inflamator).

Zgjatur mbajtjen e dhimbje të përbashkët të përshkruajnë medikamente anti-inflamator që ngadalësojnë dëme të përbashkët - sulfasalazine, methotrexate, dhe të tjerët.

Kur ju keni një inflamacion i nyjave duhet të mbrohet nga stresi. Megjithatë, pas një lehtësim gradual të rimëkëmbjes rekomandohet aktivitet fizik.