Përdhes


Përdhes - një nga sëmundjet më të vjetra të përshkruara në mjekësi. Në shekullin V para Krishtit, Hipokrati quajtur "përdhes" (nga fjalët greke "në" - këmbë, "Agra" - kurth) dhimbje të mprehtë në këmbë. E saj të quajtur "sëmundje e mbretërve dhe mbreti i sëmundjeve," sëmundje e aristokratëve, madje konsiderohet si një shenjë e gjeniut. Ajo vuajti njerëz të tillë të famshëm si Leonardo da Vinçi, Alexander maqedonase, shumë anëtarë të familjes Medici i Firences, Isaac Newton, Charles Darwin. Dhe kjo listë nuk është e kompletuar.

Përdhes - një sëmundje e lidhur me një purines metabolike, e cila çon në rritje të gjakut urinës (hiperurekimii) dhe depozitimin e saj në indet e sistemit opornodvyhatelnoho dhe organeve të brendshme.


Në njerëzit ndarë bazat purine të urinës excreted nga veshkat. Kur limiti tejkalohet përqendrimi i acidit urik në indet, vonuar fillimin e saj, në formën e kristaleve te urate monosodium në nyje, veshkave dhe indeve të buta. Ka shenja klinike të artritit (inflamacion të përbashkët), ka edukative në indet e buta (tophi), nephropathy urate (sëmundje të veshkave) dhe nephrolithiasis (gurët në veshka).

Ndryshimet në zakonet dietik dhe mënyrën e jetesës kanë çuar në faktin se në vendet e industrializuara përdhes vuan 1-2% të popullsisë.

Shkaqet e përdhes

Droga 1.Pryyom: diuretike (thiazides), aspirina ulët dozë (1gr një ditë), ciklosporine.
2.Zahvoryuvannya dhe kushtet që çojnë në shfaqjen e përdhes, diabet, trashje, sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit, sindromi metabolik, dështimi kronik i veshkave, helmimi me plumb, transplantimit të organeve, psoriasis, sëmundjet e gjakut. Përkeqësim të përdhes kontribuon në kontrast intravenoz (provim X-ray), traumat, kirurgji.

3.Risk dukuri jashtëzakonisht i lartë i përdhes në njerëz që kanë zakon të hahet ushqime që përmbajnë sasi të larta të bazave purine (mish yndyrore, ushqim deti, pije alkoolike, pije e butë).
4.Podahra shpesh zhvillon në meshkuj (mosha 30-60 vjet), femrat janë shumë më pak gjasa për të zhvilluar përdhes, dhe mundësisht në menopauzë.

Simptomet e përdhes

Artriti akute podager fillon me shkatërrimin e një të përbashkët, shpesh gishtin e madh. Dukuri e artritit akut mund të paraprijë hahet tepruar, konsumin e alkoolit, traumat, kirurgji. Sëmundja zhvillohet papritmas, herët në mëngjes, ka një dhimbje të mprehtë, ënjtje dhe skuqje, simptomat rriten me shpejtësi dhe për të arritur kulmin brenda 24 - 48 orë. Dhimbja bëhet e theksuar, pacientët shpesh nuk mund të veshin çorapet ose prekni përbashkët e pacientit. Përdhes akute mund të shoqërohet me ethe deri në 38 gradë. Dobësi të rënda, pafuqi. Edhe në mungesë të trajtimit rëndim të artritit podager zhduket gradualisht brenda 5 - 7 ditë.

Artrit akute podager

Si sëmundja përparon dhe mungesa e trajtimit adekuat të sulmeve të artritit janë duke u bërë më të shpeshta dhe të gjata, të përfshirë nyje këmbët reja. Ka shëmtuar e nyjeve nga depozitat me gunga dhe excrescences kockëmadh, tophi.

Tophi - një kristale urinës që janë të depozituara në indet periarticular janë pa dhimbje, nodules dendura verdhë. Më shpesh gjendet në veshët, bërryla, këmbëve, nyjet e duarve dhe këmbëve.

Gradualisht ka ngurtësi të përbashkët, e cila pengon lëvizjen e pacientëve. Rreziku i madh i frakturave. Çdo rëndim i ri i artritit podager përkeqësohet sëmundje, kontribuon në zhvillimin e shpejtë të komplikimeve.

Në thelb urinës excreted nga veshkat, depozitat kripë e acidit urinës në pelvisit renal çon në zhvillimin e urolithiasis. Shkarkimi i gur (gurë) shfaqet dhimbje të forta në rajonin e mesit - dhimbje barku i veshkave.

Diagnoza e përdhes

Gjaku 1.Biohimicheskiy. Identifikimi hiperurekimii: rritur nivelin e acidit urik në meshkuj se 0,42 mmol / L në gratë më shumë se 0,36 mmol / L. Përcaktimi i gjakut kreatininës - për të zbuluar dështimin e veshkave.

2.Issledovanie lëngu synovial të përbashkët prekur. Kimike ose ekzaminim mikroskopik të përcaktuar Kristal urinës në mbjellje ka florën bakteriale.
Joints 3.Renthenohrafiya përcakton ndryshime në artrit kronike prekur nga cerma.
Veshkat 4.UZI. Identifikimi gur renthennehativnyh (gurë).

Joints radiografi - artriti podager

Këshilla: rheumatologist, nephrologist, kirurg.

Përdhes Mjekimi

Po aq e rëndësishme për të parandaluar përkeqësimin e përdhes duhet të respektojnë rekomandimet dietike. Ky kufizim i përdorimit: prodhimet e mishit andfish, fasule, lëpjetë, spinaq, lulelakër, raspberries, fiq, çokollatë, çaj të fortë, kafe. Ndalohet përdorimi i alkoolit, sidomos verë dhe birrë.

Është e rekomanduar për të rritur volumin e lëngshme për të pirë 2 litra në ditë, nëse nuk ka contraindications. Ky lëng boronicë, lëng, ujë mineral alkaline. Normalizimi gradual i peshës trupore është e nevojshme për pacientin, duke ndihmuar për të reduktuar nivelet e urinës acid.

Qëllimi i trajtimit mjekësor është që të zvogëlojë dhimbjen gjatë një sulmi dhe trajtimin e çrregullimeve të metabolizmit purine.

Gjatë një sulmi akut të pacientit përdhes është rekomanduar pushim të plotë, sidomos gjymtyrë sëmurë. Ajo duhet të sigurojë një këmbë të lartë pozicionin, bashkëngjitni paketë të përbashkët të pacientit akull, dhe pastaj dhimbje e ulën - compress ngrohja. Për të trajtuar një sulm duke përdorur drogë anti-inflamator jo-steroidal (NSAIDs). Drogës, doza, pranimi frekuenca, gjatësia e rekomanduar nga një mjek.

Për të arritur një reduktim të qëndrueshëm të urinës, e cila pengon përparimin e përdhes, antypodahrycheskyh drogë përdorur (alopurinol, sulfinperazonom, uralit etj). Këto barna janë përdorur kohë të gjatë (vjet). Përgatitja e nevojshme zgjedh mjekun individualisht për secilin pacient, varësisht nga mosha, comorbidities, niveli i urinës në gjak.

Në formimin tophi madhe, me indet e stomakut, prania e fistulat rekomanduar trajtim kirurgjik - heqjen e tophi, pasi ata nuk mund të shpërndajë kur merren antypodahrycheskyh drogë dhe mund të kufizojë ndjeshëm funksionin e nyjave.

Fizioterapia përdhes

Në fazën akute përdoret zgjidhje aplikimi dimeksidana të përbashkët prekur. Ajo ka analgjezik dhe veprim anti-inflamator. Para se procedura e kryer teste në ndjeshmëri të dimexide (prezencën e një reaksion alergjik), 24 orë pas procedurës së fillimit provë. Për aplikimet që përdorin zgjidhje 30-50% dimexide (holluar neto dimeksid ujë të zier). Metrazhe, ngjyhet në zgjidhje, pacienti është vendosur në të përbashkët. Fillimisht zgjatja e trajtimit është 10 minuta më vonë është rritur në 2 orë. Në aplikimet shuarje të përdorura me baltë, parafine, dyllë mineral, e cila ndihmon për të përmirësuar funksionin e përbashkët, zvogëlon atyre përmbajtje urate.

Në faljen pacientët shfaqet një trajtim spa. Gjendja e shëndetit të pacientëve sëmundja të ketë një ndikim pozitiv aktivitete rekreative, dietë, marrja e ujit mineral alkaline, Balneotherapy, baltë.

Phytotherapy përdhes

Në trajtimit me dietë dhe droga përdoren antypodahrycheskyh ilaç bimor. Infuzion të lë Kastrati (1 / 2stakana 3 herë në ditë). Infuzion të lë rrush pa fara e zezë (½ filxhan 4-5 herë në ditë). Infuzion është përgatitur: 1 lugë gjelle gjethe të thata në 500 ml ujë, 2 orë, tendosje të valë. Aplikoni fruta boronice.

Ushqimi për përdhes

Nga dietë për të përjashtuar ose minimizuar ushqime dhe enët që përmbajnë sasi të mëdha të purines, sepse purines urinës është formuar.

Produkte përdorimi i të cilave duhet të përjashtohen: mëlçisë, veshkat, truri, mushkëritë, mishit të rinj të kafshëve, pule, mish dhe supë peshku. Pacienti me përdhes duhet të heqë dorë nga alkooli, pasi ajo pengon nxjerrje e urinës nga veshkat dhe në këtë mënyrë kontribuon në përqëndrimin e saj në gjak.

Produktet nevojë për të kufizuar përdorimin e të cilave, bishtajore (fasule, bizele, fasule), lëpjetë, spinaq, patëllxhan, radishes, lulelakër, asparagus, kërpudha, butak, vezët, peshku (harengë Balltikut, sardelet, etj). Peshk lejueshme madh.

Nevoja e trupit për kalori përdhes duhet të plotësojë kryesisht nga karbohidratet. Në sasi të vogla në dietë mund të marrë pjesë në vezë, miell dhe drithëra enët, peshk ligët, viçi, qengji. Peshku dhe mish duhet të hahet të ziera, jo më shumë se 2-3 herë në javë. Një shërbim duhet të jetë jo më shumë se 250 metra nën sulmin e peshkut arthritis dhe mishit duhet të fshihet tërësisht. Ushqimi duhet të përmbajë vitaminat e nevojshme, në mënyrë të dobishme zierje e hips u rrit, limon, mollë, rrush pa fara e zezë. Asnjë kufizim nuk mund të konsumohet qumësht dhe produktet e qumështit, drithërat (bukë, bollgur, krunde), shumica e perime (patate, karrota, lakër, tranguj, domate, kungull, qepë, karrota, panxhar, radishes, selino), arra, shalqi, pjeprat, manaferrat dhe fruta, erëza. Ne e dimë se qershi, luleshtrydhe, currants dhe manaferrat të tjera të errët të kuqe dhe blu të reduktuar përqendrimin e acidit urik në gjak, në mënyrë të dobishme për përdhes në çdo formë. Në mungesë të sëmundjeve të veshkave dhe të zemrës duhet të pini shumë alkaline (2-2.5 litra në ditë), e përshtatshme për këtë frutave dhe kokrra të kuqe komposto, ujë mineral alkaline.

Parandalimi i përdhes

Pacientët që vuajnë nga përdhes, ka rheumatologist dhe mjek (mjeku i familjes). Dy herë në vit, ata kalojnë një provim të plotë (për të përcaktuar nivelin e acidit urik, kreatinina). Ultratingull i veshkat dhe nyje të radiografi shpenzojnë 1 vit.

Komplikimet përdhes

Shkelja e hershme e metabolizmit purine janë të kthyeshëm, dhënë diagnoza në kohë dhe trajtim, por në fazën e përdhes kronike me organet e dëmit (zemër, tru, veshka) prognozë negative. Sëmundje renale ndodh në 30-50% e pacientëve me përdhes. Në rritje e vazhdueshme nivelet e acidit urik në pacientët përdhes çdo 4 zhvilluar dështim kronike renale.

Konsultimi në temën e përdhes

Ose pyetje: Pse kur ndodh përkeqësimi marrë drogë antypodahrycheskyh?
A: nachalelecheniya antypodahrycheskyh droga (alopurinol më shumë) mund të jetë artriti akut podager për shkak të evolucionit të acidit urik nga depot e indeve. Pra, për të parandaluar NSAIDs duhet të përshkruara në të njëjtën kohë.

Pyetje: Sa kohë duhet të marrë antypodahrycheskyh drogë në qoftë se nivelet e acidit urik në normale?
Përgjigje: antypodahrycheskyh marrë drogë për një vit, atëherë ju mund të marrë një pushim për 2 muaj (në acid normale urinës në gjak), në varësi të dietë.