Këmbët e sheshtë


Këmbët e sheshtë - gjë e shëmtuar më të zakonshme. Menjëherë të ndaluar funksion siguron mbështetur lëvizjen e njeriut dhe amortizimin për shkak të strukturës komplekse. Sipas strukturës normale fiziologjike ka dy grupe të këmbës - një kryq (në mes të bazave të gishtave) dhe gjatësisë (përgjatë buzë e brendshme të këmbës). Vaults janë një funksion i balestrat dhe zbutur lëkundje kur ecin. Bones dhe ligaments e këmbë punon edhe kur ngarkesa bie në këmbë, plotësisht të balancuar. Me dobësimin e muskujve dhe ligamenteve që lidhin eshtrat e këmbës 26, është sagging dhe rrafshim nga harqe që çojnë në humbjen e funksionit të pranverës. Kur ky funksion shkon banesë në shpinë, gju, kyçin e këmbës dhe hip joints. Këto nyje nuk janë të dizajnuara për të kryer këtë funksion dhe të përballen me të dobët, duke rezultuar në të shpejtë thyer.


Shkaqet e këmbët e sheshtë.

Ka shumë kushte që çojnë në këmbët e sheshtë, këtu janë disa prej tyre.

  • Kongjenitale këmbë banesë është patologji e rrallë gjendet në 11.5% të sëmundjeve të këmbës. Shkaku mund të jetë patologji zhvillimi ndryshme fetale, për shkak të rrezatimit jonizues, zakone të këqija nënës.
  • Fëmijët me rakit zhvillim këmbë rahiticheskaya, duke rezultuar në prodhimin reduktuar të vitaminës D reduktuar forcën e kockave gjatë stresit mekanik, muskujve zvogëluar dhe ligaments.
  • Paralytycheskoe evoluon banesë pas vuajtur poliomelitin, dhe shkalla e sheshtë është drejtpërdrejt e varur nga shkalla e paralizë.
  • Traumatike banesë thyerje të kockave në zhvillim e këmbë ose në thyerje të gabuara ndërprerës.
  • Static banesë - një nga llojet më të zakonshme të shputë e rrafshët. Arsyet kryesore për këtë është zvogëlimi në tonin e muskujve, lodhje e tepruar për shkak të qëndrimit të gjatë në këmbë.

Simptomat e sheshtë.

Në mënyrë tipike, një person i cili shpenzon shumë kohë në këmbët e tyre, njoftimet e sheshtë, dhe shfaqja e dhimbje dhe parehati në këmbët dhe këmbët lidhet me lodhje. Ka disa arsye themelore mbi të cilat ju mund të dyshuar zhvillimin e kësaj sëmundjeje të tmerrshme në vetvete.

• Këmbët në fund të ditës të fillojë të rritet, ka gjurmët e çorape mund të shkaktojë një ndjenjë e trishtim dhe dhimbje, të cilat mund të jetë e gjatë dhe të mbahet pas masazh.
• Ju filloni të vëreni se orari i punës ka mbetur i njëjtë, dhe këmbët janë të lodhur shumë më të shpejtë.
• Fëmijët fillojnë të hahet shumë më shpejt se më parë, kryesisht në brendësi.
• Periodikisht një ndjenjë që rrit gjatësinë këmbë, dhe për këtë arsye duhet për të blerë këpucë madhësi më të madhe.

Ka disa faza të deformim të këmbës, kalimin e cila çon për të përfunduar banesë klinike. Ka prodromalnuyu fazë të përhershme fazë banesë, faza e këmbë të sheshtë, këmbë dhe hap ploskovalhusnoy kontrakturnoy sheshtë.

Faza e parë është e sheshtë manifestohet me dhimbje në muskujt këmbë dhe viç pas stresit të zgjatur në këmbë, natyrën statistikore, nuk është e theksuar lodhje.

Faza e përhershme të sheshtë karakterizuar nga rritja e dhimbjes deri ne fund te ditës, dhimbja është shkaktuar nga ligamenteve overvoltage e këmbës që mbështet pozicionin optimal të këmbës. Lodhja shpesh shfaqet në mes të ditës, dhe njerëzit me këmbët e sheshtë duhet të ndryshojë fillimin e aktivitetit apo pushim shpesh. Hark gjatësisë e këmbë deri në fund të ditës me sy sheshohet, por pas pushimeve, sidomos në mëngjes, lartësia e harkut restauruar.

Faza e këmbë të sheshtë ndodh kur lodhje të muskujve për shkak të këmbë të mëvonshëm dhe këmbë hark gjatësor të këmbës nuk është në gjendje të rifillojë pas pushimeve. Pacienti shpejt zhvillon lodhje të muskujve për shkak të punë jashtë orarit. Dhimbja është konstante dhe dhemb si rezultat i ligaments hiperinflacionit. Zvogëlon lartësinë e harkut gjatësore e këmbë me zgjatjen dhe zgjerimin e pjesëve gjatësore. Ritmi Ndryshimi, sasi të kufizuar të lëvizjes në nyjet e këmbëve. Në këtë fazë të sëmundjes shënuar tre gradë.

Masat diagnostike në banesë.

Përveç shenjave klinike, ka disa mënyra që ju mund të përcaktojë peshën e sëmundjes. Këto përfshijnë plantohrafiya, analiza Fejsa linjë, podometriya dhe metodat diagnostike klinike dhe radiologjike. 

Plantohrafiya - Ashpërsia Metoda pozvolyayuschiyopredelenie përdorur printime sheshtë. Këmbët lyhet me një zgjidhje të metilen sinёnoho, pastaj të bëjë kopje këmbë në një fletë të pastër të letrës, opera në këmbë të gjithë peshën në mënyrë të barabartë.

 

Plantonohramma

Podometriya Metoda në FRIEDLAND - Ky përkufizim i lartësisë përqindje e këmbë dhe gjatësinë e saj.

Metoda klinike Masa është për të ndërtuar një trekëndësh me një bazë distancë të barabartë nga koka tek unë metatarsal calcaneal kockave zhardhok. Maja e trekëndëshit është në krye të këmbëve të brendshme, këmbët vjen me kënd të lartë pyatochnoho drejt kokës unë metatarsal kockave. Normalisht, lartësia e harkut është 55-60 cm.

Metoda rreze-X bazuar në ndërtimin e një trekëndësh në anën e radiografi e këmbë lidh lartë thembra e kokës malore unë metatarsal kockave dhe maja e trekëndëshit bie në buzë të ulët të kockave navicular, këndi kulmi normalisht të jetë e barabartë me 120-130 gradë.

 

Përcaktimi i banesë në radiografi.

Banesë është një nga ato sëmundje që nuk janë ftuar të rinjtë të detyrave ushtarake (të shërbimit në ushtri). II dhe III të kësaj sëmundjeje është një contraindication absolute për të shërbyer në forcat e armatosura. Kjo është për shkak të ngarkesave të mëdha të energjisë, që nuk mund të tolerojë njerëz me këmbët e sheshtë. Ndryshe, dhimbje mund të rritet, dhe më tej, duke ruajtur këtë peshë, të kaluar në një nga komplikimet shumë.

Këmbët banesë në fëmijë.

Për porsalindur karakterizohet me hark të përcaktuara mirë të këmbës, por këmbë është e mbushur me fëmijët yndyrë, dhe gjatë inspektimit duket banesë. Nga 3 vjet është një forcim dhe zhvillim i rëndësishëm ligaments, kështu që nuk ka një rritje të konsiderueshme në kulmin e harkut dhe këmbë fillon të marrë pamjen e këmbë të rritur. Vjetër fëmija, struktura më e theksuar sklepinchaste. Kështu, banesë të jashtëm në një fëmijë nuk mund të merren për sëmundje të vërtetë.

Zhvillimi i këmbët banesë në fëmijët kontribuojnë gabimet lindura të ligamenteve, dobësi e muskujve, trashje, sëmundje endokrine, këpucë krahasohen gabimisht. Për shkak të karakteristikat anatomike, përkufizimi i këmbët e sheshtë në fëmijët me shenjat e gishtave nuk janë gjithmonë informative dhe mund të japë një rezultat të rreme.

Shumë shpesh fëmijët nuk mund të ankohen për dhimbje ose siklet në këmbë, kështu që inspektimi periodik i orthopedists janë pjesë përbërëse e ekzaminimit klinik vjetore. Trajtimi i këmbët banesë në fëmijët është reduktuar në pjesën tjetër, përkohësisht ndalon ushtrimin, masazh e shputës dhe të ecin zbathur në sipërfaqe të pabarabartë, emërimin e mundshëm të insoles ortopedike.

Trajtimi i shputë e rrafshët.

Shputë e rrafshët trajtojnë është e vështirë, dhe nuk mund të jetë me çdo periudhë kohore është e sigurt të them se kjo sëmundje në të kaluarën. Plotësisht të hequr qafe këtë sëmundje mund të jetë vetëm në fillimet e saj, si ligaments dhe sistemi i kockave është mjaft i lakueshëm. Në të rriturit sëmundja mund vetëm frenave me anë të masave të posaçme rehabilituese.

Prindërit duhet të mbani mend - ". Aq më shpejt simptomat e këmbët e sheshtë zbuluar, kushte më të favorshme për të ndaluar përparimin"

Trajtimi duhet të kombinohen dhe të përfshijnë lehtësimin e dhimbjeve, të forcojë muskujt dhe ligaments e këmbë. Për lehtësimin e dhimbjeve analgjezik krem ​​duhet të përdoret me një efekt zbutës dhe fizioterapi.

Trajtimi duhet të fillojë me ushtrime që mund të kryhen çdo ditë në shtëpi. Gjimnastikë terapeutike të përdorura lloji për të arritur korrigjimin e harkut, forcon muskujt, ligaments trenat, gjeneron lëvizje e duhur lloji. Ka shumë ushtrime të cilat janë përzgjedhur në mënyrë individuale dhe varet nga mosha, ankesat e pozitës këmbë dhe formën e saj. Të gjitha ushtrimet dhe intensitet të ju të vini mjekun ortopedike.

Faza trajtim këmbë banesë shëmtuar duhet të diferencohen shumë, së bashku me mbajtjen e terapisë fizike dhe masazh duhet të veshin insoles, insoles për të ndihmuar në lehtësimin e zonave të dhimbshme dhe korrigjimin e mangësive në fazën fillestare të sëmundjes dhe ortopedike këpucë në nivelin II, dhe III në nivel operacional janë treguar shpesh trajtim.

Në lindura këmbë shëmtuar ploskovalhusnoy fëmijët butë kalojnë këmbë dhe masazh më të ulët këmbë, terapi ushtrim. Kur një fëmijë fillon të ecë, është e nevojshme për të bërë këpucë ortopedike. Kur nuk efektive në trajtimin dhe trajtimi vonë tregoi trajtim operativ.

Vlera të mëdha në trajtimin e shputë e rrafshët ka zgjedhur saktë këpucë. Takë të lartë të bukura me siguri do të dekoroj këmbët e çdo grua e modës, por nuk veshin atyre vazhdimisht. Përndryshe, pas një periudhe të shkurtër kohe ju do të veshin vetëm këpucë ortopedike. Kur zgjedh këpucë, i kushtoj vëmendje të fleksibilitetit dhe komoditetin e këmbë, lartësi thembra (jo më shumë se 3-4 cm) duhet të shmangin këpucët në platformë dhe tepër të gjera ose të ngushta.

Komplikimet e shputë e rrafshët.

• Kosolapye kur ecin, lakim kurrizore, sjellje të panatyrshme.

• Dhimbje në gjunjë, hips, mbrapa dhe këmbët.
• Ndryshimet distrofike e muskujve këmbë dhe shpinë.
• Sëmundja është më e ndaluar (deformim, lakim nga gishtat, këpucë me majë, Spurs, pezmatim nervi)
• Sëmundjet e shpinë (diskale disqe intervertebral, dhimbje të ulët mbrapa), sëmundjet e hip dhe gju joints.
• hyrë në mish thonjtë.

Shputë e rrafshët Parandalimi.

Për të shmangur zhvillimin e këmbët e sheshtë, ju duhet masat Weekly parandaluese. Gjëja kryesore për të bërë, është që të zgjidhni këpucë, fshini veshur këpucë me takë të lartë, lartësi optimale 3 -. 4 cm Periodikisht inspektojë ortoped tuaj mjeku, të paktën një herë në vit. Njerëzit të cilët kanë ndonjë problem këmbë ky rishikim duhet të kryhet më shpesh. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të bërë gjimnastikë dhe të bëjë ushtrime fizike për këmbët. Këmbë dhe masazh mund të ndihmojë të relaksoheni muskujt dhe lehtësimin e stresit pas një ditë e vështirë. Duhet të heqin qafe e peshë të tepërt, sepse kjo kontribuon në një ngarkesë shtesë mbi shpinë dhe këmbët.