Osteokondroza shpinë


Osteokondroza - kronike sëmundje remyttyruyuschee disk degjenerative, organet vertebral, joints intervertebral, ligaments, rrënjët, venat, arteriet, dashamirës, ​​tabelë dhe korse muskujve.

Baza e shpinë - të gjithë segmentin vertebrale motor (PDS) - të dy organet vertebral, makinë e strukturave ngjitur neuromuskulare. Dhimbje protagonist - Struktura muskujve.

Për zhvillimin e PDS patologjisë përkatëse

- Patologjia e strukturave kurrizor të kockave - artrit, artrit, osteoporozën;


- patologji vaskulare,
- mosbalancim muskujve
- ligaments patologji (lidhja me atrofi të mëvonshëm afatit kalcifikim ndihmë e nervave dhe enëve të gjakut)
- Patologjia disk Patologjia e targave qelqor, patologji unazë fijor - hernia front (klinikisht të rëndësishme), anësore (rrënjët i ngjeshur dhe të enëve të gjakut - dhe radiculopathy radikuloishemiyi), e pasme (predha compression, anijet, palca kurrizore), patologji e pulposus bërthamë.

Hondroz core - një humbje të lëngjeve, dhimbje prapa të ulët - ndryshuar bërthamë formuar rreth ndryshimeve degjenerative-distrofike.

Osteokondroza zhvillohet nën ndikimin e faktorëve bazë që ndryshojnë personi nuk është në gjendje - duke ecur në këmbë, ulur, furnizimin e pamjaftueshëm të gjakut në shpinë, duke çuar në hipoksi dhe fiziolhicheskomu plakjen e hershme, autoimuniteti, abuzimi strukturat hypotalyamo-hipofizë-veshkave. Deformuar spondylosis - një reagim mbrojtës. "grepa Ferra" në radiografitë është spondylolysteza mbrojtja.

Faktorët e rrezikut për osteoarthritis

Të çojë në faktorët e rrezikut sëmundje:

- mosfunksionim të muskujve

- microtrauma, postures detyruar
- infeksion dhe dehje
- Patologjia e organeve të brendshme (sipas odnosklerotomnoy lokalizimin organet e sëmurë mund të shkaktojnë dhimbje në shpinë, shpinë pacienti mund të forcojë patologjinë ekzistuese të organeve të brendshme, por nuk e shkaktojnë atë)
- "Bad" këmbë, duke çuar në mosfunksionimin e shtyllës kurrizore - banesë, Vari dhe valgus gjë e shëmtuar ... shkelë veprim, duke shkaktuar çekuilibër muskujve (e këmbë muskujt e përfshira që nuk duhet të shkojnë), hypertonicity dhe dhimbje

- faktor psikogjenike (vyvzyvaet hypertonicity dehenerovanyh dhe dhimbje të muskujve).

Pain - është gjithmonë një mungesë e endorphins. Numri i tyre-rregulluar lymbyko formimin reticular dhe lëvore cerebrale. Gjatë stresit rregullimi shkelur dhe endorphins mjaftueshme. Si rezultat, përkeqësuar nga ndonjë anomalitë., Duke përfshirë muskujve. Dhimbje psikogjenike - muskujve.

Simptomet e osteoarthritis në nivelin e qafës së mitrës.

Qafës karakterizuar nga masa e ulët e muskujve, një numër i madh i organeve vitale - krovosnabzhaet arterie vertebral dhe qafës së mitrës limbiko-reticular pasmë komplekse qafës së mitrës rrjet këndshëm trunkus simpatikusa, tiroide, Ent - organet. Kjo përcaktohet nga foto klinike dhe patologji.

Tservikalhiya - dhimbje në shpinë qafës së mitrës. Ky reaksion padiferencuar muskujve cilitdo patologjisë në rajonin cervikale. Matter angina, semundja akute të rrugëve të frymëmarrjes, abscess retropharyngeal, patologji kulmi i mushkërive, mediastinum, dhëmbëve, spazma koronare dhe edhe infarkt miokardi. Dhimbja mund të jenë të mprehta dhe të hapur, të rritur në anim kokën, kollitjes, mund të japë një kokë (tservikokranialhiya). Në ekzaminim simptomë pozitiv Neri, Dezheryna, dvideniya masë të kufizuar të dhimbshme.

Tservikobrahialhii - dhimbje qafe radiating dhimbje në krah, një shkelje e mundshme e ndjesi në dorë, mpirje, paresthesia.

Sindromi muskujt para shkallët - dhimbje qafe, mpirje, paresthesia, ndjesi shpimi gjilpërash, hyperhidrosis, pastaj shkon në pleksalhiya spërkatje. Themelor front vrull muskujve shkallë vetëm 25 - 28% e osteokondroza "fajtor", e mbetur% - një traume, patologji të mushkërive, mediastinum, kalkuloznyyholetsystyt.

Sup-teh dhe peryartroz peryartryt - dhimbje në të përbashkët sup, klavikul, teh sup, kufizimi i lëvizjes dhe krijimit duart deri pas.

Epikondilez - dhimbje në bërryl, të lokalizuara dhe nyruzhnom ose condyle brendshme, kufizimi i lëvizjes. Plagët më të zakonshme në atletët, duke punuar në linjën, kopsht ...

Sindromi sup dorës - dhimbje në qafë, pastaj supet, pastaj në furçë, furçë bashkohet ënjtje, hyperhidrosis, pasi dhimbja zhduket dhe të zhvillojnë atrofi, nekrozë.

Cardialgias. Vertebrogenic nuk kardyalhyy vërtetë. "Bad" shtylla kurrizore mund të jetë një faktor rreziku për të muskujve kardiak komprometuar.

Sindromi vertebrale arterie -

- funksional - s / m zadnesheynye sindromi bukur (p / m Bari Leu, migrenë i qafës së mitrës) - gjysma e dhimbje koke dhe dhimbje qafe ", marrë si një përkrenare," të përzier, të vjella, vestibulopatii - dridhje, marramendje, fotopsii, tringëllimë në veshët,

- organike - pamjaftueshmëri vertebral basilar - zhvillohet ne pranine e manifestimeve aterosklerotike në anijeve.

Sindromi Radicular - rrallë (18%) - të shkaktuara nga shpinë të kompresuar apo iritatsiey ose anije (radikuloishemiyi):

S2S3 - dhimbje në qafë, një ndjenjë e gjuhëve ënjtje hlossodinii;
S3S4 - dhimbje në shpatull dhe parakrah, zemrës, rritet toni i diafragmë;
S4S5 - dhimbje në qafë, supet, parakrahët, zona hipotension C5, dobësi e muskujve trekëndësh;
S5S6 - sup brez dhimbje nga shpatulla në sipërfaqen e jashtme të gishtit të madh dhe gisht tregues, reduktuar ndjeshmëri në zonën e shtyllës kurrizore, ra me biceps refleks, reduktohet forca në gishtat 1 dhe 2;

S6S7 - dhimbje në zadnelateralnoy parakrah radiating në gishtin e mesëm, reduktuar ndjeshmëri në zonën e shtyllës kurrizore, ra nga triceps refleks muskujve, triceps dobësi e muskujve;
S7S8 - dhimbje në shpatullën brezin, sipërfaqja e brendshme e supe dhe parakrah, 4 - 5 gishtat, hipoalheziya në zonën e shtyllës kurrizore, dobësi e muskujve.

Simptomat osteohondrozana nivelin e gjoksit.

Kraharorit karakterizohet nga një numër i vogël i muskujve, prania e kockave (buzë-kraharorit) kornizë për të brendshme, lëvizshmëri të ulët të shpinë kraharorit. Degjenerative - distrofike patologji është ende në rritje më të shpejtë në rajonin e kraharorit.

Kraharorit prirur shpesh kifo-scoliotic deformim.

Torakalhyy - dhimbje gjoksi - komplekse muskujve-vegjetative, reagimi padiferencuar muskujve për ndonjë patologji. Dhimbje në lidhje me pasuri të patundshme - këmbë të gjata, ulur, dhimbje nate, rënduara kur lakimi, frymë thellë, kollitjes. Shumica torakalhyy shkaktuar nga sëmundjet e organeve të brendshme - mushkëritë, zemra, stomaku, fshikëz e tëmthit, infeksion herpes. Infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes, bronkit, pneumoni, pleurit, pneumatoraks, tumor në mushkëri, tuberkulozi pulmonar, pectoris, nga sulmi në zemër, miokardit, ulcera peptike, cholecystitis, pancreatitis, ezofag - të gjitha do të torakalhyy. Më shpesh ndër brinjëve nevralgji ose mialgji.

Sindromi Kardialgichesky.

Sindromi muskujt shkallët e para.

Anterior Sindromi mur gjoks - dhimbje në sipërfaqen para gjoksit, parasternal, në varësi të situatës.

Pasmë mur gjoks Sindromi - dhimbje në blades sup, zonë teh, prania e lezioneve mioosteofibroza (si rezultat i hipoksi kronike dhe degjenerimi i muskujve).

Sindromi Trunkalhicheskiy - dhimbje në pjesën e kraharorit.

Shpinë sindromit nivelit të gjirit - një fenomen të rrallë.

Simptomat osteohondrozana nivelin e mesit.

Në shpinë mesit ka ngarkesën më të madhe, muskujt më të mëdha, shumë nyje. Pleksus sakrale "gjithandej" në legen ndonjë patologji muskujt e legenit do vrull dardhë dhe compression sakrale rrjet. Nervore sciatic kalon thellë në muskujt vithe. Ulur zgjatur, ynektsyy mund të shkaktojë dhimbje përgjatë nervore. Patologjia e gju ndikon nervore në rajon popliteal degëzim. Në gjymtyrëve të ulët shpesh ndikon në enët e gjakut - arteriet dhe venat që promovon dhimbje.


Lumbodynia - dhimbje në mesit (mbrapa ulët) - reagimi padiferencuar muskujve në përgjigje të ndonjë patologji në rajon. Shansi për sëmundjet e veshkave dhe traktit urinar, organet riprodhuese, gastro - traktin e zorrëve. Kur lyumbalhyy dhimbje vertebral mprehtë, prostrelyvayuschye, e cila rritet gjatë lëvizjes, anim, kollë, anim kokën, heqjen këmbët. Pacienti ishte e vështirë të shtrihem, të ulen, të qëndrojë deri. Në ekzaminimin simptomat pozitive natchzheniya - Lasseha, Neri, Dezheryna, Wasserman.

Lyumboyshyalhyy - dhimbje prapa dhe tyanushie këmbë, dhemb, kthesë, prostrelyvayuschye lidhur me lëvizjen, kollitjes, i shoqëruar nga mpirje të këmbëve, paresthesias, ul reflekset gilcë, neuromuskular, neurodystrophic, sindromi neyrososudistymi - spazma e muskujve, Crump , syndromes tunel miofibrozy qendra, dhimbje të përbashkët, psevdoarteriitami

Simptomat Radicular:

L4 - dhimbje në kofshën e mëparshëm, sipërfaqja e brendshme e gju dhe këmbë të ulët, hypoesthesia, dobësi flexor këmbës, gju-hov ra, ahylovi gjallë;

L5 - dhimbje përgjatë nervore sciatic në 1 shputë, hypoesthesia në zonën e këmbë shpinë, flexor dobësi e pasme;
S1 - dhimbje përgjatë nervore sciatic në 3 - 5 gishtërinjtë, hypoesthesia, dobësia e këmbë, reflekset gju, ahylovi ra.

Sindroma vaskulare - radikuloishemiyi - kur zhvillimin e compression vaskulare - nuk ka dhimbje, nuk është dobësi e muskujve. Sindromi i kon - dobësia e të dy këmbët, mosfunksionim të organeve legenit, hipoalheziya rajonin sakrale.

Diagnoza e osteoarthritis

NEED sindroma përshkruara menjëherë një ekzaminim të plotë nga një mjek - neurolog, jo fushata për "reposition" ra drives dhe kripërat trokitur e shpinë. "Hide" nën maskën mund të jetë një sëmundje e rëndë e osteoarthritis dhe e papranueshme për të bërë terapi manuale në infarkt miokardi dhe fizioteploprotsedury me tumoret metastatic në shpinë dhe kështu me radhë.

Testi nevojshme - të gjakut dhe testet e urinës (për herë të parë në përgjithësi, dhe pastaj individualisht varësisht foto klinike), EKG (në tservikotorakalhii) dhe kardiolog konsultuar, fluoroscopy mushkërive apo gjoks radiografi këshilla nga një terapist, radiographs shpinë, tomography llogaritur, magnetically Imazhe rezonancë. Për shkak të shumëllojshmëri të opsioneve dhe kombinime mund të kërkojë konsultime dhe marrjen në pyetje të mëtejshme në urolog, gastroenterologist, gjinekologu, traumatologist, ortoped, neurokirurg, anhiohirurh, TB, onkologjisë, Otolaryngology.

Trajtimi i osteokondroza

Trajtimi është emëruar individualisht, në bazë të diagnozës, fazë (akute, subakut, faljen) Sindromi dhimbje (shqiptohet, i moderuar, faljen) dhe patologjisë shoqërues somatike.

Trajtimi në dhimbje akute: tjetër, barnave anti-inflamator nonsteroidal (dikloberl, voltaren ... koksyby - Arkoksiya ...), përzierje antispasmodic i drogës bllokadën intravenoz, relaxants muskujve, qetësuesit, vitamina, gabapentin (Habantyn, Tebantyn, hatonin) korsetyrovanye, në nivel lokal - rastyrky (xhel fastum dip Rylif, Apizartron, comfrey ...).

Në rastet e pranisë të rënda jo qethur shkurt e dhimbjes dhe ngjeshje e herniation disk shpinë tregoi trajtim operativ.

Përdoret në chondroprotectors trajtimit - Don (ynektsyy, dhe pluhurat kurseve), kalcium (D3 kalcium), droga për të përmirësuar qarkullimin dhe venotoniky, me dobësi të muskujve të drogës Anticholinergic (Neostigmine, Neiromidin), lipoic acid, nukleozidë TSMF.

Aktivitetet e rehabilitimit: fizioterapi (diadynamic rryma, magnetike, darsonvalization, ultratinguj, elektroforezë, nxitje, myotonia), masazh, manipulimi, tërheqje, relaksim postisometric, akupunkturë, banja vorbull, fizioterapi, shëndetësore - trajtimeve spa (Balneotherapy, radonit, ozokerit, poshtër, nënujore shtrihen ...).

Parandalimi i osteoarthritis

Parandalimi - është efekti mbi faktorët e rrezikut - luftimin mënyrë jetese i ulur, trashje, stërvitje terapeutik, not, ushtron mbi simulators, palestër, masazh ... - përmirësimin e korse muskulare. Kur spondylolisthesis në mesit korse përdorur gjatë ushtrimit. Për pjesën tjetër një natë të mirë e përdorin dyshekë dhe jastëkë. Watch për sjellje korrekte kur ecin dhe ulur. Shmangni hipotermi. Sa më shumë të muskujve dhe lëvizshmërisë më të mirë në shpinë - dhimbje më pak të shqetësuar.