Osteoporozën kockave


Osteoporozën - një sëmundje progresive sistemike, të cilat preken skelet njerëzor, dendësi të reduktuar dhe strukturën e kockave është prishur.

Shkelje e strukturës së kockave në osteoporozën

Në osteoporozën, kockave është prishur arkitekturën komplekse, kocka bëhet lirshme dhe të prirur për thyerje edhe në ngarkesa të ulëta.

  • Osteoporozën Postklimakterychnyy - osteoporozën lidhur me prodhimin e reduktuar e hormoneve femërore.
  • Një osteoporozën vjetër njeri - osteoporozën lidhur me plakjen dhe veshin e përgjithshme dhe lot e trupit, zvogëlimin e peshës dhe forcën e skeletit pas 65 vjetësh.
  • Kortikosteroid osteoporozën - të ndodhë me përdorim të zgjatur të hormoneve (glukokortikoideve).
  • Osteoporosis dytësor - ndodh si komplikim te diabetit, kanceri, nedostatachnosti kronik i veshkave, sëmundjet e mushkërive, hyperthyroidism, hypothyroidism, hyperparatyreoze, mangësi kalciumi, artriti rheumatoid, sëmundja Bechterew, hepatiti kronik, sëmundjen Crohn, administrim kronike e barnave të aluminit.

Shkaqet e osteoporozën


Në osteoporozën luan rolin e një çekuilibër në remodulirovanii kockave. Në procesin e rinovimit të vazhdueshëm që përfshin qelizat e kockave - osteoclasts dhe osteoblasts. Një nga osteoclasts shkatërruar në masë e kockave sa më shumë që 100 gjeneron osteoblasts. Për të mbushur (mineralizimit) boshllëqe kockave të shkaktuara nga osteoclasts 10 sutokosteoblastam duhet 80 ditë. Kur veprimtaria e osteoclasts (për arsye të ndryshme) shkatërrimin e indeve të eshtrave më shpejt se formimit të saj. Pjatë hollë dhe perforuyutsya trabekulyarnye është lidhjet shkatërrimit horizontale, rritur brishtësia e kockave, brishtësinë - kërcënuese thyerje.

Rruaza modifikuar në osteoporozën dhe vertebral thyerje compression trupi.

Vendosur normalisht llogaritë mases kockore pikut për 16 vjet, formimi i resorption kockave dominon. Në 30 - 50 vjeç të formimit dhe resorption është përafërsisht të njëjtin ritëm. Me moshën, proceset e resorption kockave. Humbja vjetore e kockave deri në 50 vjet - 0,5-1% në vitin e parë pas menopauzës - 10%, në 2 - 5%.

Faktorët e rrezikut për osteoporozën:

femër,
histori familjare të osteoporozën,
të moshuarit,

çrregullime menstruale,
mënyrë jetese i ulur,
Përdorimi i kortikosteroideve, Anticonvulsants, heparin, thyroxine, antacid përmban alumin,
rritja e ulët,
kockat hollë,
peshë të ulët.

Faktorët e rrezikut të ndryshohet - (ju mund të ndikojë ato):

pirja e duhanit,
abuzimi me alkoolin,
caffeine
mënyrë jetese i ulur,
Konsumi i vogël i produkteve të qumështit
Konsumi i pamjaftueshëm i kalciumit,
mungesa e vitaminës D3,
Konsumi i tepërt i mishit.

Simptomet e osteoporozën

Rreziku i lidhur me foto klinike të fillimit asimptomatike ose oligosymptomatic e osteoporozës, i maskuar si osteokondroza dhe arthrosis. Sëmundja është diagnostikuar shpesh janë në prani të një thyerje. Një frakturë mund të ndodhë me trauma minimale, ngritje peshe.

Zametitzabolevanie në një fazë të hershme është e vështirë, edhe pse ka disa shenja. Për shembull, ndryshimet në sjellje, dhimbje të kockave duke ndryshuar moti, thonjtë i brishtë dhe flokët, prishjen e dhëmbëve. Më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve shpinë, qafë femurit, kockat e duarve dhe wrists. Simptomat e para të osteoporozës mund të jetë një dhimbje në mesit dhe shpinë kraharorit gjatë ngarkesës zgjatur statike (për shembull, punë ulur), dhimbje natën në këmbë, thonjtë i brishtë, ndalen pleqërie, reduktimin e rritjes (duke ulur lartësinë e rruaza), fenomenin e sëmundjes periodontale.

Ndryshimi Qëndrimi në osteoporozën

Dhimbje të vazhdueshme mbrapa, mbrapa, teh oblastimohut të jenë simptomat e osteoporozën. Nëse ka dhimbje, reduktohet rritja, ndryshimet në sjellje duhet të konsultoheni me një mjek ekzaminuar për praninë e osteoporozën.

Diagnoza e osteoporozës:

- X-ray e kockat e shtyllës kurrizore
- osteodensytometriya - dvohenerhetychna ray densitometry (DEXA), tomography llogaritur sasiore, densitometry ultratinguj.

X-ray për diagnozën e saktë nuk është e mirë, forma fillestare dhe osteopenyyu nuk mund të ketë sukses. Humbja e kockave në masë deri në 25 - 30% të padukshme në radiographs.

Standard diagnostike - DEXA. Bone densitometry - vlerësim sasior jo-invazive e mases kockore.
Masë matur kockave dhe dendësia e kockave mineral. Indeksi Dallimi Z midis dendësisë së kockave në pacientit dhe dendësia teorike e mases kockore në njerëz të shëndetshëm të njëjtën moshë. T rezultati - dallimi në mes të densitetit të kockave të pacientit dhe vlera mesatare e indeksit në individë të shëndoshë të moshës 40 vjet.

Sipas rekomandimeve të OBSH-së diagnozës është i bazuar në tregues të T.

Norma - T minus 1 (-1).
Osteopenia - T mes minus 2.5 dhe minus 1 (-1 dhe -2,5).
Osteoporozën - më pak se T minus 2.5 (-2,5).
Krijuar osteoporosis - T pak negative 2,5 netravmatycheskyh në praninë e frakturave.

Indikacionet për densitometry:

- Mangësi estrogjenit
- menopauza e hershme
- amenorrhea mesme të zgjatur
- Mass Index trupi ulët
- Historia stërgjyshore
- anoreksi, kequshqyerja
- hyperparatyreoz
- Transplantimi i organeve
- dështimi kronik i veshkave
- Hyperthyroidism
- hipogonadizmi kryesore
- niveli i ulët testosterone në meshkuj

- immobilization zgjatur
- Sindromi Cushing - Cushing
- Terapi corticosteroid
- semundjet e lidhura me osteoporozën - artritit reumatoid, spondylitis.

Për diagnozën e osteoporozës përdorur shenjat e biokimike - hormone ndryshme (estrogjenit, hormonet tiroide, paratiroid), vitaminë D, kalcium, fosfor, magnez, markerë formimit (osteocalcin, kockave phosphatase specifik alkaline, prokollahenovyy C-peptide dhe N-peptide), markerë e rezorbimit kockor (tartrate-rezistente acid phosphatase, pirydynolin, Dezoksypirydynolin, kalcium, glycosides hidroksilina.

Trajtimi i osteoporozën

Trajtimi i osteoporozës - një problem shumë kompleks, i cili i përfshirë immunologists, rheumatologists, neurologë, Endocrinologists. Është e nevojshme për të arritur stabilizimin e parametrave të metabolizmit kockave, ngadalësojnë humbjen e eshtrave, parandalimin e thyerje, të zvogëlojë dhimbje, të rritur aktivitetin motor.

  • Terapi etiologjik - duhet të trajtojnë sëmundje themelor, duke çuar në osteoporozën.
  • Terapi Pathogenetic - farmakoterapia e osteoporozën.
  • Terapi simptomatike - lehtësimin e dhimbjeve.

Përdoret

- droga me shtypjen kryesor i resorption kockave - estrogjenit natyror, calcitonin, bisphosphonates (pamidronate, aledronate, ibandronate dhënë, risedronate, acid zoledronovaya). Droga marrë vite të gjata. Ka një ndryshim në marrjen e drogës - një herë në javë (RIBIS) një herë në muaj (Bonviva) një herë në vit (Aklasta).
- droga që nxisin formimin e kockave - kripëra fluori, kalcium, stroncium, vitaminë D3, bioflavonoids.
Designed trajtimin mjek!

Osteoporozën kurë zbuluar mjaft ndoshta e pamundur. Ne vetëm mund të përmirësojë drogë sistemit kockave që ndikojnë në tretje dhe thithjen e kalciumit, dhe plotësim më kalciumit.

Ushqimi osteoporozën

Për ushqimin e duhur, sidomos duhet të shmangin ushqime që përmbajnë kalcium dhe vitaminë D. Kjo shumëllojshmëri të produkteve të qumështit (alergji mund të përdorin soje, dhi ose qumësht arrë), peshk, zarzavate, lakër, brokoli, arra. Vitamina D është gjetur në peshk, vajrat e peshkut, vezë e verdhë veze. Përveç kësaj, rrezet e diellit, si dhe të kontribuojë në zhvillimin e vitaminës D.

Terapi Ushtrimi në osteoporozën

Aktiviteti fizik duhet të përfshijë në këmbë, që e bën ngarkesën në kockave. Është e rëndësishme të theksohet se not nuk të rritur kockave trupin si papeshë shtetëror në ujë çon në përpjekjet e nevojshme për strukturën e kockave.

Një nga ushtrimet për forcimin e kockave, të cilat kanë nevojë për të kryer rregullisht;

Gjunjëzuar dhe të përkulur mbi krahët drejtë, Pull stomak brenda. Përsëri është në pozitë të drejtpërdrejtë. Ngritja dorën tuaj të djathtë lart, menutë gjoks, shikoni në drejtim të dorës. Mbajeni këtë pozicion statik për disa sekonda. Breathe në mënyrë të barabartë. Pastaj krahun e ulët dhe të bëjë të njëjtën gjë në drejtim të kundërt. Përsëriteni disa herë në të dy drejtimet.

Pas ushtrimit, legen më të ulëta të këmbëve, ngre krahët, kokën, të ulur poshtë. Trupi pushojnë, mbani frymëmarrjen. Ky ushtrim mund të kryhet 2-3 herë në javë. Kombinojnë atë me ushqimin e duhur dhe të shtoni duke ecur 2 herë në javë, të paktën gjysmë ore.

Komplikimet e osteoporozën

Këto thyerje më të shpeshta të organeve vertebral, hip, kockat radiale. Sipas OBSH kërci thyerje në osteoporozën vendosur vendin e 4 në mesin e të gjitha shkaqet e paaftësisë dhe vdekshmërisë. Osteoporozën redukton jetëgjatësinë me 12 - 20%. Frakturë parë shpinë 4 herë rrit rrezikun e frakturave të përsëritura të shpinë dhe hip thyerje nga 2 herë. Pjesa tjetër zgjatur shtrat kontribuon në zhvillimin e pneumoni, bedsores, thromboembolism.

Parandalimi i osteoporozën

Për parandalimin e osteoporozës, veçanërisht gjatë periudhës së klimatike në gratë, ekspertët rekomandojnë marrjen përgatitjet që përmbajnë silic, e cila parandalon shkatërrimin e kockave dhe rrit elasticitetin e kockave. Për shembull, si një burim shtesë të ushqyesve mund të aplikohet Filvel bie përmban silic në një trup lehtësisht të tretshëm formë - acid ortokremniyevoyi (OCC). Struktura gjithashtu përfshin një mjet për të L-carnitine, përmes lidhjes me të cilën kohë OCC mbetet aktiv dhe është zhytur lehtë në traktin gastrointestinal.

Përdorni mjaft kalcium - ushqime të pasura me kalcium (produktet me pak yndyrë të qumështit, brokoli, lulelakër, mish salmon, djathë, reduktojnë ushqime që përmbajnë fosfor (mishi i kuq, pije e ëmbël), kufizojnë alkool dhe kafeinë, të mjaftueshme fizike aktivitet. doza e rekomanduar prej 1000 mg të kalciumit në dendo 65 dhe 1500 mg në ditë pas 65 vjeç.

Nëse ju nuk e apo efikasitetin e ulët të masave konvencionale mund të parandaluar sëmundje, mjekët rekomandojnë gjithmonë i referohen mjeteve të parandalimit të drogës. Në rastin e parandalimit të osteoporozës marr një zgjidhje efektive nuk është kaq e thjeshtë. Fakti se prania e kalciumit në përgatitjen e problemit të saj deficitit nuk mund të zgjidhen në trup. Ai vështirë se mund të asimilohet. Zgjidhja më e mirë në këtë rast është prania e barnave në raportin e kërkuar të kalciumit dhe vitaminës D.

Parandalimi Osteoporozën është një mënyrë jetese të shëndetshme, terapi zëvendësimi të hormoneve gjatë menopauzës (gjatë menopauzës për parandalimin e osteoporozës përshkruara estrogjenit - brenda ose në formën e implanteve nënlëkurës), aktivitet të rregullt fizik mundshme. Pas 40 vjetësh, pa përjashtim, të gjitha gratë duhet të kontrolloni funkktsionirovanie tyre tiroide dhe nëse është e nevojshme për trajtim.

Russian Shoqata për Osteoporozën (www.osteoporoz.ru) rregullisht kryen ekzaminimin e lirë të njerëzve në rrezik për osteoporozën në qytete të ndryshme të Rusisë, më shumë në lidhje me qendra osteoporozën dhe kryerjen diagnoza e lirë të osteoporozën ju mund të gjeni në faqen e internetit të Shoqatës ruse për osteoporozën.

Konsultimi mbi osteoporozën

Pyetje: Në të gjitha rekomandimet në trajtimin e osteoporozës një ushqim prioritet-kalcium. Por ajo që për ata që kanë gurë në veshka dhe kalcium është i kundërindikuar?

A: gëlltitje e kalciumit, konsum të lartë kalcium nga ushqimi të parandaluar formimin e gurëve në veshka. Konsum të ulët të kalciumit në gratë postmenopausal është një faktor rreziku për urolithiasis. Në meshkuj më të rinj se 60 vjet mungesa e kalciumit - rrezikun e urolithiasis. Besohet se mekanizmi mbrojtës i oxalate kalcium për shkak të kalcium dhe fosfat detyrueshme në zorrë, duke parandaluar sekretim e saj të tepërt të urinës, dhe kështu të zvogëlojë rrezikun e formimit të gurit. Kalciumi duhet të merren me ushqim. Prikamnyah nuk kundërindikuar në pochkahkaltsiy. Edhe me gurë të përsëritura oxalate futje kalcium treguar. Pranimit te dozës maksimale të kalciumit çon nxjerrje minimale të oxalate. Përdorimi i kalciumit në doza më pak se 800 mg / ditë çon në mungesë ekuilibri kalciumit. Faktorët kryesorë të formimit të gurit - hypercalciuria, hyperoxaluria, hiperurykozuriya, deficiti i frenuesit e formimit të gurit dhe të ndryshimit të pH urinar. Secili prej tyre ose të dy në kombinim me mekanizmat tjerë pathogenetic - urodynamics çrregullime, çrregullime të qarkullimit të gjakut në parenchyma veshkave, inflamacion në traktin urinar - mund të çojë në formimin e gurit. Kufizimet duke marrë kalcium nga ushqimi apo futje shtesë të kalciumit në trupin e njeriut në formën e kalciumit dhe vitaminës D të luajë një rol negativ në mekanizmat pathogenetic e parandalimin e formimit të gurit në traktin urinar dhe rrjedhën e urolithiasis.