Osteomielit


Osteomielit - Ky infeksion ekzemë që prek kockave (malcim i kockës) përreth periosteum kockave (periostitis) dhe palcën e eshtrave (mielit). Së pari u shfaqën quajtur osteomielit akute. Në rastin e një sëmundjeje të gjatë me periudhat e acarimit dhe falja flasin për zhvillimin e osteomielit kronike.

Shkaqet osteomielit


Osteomielit është shkaktuar nga bakteret duke marrë në indeve të eshtrave, periosteum ose kockave palcën.

Infeksioni mund të ndodhë endogjen kockave (e brendshme) deri kur bakteret të marrë në indeve të eshtrave me gjakun nëpër enët e gjakut. Kjo quhet osteomielit hematogjene (përkthyer nga greqishtja - i lindur nga gjaku). Osteomielit akute hematogjene është më shumë i zakonshëm në të gjirit, fëmijërisë dhe adoleshencës, të rriturit rrallë vuajnë ato.

Inflamacion purulent i mund të ndodhë në depërtimin e mikroorganizmave nga mjedisi kockat - është osteomielit ekzogjen. Shembuj të osteomielit ekzogjene është një infeksion i eshtrave që zhvillohet si pasojë e frakturave të hapura, plagë pas traumave ose kirurgji (i quajtur edhe osteomielit post-traumatik). Një tjetër lloj i osteomielit ekzogjene osteomielit është kontakti që ndodh gjatë inflamacionit purulent tranzicioni të kockave me indet e buta përreth.

Patogjene kryesore osteomielit hematogenic është staphylococci dhe streptokoket. Në rastin e osteomielit post-traumatik shpesh e gjejnë mikroorganizmave të shumta zakonisht gjenden Pseudomonas aeruginosa.

Osteomielit akute hematogjene ndodh pas infeksionit mëparshme të tilla si grykët (grykët), otitis, dhëmbët e qelbëzimit, kriminel, vlon dhe furunculosis, pyoderma (sëmundje pustular të lëkurës), omphalitis (inflamacion të rrethit kërthizës), ose pas sëmundjeve infektive - fruthit, fruth i keq, pneumoni dhe të tjerët.

Osteomielit post traumatike ndodh pas lëndimeve masive indeve të buta të ndotura, thyerje të hapur, plagë pas trajtimit kirurgjik të frakturave të mbyllura me përdorimin e metalloosteosynteza (rivendosjen e integritetit të kockave me pllaka metalike, spokes, vida).

Kontakt osteomielit ndodh në kalimin në një infeksion kockore nga indet e buta përreth në praninë e lezioneve purulent (abscess, cellulitis).

Të kontribuojë në zhvillimin e osteomielit vijim kushteve:

• keqperdorim i alkoolit, pirja e duhanit, përdorimi i drogave intravenoze;

• atherosclerosis;
• venat me variçe dhe pamjaftueshmëri kronike deje;
• diabetit;
• infeksionet e shpeshta (3-4 herë në vit), duke treguar praninë e dështimit të sistemit imunitar;
• mosfunksionim renal dhe të mëlçisë;
• malignancies (tumore);
• splenectomy transferuar (heqja e shpretkës);
• moshë të moshuar dhe të vjetra;
• pesha e ulët trupore, dietë të varfër.

Simptomet e osteomielit

Diagnoza e osteomielit akute hematogjene në fillim fazat e vështirë.

Ju mund të caktojë simptoma të përgjithshme dhe lokale. Tabloja e përgjithshme e sëmundjes shkaktuar nga prania e baktereve në gjak (baktereminë), si vijon: pas një periudhe të shkurtër të sëmundjeje nuk është një ethe, temperatura në rritje nga 37,5 ° C deri 40 ° C, quickens pulsin (mbi 90 rrahje në minutë). Në këtë fazë të osteomielit mund të jetë i gabuar për infeksionet normale respiratore akute (të tilla si gripi).

Pas 2 - 3 ditët e sëmundjes shfaqen në një shenjat lokale të dhimbjes lokale mbi zonën e prekur, ënjtje dhe mobiliteti i kufizuar segment skaj indeve të buta, skuqje e lëkurës. Kockat e prekura më së shpeshti e gjymtyrëve të ulët (femurit dhe tibial). Që nga kockat e gjymtyrë e sipërme shpesh ndikon brachial, radiale dhe ulnar pastaj. Më pak Procesi i përfshirë në dorë kockave dhe këmbë dhe brinjë, shpinë, klavikul, legen, shpatull.

Kur osteomielit ekzogjene akute në simptomat plan të parë lokale, prania e plagëve purulent, traumat dhe shtigjet deformim gjymtyrë, skuqje dhe rritjen e temperaturës të lëkurës, ënjtje dhe ndjeshmëri të indeve të buta në prekje, dhimbje kur lëviz në zonën e prekur të trupit. Simptoma të përbashkëta janë më pak të rënda dhe zakonisht shkojnë nga buzë rruge.

Kur këto simptome për osteomielit mund të marrë absces (akumulimin përkufizuar e qelb në indet e buta), absces (infeksion purulent i zakonshëm në indet e buta), erizipelë, hematoma posttravmatycheskuyu (grumbullimi i gjakut në nivel lokal). Këto do të kërkojë kujdes emergjent.

Në sëmundje kronike me simptomat e mësipërme shtuar shtyhet osteomielit më parë dhe disponueshmërinë pasazhe fistulous (rrumbullakuar plagë të vogla me diametër mbi lëkurë, i cili vjen me shkarkimin purulent).

Ndihma e parë për osteomielit dyshuar

Osteomielit post traumatike zhvillohet me kalimin e kohës (1 - 2 javë) pas lëndimit, kështu që është e rëndësishme për të trajtuar plagën dhe kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë. Nëse ju keni një lëndim të madh në shkelje të integritetit të lëkurës, plagë që rezulton duhet të lahen me sapun zgjidhje dhe zgjidhjen 0.05% të chlorhexidine bihlyukonat për mekanikisht hequr mikroorganizmave. Lëkura përreth plagës duhet të trajtohet me një zgjidhje të gjelbër të shkëlqyer, vënë në plagë leckë steril (në dispozicion në barnatore). Napkins mund të thith 3% peroksid hidrogjeni zgjidhje për të ndaluar gjakderdhje. Duhet të bllokoj skaj. Ju mund të aplikoni akull. Pastaj ju duhet të aplikoni për qendrën e traumës ku ju duken mbi mjekut-traumatologist.

Trajtimi i osteomielit, e cila u ngrit pas fraktura dhe operacionet e angazhuar metalloosteosynteza kirurg trauma. Në raste të tjera (osteomielit hematogjene, osteomielit kontakti) duhet të kontaktojnë një mjek-kirurg në një tjetër spital për kirurgji të kirurg apo klinikë.

Shpesh në rastin e pacientëve osteomielit hematogjene bien në ndarjen jo-thelbësore, veçanërisht në ndarjen infektive ose terapeutik. Megjithatë, pas manifestimit të simptomave të eshtrave ata ishin transferuar në repartin kirurgjik.

Një studim në spital me osteomielit dyshuar

Për diagnozën e osteomielit do të duhet të kalojnë testin e mëposhtëm. Për të kaluar një analizë të përgjithshme të gjakut dhe të urinës, glukozës në gjak (për të zbuluar diabet). Në qoftë se ka nevojë të jetë e mundur për të dhuruar gjak për proteina C-reaktive është një tregues i ndjeshëm i pranisë së inflamacionit.

Nëse ka një të hapur ekzemë plagët ose kryerjen norytsevoho Sigurisht mori purulent shkarkojë ata për të identifikuar patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Për konfirmim vizuale e osteomielit kryer X-rrezet e zonën e prekur të trupit. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se foto X-ray e sëmundjes për 2 javë pas klinike, kështu që në rast të osteomielit akute ndryshimeve të dukshme në fillim të sëmundjes nuk mund të jetë.

 

Shifra tregon një pamje tipike X-ray e osteomielit - një zgavër në kockave, thyerje Patologjike.
 
Një metodë më të ndjeshme të diagnozës është tomography llogaritur, e cila lejon shqyrtim më të hollësishëm të defekteve kockave. Features CT se MRI. Kjo e fundit i lejon të dallojnë sëmundjen indeve të buta nga kockave prekur, të përcaktojë shtrirjen e indeve jo-praktike. Prandaj, kur zgjedhin në mes të kompjuterit dhe rezonancë magnetike duhet të preferojnë të fundit.

Të jetë e mundur me ultratinguj performancës. Ajo tregon akumulimin e qelb në indet e buta, praninë dhe shtrirjen e kalimeve fistulous, ndryshimet në periosteum, dhe për të vlerësuar rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë.

Mënyra më moderne për të diagnostikuar osteomielit - diagnozë radionuklidit. Metoda është përdorimi i barnave radioaktive që në mënyrë specifike grumbullohen në inflamacion, duke lejuar në fillim për të përcaktuar praninë e shkatërrimit të kockave. Për fat të keq, ky hulumtim i shtrenjtë që kërkon pajisje të teknologjisë së lartë dhe zona të veçanta, kështu që është në dispozicion vetëm në qendrat e mëdha mjekësore.

Trajtimi i osteomielit

Trajtimi i kompleksit osteomielit, ndoshta vetëm në një spital në traumë apo reparte kirurgjikale, përfshin masa konservative dhe kirurgjikale.

Nga trajtimet konservatore përfshijnë:

• antibiotikët Terapia me antibiotikë e gjerë spektrit - zakonisht 2 -3 drogës përshkruara (ceftriakson, lincomycin, gentamicin) për një kohë të gjatë (3 - 4 javë), duke zëvendësuar ato në përgatitjen e grupeve të tjera (p.sh., Ciprofloxacin, abaktal etj);

• terapi detoxification (zgjidhje intravenoz kripë dhe mbajnë procedurat plasmapheresis UV dhe lazer rrezatim i gjakut - pastrimi plazma e toksinave);
• Terapia Immunotropic - përdorimi i barnave që rrisin aktivitetin e sistemit imunitar (polyoxidonium);
• Emërimi i probiotics - barnave që normalizimin e microflora zorrëve. Një masiv dysbiosis antibiotik terapi zhvillon. Për korrigjim të përshkruara lineks saj, bifiform;
• recetat që përmirësojnë qarkullimin e gjakut (pentoxifylline, trental);

• kujdesit plagë Lokale - dressings me vaj antiseptik (lovomekol, Levosin, dyoksydynovaya 5% vaj) dhe enzimet proteolitike (trypsin, kimotripsin) ndihmojnë pastruar dhe shëruar plagët.

Trajtimi kirurgjik i osteomielit është kanalizimet e purulent vatrave (prerje dhe kullimit të dëmtimit të dhëmbëve purulent), hiqni sekuestrimin - Zonat indeve paqëndrueshme kockave dhe operacionet që kryejnë shërim. Zbatimi i së kaluarës është i nevojshëm për shkak të formimit të defekteve të lëkurës dhe të kockave. Para se operacionet shërim përfshijnë defektet e mbylljes pëlhura lokale, mbushjet dhe kockave droga të ndryshme kryejnë osteosynthesis (p.sh. aparatin Ilizarov).

  

Aparat Osteosynthesis Ilizarov

Kufizimet në dietë pas operacionit atje. Ajo duhet të jetë një dietë të ekuilibruar, të pasura me vitamina dhe proteina. Shuma e aktivitetit fizik duhet të themelohet në mënyrë individuale me një mjek. Është e këshillueshme që të heqë dorë nga alkooli, pirja e duhanit - ata të ngadalësojnë procesin e shërimit plagë. Në prani të diabetit të monitoruar sheqerit në gjak, në rastin e një rritjeje të mundshëm në përsëritje të sëmundjes. Në periudhën postoperative pas lëshimit nga spitali nevojshme fizioterapi dhe fizioterapi (electrophoresis, phonophoresis, magnetike).

Komplikimet e mundshme të osteomielit

Komplikimet osteomielit mund të jenë lokale dhe të përgjithshme.

Komplikime lokale përfshijnë:

• abscesi dhe celuliti indeve të buta - akumulimin e qelb dhe purulent infiltrimit rreth kockave prekur, indeve të buta;
• artrit qelbëzuese - inflamacion të përbashkët, që ndodhet ngjitur me zjarr osteomyelytycheskoho;
• thyerje spontane - ndodhin në tendosje të vogël për shkak të humbjes së fuqisë kockave;
• contracture - një shkelje e lëvizshmërisë për shkak të dhëmbëza në muskujt përreth fokusin purulent;

• ankylosis - humbja e lëvizshmërisë në të prekur artrit joints purulent;
• zhvillimin e tumoreve malinje.

Komplikimet e përgjithshme përfshijnë:

• sepsa - helmim të gjakut;
• anemi e mesme - anemi zhvillohet përmes inhibimit të hematopoiesis me inflamacion kronik;
• amiloidosis - një sëmundje autoimune që kryesisht ndikon veshkat, ajo është e vështirë për të trajtuar.

Parandalimin e komplikimeve osteomielit

Incidenca e komplikimeve dhe mundësia e fazës kronike të tranzicionit osteomielit varet nga koha e trajtimit te mjeku. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të parë një specialist në shenjë e parë e sëmundjes. Nuk angazhohen në vetë, në prani të purulent vatrave në kockave ose të indeve të buta nevojshme për rrjedhjen e qelb (operacion). Për sa kohë që kjo nuk është bërë, madje edhe përdorimi i antibiotikëve moderne do të jetë i paefektshëm.

Në fjalët e Arthur Schopenhauer: ". Shëndetësisë në dobi peshon më shumë se të gjithë jetës tjetër që është lypësi me të vërtetë të shëndetshme të lumtur Mbreti sëmurë" Pra, të kujdeset për shëndetin e tyre. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.