Muskujt myositis


Myositis - muskujve lezionet inflamatore, natyra traumatike ose toksike, që rezultojnë nga ndikimi i faktorëve të ndryshëm dhe manifestohet me dhimbje, zhvillimin e dobësi të muskujve dhe nganjëherë atrofi. Gjatë myozytom kuptojnë inflamacion i një ose më shumë muskujve skeletik, muskujt e qafës, mbrapa muskujt (muskujt mesit), muskujt e gjoksit, nëse procesi patologjik përfshirë një shumë të flasim për zhvillimin e muskujve polimiozita. Në disa raste, lezione që ndikojnë jo vetëm muskujt, por edhe lëkurën, sëmundja quhet - dermatomyozyt.


Arsyet myozyta

Myositis është shkaktuar nga sëmundjet infektive (gripi, grykët kronike, anginë, reumatizma, etj); Infeksionet parazitare (trikinoz, echinococcosis); efektet toksike (çrregullime metabolike, përdhes, diabet); sëmundjeve profesionale në violinistë, pianistë, typists, shoferët, puna e të cilëve është e lidhur me një tension të grupeve të njëjta të muskujve, ose punonjësit afatgjata në një pozitë të palakmueshme. Shfaqjes së sëmundjes pas lëndimit, ftohje ose në tensione të tepruar të muskujve, anët e forta të muskujve gjykatë gjatë udhëtimit.

Shkaku myozyta më të zakonshme janë sëmundjet infektive të tilla si gripi, SARS grykët kronike. Përveç kësaj, myositis dhe parazitët mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të substancave toksike. Një grup i pacientëve me myositis zhvillohet si rezultat i aktiviteteve profesionale - një shofer, Operator informatik, pianistë, violinistë, njerëzit dmth që çdo ditë mundin për shumë orë në një pozitë të vështirë. Faktorë të tillë si hipotermi, dhimbje të muskujve, lëndimet mund të kontribuojë gjithashtu për myozyta. Një numër i patologjive në të cilat ndikon në ind lidhës, ndonjëherë i shoqëruar nga mioziti (lupus, artrit reumatoid, reumatizma). Myositis purulent zhvillon për shkak të infeksionit lokal, siç janë shkelur rregullat e higjienës në zbatimin e procedurave mjekësore (injeksion intramuskular).

Shpesh shkaku myositis është tendosje të muskujve për shkak të ushtrimit të pazakonshme apo trauma të muskujve.

Myozyta Klasifikimi

Ka myositis akute dhe kronike, më të zakonshme janë të ndarë në të lokalizuara dhe të shpërndarë. 

Konsideroni më në detaje disa varieteteve myozyta: dermatomiositi, polimiositi.

Dermatomyozyt shpesh ndodh në gratë e reja dhe të moshës së mesme. Origjina e sëmundjes jo të përcaktuar saktësisht, me sa duket patologji mund të jetë shkaktuar nga një virus apo faktorëve gjenetik (predispozitë trashëguar). Të shkaktojë është stresi, ftohjet, hipotermi dhe madje edhe rrezet e diellit. Humbja e lëkurës është pasqyruar në pamjen e puçrra karakteristike në duar, fytyrë, trup e sipërme. Shpërthimet janë të kuqe ose vjollcë përveç kësaj, ndonjëherë nuk është ënjtje e moshës. Simptomat shoqëruese - dobësi, të dridhura, temperaturë (shpesh të ulët të keq), një humbje peshe të mprehtë. Siklet i tillë mund të jetë edhe i shpejtë dhe graduale. Dermatomiozity kanë shumë pasoja të pakëndshme për pacientin - kështu që mund të gjatë të mbetet i butë dhe shkurtimin e muskujve nën lëkurë dhe akumulimin e mundshme të kripërave të kalciumit që shkaktojnë dhimbje pacientit.

Në polimiositi, dhe siç u përmend më lart, të prekur disa grupe të muskujve. Në këtë rast, ndryshe nga dhimbjet lokale myozyta nuk është e theksuar në mënyrë, dhe simptoma kryesore është dobësia e muskujve. Së pari, pacienti është e vështirë të ngjiten shkallët, atëherë ai nuk mund të merrni nga një karrige, dhe më vonë qafën atrofi të muskujve dhe pacienti nuk mund të përballojë për të mbajtur edhe kokën drejtë, faza e fundit e sëmundjes është atrofi gëlltitjes, përtypet muskujt dhe muskujt përfshirë në frymëmarrje. Ndonjëherë polimiositi shoqëruar me ënjtje të muskujve dhe ënjtje e nyjeve - artrit zhvillon. Të gjitha këto simptoma, kur trajtimi është në kohë dhe rimëkëmbja e plotë ndodh.

Mioziti ka dy faza - akute dhe kronike. Në përgjithësi, myositis hronizuyetsya mprehtë nedolikovani dhe pastaj periodikisht shqetëson pacientin - dhimbje intensifikuar kur supercooling, ndryshon kushtet e motit, duke u paraqitur në natën dhe gjatë pozitë të zgjatur statike të trupit.

Myositis kronik mund të shkaktohet nga sëmundjet infektive, të tilla si ftohjes. Nganjëherë pacientët nuk e kuptojnë se ajo ishte goditur nga sëmundja derisa simptomat të bëhet shumë e qartë. Myositis akute zhvillohet pas një infeksion lokal në muskuj të përgjithësuar infeksion akut, por edhe për shkak të lëndimeve dhe tendosje të muskujve (sidomos kur kombinohet me hipotermi).

Myositis ekspozuar kryesisht muskujt e qafës, mbrapa, këmbët, gjoks. Në rast se ka një myositis lokale (jo polimiositi) dhimbje dhe dobësi të muskujve të zbatohen vetëm për një grup të veçantë të muskujve. Simptomë kryesore është myozyta dhimbje që dhemb në natyrë dhe sidomos rrit me lëvizje dhe prekje në muskuj. Prekje e dhimbshme Preket fëmija fokus - grupe dhe nodules. Një ënjtje të vogël dhe hyperemia (skuqje) e lëkurës ndodh në disa raste. Ndonjëherë myositis shoqëruar me ethe, dhimbje koke. Gjendja e pacientit pa trajtim adekuat përkeqësohet.

Një nga format më të zakonshme të sëmundjes është e ashtuquajtura myositis qafës së mitrës. E tij "popullaritet" sepse qafa është nënshtruar shpesh për hipotermi. Simptomet kryesore - tërheq, dhimbje të shurdhër në qafë, e cila i jep një kokë, shtrirë në mes të xhades blades dhe mbulon rrip sup. Në këtë situatë është e nevojshme që të dallojnë sëmundjen nga sëmundje degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës - ekzaminime me rreze X të kryera në mungesë të lezioneve degjenerative e lëvizshmërisë vertebrale mbetet.

Simptomet e myositis

Kur myositis shfaqen dhimbje dhemb në muskujt e armëve, këmbët, bust, e cila rritet gjatë lëvizjes. Shpesh muskujve Preket fëmija tufa të dendura apo fillesa. Në një lëndim të hapur, si rezultat i infeksionit, mund të zhvillohet myositis purulent, e cila manifestohet me ethe, të dridhura, një rritje graduale në dhimbje, ënjtje, trashje dhe tensioni i muskujve, skuqje të lëkurës mbi të.

Myositis akute ndodh menjëherë, shpesh të papritur, gjatë infeksioneve akute pas traumave, tensioni papritur muskujve.

Myositis kronike mund të jetë rezultat i akute ose efektin e ndonjë infeksioni. Muskujt e qafës, rajonin e mesit, gjoks, viç më të prekur.

Myozyta klinik karakterizohet nga dhimbje lokale, intensiteti i të cilit rritet. Rritet dhimbje ashpër me lëvizjet që shkaktojnë tkurrje të muskujve të prekura, si dhe ndjenjën e tyre.

Nuk mund të jetë ënjtje, indeve të buta ënjtje, ndonjëherë - skuqje e lëkurës (p.sh., myositis purulent). Zhvillon tensioni i muskujve mbrojtëse, kufizimi i lëvizjeve. Për shkak të dhimbjes ka dobesi e muskujve, të paktën - atrofi.

Ndoshta ethe, dhimbje koke, rritja e ndjeshmërisë së lëkurës. Kur myositis përtypet muskujt çmendurisht shtrënguar nofulla, muskujt shumë e tensionuar. Dhimbja është nganjëherë shumë e rëndë që personi është në gjendje jo vetëm për të përtyp, por flasim. Dhimbje në muskuj kompakt përforcuar jo vetëm kur shoferi, por edhe në pjesën tjetër, gjatë natës, nga ndryshimet e motit. Në raste të butë, dhimbje zakonisht kalojnë pas disa ditësh, por veprimi i faktorëve të pafavorshme të tilla si ftohje apo stresi i tepruar fizik, mund të përjetojnë rifillimi të shpeshta të sëmundjes. 

Një formë është mioziti parazitare, e cila ndodh kur muskujt mposhtur parazitet (Trichinella, tsistitserka) dhe karakterizohet nga ethe, dhimbje në gjymtyrë, gjoks, gjuhën, përtypet muskujt.

Trajtimi i myositis

Trajtimi i myositis kryer nën mbikëqyrje mjekësore dhe është për të luftuar infeksionin dhe organizimin e duhur të punës, sport dhe rekreacion. Trajtimi i pathogenetic myositis dhe simptomatike. Para së gjithash, ju duhet të përcaktojë shkakun e sëmundjes. Kështu, kur myozyta parazitare origjina emëruar mjete anthelmintic, në rastin e infektive (bakteriale) lezione - antibiotikë, dhe në qoftë se myositis ishte rezultat i një sëmundje autoimune, kortikosteroidet dhe imunosupresive treguar kurseve të gjata.

Në çdo rast, analgesics emëruar (painkillers) dhe anti-drogë inflamator më të përdorura NSAIDs (DIKLOFENAK, Nurofen, ketonal) dy gojë dhe parenterale, përveç myositis lokale efekt të mirë është ngrohja terapi vaj (Apizartron, nykofleks, Finalgon). Këto barna të përmirësuar trophism muskujve të sigurojë performancën mestnorazdrazhayuschee dhe të reduktuar tensionin e muskujve, dhe për këtë arsye të reduktuar intensitetin e dhimbjes.

Ndihmë e mirë vaj tilla Finalgon nxehet dhe, në qoftë se Fëmijët myozyta provuar dhe vaj nga seria "Dr. mami". Dobishme si masazh dhe fizioterapi në muskujve të prekur. Myositis kronike kërkojnë trajtim në vendpushimin. 

Në fazën akute të sëmundjes pjesën tjetër të nevojshme, me humbjen e muskujve mbrapa, këmbët dhe pajtueshmërisë barkut mur nevojë për pushim shtrat. Cakto analgesics (drogë nonsteroidal anti-inflamator - reopyryn, indometacin, brufen etj) me purulent myositis - antibiotikët. Reumatizma, si edhe tuberculosis ose myositis frëngjyzak kryer terapi specifike. Ju duhet të përdorni ngrohje të thatë, fizioterapi. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga aktivitetin e procesit dhe fillimin në kohë të terapisë. 

Në pacient akut myositis tregon pjesa tjetër shtrat dhe aktivitet fizik kufi. Në temperatura të larta mund të marrë antipyretics. Zonat e prekura (qafë, prapa, këmbë) duhet të mbahen të ngrohtë, ju mund të aplikoni ngrohjes zakonshëm leshi - i ashtuquajturi efektive "ngrohjes e thatë".

Në rast të purulent myozyta duhet të kontaktoni kirurg - mund të bëhet burim i autopsisë i infeksionit, plehut, dhe vendosjen e zakonshëm kullues. Në këtë rast, antibiotikët janë përdorur jo vetëm parenterale, por të vendosur (ointments, pluhurat). 

Për trajtimin e fizioterapisë myositis primenyayutsya, masazh (me myositis purulent kundërindikuar), fizioterapi, dietë të veçantë.

Myositis Parandalimi

Masat e parandalimit: Shmangni Stërmundimi e muskujve, punë e vështirë në të ftohtë, draftet, kohë për të trajtuar ftohjet dhe infeksioneve të tjera (nuk bartin sëmundje "dhe në lidhje me").

Myositis Qafa

Qafës myositis - një inflamacion akut i muskujt e qafës dhe shpatullave brezin, të cilat mund të ndodhin në çdo, madje edhe një person tërësisht të shëndetshme, si pasojë e stresit, hipotermi, fle në pozicion të gabuar ose të punës në një pozitë të vështirë. Por myositis më i qafës së mitrës është engineered për të. 

Simptomet e qafës myositis

Sëmundja zakonisht shfaqet në mëngjes, pas gjumit, një ditë ose dy pas efektet traumatike të përmendura më herët. Gjatë kësaj kohe, "një të ftohtë" muskujve vospalyvshyesya fibrave bymehet, ka vrull tyre refleks, duke shkaktuar irritim të mbaresa nervore dhe dhimbje.

Dhimbje të shkaktuara myozytom shtrihet zakonisht në anën e qafës nga qafa tek shpatullat; por nëse procesi i përfshirë pleksus brachial qafës së mitrës-nervore dhe nerva të mëdha, dhimbje mund të përhapet dorën në këshilla e gishtat e tij. Sipas vëzhgimeve të mjekëve Klinika Shëndeti është rasti në 10-15% të pacientëve.   

Inflamacion i nerva me myositis pothuajse gjithmonë dhimbje asimetrike më shumë në një anë se sa të tjera. Nuk ka rëndësi se ku vijnë inflamacion, dhimbje në myositis gjithmonë shumë i fortë, absolutisht të sëmurë nuk mund të kthehet kokën e tij apo të lëvizë dorën përflakur.

Në kryerjen e masave të duhura terapeutike në 70% të sulmit kalon pa lënë gjurmë për periudhën prej 3 ditësh në 2 javë. Sulm patrajtuar vonuar. Dhimbja bëhet kështu muskujt e përflakur më pak intensive, por vrullshëm "perekoshuyut" qafë dhe provokojnë zhvillimin e lëndimit të mëtejshme, zhvendosje (subluxation) të nyjeve intervertebral e shpinë qafës së mitrës ose pamjen e një hernie diskale. 

Trajtimi i myozyta qafës së mitrës

Pavarësisht nga dhimbje të tmerrshme, myositis qafës së mitrës trajtohen mjaft lehtë (në rast se trajtimi është nisur menjëherë dhe sulmi nuk e pranoi zgjatur).   

Së pari, mjeku pacienti me përvojë mund të jetë e mundur për të përfunduar pjesën tjetër. Zona pacienti duhet të vajos ngrohjes krem, dhe të marrin ilaçe anti-inflamator brenda. Efekti më i mirë është bllokimi novokaina - obkalyvanie Fushat më të dhimbshme të prekur muskujt novokaina me shtimin e kortikosteroideve. Efekti terapeutik i bllokadës novokaina e dukshme pothuajse menjëherë pas procedurës, redukton inflamacion të muskujve dhe dhimbje zhduket.

Megjithatë, ata që kanë contraindications të kimikateve të trajtimit, mjeku do të rekomandojë një seri të procedurave për të kryer relaksim pas isometric (PIR). PIR është një nga procedurat më të dobishme në trajtimin e myozyta cervikale. PIR (shtrihen muskujt dhe ligaments) - një metodë relativisht e re terapeutike të terapisë manuale, e cila përfshin bashkëpunimin aktiv të pacientit dhe mjekut. Pacienti nuk është pasiv gjatë procedurës, ajo shtrihet dhe relakson muskujt të caktuara. Një mjek mban relaksim gjatë shtrihen muskujt e tij. Gjatë procedurës, pacienti ishte i befasuar në njoftim se stresi dhe dhimbje zhduket lehtë në sy. Numri i procedurave PIR është caktuar në varësi të pacientit.

Myositis mbrapa muskujt (muskujt e mesit)

Myositis muskujve mesit - Një shkak i zakonshëm i dhimbje mesit. Sëmundja është e karakterizuar nga rrjedhë të vazhdueshme. Dhimbje në muskuj mesit nuk janë aq intensive si në dhimbje mesi, mundësisht dhemb. Muskujt mbyllur, të dhimbshme në prekje, dhe shtrihen. Në pacientët me infeksione kronike dhe çrregullime metabolike myositis muskujt mesit mund të kombinohet me dhimbje në nyje.