Spondylitis ankylosing spondylitis ankylosing


Emri Ndërkombëtare Sëmundje spondylitis - spondylitis ankylosing. Sëmundja është një inflamacion i nyjave kurrizore, e cila çon në rritjen ankylosis (plotësuese), përmes të cilit shpinë është si një rast të vështirë që kufizon lëvizjen. Numri i 0,5-2% të pacientëve në vende të ndryshme. Mundësisht, burrat të prirur të rinj, shpesh 15 - 30 vjet. Raporti i burrave dhe grave 9: 1. Nuk është një moshë të re, më shpesh në meshkuj, tek gratë është dukshëm më e lehtë. Kryesisht ndikon në shpinë dhe nyje sacroiliac çapokor të, joints mëdha të ekstremiteteve të ulëta. Mund të goditur iris (Iritis). Jo domosdoshmërisht se një pacient do të ketë një vend të gjitha lokalizimin e inflamacionit, ndodh kombinim shumë të ndryshme të simptomeve inflamatore.


Arsye spondylitis sëmundje të shkaktuara nga gjenetik (tipar të trashëguara të caktuar të sistemit imunitar). Ajo që ka rëndësi është prania e infeksioneve kronike (kryesisht zorrëve dhe traktit urinar). Shkakton të veprojë në përgjithësi zorrëve, infeksionet gjenitale, stresi dhe dëmtime të sistemit musculoskeletal.

Sot mendohet se sëmundja del nga mosfunksionimi i sistemit imunitar. Në këtë drejtim ankilozuyuchyyspondylit quajtur sëmundje autoimune (Autos - nga rrënja greke "saktësisht"). Në nyjeve sacroiliac është përqendrimi veçanërisht e lartë e TNF-a, e cila është në epiqendër të drejtpërdrejtë të sëmundjes dhe luan një rol qendror. Ajo mund të konsiderohet kryesisht përgjegjës për faktin se shpinë nga inflamacion kronik dhe ngurtësi bëhet paaftë. Si pasojë, nuk ka trajtim efektiv për spondylitis sëmundjes. Ajo nuk mund të shërohet plotësisht, por me medikamente të ndryshme, terapi fizike dhe terapi fizike mund të bëj një pauzë sëmundje dhe në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar cilësinë e jetës.

Diagnoza e sëmundjes spondylitis shpesh e lidhur edhe me probleme të caktuara. Ankylosis e nyjeve, e cila tregon sëmundje mund të shquhen në radiographs vetëm kur sëmundja ka arritur në fazën e dytë. Në fazën e parë mund të përcaktohet sëmundje Bechterew përdorur rezonancë magnetike, e cila kryhet për fat të keq shumë rrallë jashtë.

Në një format të avancuara të diagnozës nuk shkakton vështirësi. Por problemi kryesor i njerëzve që vuajnë nga spondylitis ankylosing, e vënë atë diagnoza vonë. Pra, do të paguajnë manifestime vëmendjen e sëmundjes dhe dallimet e saj nga tjetri është në fazat e hershme.

Çfarë duhet të i kushtoj vëmendje?

- Ngurtësi, dhimbje në rajonin sacroiliac, të cilat mund të japin mollaqe, gjymtyrë të ulët, u intensifikua në gjysmën e dytë të natës.
- Dhimbje të vazhdueshme në eshtra takë të rinjtë.
- Dhimbje dhe ngurtësi në shpinë kraharorit.
- Rritja ESR në gjakun e 30-40 mm në orë dhe më lart.

Nëse simptomat e mëposhtme për më shumë se tre muaj duhet rheumatologist menjëhershëm konsultimi!

Jo gjithmonë fillon me sëmundjen e shtyllës kurrizore, mund të filluar me nyjeve të duarve dhe këmbëve (rikujtuar artritit reumatoid), sëmundje inflamatore e syrit, lezionet e aortës ose zemrës. Ndonjëherë ka një progresion të ngadalshëm, kur dhimbja nuk është shprehur pothuajse, sëmundja shfaqet rastësisht në provim X-ray.

Me kalimin e kohës, mobiliteti i kufizuar i rritet shpinë, e vështirë dhe e dhimbshme tilts anash, përpara, shënoi ulje në shpinë. Frymë thellë, kollitjes, teshtitjes dhe mund të shkaktojë dhimbje. Pasurive të qetë dhe të vërtetë në rritje dhimbje dhe ngurtësi, dhe lëvizje dhe aktivitet të moderuar fizik - reduktuar. Nëse nuk trajtohet mund të ngujuar plotësisht shpinë, pacienti merr pozitën "kërkues" (Armëve prirje në bërryla, përkulur mbrapa, kreu tilted, këmbët e tij pak prirje në gjunjë).

Sëmundje intrigës spondylitis është se pa trajtimin e duhur dhe sesione të rregullta terapi fizike pacienti gradualisht fikse të gjitha nyjeve, dhe ai e gjen veten lidhur me zinxhirë në shtrat. Përveç kësaj, ka një numër ankylosing comorbidities sëmundje. Sytë më të përflakur për shkak të kufizimeve të lëvizjes në tuberkulozi gjoks zhvillim, pritja i shpeshtë i drogës fuqishëm çon në sëmundje ulçerë. Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha këto, pacientët me spondylitis ankylosing - një popull kryesisht të gëzuara dhe kokëfortë. Ata bëhen kështu, edhe nëse sëmundja nuk ndryshojnë optimizëm. Spondylitis ankylosing shkakton një person për të mbledhur vullnetin në një grusht, aktivitet të rregullt fizik, vlerësojmë çdo ditë, në të cilën ai mund të jetë një anëtare e plotë e shoqërisë.

Si e sëmundjeve të cilat duhet të dallohen sëmundje Bechterew?

Hapi i parë është për të dalluar nga sëmundjet degjenerative e shpinë (DZP) - osteoarthritis, spondylosis. Diagnoza ndihmë njohuri në vijim:

1. Sëmundje spondylitis kryesisht ndodh në të rinj dhe DZP, pavarësisht nga tendenca për të "përtëritje" ata kohët e fundit ende kryesisht të ndodhë pas 35-40 vjetësh.
2. Në Spondylitis dhimbje angilozues intensifikuar në pushim ose me qëndrim të zgjatur në një pozicion, sidomos në gjysmën e dytë të natës. Në DZP, në të kundërt, dhimbje që rrjedhin apo të zgjeruara pas ushtrimit në fund të ditës.

3. Një nga shenjat më të hershme të sëmundjeve spondylitis - tendosje mbrapa muskujt, atrofi e tyre gradual dhe ngurtësi e shpinë. Në DZP kufizimi i lëvizjes së vjen në një lartësi prej dhimbjes dhe dhimbje të nervit shiatik, dhimbje kur të hiqni lëvizshmëria e shpinë është restauruar.
4. sëmundje spondylitis Ndryshimet e hershme radiografike karakteristike në nyje sacroiliac e shtyllës kurrizore nuk ndodhin në DZP.
5. Në spondylitis ankylosing shpesh vërejtur rritje ESR në gjak, shenjat e tjera pozitive veprimtaria biokimike e procesit, që nuk është rasti me DZP.

Shpesh Lezionet e nyjeve periferike janë ende lezione të shtyllës kurrizore, kështu që është e nevojshme për të dalluar formën origjinale të spondylitis sëmundjes dhe artritit reumatoid. Këtu ju duhet të mbani mend:

1. RA shpesh prek femrat (75%).
2. RA karakterizohet nga dëme të simetrike të përbashkët (kryesisht nyjeve të dorës) që spondylitis rrallë e sëmundjes.
3. sacroiliitis (inflamacion i nyjave sacroiliac), lezione hrudinorёbernyh hrudinoklyuchychnyh dhe nyje jashtëzakonisht të rralla në RSH dhe sëmundjet angilozues për mjaft tipike.

4. Rheumatoid Faktori në serum ndodh në 80% të pacientëve Ra dhe vetëm 3-15% e pacientëve me spondylitis ankylosing.
5. nodules nënlëkurës reumatoid gjetur në AP në 25% të rasteve, nuk ka spondylitis sëmundje.
6. HLA-27 (antigjen specifik obnaruzhyvayuschyysya studimin e gjakut), karakteristike vetëm për spondylitis sëmundjes.

Si për të trajtuar spondylitis ankylosing?

Mjekësia moderne përdor tre trajtime kryesore për sëmundje ankylosing. Kjo shtypjen e sistemit imunitar që ka të ngjarë të provokojë sëmundje. Kjo terapi hormon - futjen e hormoneve sintetizuara artificialisht steroide, duke luftuar me inflamacion në joints. Dhe terapi fizike, përdoret në kombinim me medikamente.

Trajtimi duhet të jetë komplekse, i gjatë, historik (spital - Sanatorium - klinika). Ne përdorim drogë jo-steroidal anti-inflamator hlyukokorikoidy, në imunoshtypes rënda. Fizioterapi përdorur gjerësisht, terapi manuale, ushtrime terapeutike. Ushtrime terapeutike duhet të bëhet dy herë në ditë për 30 minuta, mjeku mbledh ushtrimet individuale. Gjithashtu duhet të mësojnë relaksim muskulor. Në mënyrë që të pengojnë zhvillimin e pasurive gjoks, frymëmarrje të thellë është e rekomanduar. Në fazën fillestare, është e rëndësishme për të parandaluar zhvillimin e postures çoroditur shpinë (jashtë guvernatorit, e aplikuesit). Trego ski dhe not, për të forcuar muskujt e mbrapa dhe mollaqe. Krevat duhet të jetë i ngurtë, jastëk duhet të hiqet.

Sëmundja është progresive, por me trajtimin e duhur ajo mund të përballojë. Detyra kryesore - për të vonuar përparimin e sëmundjes, nuk e le lëvizjen e saj. Prandaj, komente të rregullta duhet të rheumatologist, dhe në acarimin të shkoni në spital. Qëllimi është lehtësim dhimbje dhe zhvillimi shpinë tuhoruhlyvosti.

Sigurisht, ankylosing spondylitis - një sëmundje shumë serioze, dhe qëllimin e nenit asnjë rast nuk do të bëjnë thirrje për vetë-trajtimin. Njohuri duhet të dërgojnë vetëm në vëmendje të kujdesshëm për shëndetin e tyre dhe për të ndihmuar të shmangur pasojat e tmerrshme të kësaj sëmundjeje.

Shkaqet e sëmundjes së Bechterew

Shkaqet e spondylitis sëmundje (spondylitis ankylosing) shkenca ende nuk është përcaktuar. Megjithatë, shkencëtarët kanë konkludohet marrëdhëniet në mes sëmundjes dhe prania e një antigjen B27 HLA njerëzore. Kjo nuk do të thotë se prania e këtij antigjenit shpejt ose më vonë çojë në sëmundje, por dëshmi e një predispozicion gjenetik. Ka një teori sipas të cilit antigjeni HLA B27 ofron ngjashmëri indet kyçeve të njerëzve-bartës të gjenit me lloje të caktuara të infeksioneve. Kur një transportues gjen zgjedh ndonjë infeksion, sistemi imunitar prodhon antitrupa për të luftuar atë. Antitrupat shkatërrojnë infeksion solli nga jashtë, atëherë "sulm" nyje, duke marrë ato për infeksion. Megjithatë, ky është një prej hipotezave.

Ajo është e njohur vetëm se antigjenit HLA B27 është në dispozicion në të gjithë pacientët spondylitis ankylosing. Por jo të gjithë transportuesit e këtij gjenit angilozues patjetër sëmurë Spondylitis. Ka një mekanizëm të veçantë që fillon sëmundje. Ajo mund të jetë sëmundje ngjitëse, edhe ftohjet banale, u zhvendos në këmbët e tij. Para zhvillimit të spondylitis sëmundjes mund të shkaktojnë plagosje aksidentale apo stres të vazhdueshëm.

Ironikisht, studimi sëmundja Bechterew dhe shkaqet e saj në botë, pothuajse askush nuk e bën. Disa studime të rrallë ofrojnë njohuri të reja në lidhje me sëmundjen. Nga hulumtimet e kohëve të fundit mund të përmendim kryer vetëm eksperimente në minj kanë treguar se sëmundja është e ngjashme me ankylosing spondylitis, këto brejtësve ndodh kur kombinimi i tre faktorëve: prania e antigjenit HLA B27, dhe disponueshmërinë e infeksionit jashtë e limfociteve T në gjak. Nëse miut ishte vendosur në kushte sterile, ose ajo u fshi Thymus - organin përgjegjës për prodhimin e qelizave T, sëmundja nuk ka zhvilluar.

Për shkak të faktit se nuk ka studiuar mekanizmin e sëmundjes Bechterew, është e vështirë për të folur për ndonjë parandalimit. Natyrisht, njerëz-bartës të B27 antigjen HLA duhet të monitorojnë nga afër shëndetin e tyre, për të shmangur situata traumatike në kohë për të trajtuar sëmundjet infektive. Njerëzit të cilët tashmë kanë sëmundje Bechterew, mund të parandaluar vetëm komplikime dhe ngadalësojnë zhvillimin e spondylitis me terapi të vazhdueshme, seancat e terapisë fizike, trajtim spa.

Dhimbje të përbashkët - Bechterew smptomy sëmundje

Spondylitis ankylosing (spondylitis Spondylitis) ishin asimptomatik, por manifestimet e para të kësaj sëmundjeje shpesh humbasë jo vetëm mjekët, por edhe pacientët. Simptomat e para dhe më të zakonshme - një dhimbje në pjesë e pasme, të cilat janë të gabuara shpesh për dhimbje të nervit shiatik, lodhje të vazhdueshme dhe dhimbje të përbashkët. Më specifik i ashtuquajturi "mëngjes" simptomat kur zgjohen pas një nate të gjumit, njeriu për një kohë nuk mund të lëvizë gjymtyrët e mia. Qëndrueshmëri në nyjet zakonisht merr një orë e gjysmë.

Dhimbje në nyje karakteristike e shumë sëmundjeve, spondylitis ankylosing por dallohet nga fakti se në këtë rast dhimbje vazhdon për pjesën tjetër të përbashkët. Në të kundërtën, mund të sjellë stërvitje lehtësim.

Spondylitis ankylosing mund të ndodhë në tri forma: RIZOMELICHESKAYA qendror dhe periferik. Në dy forma e para simptomat janë dhimbje në shpinë që zhvillon ndalen, paaftësia për të shpjegoj veten. Në formën periferike të sëmundjes fillon me lezionet e gju dhe kyçin e këmbës nyje. Joints gju fryrë - Një nga arsyet për të dyshuar të sëmundjes.

Dhimbje Night - një simptomë e sëmundjes. Zakonisht ata janë të përforcohet afër mëngjes. Në pasdite, pasdite mund të zhduket pothuajse tërësisht.

Rreth ankylosing spondylitis simptoma mund të tregojnë jo vetëm nga nyjet, por edhe organet e tjera dhe sistemet e trupit. Një simptomë e shpeshtë shoqërues është inflamacion në organin e vizionit. Në pacientët me spondylitis ankylosing ka probleme me formën e frymëmarrjes në kurriz të gjoksit.

Si sëmundjes është një ndryshim i pozicionit të pacientit për shkak të zhdukjes së kthesa fiziologjike e shtyllës kurrizore. Nëpër bëhet unnaturally drejtë, një person humb aftësinë për të jo vetëm të bëj mbrapa dhe me radhë, por palët (ky funksion ndihmon mjekët të dalluar pacientët me pacientët spondylitis ankylosing nga osteoarthritis rënda). Tjetër ndikon joints rrënjë - ijet dhe shpatullat. Zakonisht sëmundja "shkon" nga poshtë lart, kështu lëvizjen e fundit të prekur dhe të humbasin të rruaza të qafës së mitrës.

Proceset inflamatore në nyje shpesh shoqërohet me një ethe të lehtë dhe të ngritur ESR në gjak.

Diagnoza e sëmundjes spondylitis

Simptomat diagnostike spondylitis:
Me rekomandim të Institutit të Rheumatology, 1997

1. Dhimbje në rajonin e mesit, nuk është i vetëm, oblehchayuschayasya lëvizje dhe zgjat më shumë se 3 muaj .;
2. Kufizimet në lëvizshmërinë në shpinë mesit në aeroplanët shigjete dhe ballore;
3. Kufizimet ekskursion frymëmarrjes gjoks vlera relativisht normale sipas moshës dhe gjinisë;

4. bilateral sakroileit faza II-IV.

Diagnoza është konsideruar si autentik, nëse pacienti ka një funksion të katërt në kombinim me ndonjë tjetër të tre të parët.

Diagnoza e spondylitis ankylosing (sëmundje Bechterew) shpesh trajton vetëm kur sëmundja ka kaluar tashmë në drejtimin apo të rënda. Kjo është pjesërisht për shkak të vogël të dijes së sëmundjes, pjesërisht për shkak të simptomave të tij të zakonshme para. Mjekët shpesh ngatërrojnë sëmundjen Bechterew me sëmundjet e tjera të nyjeve, shpesh shlyhen shenjat e hershme të osteokondroza.

Nëse dyshoni se spondylitis ankylosing domosdoshmërisht kryer studim X-ray. Kjo metodë e diagnostikimit është ende më e zakonshme dhe është konsideruar si më të besueshme. Pacienti është një fotografi e legenit. Ndryshimet në nyje sacroiliac për mjekun - një arsye për të dyshuar spondylitis ankylosing. Në fazën e parë të sëmundjes foto është dukshëm zgjerimin e hapësirë ​​të përbashkët, joints paqartë konturet. Në fazën e dytë fotografia do të jetë erozioni dukshme e indeve individuale të përbashkët. Në tretë - nyje ankylosis pjesshme (pamjes) sacroiliac. Faza e katërt - një ankylosis theksuar plotë.

Megjithatë, ndryshimet në nyje në fazat e hershme të sëmundjes nuk janë gjithmonë të dukshme në radiographs. Një metodë më e ndjeshme në këtë aspekt - Imazhe rezonancë magnetike. Për fat të keq, në qytetet e këtyre pajisjeve të vogla, dhe studime të ngjashme janë bërë shumë të rrallë.

Nëse dyshoni se spondylitis ankylosing kryer një studim mbi praninë e njeriut B27 antigjenit HLA, siç sugjeron praninë e predispozicion trashëguar në spondylitis sëmundjes. Ky antigjen është zakonisht 80-90 për qind e pacientëve.

Një shenjë tjetër e sëmundjes mund të ngrihet ESR. Por kjo metodë e diagnozës mund të përdoren vetëm në kombinim me tjetrin që nga shkalla e lartë e ESR flet vetëm për atë që ndodh në inflamacion trupit. Jo domosdoshmërisht, ky proces është vetëm nyjet si spondylitis sëmundjes. Sëmundja karakterizohet spondylitis norma ESR 30-60 mm / orë.

Diagnoza e mjekut spondylitis ankylosing vë mbi bazën e X-ray dhe manifestimet klinike - dhimbje të vazhdueshme prapa që zgjat të paktën tre muaj, disponueshmërinë sindromi mëngjes pasurive, konvergjence e vijave paralele pas ushtrimit, lëvizshmëri të kufizuar në shpinë të ulët që nuk i plotëson kufizimin e moshës së ekskursion të frymëmarrjes .

Trajtimi i spondylitis sëmundjes

Mjekimi: fizioterapi, sportive fizioterapi për të shmangur pozitat e pasakta apo shpinë tuhoruhlyvosti dhe nyjeve. Është e nevojshme për të mbajtur qëndrim korrekt - kjo nuk do të le në pozitë të padëshiruar zafiksuvatysya shpinë. Duhet të ulen në mënyrë të barabartë, me një shtrirje maksimale në shpinë mesit. Fjetur në një sipërfaqe të sheshtë dhe nuk krevat shumë të butë, dhe në fazat e hershme - pa një jastëk dhe jastëk nën kokën e tij në mënyrë që të mos rëndojnë lordosis qafës së mitrës, ose në bark pa mbështetëse. Në fazat më të avancuara, në qoftë se ju fle mbi kurrizin tuaj, përdorni një jastëk të hollë ose të mbushura shtresë nën qafë, duke u përpjekur për të mbajtur këmbët ëndërr drejt. Në fazën e zgjeruar e sëmundjes është running kundërindikuar, sportet e kontaktit, ngarkesës statike mbi shpinë, por navigacion dobishme.

Ilaçe të reja drejtuar neutralizuar ndërmjetësuesit negative aktive, duke ndaluar reaksion zinxhir inflamator. Këto barna janë perceptuar nga trupin e pacientit si proteinat natyrore, dhe në bazë të përkatësisë së tyre në një grup të barnave të quajtur "Agjentët biologjikë". Shfaqja e këtyre barnave është rezultat i kërkimeve intensive bioteknologjike, që është, ata nuk kanë asgjë të bëjë me homeopati apo trajtimet alternative. Emri i tyre i dytë - "TNF-a bllokuesit", Dhe një prej tyre është infliksimab ose Remykeyd.

Ynflyksymab (Remykeyd) kryhet edhe në trajtimin e pacientëve që vuajnë nga ankylosing spondylitis. Pra, nga 1999/2000 vit pranuar për përdorimin droge si një agjent terapeutik. Kjo bllokon mjekësi pikërisht mekanizmat patologjike që shkaktojnë inflamacion dhe të kontribuojnë në zhvillimin e mëtejshëm të saj pa ndikuar proceset e tjera të rëndësishme mbrojtëse në trup. Prandaj, efekti është arritur, të cilat nuk mund apo shumë rrallë ka arritur të përdorur në dispozicion të drogës: parandalimin e zhvillimit të mëtejshëm efektiv të inflamacionit dhe në këtë mënyrë lëvizshmërinë Ruajtja e shpinë dhe nyje.

Sipas ekspertëve, shtypjen efektive e inflamacionit përdorur infliksimab drogës (Remykeyd) mund të ngjarë të parandaluar frymëzon frikë ankylozyrovanye shpinë që ndodh në spondylitis ankylosing.

Në shumicën e rasteve ne duhet të përdorim jo-steroidal anti-inflamator drogë: delagil, plakvenyl ose sulfosalazin (doza përzgjedh mjekun).

Përveç terapi të drogës pacienti duhet të sigurojë: gjumë të mjaftueshëm në pozicionin e duhur, rehati emocionale, aktiviteti optimal motorike, mungesa e vatrën e infeksionit kronik, duke ushtruar, trajtim spa vjetor të rregullt. Procedura e dobishme sezonin dozen. Mund të përdoret me kujdes Chiropractic ekstreme, masazh terapeutik (vendi i ngjitjes së tendons është më mirë të mos masazh).

Ajo duhet të përmbahen nga physioprocedures gjatë acarimit.

Ajo duhet të kuptojnë se sëmundje pacientët Bechterew qëndruar me përgjithmonë. Por cilësia e jetës dhe faza e sëmundjes (faljen apo rëndim) varet nga trajtimi korrekt.

Fizioterapi

Trajtimet fizike terapi për pacientët me spondylitis ankylosing përdoret zakonisht në lidhje me terapi të drogës gjatë trajtimit spa dhe për të vazhduar faljen. Fizioterapi më e zakonshme është terapi magnetike, thermotherapy dhe cryotherapy. Mjekët nuk pajtohen në lidhje me efikasitetin e secilit prej këtyre fondeve, si, në të vërtetë, vetë pacientët.

Provokimin më të vogël është magnetike. Trajtimi fushë magnetike pothuajse gjithmonë sjell spondylitis sëmurë Spondylitis lehtësim paktën afatshkurtër. Për shkak të faktit se shumë pacientë kjo është e vështirë për të shkuar në klinikë për procedurën, ata shpesh blerë pajisje për terapi magnetike në shtëpi.

Trajtimi gjithashtu lehtësisht të kryejë ngrohjes në shtëpi, por praktika tregon se në disa raste banjot parafine ose pads ngrohje në nyje dhimbshme mund të shkaktojë edhe më shumë inflamacion. Efekti pozitiv është sauna, vaskë e nxehtë, por mund të rrisin nyjet tumor.

Polemika më e madhe është rreth cryotherapy, dmth trajtimin e të ftohtë. Më shumë gjasa, kjo është për shkak të përkeqësimit të mprehtë e gjendjes së përgjithshme të pacientit, e cila pothuajse gjithmonë festohet pas seancës së cryotherapy. Shumë mjekë menjëherë paralajmërojnë pacientët pas sesionit të parë të gjithë mund nyje përflakur. Por kjo nuk do të thotë se cryotherapy sjell vetëm dëm. Një numër i pacientëve pas një jave të procedurave të pranimit ndodhur një përmirësim të dukshëm.

Gjatë një trajtim spa pacientëve spondylitis ankylosing përshkruara natriumi banja chloride, make-inflamator efekt dhe analgjezik dhe vaskë bishofitni.

Masazh dhe chiropractic përdoret gjithashtu për të trajtuar spondylitis ankylosing, sëmundja është në faljen. Pothuajse të gjithë mjekët janë të prirur të mendojnë se masazh nuk duhet të jetë intensive, kjo mund të provokojë vetëm inflamacion. Kjo pikëpamje argumenton mjekësinë popullore. Ka raste kur gjendja e pacientëve spondylitis ankylosing përmirësuar dukshëm pas disa kurseve të vështirë masazh kryer nga healers popullore, jo të njohura nga mjekësia zyrtare.

Nga sa më sipër rezulton se nuk ka trajtime një fizioterapi sëmundje spondylitis nuk ka asnjë mendim të qartë, dhe pacienti duhet kur zgjedhin të mbështetet në intuitë dhe reagimet e organizmit vetë tyre.

Kortikosteroidet në trajtimin e sëmundjes spondylitis

Hormonet kortikosteroid prodhuar nga gjëndra veshkave të njeriut si një përgjigje ndaj çdo proces inflamator. Kohë të mjaftueshme, në vitin 1949, shkencëtarët gjetën një mënyrë për të sintetizuar artificialisht këto hormonet në doza të larta të administruara për të pacientit për lehtësimin inflamacion. Përhapur gjetur terapi të tilla për të trajtuar pacientët me spondylitis ankylosing. Megjithatë, shumë shpejt doli se kortikosteroidet, duke hequr inflamacion në joints, kanë një numër të efekteve negative në trup. Si çdo hormonal hormonet rrjedhin artificialisht corticosteroid shkaktojë varësisë, fizike dhe mendore. Me futje të rregullt të kortikosteroidet, trupi ndalon prodhimin e hormonit të paraqesë veten e tij, atrofi veshkave. Peshë të tepërt, paraqitja e qimet e fytyrës, Ulçera në stomak - kjo nuk është e gjitha efektet negative të përdorimit të zgjatur të kortikosteroideve. Një shumë e rrezikshme për pacientët me spondylitis ankylosing, osteoporozën është shkaktuar duke marrë steroid. Rritje brishtësia e kockave që çojnë në thyerje dhe pronës së detyruar nëpërmjet suva mund të jetë për pacientët me spondylitis ankylosing fatale.

Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha rreziqet, trajtimi i hormoneve kortikosteroide mund të japin efekt të rëndësishëm terapeutik dhe për të përmirësuar gjendjen e pacientit. Prandaj, çështja e justifikim për përdorimin e kortikosteroideve në çdo rast duhet të vendoset në mënyrë individuale. Koha e nevojshme për të parandaluar apo të paktën të minimizuar efektet e dëmshme të barnave të përdorura. Kështu, droga në formë të pilulës, të tilla si prednisone, të marra në të njëjtën kohë, të pijshëm bollshme enveloping lëngjet e stomakut - pelte ose kos për të reduktuar efektet e dëmshme në stomak. Në qoftë se hormonet administrohet me injeksion, pacienti duhet të përqëndrohet në parandalimin e osteoporozës, dmth më shumë kohë në terapi fizike. Kur ngarje në kockë vjen kalcium më shumë se forcon ato.

Në qoftë se inflamacioni është përqendruar në çdo një të përbashkët, shpesh përdoret përgatitjet lokale infuzion përmbajnë kortikosteroidet. Për shembull, depomedrola ose cenalog. Këto injeksione janë zakonisht një herë, ata sjellin një lehtësim të përkohshëm, por të konsiderueshme. Përveç kësaj, administrata e vetme e drogës nuk shkakton efekte anësore.

Parashikim

Mjekësia moderne ofron mënyra nëse nuk shërohet, të paktën për të vonuar përparimin e sëmundjes përmes një shumëllojshmëri të barnave. Shumë prej tyre kanë efekte të rënda anësore, dhe disa pacientë preferojnë të përdorë ilaçe tradicionale, herbs, dush masazh.

Sëmundja shoqërohet me një ndryshim në faza dhe faljen fazës inflamatore. Gjatë faljen, pacienti ndjen një lehtësim i madh, por statistikat zyrtare nuk e di raste shërim të plotë.

Spondylitis Trajtimi i sëmundjeve me qeliza burimore

Spondylitis ankylosing - një sëmundje e lidhur me inflamacion i nyjave të skeletit axial (kurrizore, costovertebral, sacroiliac) dhe përfshirjen e organeve të brendshme (zemra, aorta, veshkat).

Spondylitis ankylosing ka një tendencë për kursin kronike progresive. Një rast klasik i inflamacion të shpinë u nis në Nikolai Ostrovsky: Pronës dhe verbim. Mesatarisht në spondylitis ankylosing njeri të sëmurë prej rreth 3 mijë.

Sëmundje spondylitis është shkaktuar nga infeksione të fshehura në njerëz me predispozicion gjenetik dhe karakteristikat e caktuara gjenetike. Në spondylitis ankylosing inflamacion ndikon në vendin e parë e kryqe dhe ilium; pastaj përhapet në shpinë mesit dhe "të ngjethura" deri rreth shpinë. Procesi më tej inflamator mund të kapni çdo nyje të trupit - nga hip në grusht.

Inflamacion i nyjave në spondylitis ankylosing në shumë raste me lehtësi mund të shtypur përdorimin e drogës. Shumë më keq se spondylitis sëmundja është "kockëzim" ligaments e shpinë, nyje e saj intervertebral dhe disqe. Nuk është një proces gradual "ngurtësim" rruaza bashku, shpinë humbet fleksibilitetin e saj dhe lëvizshmërinë.

Simptomat spondylitis, fillimisht mund të ngjajnë simptomat e një sëmundje degjenerative disk. Pacienti ankohet për dhimbje në rajonin e mesit. Më pas shtoi dhimbje mesit ënjtje dhe ndjeshmëri e një ose më shumë nyje, në mëngjes ngurtësi shqiptuar bel, duke u zhdukur për darkë.

Spondylitis ankylosing shpesh fillon në një moshë të re të pacientit, në 20 - 30 vjet. Gjysma e pacientëve në fillim shumë e sëmundjes mund të zbulohen inflamacion sy (skuqje dhe ndjesi të "rërë në sy"), Ethet dhe humbje peshe.

Por tipar kryesor i sëmundjes është në rritje ngurtësi spondylitis shpinë dhe lëvizshmëri të kufizuar të gjoksit gjatë lëvizjeve frymëmarrjes. Një person i sëmurë lëviz sikur shpinë në vend të kësaj ai futur një shkop - anim dhe të kthehet pacienti ka të gjithë.

Spondylitis ankylosing rrezikshme jo vetëm për shkak se ajo përfundimisht paralizon gjithë shpinë dhe nyje, por komplikimet e saj. Nga këto komplikime është rreziku më i madh i zemrës dhe aortës, e cila ndodh në 20% të pacientëve dhe manifeston gulçim, dhimbje gjoksi dhe përçarje e zemrës. Një e treta e pacientëve të zhvilluar amiloidosis - degjenerim e veshkave, duke çuar në dështimin renale kronike. Reduktuar lëvizshmëri kontribuon sëmundjet e mushkërive gjoks.

E parë dhe më e rëndësishme rregull - Treat qelizat burimore spondylitis sëmundje duhet të fillojë kur simptomat e para të saj para se ajo ka ndodhur "kockëzim" shpinë dhe nyje përflakur.

Veprimi futur qelizat embrionale për të trajtuar spondylitis sëmundje që synon pezullimin "kockëzim" shtylla kurrizore e komunikimit, atë nyjeve intervertebroreve dhe disqe. Dhe gjithashtu për të parandaluar procesin e "fusion" në mes rruaza tyre, rivendosjen e fleksibilitetit të saj dhe lëvizshmërinë.

Pas trajtimit, sëmundja spondylitis qelizat rritur ndjeshëm gamën e lëvizjeve në nyje dhe shpinë, të ulur dhimbjen, dhe koha e trajtimit me qelizat burimore filluar do të shmangur lëndimet e zemrës dhe aortës, veshkat dhe mushkëritë.

Shënim që në total per trajtimin e qelizave embrionale spondylitis, veçanërisht vend të rëndësishëm ushtrimeve terapeutike. Në ankylosing spondylitis në mënyrë të plotë duke përdorur tilts ndryshme, kthen trupin në të gjitha drejtimet, joints, etj rradhës Këto energjike dhe pengojnë lëvizjen e symphysis lartë vertebrale dhe "kockëzim" shtylla kurrizore e komunikimit.

Angazhohen në çdo ditë të duhet të paktën 30-40 minuta. Është e dëshirueshme që të mos humbasë një ditë të vetme! Pacienti duhet të kuptojnë se çdo ditë e humbur në mënyrë të pakthyeshme jep një pjesë të sëmundjeve të përbashkët ose një pjesë të vogël të shtyllës kurrizore, ossific dhe kurrë nuk gjejnë lëvizshmërinë!

Feedback mbi trajtimin e sëmundjes spondylitis qelizat vërejtur përmirësim vetëm gjysmën e kohës dhe vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.