Dysplasia hip zhvendosja kongjenitale e hip


Le të flasim për anomalitë e tilla e hip përbashkët, si zhvendosja kongjenitale e hip ose, të flasin gjuhën e mjekëve, dysplasia hip. Shkaqet e dysplasia mund të jetë një shumëllojshmëri të faktorëve të tillë si "trashëgim", "kundërvajtja fetusi prezantim", "helmim gjaku i shtatzënisë", "fruta të mëdha" dhe madje edhe të prapambetjes elementare e fetusit. Dhe ajo dysplasia ndryshon formë: predvyvih (të përbashkët papjekur paqëndrueshme që zhvillon në të ardhmen, ose gjobë, ose subluxation të rrugës dhe kokën femurit si vyvihivaetsya lehtë, në mënyrë të lehtë dhe të zvogëlojë një shtesë), subluxation (ky është një ndryshim në strukturën e përbashkët, shoqëruar nga zhvendosja e kokës femurit në acetabulum lart dhe larg) dhe zhvendosja (zhvendosje plotë i kokës femurit). Të gjitha këto ndryshime çojnë në funksionin mbështetës patologji të gjymtyrëve të poshtme.


Identifikimi praninë e dysplasia mund të jetë fëmija i vetëm pas lindjes së tij. Për shkak se nëna duhet të tregojë vëmendje të mjaftueshme për fëmijën, që nga lindja e saj shumë.

Përmbysje kongjenitale hip

Simptomet e dysplasia hip në fëmijët

Si mund të nëna ime dyshohet përmbysje kongjenitale hip? Pa dyshim, ju duhet të jetë i vëmendshëm ndaj fëmijës i cili është në rrezik (mbi shkaqet e përshkruara e dysplasia). Ekzistojnë simptome të caktuara të cilat mund të jenë të dyshuar anomali. Simptomat e sëmundjes klinike.

1) Nëse ka pasur një fëmijë:

- simptomë "click" (Marksi, rrëshqitje simptomë Ortolani. Në praktikë, në momentin e ndarjen maksimale si kreu i femurit "klikoni " Praktikat në pellgun. Ne nënat nuk kryejnë eksperimente mbi fëmijët dhe të sigurojë përcaktimin e këtij simptomë specialistë kompetente);
- asimetri e lëkurës folds. Mami, të shikojnë këtë! Kur ju vënë fëmijën në bark dhe këmbët shpjegoj ajo bëhet e dukshme se podyahodichnye folds në nivele të ndryshme (fëmijë i shëndetshëm se ata janë të njëjta);

- kufizojnë rotacionin tuaj pasardhësit e hips në drejtime të ndryshme;
- dukshme me shkurtimit të lirë të syrit një këmbë ndaj tjetrit;
- gjatë gjumit është e qartë që i është dhënë në gjunjët e tij bark në nivele të ndryshme.

Simptomë Marx-Ortolani

2) Fëmijët më të vjetër se një vit:

- Fëmija më vonë duke u bërë këmbët e saj dhe fillon të ecë (vetëm 15-16 muaj nuk është një dëshirë);
- nakulhuye fëmijë të sëmurë në këmbë (duck ecur);
- Kurba e më e theksuar mesit;
- Simptomat që ju gjenden në fëmijët nën një vit, të bëhet më ekspresive.

- pikë muskujt gluteal shtojcën afër së bashku, dhe dobësuar tonin e muskujve. Trendelenburg Pra evidente simptomë: Kur qëndruar në këmbë ndrydhur, pastaj gjysma tjetër e legenit lënë jashtë.

Diagnoza e dysplasia hip në një fëmijë

Nëse mjeku dyshon diagnozën e dysplasia përbashkët, ata duhet domosdoshmërisht të kryejnë rrezeve X në të cilën më në fund përcaktuar shkeljen e hip përbashkët e legenit të një fëmije. Gjithashtu përdorni nyje ultratinguj, arthrography, CT, angiografi dhe Arthroscopy. Dhe më e rëndësishmja, mos harroni se nuk i vetëm nuk duhet të vënë ndonjë diagnoza, sepse fëmija nuk mund të jetë dysplasia, dhe një shembje të fortë ose ndrydhje për shkak të ndonjë lëndimi.

Ju duhet një aftësi të mirë për të identifikuar këto simptoma, si dhe kufi rrëmbimit hip mund të ndodhë, për shembull, paraliza spastik, tendosje lindura virale në hip, dhe madje edhe spazma e muskujve të sapolindur. Simptomë asimetri e folds e lëkurës marrë parasysh praninë e simptomave të tjera, dhe jo një bazë absolute, edhe pse është vërejtur në rreth 50% të pacientëve.

Kur mjeku diagnostikuar dhe përpjekja për të zbuluar, është e nevojshme për të ndjekur në mënyrë strikte udhëheqjen e ardhshëm dhe të mos angazhohen samolecheniem.Zapomnite sesa zbuluar më parë dhe filloi për të trajtuar sëmundjen, aq më mirë motit!

Trajtimi i dysplasia hip

Trajtimi përfshin këmbët edukate dhe fiksimin e fëmijës që të jetë e nyjeve dhe muskujt "i pjekur".

Trajtimi predvyviha: devijuar këmbët (shpjegoj gjendjen) në anën dhe bllokohet në këtë pozicion (duke përdorur goma Vilna dhe shkopinj ndarësit të cilat janë të fiksuara me gëlqere ose prangat veçanta.

Subluxation Mjekimi: kofshë duhet të jetë pingul me aksin e trupit (duke përdorur autobusin TSITO, Volkov, Freyka jastëk, stirrups Pavlik, swaddling gjerë.

Trajtimi i dysplasia: stirrups Pavlik, pelena të gjerë

Trajtimi i zhvendosjes është shumë më e gjatë:përdorur reduktimin e saj me të gjata (rreth 4 javë) shtrihen këmbët përgjatë boshtit të rrotullimit të tyre të njëkohshme instalime elektrike brenda dhe jazz qetë në kokë hip dëmtimit të dhëmbëve kockave, dhe pastaj imponoi autobus deri në 7-8 muaj. Nëse nuk ka rezultat - të kalojë në kirurgji.

Informacion për Moms: në muajin e parë të jetës duhet të zbatohet ndryshon gjerësisht nezavisimomti fëmijëve nëse ka dysplasia tashmë diagnostikuar apo jo (të bëjë pryamouholno pëlhurë me lajle dhe vë mes këmbëve të fëmijës (këmbët hedhur në anët 60-80 °). këmbët prirje në hip dhe gju joints. Fëmija shpejt bëhet mësuar me këtë lloj të ndryshimit dhe të sjell të madh. Sigurisht, nëse është e mundur, është mirë të mos mbështjell me pelena një fëmijë në të gjitha.

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kryer fizioterapinë: holluar fëmijën hip duke ndryshuar pelena, kur salcë, duke bërë ushtrime 6-8 herë. Lundrojnë dobishme bashkangjitur. Kështu që ju mund të shtrihet dhe të ngrohtë deri muskujt e gjymtyrëve të ulët që fëmija juaj do të përfitojnë.

Në mënyrë që të trajtojnë një fëmijë me dysplasia përbashkët të aplikoni:

- fizioterapi (electrophoresis me kalcium në veçanti në zonën e hip);
- masazh (masazh klasik, përdorni pranimin e mëposhtme si zhytur­zhyvanye, fërkim, trazim dhe dridhje);

- ushtrime terapeutike (hydrocolonotherapy më efektive - është ushtrim në ujë).

Masazh dhe fizioterapi ushtrime duhet të kryhet punonjës të trajnuar vetëm shëndetësore.

Në trajtimin e dysplasia hip fëmijës fillon shëtitje të gjatë. Por nuk e vënë një fëmijë në këmbët e tyre, pa mjek ortoped, sepse ju mund të humbni gjithçka që ju keni arritur në trajtimin e sëmundjes.

Nëse trajtimi konservativ nuk është i suksesshëm, operacioni është: reposition kokën femurit. Operacioni mund të kryhet vetëm për fëmijët më të vjetër se pesë vjet. Ka metoda të ndryshme të kirurgjisë. Me kusht që ata mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

- reduktimin e hapur e dislokimit të hip përbashkët;
- operacion në pjesën e kockave kofshës, e cila është më afër legenit të kockave;
- Kirurgji në legenit të kockave (osteotomy Hiari);
- Operacioni synonte bërë jetën më të lehtë për fëmijët e sëmurë, vuajtjet e tyre dhe lehtësim dhimbje (kirurgji paliativ) në Shantsev, Koenig. Numri i operacioneve të përcaktohet individualisht. Pas operacioni është kryer fiksimit të gjatë të mjaftueshme, rehabilitimin pas përdorimit aktivitet të arsyeshme fizike, ushtrime terapeutike, fizioterapi dhe masazh.

Në qoftë se ju ndiqni rekomandimet e mjekut, trajtimi përfundon në 1-2 vjet.

Masazh

Rehabilitimi i fëmijëve me dysplasia hip

Rehabilitimi postoperative e fëmijëve të sëmurë me dysplasia hip është një temë e diskutueshme për shumë orthopedists. Askush nuk mendonte se sa duhet të jetë e vazhdueshme suva imobilizimi, metodat e fizioterapisë, e kur të fillojë ngarkimin. Një gjë që ju mund të themi me siguri është se zhvillimi normal i përbashkët i mëtejshëm dhe për të shmangur ndërlikimet e mundshme varet tërësisht nga cilësia e rehabilitimit.

Detyra rehabilitimi postoperative:

- përmirësimin e muskujve;
- rivendosur lëvizjen në të përbashkët, e cila ka pësuar kirurgji;
- Mësoni këmbë.

Periudha e rehabilitimit:

1.-operative.

2. Periudha e immobilization (veshja koksytnaya), 2-3 javë, plus rindërtimin e acetabulum për 4-5 javë.

3. Ndryshimi fëmijën e suva fashë të caktojë një autobus të veçantë Vilna (pas 2-6 javë pas operacionit).

4. Periudha e fundit fillon rreth një vit pas operacionit dhe zgjat rreth një vit e gjysmë. Detyra kryesore e kësaj periudhe - të mësuarit në këmbë duhur. Fëmija nuk duhet të jetë i butë, ende të mbajë një qëndrim të sheshtë, hapat duhet të jenë të qetë. Ecin menjehere duhet të jetë i shkurtër (5-10 minuta) gradualisht rritjen e kohës në 30 minuta; të jetë i sigurt për të ecur alternative me pjesën tjetër. Së bashku me ushtrime këmbë të përdorura në një pozicion në këmbë (kjo mund të jetë squats dhe Mahi këmbë, natyrisht me mbështetjen).

Duke filluar nga periudha e katërt e dëshirueshme për të kryer ushtrime në pishinë.

Ushtrime terapeutike me dysplasia hip

Misioni i saj:

- forcimin kurrizore, barkut dhe muskujt gluteal, rotator të brendshme hip, etj, si të përshtatshme që shtrihen dhe relaksim të muskujve në qoftë se ata e tensionuar;
- përmirësimin e tonin e trupit;
- përmirësimin e frymëmarrjes dhe sistemet kardiovaskulare dhe funksionet e tyre;
- ushtrime të frymëmarrjes, të cilat me siguri do të pasurojnë oksigjenin e fëmijës dhe t'i japë forcë të re për të luftuar sëmundjen.

Fizioterapi

- Në ditën e dytë ose të tretë të përdorimit trajtim terapi UHF. Procedurat janë të përditshme 6-10 minuta (5-7 ndikon).

- Nga java e dytë e nyjeve dysplasia duhet të bjerë nën ndikimin e një fushe magnetike të alternuara frekuencë të ulët (qetësues dhe efekt tonik, të rritur metabolizmin, qarkullimin, të ushqyerit e indeve Kohëzgjatja -. 10-20 minuta, e përditshme, 15-20 seanca).

- UV në të përbashkët neoperovanyh.

- terapi vitaminë (vitamina A, vitamina B, C, D, etj)

- Muskujt elektrike dobësuar.

- dyll mineral ose parafine 3-4 herë një herë në këmbë operuar në gju, dhe pastaj përbashkët hip (30-40 minuta temperatura 40-45 çdo ditë, 20-25 procedura).

Në shkarkimit, pacienti mësuesi fizioterapist Fëmija mëson prindërit dhe disa të individit kryesore për teknikat e tyre masazh foshnje dhe stërvitje komplekse.

Dysplasia hip Moti

Nëse keni zbuluar dysplasia hip në një moshë të re, në qoftë se të caktojë trajtimin korrekt dhe në kohë, sëmundja mund të eliminohen plotësisht, ashtu siç kishte ndodhur.

Gjithashtu sot, shumë njerëz jetojnë me dysplasia hip jetën e tij, dhe nuk ndjehen asnjë simptomë ankthi dhe shenjat, përveç defekt dhe ndryshim ecje që nuk është një trend pozitiv.

Nëse prindërit e fëmijës nuk e panë fëmijën dhe sëmundja u zbulua rastësisht gjatë testit, të tilla si një radiografi, sapo pacienti duhet gjithmonë dhe rregullisht inspektuar në ortopedike dhe të vijnë për të rishikuar të paktën një herë në vit.

Ed. Mjeku traumatologist ortopedike Savchenko VR