Dhimbje Koktsihodiniya në coccyx


  • Koktsihodiniya (dhimbje në coccyx):
  • Diagnoza COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx)
  • Trajtimi COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx)

Koktsihodiniya - Kjo dhimbje manifestohet paroksizmal zhvillim apo dhimbje të përhershme në coccyx. Për shkak të karakteristikat anatomike të strukturës ndodhet pranë kësaj zone të COCCYGODYNIA më shpesh në gratë. Kjo është për shkak të lëvizshmërisë së coccyx në lidhje me fertilitetin. Mosha e pacientëve mund të jenë shumë të ndryshme, por shumica - 40-60 vjet.

Arsyet COCCYGODYNIA


Arsyet COCCYGODYNIA mund të jenë të ndryshme, por shumica e shfaqjes së saj është e lidhur me sëmundje apo plagosje pleksus sakrale nervore ose kopchykovyh. Koktsihodiniya që ndodh pas lëndimit (bien në coccyx, goditje tij ose objekt të ngurta) në disa raste për shkak të zhvendosjes ose zhvendosjen e coccyx, të tjera - Formimi i scars në indet e buta përreth, muskujt myozytom përreth, të cilat shpesh shoqëruar nga zhvendosja apo zhvendosjen e coccyx. Një tipar karakteristik i COCCYGODYNIA post-traumatik është se lëndimi nuk mund të jetë e gjatë para se dhimbje dhe pacienti shpesh harron në lidhje me të dhe nuk e lidhin shfaqjen e dhimbjes së traumave.

Shkaqe të tjera përfshijnë sëmundje nervat COCCYGODYNIA dhe muskujt në perineum, ptosis perineal (shpesh ndodh pas lindjes), ndryshimet mbresë në anus, si rezultat i operacioneve të kryer, kapsllëk dhe diarre që të çojë në seancë të gjatë në tualet dhe mosveprimi i bigëzim zakonshme, zakon vazhdimisht ulem në diçka të butë dhe kështu me radhë. Është gjithashtu e mundur disa lidhje me sëmundjet COCCYGODYNIA ndodhet pranë organeve (kockat e legenit, rektumit, indet e legenit, muskujt e legenit kat, etj).

Sindromi Patogjeneza COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx) të shkaktuara nga spazma lokale të muskujve dhe shkurtimin promezhnostnoy ligaments legenit. Lokale promezhnostnoy hypertonicity muskujve nuk është një tipar të caktuar në origjinë, kjo ndodh sipas ligjeve të formimit të pikave të shkaktojë në muskujt skeletore. Në formën e izoluar e hypertonicity muskujve krijon pamjen e një sëmundjeje të pavarur, i cili nuk i përshtatet në sëmundjet klasike të organeve pelvike.

Simptomat COCCYGODYNIA

COCCYGODYNIA kryesor tipar i përhershëm ose pristupoobraznayabol në coccyx apo në anus. Ndonjëherë ajo dhemb në të dy vendet në të njëjtën kohë. Dhimbje mund të jetë konstante apo të ndodhë papritmas, ajo është rritur, kur ulur, në këmbë, jashtëqitje, shpesh radiating (jep) perineum, rajon gluteal, organet gjenitale, kofshët e brendshme - një dhimbje, kufijtë e kufizuara të pleksus kopchykovoho (nganjëherë pacienti mund në përcaktimin e dhimbjes). Dhimbje shpesh ndodh gjatë natës, mund të jenë të mprehta, thikat apo dhemb, karakterin e shurdhër, kohëzgjatjen e dhimbjes ndryshon, ajo mund të kalojë të tyre ose pas marrjes qetësues, ju lutem. Pacientët mund të prishin ndjenjën e trishtim apo siklet të vazhdueshme në coccyx. Dhimbje në coccyx është dhemb, djegur, i mërzitshëm karakter, kufizon rëndë aktivitet fizik të pacientëve.

Shpesh gjatë sulmeve të dhimbjeve duket lëkurë të zbehtë dhe djersitje të tepruar - një shenjë se sistemi autonom nervor i përgjigjet, enët e gjakut ynnervyruyuschaya - në përgjigje të dhimbjes enët e gjakut spazmyruyutsya (kompresuar). Që gjendja e legenit luan një rol të rëndësishëm në formësimin e sfond emocional të reagimit depresive e pacientit është shoqërues fakultative kjo sindromë.

Provimi është përcaktuar nga ëmbëlsi të presionit mbi tailbone. Në disa raste, COCCYGODYNIA traumatik (dhimbje në coccyx pas lëndimit) mund të zhduket në mënyrë spontane, hematoma duhur resorption, dhëmbëza. Megjithatë, në shumicën e rasteve COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx) merr gjatë dhe e vështirë, dhe falja acarimin zëvendësohet.

Përkufizohet shpesh përkulem edhe dislokuar tailbone, venat me variçe të rektumit, mitrës bend, mbetur proceset e kryera inflamator, lënia jashtë e organeve pelvike, dhe të tjerët.

Diagnoza COCCYGODYNIA

Për të diagnostikuar COCCYGODYNIA e nevojshme për të shqyrtuar plotësisht pacientin dhe për të eleminuar sëmundjen që mund të shkaktojnë dhimbje në këtë fushë (hemorroide, çarjes anal, inflamacion në ind dhjamor përreth sëmundjet rektum e shpinë, dhimbje të nervit shiatik, dhe të ndryshme gjinekologjike sëmundje dhe kështu me radhë). Gjinekolog detyrueshëm konsultimi, urolog dhe neurolog.

Prania e dhimbjes në coccyx kërkon studim gishtin e rektum. Finger hulumtim rektumit shpesh zbulon shkakun e sëmundjes ose të marrë ka zyrën e një mjeku. Objektivisht, studimi i rektumit gishtin (në rektum) është përcaktuar gjithmonë nga dhimbje të konsiderueshme në zonën e coccyx, konsolidimin e dhimbshme në një fije floku radiale në prekje sektorit mbrapa. Presioni në këtë kordonin shoqëruar nga një rritje të konsiderueshme në dhimbje në coccyx. Në fjalët e pacientëve, dhimbje të thellë, "duke vepruar në nerva", "i mërzitshëm". Ndonjëherë ju mund të prek të ligament dhimbshme sacroiliac mjekër si një fillesë shumë të ngushtë. Për diagnozën kryer ultratinguj barkut, X-ray shpinë sacrococcygeal (janë lëndimet dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore që mund të shkaktojnë dhimbje) dhe rektum (irihohrafiyu - janë tumoret dhe ndryshimet e ndryshme në murin e rektumit), dhe nëse është e nevojshme - sigmoidoscopy, ortopedike, Urological ekzaminim, gjinekologjik .. Një Mukoza shqyrtimin e zorrës së trashë duke përdorur pajisje të posaçme - sigmoidoscopy, shpesh mund të zbulojë sëmundje që nuk mund të zbulohet në llojet e tjera të sondazheve, duke përfshirë tumoreve të vogla.

Trajtimi COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx)

COCCYGODYNIA Trajtimi varet nga shkaku i shfaqjes së saj, por ka parime të përgjithshme të trajtimit konservativ, ato përfshijnë një sasi të madhe të fizioterapisë, elektroterapi me futjen e elektrodë në zorrën e trashë me ultrazërit apo përzierje anestezisë me hormoneve glucocorticoid (p.sh., hydrocortisone), banjot parafine , ozokerit, baltë, nxjerrjes nënujore dhe kështu me radhë.

Me pacientë të forta dhimbje përshkruara bllokadës novokaina (zgjidhjet e dhëna novokaina në pleksus nervore) bllokadës me lidocaine, hydrocortisone, diprospan, cenalog etj, masazh muskujt e rektumit. Me suksesin e metodës së ndikimit në pikat biologjikisht aktive që gjenden në lëkurë (reflexology, akupunkturë). Manipulimi i detyrueshëm mbajtur (në qoftë se pacienti nuk ka contraindications të tjera), e cila përmirëson qarkullimin e gjakut dhe regionarny rikthen lëvizjet humbur vëllim të plagosur tailbone. Recommended himnostika Care. Relaksim Postisometric e muskujve bazës së legenit gjatë COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx) nuk është vetëm teknikë terapeutik por edhe diagnostike që kursen pacientin nga frika e panjohur. Kur trajtimin COCCYGODYNIA (dhimbje në coccyx) eliminimi i edemë, inflamacion, dhimbje, rivendosur varg e levizjes është përshpejtuar përdorur fizioterapi (UHF, CMT dhe terapi rrezatimi infra të kuqe).

Për të zbutur sfond negative emocionale mund të emërohet neyropsihotropnye fondeve.

Trajtimi kirurgjik povodytsya vetëm në përmbysje apo thyerje e coccyx.

Rezultati i trajtimit varet shumë nga ajo se si është zbuluar shkaku i sëmundjes. Prandaj, pacientët janë të këshilluar që të kontaktojnë një mjek menjëherë pas fillimit të dhimbjes - ajo do të rrisë shanset e një diagnozë të saktë dhe trajtim, dhe kështu shërim.