Arthritis Arthritis


Artrit- Sëmundjet e nyjeve, të shoqëruar nga inflamacion të tyre.

Procesi inflamator ndodh kryesisht në synovial membranat (e brendshme) (qese) të përbashkët. Kjo gjendje quhet sinovit dhe është i shoqëruar me akumulimin e exudate në zgavrën synovial - lëngu synovial. Exudate inflamator krijon kushte për stagnimin e mëtejshëm të daljeve venoz dhe limfatik në të përbashkët, e cila çon në progresion të artritit. Procesi i përfshirë në komponentët e tjerë të strukturës së përbashkët - Kreu (epiphysis) eshtra, kërc, çanta kyçeve pëlhurë, ligaments, tendons dhe periarticular myahkotkanevye komponentëve të tjerë. Arthritis është një e përbashkët në literaturën mjekësore monoartrit quajtur, disa (shumë) joints - artrit.


Shkaqet e Arthritis

Shkaqet e artritit janë të ndryshme. Kjo infeksionet përbashkëta dhe trauma (të tilla si të mprehtë - greva, aksident me makinë, bien mbi lëndimit-mbingarkesë të përbashkët dhe kronike), alergji dhe proceset autoimune e formimit të antitrupave që shkatërrojnë indet e vetë trupit - komponente të përbashkët.

Ka sëmundje të ndryshme që përfshijnë artritit - të tilla si artriti reumatoid, përdhes, artrit psoriatic, sindromi Reiter së artritit. Shumë procese autoimune me dëmtimin e indit lidhës - vasculitis, sifilizin, gonorrenë, ethe reumatike dhe sëmundje të tjera sistemike mund të shoqërohet me artrit.

Simptomyartrita dhe diagnoza e artritit

Simptomyartrita: dhimbje prekur të përbashkët, ngurtësi e re lëvizjet, rritja e temperaturës lokale hyperemia indeve të buta (skuqje), ënjtje (edemë), ekziston lëngu synovial apo lëngu specifike rrjedhje në zgavrën e përbashkët me një rritje në madhësinë e saj, ënjtje. Artrit shoqërues shenjat e mundshme klinike të dehjes dhe proceset autoimune (ethe, dobësi). Në analizën e vërejtur rritje eritrociteve normë sedimentation dhe numërimin e leukociteve mund të jenë proteina të pranishëm-reaktive.

Për fat të keq, e njëjta simptomokompleksov lloji në etiologji të ndryshme (shkaktarët) e sëmundjes e ndërlikon diagnozë të saktë dhe në kohë. Për mjekun specialist dhe pacientit në diagnozën rolin e rëndësishëm me simptoma të tjera shoqëruese të artritit - një gjendje e lëkurës (skuqjen, etj), zemrës, veshkave, traktit respirator. Sulmet artrit natyrisht veçanërisht e vërtetë për reumatizma, Sindroma e Reiterit karakterizohet nga zhvillimi pas artrit akute, por shpejt shkon uretritin infektive (inflamacion të uretrës, fshikëzës mund të - me fije gjatë urinimit) enterocolitis (inflamacion të zorrëve me diarre dhe fryrje). Për përdhes zbuluar shfaqja e sëmundjes pas marrjes së alkoolit. Për artrit reumatoid karakterizohet nga simetrik plagë periferike të vogël duart kyçeve dhe këmbët, për spondylitis sëmundje apo sindromi Reiter së - dhimbje, lëvizshmëri të kufizuar, ndjesi e ngurtësi në shpinë. Humbjen gishtin 1 i përbashkët është më karakteristike e përdhes. Në artrit psoriatic shpesh ndikon joints terminalit interphalangeal, të shoqëruar nga edemë të rënda (gisht si sosystsi) dhe nuancë vjollcë-kaltërosh të lëkurës. Në sistematik artrit lupusi eritematoz kombinuar me Butterfly skuqje në fytyrë dhe sëmundjet e veshkave.

Në diagnostifikim, ekzistojnë teste speciale laboratorike - metoda të dizajnuara për të zbuluar komplekset imune specifike, antigjenet e baktereve dhe komponente të tjera të veçanta të dëmtimit të sistemit. Kryerja Arthroscopy, analiza synovyalnoho shfrim, indeve biopsi e përbashkët.

Trajtimi i artritit

Trajtimi Baza e artritit - një trajtim shkakor e sëmundjes së tij. Për trajtimin lokal te nyjeve arthrology dhe rheumatologists përdorur fizioterapia, injeksione terapeutike vnutrisuhlobni, trajtim jo-specifik të përgjithshme anti-inflamator.

Mundësitë e mirë shtesë në trajtimin e artritit siguron reflexology, metodë Di-Jok dhe gjatë shuarje - metodën e osteopathy. Osteopathy mund të rivendosur rrjedhën okolosustavnoy gjakut, ul muskujt fibrotyzatsiyi, ligaments, periarticular çanta parandaluese aderimin. Në praninë e mekanike dëmit të përbashkët lidhur (paragjykim kronike mykrotravmatyzatsyy në kryqe, shpinë mesit, hip joints - artrit i përbashkët gju (honartrit) dhe artritit të nyjeve të këmbës, lezionet e shpinë qafës së mitrës, klavikul, brinjë dhe blades supe arthritis e supe ose bërryl) mjeku -osteopat mund të reduktojnë ndjeshëm dhimbjen dhe simptomat patologjike, pas harmonizimit të muskujve dhe stresi skeletik dhe raportet në joints ngjitur.

Parashikim

Moti gjatë artrit paqartë, varet imunitetin e pacientit, karakteristikat kryesore të sëmundjes, nga shkalla e ndryshimeve të përbashkëta lokale. Ndoshta një shërim të plotë me restaurimin e funksionit të përbashkët dhe shkatërrimit të përbashkët (deformimeve artrit, arthrosis, shkatërrimi i përbashkët), e ndjekur ankylozirovaniyem (mbyllja, të përbashkët të pasurive të patundshme). Në këto situata mund të tregohet kirurgji arthroplasty - arthroplasty. Pas arthroplasty në shumicën e rasteve e nevojshme për të rivendosur funksionin e indeve të buta përreth përbashkët - së bashku me trajtime të tjera funksionale, Osteopathy shpejt mund të lehtësojë dhimbjet postoperativ, normalizimin e tonin e muskujve rreth të përbashkët, për të rritur lëvizshmërinë në nyje ngjitur.

Trajtimi i qelizave burimore artritit

Në të ardhmen ajo do të jetë e mundur për trajtimin e artritit pa operacione komplekse në vend të përdorur rruaza magnetike dhe qelizat, thonë shkencëtarët britanikë. Metoda e re testuar në minj.

El Hadj Alicia (Alicia El Haj) Kiile Universitetin (UK) dhe kolegët e zhvilluar rruaza magnetike më pak se dy mikrometra në diametër, të cilat janë bashkuar për receptorët në qelizat mesenchymal rrjedhin. Këto qeliza të izoluara nga ind dhjamor ose kockave palcën mund të pengojnë përgjigjen imune dhe të japin rritje të llojeve të ndryshme të indeve lidhës, yndyrë dhe kërc, muskujve dhe kockave. Kur rruaza fushë magnetike të fillojnë të lëvizin, deformimeve sipërfaqen e qelizave dhe duke i detyruar ata të hapur poret. Si rezultat i fluksit të joneve kalium fillon një ujëvarë të reaksioneve brenda qelizave që përcaktojnë se çfarë do të bëhet.

Shkencëtarët implantuar qelizat burimore njerëzore mezenhymnyye veshura rruaza magnetike në pjesën e prapme të minj dhe të përdoret një fushë magnetike për të transformuar qelizat në inde kërc, tha se takimi i El Hadj nga qelizat burimore në Oksford. Tani grupi i saj planifikon të trajtuar joints gju e dhi me qelizat burimore magnetike, të cilat janë zhvilluar së bashku me Magnecell. Ata shpresojnë se fusha magnetike do të japë qelizat embrionale të nyjeve dhe për të lehtësuar kthimin e tyre në kërc.

Beads se Zyra e inspektimit sanitar nga Administrata e Ushqimit dhe Drug ka miratuar SHBA për përdorim si imazhe përforcues mjekësore shpejt tretem dhe excreted nga trupi. Rruaza magnetike lidhin me receptorët e tjera, rrjedhin qelizat mund të rritet indet e tjera, thotë El Hadj.
http://www.newscientist.com/article/mg20227044.500-magnetised-stem-cells-could-treat-arthritis.html

Rheumatoid arthritis

Rheumatoid arthritis prek njerëzit e të gjitha moshave, por shumica e atyre mbi 30. Në mesin e femrave rreth 5 herë më shumë vuajnë nga artriti reumatoid se meshkujt. Në përgjithësi, sipas shkencëtarëve të ndryshëm, kjo sëmundje prek 1 - 2% të popullsisë.

Shkaqet e artritit reumatoid

Shkaqet e artritit reumatoid nuk është kuptuar plotësisht. Megjithatë, është qartë që ka një predispozicion gjenetik tek sëmundje. Që është, familjarët e pacientëve me artrit reumatoid kanë një shans paksa më të madh të kontraktimit atë se banorët e tjerë të zonës (vendi apo qyteti). Por kjo deklaratë nuk duhet të tingëllojë si një dënim. Ne po flasim vetëm për mundësinë teorike. Sëmurë një njeri i vetëm kur rastësi e disa rrethanave të pafavorshme.

Me sa duket, të kontribuojë në zhvillimin e artritit reumatoid mund të jetë një infeksion i fshehur. Dëshmi është fakti se rreth gjysma e rasteve sëmundja është paraprirë nga infeksionet respiratore akute (ARI), gripit, dhimbje të fytit apo rëndim të sëmundjeve kronike infektive. Përveç kësaj, mjaft shpesh zhvillon si artriti reumatoid ose infektive vazhdojë artritit reaktive.

Një faktor tjetër i rëndësishëm që shkakton sëmundje - stresi emocional të rënda. Përafërsisht një e treta e pacientëve të mi sëmundja filloi pas goditjet e rënda të fatit: divorc, humbja e të dashurit dhe kështu me radhë D. Dhe 10% e pacientëve të manifestuar të sëmundjes pas një hipotermia rënda..

Simptomat e artritit reumatoid

Klinikë "klasik" Simptomat e artritit reumatoid të vështira për të ngatërruar me sëmundje të tjera të përbashkëta. Në shumicën e rasteve, sëmundja e hershme është inflamacion dhe ënjtje e nyjave metacarpophalangeal të indeksit dhe gishtat e mesme (kjo është nyjet që janë në bazë të gishtave, që është në grusht clenched spikatur kockat). Inflamacion të tilla nyje metacarpophalangeal shpesh e kombinuar me inflamacion dhe ënjtje e dore. Tellingly, inflamacion i nyjave simetrike si reumatizma - që është, në qoftë se nyjet e prekura në dorën e djathtë, pothuajse gjithmonë ndikon njëjta nyje në dorën e majtë. Por ndryshe nga inflamacion reumatike në artrit reumatoid në ato nyje të qëndrueshme, ënjtje dhe dhimbje mbajtur ata nga disa muaj deri në disa vjet.

Në të njëjtën kohë inflamacion i nyjave të gjymtyrëve të sipërme në artrit reumatoid është pothuajse gjithmonë e mundur nyje të vogla të këmbëve. Joints përflakur vendosur në bazë të gishtave, e cila manifestohet me dhimbje kur shtypet gjatë "pads" këpucë me majë. Është simptomatike se nyjet bëhen këmbët përflakur dhe simetrike (në të djathtë dhe të gjymtyrëve të majtë), si dhe armëve.

Dhimbje të përbashkët shpesh përforcohet në gjysmën e dytë të natës, në mëngjes. Rreth mesditës dhimbja është shumë intensive; Pacientët krahasohen me dhimbje dhëmbi. Megjithatë në pasdite dhimbja bëhet e dobët, dhe në mbrëmje ata janë në përgjithësi të vogla. Relief zgjat deri në mes të natës, por rreth 3 - 4 orë sulmojnë dhimbje të përbashkët përditësuar.

Në dhimbje të forta për artrit reumatoid simptomë karakteristike "ngurtësi në mëngjes". Pacientët përshkruajnë ndjenja si ngurtësi në mëngjes "Trupi mpirë dhe nyjeve" ose si ndjenjë doreza të shtrënguar në duart e tij dhe Trupit shtrënguar korse".

Me ngadaltë, natyrisht butë e artritit reumatoid ngurtësi në mëngjes zakonisht zhduket përmes gjysmë ore pas pacienti u ngrit nga shtrati. Por në sëmundje të rëndë është ndjenjë e pakëndshme mund të vazhdojnë në orët e para të ditës dhe madje edhe më të gjatë.

Ajo shoqërohet shpesh nga simptomat e listuara pacientëve ndjenjën e dobësisë, përkeqësim të gjumit dhe oreksit, temperatura të larta moderuar (deri në 37.2 -? 38), të dridhura. Shpesh pacientët të humbur peshë, ndonjëherë në mënyrë të konsiderueshme.

Si sëmundjes në fazën e tij të zgjeruar në procesin patologjike përfshirë të gjitha nyjeve të reja. Përflakur Shpesh gju, bërryl, kyçin e këmbës dhe sup nyje. Kjo sëmundje është undulating në natyrë: periudhat e përkeqësimit të shëndetit të pacientit nga periudha e përmirësimit spontan.

Pas stresit, të ftohtë ose hipotermi gjendja e pacientit mund të përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme përsëri. Përveç kësaj për të gjithë kohën për të mposhtur nyjet janë shtuar komplikime të ndryshme në organet e brendshme. Shpesh ka reumatoid mushkërive, zemrës, mëlçisë, veshkat, enët e gjakut dhe zorrët. Komplikime të tilla nuk janë vetëm në gjendje të përkeqësojnë seriozisht gjendjen tashmë jo ideale e pacientit, por edhe mund të kërcënojnë jetën e tij.

Prandaj është e rëndësishme për të trajtuar trajtimin e artritit reumatoid sa më shpejt të jetë e mundur për të ndaluar sëmundjen në një fazë të hershme, pa e çuar çështjen në komplikacione dhe pa pritur për pasoja të pakthyeshme.

Trajtimin e artritit reumatoid

Parimet e artritit reumatoid

Kurë artritit reumatoid nuk është e lehtë. Në fakt, për të arritur shërim të plotë të sëmundjes mund në raste shumë të rralla, si droga më e përdorur në ditët e sotme ka vetëm një efekt simptomatike. Droga të tilla të eliminuar simptomat e sëmundjes (dhimbje, inflamacion i nyjave), por nuk ndikojnë shkaqet e saj.

Për shembull, si një mjet ndihmës së parë për dhimbje të përbashkët përdorimin e drogës anti-inflamator jo-steroidal (NSAIDs): Flex, DIKLOFENAK, indometacin, piroksikam, brufen dhe të tjerët. NSAIDs mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme jetën e pacientit, por për të kuruar artritin reumatoid me ndihmën e disa NSAIDs pamundur.

NSAIDs janë pikërisht periudha e aplikimit të tyre, pa sytë e shprehur për të ardhmen. Dhe si në artrit reumatoid të mjekësisë kanë afat-gjatë, "Klasik" NSAIDs mund të shkaktojë efekte të ndryshme anësore. Shpesh ato ndikojnë negativisht në stomak, duke shkaktuar në disa raste edhe zhvillimin e gastrit ose ulcera peptike.

Për fat të mirë, zhvillimi i farmakologjisë nuk është ende në këmbë, dhe shkencëtarët zhvilluar një grup të ri të drogës nonsteroidal anti-inflamator - ka qenë i ashtuquajturi "selektiv" droga anti-inflamator. NSAIDs selektive (drogës folur) janë shumë më të butë "klasik" dhe shumë më pak të japë disa komplikime. Movalis në artrit reumatoid në shumicën e rasteve mund të përdoret zgjati për disa muaj, ndonjëherë edhe vite, me pak rrezikun e efekteve anësore.

Në NSAIDs për të siguruar ambulancës që vuajnë nga artriti reumatoid, shumë mjekë, sidomos jashtë shtetit, mos hezitoni të përshkruajnë kortikosteroidet anti-inflamator (prednisolon, metilpred, hydrocortisone, dhe kështu me radhë. D.).

Përdorimi i hormoneve të tilla janë pothuajse gjithmonë në mënyrë eksplicite promovon përmirësimin e pacientit. Menjëherë zvogëlon dhimbje të përbashkët, ngurtësi në mëngjes zhduket, dobësi dhe të dridhura. Natyrisht, në rezultate të tilla të shpejta çdo pacient është i gatshëm të paguajnë para, jo të vogël - kjo është shtysa kryesore e mjekësisë perëndimore.

Për fat të keq, duke marrë hormonet corticosteroid sëmurë shpesh të pavetëdijshëm se ata janë marrë mjaft të fuqishme për të goditur të gjitha sistemet. Sepse Kortikosteroidet - hormonet e stresit. Dhe ndërsa pacienti është duke kaluar nëpër këto hormone atë mirë. Por është e nevojshme që të anuloj ose të reduktuar dozën e tyre, njeriu duhet të vënë sëmundje te njeriu fjalë për fjalë dyfishuar ose dyfishohen forcë. Përveç këtyre hormoneve numër të madh të contraindications, dhe përveç kësaj, ata të reduktuar imunitetin.

Pra, para se terapi hormon të jetë i durueshëm, mjeku duhet të peshojnë tre herë ajo do të jetë më i trajtimit të tillë - dëm apo dobi.

Ju mund të më pyesni nëse anti-inflamator dhe hormonal lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion vetëm gjatë përdorimit të tyre, të veprojë atë "tani për tani"Pse atëherë duhet të përpiqet për të kuruar pacientin?

Trajtimi kryesor për artrit reumatoid është e ashtuquajtura droga themelore. Ato ndikojnë në tokën që ushqen sëmundje, atë "bazë". Aplikoni këto fonde me një sy në të ardhmen, duke u mbështetur në aftësinë e tyre për të ndikuar shkaqet e sëmundjes dhe të ndërprerë zhvillimin e saj. Por ne duhet të mbajnë në mend se ndryshe nga hormonet dhe NSAIDs drogës themelore nuk japin efekt të menjëhershëm pozitiv, dmth ata nuk eliminojnë simptomat në ditët e para dhe javët e mjekësisë. Si rregull, ata nuk mund të veprojë më herët se një muaj - një disavantazh të rëndësishëm në këtë barnave elementare.

Aktualisht, si një bazë drogës terapi përdoret më shpesh pesë grupe: kripëra ari, fondet antimalarial sulfasalazine drogës antimicrobial, penicillamine dhe fondet immunopodavlyayuscheho.

Preparatet ar (krizanol, Auranofin) - grup më të njohura të rheumatologists barnave bazike per trajtimin e artritit reumatoid. Përgatitjet ari të sjellë lehtësim të rëndësishëm për rreth 70% të pacientëve, por një e treta e pacientëve mund të përjetojnë komplikime gjatë trajtimit të artritit reumatoid, skuqjen alergjike, inflamacion të gojës, ndalimin e hematopoiesis dhe përkeqësimit në veshkat.

D-penicillamine (kuprenil) jepet zakonisht në rastet kur nuk zolototerapiya sjellë lehtësim të pacientit ose kur medikamente të keni për të anulluar sepse reaksioneve ari negative. Megjithatë, D-penicillamine, performanca nuk është drogë inferiore ari drogës tepër toksik që është dukshëm më shumë komplikime. Ato zakonisht ndodhin në dy muajt e parë të ilaçeve, por, për fat të mirë, shpejt zhduken pas tërheqjes drogës.

Komplikimet mund të tregojnë skuqje të lëkurës, çrregullime të stomakut dhe zorrët, inflamacion të veshkave, verdhëz, që rrjedhin nga stagnimit të biliare, si dhe ndryshimin e përbërjes së gjakut. Prandaj, përdorimi i D-penicillamine si "bazë" do të thotë se pacienti duhet në fillim një herë në javë dhe të dhurojnë gjak një herë në dy javë - urinalysis. Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh se D-penicillamine kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe ata pacientë të cilët kanë sëmundje të gjakut dhe veshkave.

Sulfasalazine (salazopiridazin) - agjent antimicrobial, disi më pak efektive se medikamente ari, por konkuron me D-penicilinë, më shumë se ajo është shumë më mirë tolerohet se këto barna. Efektet anësore të sulfasalazine zhvilluar vetëm 10 - 20% e pacientëve dhe këto komplikime nuk janë të rënda. Ata janë identifikuar kryesisht një çrregullim të stol dhe skuqje të lëkurës.

Nënvlerëson meriton drogës vetëm ngadalësojnë zhvillimin e efektit të saj terapeutik. Përmirësimi i trajtimit të sulfasalazine reumatoid artrit zakonisht vërehet vetëm pas tre muajve të terapisë, "Forma pik" arritur ne gjashte muajsh, pas të cilave trajtimi i reumatoid fund arthritis sulfasalazine.

Droga antimalarial dhe delagil plakvenyl përdorur një herë për të trajtuar ethe ethe tropikale infektive sëmundje (malaries). Megjithatë, në shekullin e njëzetë ata kushtuar vëmendje dhe rheumatologists. Ata vënë re se përdorimi delagil shumë të zgjatur dhe plakvenyl mund të ndikojnë në veprimtarinë e procesit reumatoid.

Edhe pse efektiviteti i këtyre barnave nuk janë shumë të mëdha dhe ata janë të ngadalshëm, ne duhet të përdorin ato sot, sepse ne mendojmë të afërm do të thotë mungesa antirevmatoidnyh. Sepse ndonjëherë ka situata kur mjete të tjera themelore dhe pa sukses pereprobuvani anuluar për shkak të dështimit apo efekte anësore të theksuara. Atëherë është e nevojshme të përdorni edhe i dobët, por ajo ka një delagil veçantë antiartritnym veprim dhe plakvenyl.

Citostatikë Perparatov, ose të ashtuquajturat imunoshtypes (metotreksant, azatioprine, cyclophosphamide, hlorbutin, leykeran) huazuar një oncologists rheumatologist. Citostatikët përdorura në onkologji për të shtypur sistemin imunitar dhe ndalimin e ndarjes qelizore, duke përfshirë edhe kancerin. Dhe pacientët e kancerit Këto tarifa janë në doza të mëdha, duke çuar në një shumë komplikime. Në këtë drejtim, si dhe mjekët dhe pacientët janë shumë të kujdesshëm për përdorimin e drogës citotoksike, nga frika efekte të rënda anësore.

Megjithatë, kur është fjala për përdorimin e këtyre barnave në trajtimin e artritit reumatoid, rreziku është ekzagjeruar në mënyrë të qartë, sepse citostatikët arthrology përdoret në doza më të ulëta se sa në kancer - rreth 3 - 10 herë më të vogla! Shumat e tilla të vogla të imunoshtypes rrallë të shkaktojë efekte anësore, por efekti terapeutik është shpesh i rëndësishëm. Përdorni citostatikët ndihmon të paktën 70% të pacientëve, dhe për të sjellë mjekësi madh përfitim ndikon në formë të shpejtë progresiv të rënda e artritit reumatoid.

Efektet anësore janë të mundshme në 15 - 20% e pacientëve dhe janë të rrallë të rënda. Më shpesh kjo është e nxituar alergjik, ndjenja "milingonat" lëkura, stomak mërzitur dhe çrregullime të moderuar urinim. Të gjitha këto shenja zakonisht zhduken shpejt pas ndërprerjes së terapisë.

Nëse të gjithë është i mirë dhe pacienti lehtësisht toleron terapi citostatikë mund të presin qartë ndjenjë më të mirë pas 2 - 4 javë pas fillimit të trajtimit të artritit reumatoid.

Fondet për trajtimin e artritit reumatoid

Pra, ekzistojnë pesë grupe themelore për trajtimin e artritit reumatoid. Avantazhet dhe disavantazhet e tyre e kemi shqyrtuar vetëm. Por ajo mjekim të japë përparësi në çdo rast? Se kjo pyetje vetëm mund të përgjigjem rheumatologist tuaj ndjekur. Vetëm ai e di (të paktën duhet të dini) se kur dhe si një mjet themelor për të aplikuar në rastin tuaj. Edhe pse mungesa e objekteve themelore në faktin se ajo është e vështirë të parashikohet me probabilitet absolut, ose të japë ilaçe efekt terapeutik. Vetëm një muaj apo dy të drogës mund të jetë përgjigja. Nëse drogës nuk punon, ju duhet të ndryshojë atë përsëri dhe të presin për rezultatin e një muaj apo dy.

Kështu, zgjedhja e kohës standarde trajtimi është 4-6 muaj. Termi, natyrisht, shumë të sëmurë për një njeri të gjatë, por duhet të përballen - zgjedhje që kemi. Ju mund të, megjithatë, do të përpiqen për të përmirësuar gjendjen e pacientit në këtë kohë me një ndikim lokal në joints. Për këtë qëllim aplikimet përdoren dimexide, lazer terapi, cryotherapy dhe futjen vnutrishnosustavni e hormoneve kortikosteroide.

Aplikacionet e dimexide aplikuar për të nyjeve më të dhimbshme dhe të përflakur. Në pacientët me reumatoid shënuar përmirësim pas 6 ditë - 7 ditë të trajtimit dimexide dhe bëhet edhe më e theksuar pas një serie dy-javore të aplikacioneve. Në total, efekti është pozitiv në 80% të pacientëve.

Injeksion Intraarticular nga kortikosteroidet (cenalog, hydrocortisone, diprospan, flosteron) ndihmon që pacienti të mbijetojë sidomos gjatë inflamacionit akut të nyjeve të caktuara. Me futjen e hormoneve intra shpejt lehtësimin e dhimbjeve dhe për të zvogëluar inflamacion të përbashkët, por zakonisht nuk ka efekt terapeutik vetëm dy - tre javë. Pastaj përsëri, inflamacion fillon të rritet gradualisht.

Kujdes Është e këshillueshme për të kryer jo më shumë se 2-3 injeksione e kortikosteroideve në çdo përbashkët. Përveç kësaj, ne duhet të kujtojmë se nuk kryer shumë larg injeksione hormoneve dhe të bëjë ata shumë shpesh - apo hormonet do të ketë një ndikim negativ në të gjithë trupin. Prandaj, intervalet ndërmjet këtyre procedurave duhet të jetë të paktën 7 - 10 ditë. Por, natyrisht, injeksion intraarticular mund të lehtësojë në masë të madhe jetën e pacientit edhe në raste të rënda të artritit reumatoid.

Terapia lazer në artrit reumatoid jep efekt të butë anti-inflamator. Terapi lazer është përdorur si një trajtim të veçantë për artritit reumatoid, dhe në kombinim me terapinë bazik.

Laser nyje rrezatuara nuk pacientit, dhe rajoni cubital venë - që rrezatimi ndikon gjakun që qarkullon brenda trupit. Besohet se pas rrezatim lazer e gjakut në trup janë zhvillime të ndryshme pozitive: sistemi normal imunitar, përmirëson furnizimin me gjak të organeve dhe indeve, redukton çdo inflamacion dhe shtypur burimin e infeksionit.

Rezultatet më të favorshme vërejtur në pacientët me formë të ngadalshëm, të butë e artritit reumatoid. Në format e rënda të sëmundjes lazer joefektiv

Kursi i artritit reumatoid përbëhet nga 15 - 20 procedurat e kryera në një ditë.

Cryotherapy (trajtimin e ngrirjes lokale) përdoret me sukses si në akute dhe kronike ne fazen e artritit reumatoid. Trajtimi është praktikisht e padëmshme dhe nuk ka contraindications; Për fat të keq, kjo është e shtrenjtë. Përmirësimi pas cryotherapy është parë në 60-70% e pacientëve me artrit reumatoid.

Pjesa tjetër e përfshirë fizioterapi masazh, kryhet vetëm kur rëndim kalojë e artritit reumatoid dhe gjakut parametrave do të kthehet në normale. Fizioterapia bërë vetëm në temperaturën normale të trupit, gjakut të mirë dhe në mungesë të skuqje dhe ënjtje e nyjave.