Hygroma përbashkët


Hygroma - grumbullimi i lëngjeve lëngshëm-mukozës ose i lëngshëm-fybrynoznoy në okolosustavnoy zgavër apo qese të sapo formuar synovial që duket si një formimin e tumoreve. 

 

Hygroma skematike përfaqësimi

Hygroma mund të vazhdojë si çanta hydrocephalus pa inflamacion shprehur synovial, por në disa raste propotivaye lumen të synovial qese fluide duhet sero-fibrinës ose hemorragjike (përgjakshme) karakter. Në rastin kur hygroma zhvillohet në qese synovial vendosur sipërfaqësisht, muret e saj janë thickened, i përafërt, shpesh fitojnë densitet spoyuyutsya e kërc dhe indeve përreth. Nëse hygroma zhvillon në qese synovial e thellë, muret e saj nuk do të arrijnë një trashësi të konsiderueshme dhe jo ngjitur në indet përreth.


Në fazën inflamacion i lëngshëm vuri në dukje pamjen e limfoide dhe infiltrate lymphocytic (akumulimit të elementeve qelizore në indet limfoide dhe sistemet e makrofagëve), si dhe rritje individuale të indeve lidhës në shtresën e brendshme të murit të çanta synovial. Përveç kësaj, ndonjëherë ka xhepat e hemorragji dhe nekrozë (vdekja), e cila është depozitat gëlqere.

Në fazën proliferative e granulim inflamacion (ind lëng ngjyrë të kuqe të ndritshme, me sipërfaqe të butë që zhvillon gjatë shërimin plagë dhe vatrave inflamatore) fillojnë të hapë sipërfaqen e brendshme të qese synovial dhe formojnë përhapjen villous, duke formuar banda, jumpers dhe të ndajnë xhep çanta zgavër izoluar në kamera.

Hygroma vogël zakonisht përmbajnë brenda një masë të trashë dhe të madh - fluide lëngshëm të përzier me gjak dhe mpiksjen e saj, dhe kristalet e kolesterolit dhe të organeve të ashtuquajturat oriz. 

Shkaqet hygroma

Hygroma shfaqet për shkak të bursit kronike (inflamacion i qeseve mukozës kryesisht në nyje) ose tendovaginitis kronike (inflamacion i veshjes gilcë - membrane lidhës përreth tendons), me kusht që procesi inflamatore është i shoqëruar nga propotevanie e pasur të enëve të gjakut të vogla të lëngut proteine ​​e pasur. Në mënyrë tipike, hygroma mund të zhvillohet në fushat e trupit që janë të ekspozuar vazhdimisht ndaj traumave ose presionit të gjatë të rregullt që ndodh në njerëzit e profesioneve të caktuara ose si rezultat i veshur këpucë pajisur siç duhet, gjymtyrë artificiale dhe kështu me radhë. D. Në këtë drejtim hygroma vërejtur kryesisht në çanta synovial vendosura sipërfaqësisht dhe për këtë arsye më shumë të prirur për të stresit mekanik, të tilla si dorsum e dore përbashkët dhe në pjesën e prapme të këmbës. Po, shpesh hygroma dore ndodh në gratë pas lindjes, për shkak të faktit se ata të fillojnë për të rregullisht të marrë fëmijën në krahë, kështu ngarkimit dore e tij. Por më shpesh gjendet në meshkuj hygroma. 

Simptomat hygroma

Foto klinike varet shumë nga hygroma madhësisë. Pacientët me hygroma vogël zakonisht nuk ankohen. Si hygroma madhësia duket dhimbje e shurdhër në qese përkatëse synovial për shkak të tensionit të saj dhe të rënduar nga tendosje. Nëse hygroma compression tufa neurovascular lidhur hyperestezyy (rritur ndjeshmërinë e lëkurës) dhe paresthesia (mpirje të lëkurës, zvarritje dhe në sëmundje të tjera të sistemit nervor, sëmundje vaskulare periferike), dhimbje nevralgjike dhe kongjestion venoz.

Në ekzaminimin e lëkurës është hygroma qetë dhe lëviz dhe hygroma kur që lindin nga profesioni për shkak të traumave kronike, të lëkurës është thickened shpesh dhe i përafërt në të prekur. Në mungesë të inflamacion synovial në murin e prekje qese (ndjenja) hygroma është definuar si maloboleznennoe smeschaemoe kufizuar rrumbullakosura edukim që ka një sipërfaqe të lëmuar dhe qëndrueshmëri të butë, elastike. Në rast të hyperkeratosis (trashje të tepërt të shtresës brirë të lëkurës për shkak të presionit të zgjatur, fërkimi) dhe ndryshimet proliferative në murin e çanta synovial hygroma mund të bëhet i dendur dhe i ulur. Në disa raste është e mundur për të përcaktuar praninë e valëve të transmetimit nga njëra anë e mushkërive duke shkaktuar rrahje të menjëhershme me anën tjetër në anën e kundërt të hygroma mur (a luhatjet fenomeni). 

 

Shfaqja hygroma dore përbashkët

Komplikimet hygroma

Kur hygroma pavullnetshëm hapja ose hapja e tij si rezultat i ndikimit të jashtëm atje rrjedhën kohë traumatike e përmbajtjes përmes hygroma vrimë.

Në disa raste, aksidental ose i qëllimshëm seksion lëndim hygroma e membranës synovial nuk është jashtë, dhe lëngu është i detyruar në zgavrën e përbashkët; këputje të jetë e mundur i membranave hygroma zbrazur përmbajtjen e saj në indet përreth. Pas kësaj dërrmuese hygroma saj shell përfundimisht rimerr integritetin e saj dhe të bëhet e ngushtësi, kjo çon në atë që hygroma përsëri e mbushur me lëng, nganjëherë në vend të një hygroma grimcuar mund të ketë disa.

Në rast të zhvillimeve negative në rajon, i cili ka pësuar një dëmtim hygroma, ajo mund të jetë një reagim inflamator, deri në hyrjen e ekzemë infeksionit. Kjo foto klinike karakterizohet nga shenja klasike lokale dhe të përgjithshme të inflamacionit. 

Ekzaminimi dhe diagnoza laboratorike hygroma

Nëse hygroma ka një lokalizimin tipike dhe është i cekët, diagnoza e saj zakonisht paraqet asnjë vështirësi.

Dallojnë kanë hygrom e ganglioneve, duke bredhur abscesi, arterien aneurizëm, dashamirës dhe neoplazmat malinje (tumoreve).

Testimi laboratorik në jo hygroma pakomplikuar vlerës së pavarur diagnostike. Kur spital është planifikuar për të kryer një operacion në hygroma caktuar ekzaminimit laboratorik obscheklynycheskoe (Pika e gjakut (UÇK), urinalysis (OAM), e glukozës në gjak, kimi gjakut (LHC) kërkimore në hepatiti, sifilizi, HIV) e nevojshme për të përjashtuar contraindications për kirurgji. 

Trajtimi hygroma

Në fillim të sëmundjes mund të përdorin trajtim konservativ, qëllimi i të cilit është e mundur vetëm lehtësim nga puna fizike të qëndrueshme, për shkak të traumave të vazhdueshme e çanta prekura synovial. Trajtimi Konservatore është reduktuar në zbatimin e ngrohjes, baltë dhe parafinës aplikimet, X-ray dhe rrezatimit ultravjollcë. Aplikimi i punctures hygroma përsëritura me aspiratën (thithje) e përmbajtjes së saj dhe futjen në lumenin e kortikosteroidet, me deri në vendosjen e FA SHAT compression.

Trajtimet Konservatore për një numër të madh të pacientëve janë të paefektshme, sepse, pavarësisht suksesit të përkohshëm shpesh rikthim hygroma.

Trajtim më efektive është hygroma kirurgji (bursektomiya), indikacionet për të cilat janë:

1. dhimbje, sidomos me lëvizjen e përbashkët;
2. Kufizimet e përbashkëta dhe lakimi ngarkesa mbi të;
3. Rritja e shpejtë në hygroma madhësi;
4. defekt Kozmetike (pamja unaesthetic).

Operacioni është kryer nën anestezi rajonale në një ambient pacient i jashtëm dhe kohëzgjatja merr rreth 30 minuta. Në rrjedhën e operacioneve qëndron mesazh kapsula hygroma në të njëjtin vend këmbët e saj me nyjeve dhe të hiqen plotësisht së bashku me përmbajtjen. Seams mbivendosjes janë hequr 7-10 ditë pas operacionit. Për shkallë të gjerë dhe komplekse kirurgji hygroma lokalizimi kryhet nën anestezi të përgjithshme në një spital kirurgjikale. 

Hapi kirurgji për të hequr hygroma: kapsula alokimit hygroma

Hygroma Parandalimi

Hygrom Parandalimi fjala për zbatimin e aktiviteteve për eliminimin e traumave të rregullt të përbashkët gjatë punësimit, dhe për trajtimin e sëmundjeve që mund të shkaktojnë hygrom (bursit kronike, tendovaginitis kronike).

Kirurgu Doktor Kletkin ME