Arthritis dhe arthrosis artropati


Artrit


Artrit quhet inflamacion të përbashkët (titulli i "artritit" rrjedh nga fjala greke arthron, që do të thotë "të përbashkët"). Arthritis mund të jetë me origjinë traumatike, infektive dhe distrofike.

Humbjen një (artriti) ose më shumë nyje (artrit) byvaetsimptomom sëmundjeve të tjera. Arthritis shpesh ndodh kur dëmtime të përsëritura të vogla, dëme të hapur ose të mbyllur të përbashkët. Arthritis mund të zhvillohet me stres të shpeshta fizike dhe ftohjet. Infeksionet tjera (p.sh., urinar apo zorrëve) gjithashtu mund të shkaktojnë artrit quajtur reaktive. Plotëson dhe artriti reumatoid, në të cilën nuk ka nyje progresive vospalenieneskolkih (zakonisht të vogla), ndërsa gjymtyrët janë të prekur simetrike. Shpesh vuajnë nga njerëz të moshuar. Shkaku i artritit gjithashtu mund të jetë një çrregullim metabolik që rezulton në një përkeqësim të përbashkët të ushqimit.

Arthritis në format e saj të ndryshme mund të karakterizohet nga kombinime të ndryshme të features. Zakonisht artrit shkakton ënjtje të nyjave të prekura. Në fazat fillestare të dhimbjes së sëmundjes mund të ndodhë si në lëvizje dhe stërvitje, dhe në një kohë të caktuar (p.sh. gjatë natës ose në ngurtësi në mëngjes). Nëse artriti bëhet kronike, dhimbje mund të jetë konstante. Përveç kësaj, e përbashkët është zakonisht e kuqe dhe i përflakur, shtohet dhe madje edhe të deformuara, thyer punën e tij në raste të rënda të artritit - për të përfunduar pronën.

Llojet e Arthritis

Varësisht nga natyra e plagë lloje themelore të artritit janë të kombinuara në dy klasa: artrit inflamator dhe artrit degjenerative.

Duke artrit inflamator përfshijnë:

artrit infektive
artrit rheumatoid
përdhes
artrit reaktive

Ata janë të lidhur me inflamacion të membranës synovial - një film i hollë e indeve lidhës që linjat e brendshme të përbashkët.

Duke artrit degjenerative përfshijnë:

osteoarthritis
artrit traumatik

Këto sëmundje janë të lidhura me dëmtimin e kërc kyçeve që mbulon skajet e eshtrave në një vend të kryqëzimit të tyre.

Shkaqet e artritit

Shkakton të artritit, bakteriale, fungale ose infeksionit viral, trauma, alergji, çrregullimeve metabolike, sëmundje të sistemit nervor, mungesa e vitaminave. Zakonisht infeksion në nyje është përmes qarkullimit të gjakut nga një pjesë tjetër të trupit, ajo mund të ndodhë në trauma, kirurgji.

Simptomat e artritit

Për artriti karakterizohet nga dhimbje të përbashkët, sidomos kur shoferi, shpesh kufizuar lëvizshmërinë e tij, ënjtje, të ndryshojë formën, nganjëherë lëkura mbi përbashkët është ethe të kuqe dhe poyavyaletsya. Simptomat e artritit infektive është skuqje, ënjtje, dhimbje kur presion, shpesh kanë simptoma të zakonshme të infeksionit - ethe, të dridhura, dhimbje në të gjithë trupin. Ka Arthritis e një të përbashkët (monoartrit) dhe shumë (artriti). Arthritis mund të fillojë menjëherë dhe të shoqërohet me dhimbje të forta në nyje (akute arthritis) ose të zhvillojë gradualisht (artriti kronik). Arthritis mund të ndodhë befas ose të zhvillojë gradualisht. Disa njerëz vërejtur një dhimbje të mprehtë apo të shurdhër dhemb. Kjo dhimbje është e krahasueshme me dhimbje dhëmbi. Lëvizja në këtë nyje është prishur zakonisht, edhe pse ndonjëherë nuk ka ngurtësi.

Trajtimi i artritit

Trajtimi i artritit varet nga forma e sëmundjes. Para së gjithash, është e nevojshme për të eliminuar shkakun rrënjë (ushtrim i tepërt, dietë të varfër, abuzimi me alkoolin). Trajtimi përfshin antibiotikët artrit, përdoret edhe droga nonsteroidal anti-inflamator administruar vnutrysustavno. Nëpërmjet trajtimin e artritit, ekspertët gjithashtu fokusohet në fizioterapi dhe ushtrime terapeutike të nevojshme për të mbështetur lëvizjen e përbashkët dhe për të ruajtur në masë të muskujve.

Osteoarthritis

Çfarë është osteoarthritis artrit dallimi?

Osteoarthritis (Nga greke Arthron -. Të përbashkët), sëmundjet kronike të karakterit nyje të këmbimit, të shoqëruar nga ndryshimet në sipërfaqet artikuluar e eshtrave. Një emër shumë i saktë arthrosis - osteoarthritis. Simptomet kryesore të osteoarthritis: dhimbje në nyje, uljen e mobilitetit të përbashkët. Kur osteoarthritis ndodh lënë pas dore të pasurive të patundshme të përbashkët. Dallimi kryesor në mes artrit osteoarthritis, Arthrosis në veprimtarinë themelore shkatërrues kryhet jo proceset inflamatore dhe degjenerative në kërc kyçeve. Osteoarthritis - jo një sëmundje inflamatore dhe për këtë arsye nuk ka të bëjë me artrit ose artrit kronike në të cilën inflamacion të përbashkët të bazuar në një patologjike jet ndryshon lëngun e përbashkët. E njëjta gjë mund të thuhet e artritit akut - inflamacion i nyjave të shkaktuara nga agjentë të ndryshëm infektivë. Simptomat tipike të osteoarthritis - dhimbje nën ngarkesë subsides në pjesën tjetër, duke kufizuar lëvizshmërinë dhe crunching në të përbashkët, tensioni i muskujve në Përbashkët mund paraqitja periodike e ënjtje, deformim gradual të përbashkët.

Ndryshe nga artriti, arthrosis - Kjo sëmundje e nyjeve, i shoqëruar nga shkatërrimi i kërc dhe inflamacion ndodh më vonë dhe nuk mund të jetë konstante.

Osteoarthritis shkakton ndryshime patologjike e indeve të kyçeve dhe shkakton sëmundje ende nuk është kuptuar plotësisht. Osteoarthritis zhvillohet nën ndikimin e ndryshme gjenetike (arthrosis shpesh prek gratë, dhe njerëzit me sëmundje të lindura të eshtrave dhe nyjeve) dhe të fituara (moshë të avancuar, trashje, shtyhet operacioni në nyje) faktorë. Osteoarthritis mund të ndodhë si rezultat i stresit të tepruar mbi nyje ose lëndimet. Për të dalluar mes Arthrosis fillor dhe të mesëm. Primar arthrosis - shkelje përpunon rigjenerimin e qelizave të kërcit që mund të ndodhë për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut dhe të ushqyerit e indeve të përbashkët. Artrit mesme konsideruar është zhvilluar në të përbashkët prekur, por një dallim i qartë në mes të këtyre dy formave është e vështirë.

Në fazat fillestare të artritit manifestohet si siklet dhe mbledh lëmsh ​​nyje bending. Kur artrit fillon të përparojë, ka dhimbje në lëvizje, tendosje fizike, rritje deri në fund të ditës (gjatë natës zakonisht subsides, dhe njerëzit që vuajnë nga artriti, një kohë të gjatë nuk mund të i kushtoj vëmendje të sëmundjes). Në fazat e mëvonshme të osteoarthritis thyer plotësisht lëvizjen e përbashkët dhe dhimbje dhemb njerëzve më shpesh. Osteoarthritis është shumë e rrezikshme, dhe në qoftë se ndryshimet degjenerative indeve shkoi shumë larg, mjeku nuk do të jetë në gjendje të rifillojë të përbashkët. Zakonisht mund të ngadalësojë vetëm poshtë përparimin e sëmundjes, lehtësimin inflamacion (nga përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator) dhe të reduktuar dhimbjen. Për arthrosis nuk ka çuar në paaftësi, pacienti duhet të përpiqet për të reduktuar nahruzkuna përbashkët prekur dhe humbin peshë, të ndihmuar nga fizioterapi dhe fizioterapi. Osteoarthritis në të rënda mund të kërkojnë kirurgji.

Arthrosis Klasifikimi

Arthrosis Primar - Është afërsisht 40-50% e të gjitha rasteve të artritit. Në këtë rast, sëmundja ndodh në të përbashkët më parë të shëndetshme, dhe shkaku i saj - nuk ka dëme të përbashkët, dhe, për shembull, puna e rëndë fizike.
Arthrosis mesëm - rreth 50-60% të rasteve. Në këtë rast të përbashkët, osteoarthritis prirur, ishte tensionuar edhe para sëmundjes - për shembull, si rezultat i lëndimit.

Osteoarthritis vuan 10-15% të popullsisë. Me moshën, rreziku i osteoarthritis rrit ndjeshëm. Shpesh simptomat e osteoarthritis janë tashmë në 30-40 vjet. 27% e njerëzve mbi moshën 50 vjeç, vuajnë nga Arthrosis. Dhe pas 60 vitesh vuan këtë sëmundje pothuajse çdo gjë. Shpërndarja Frekuenca e osteoarthritis njëjtë midis burrave dhe grave. Përjashtim është artrit nyje interphalangeal - ky lloj i osteoarthritis ndodh më shpesh në gratë.

Shkaqet dhe natyra e sëmundjes mund të jenë të ndryshme. Osteoarthritis mund të zhvillohet në tokë reumatike. Kjo përfshin njerëzit me reumatizma kronike. Sëmundjet ndonjëherë vijnë të gjithë "kit": Arthrosis shoqëruar nga reumatizma, trombozë të varices, sklerozë të enëve të gjakut, goditje, etj Çdo gjë në trup është i ndërlidhur. Osteoarthritis mund të kthehet të jetë një sëmundje autoimune. Kjo do të thotë se sistemi imunitar, qëllimi i të cilit - të ju mbrojtur nga viruset dhe bakteret, papritmas fillon të sulmojnë qelizat e shëndetshme. Misteri se pse trupi fillon të sulmojë vetë, nuk ka shpalosur ende.

Megjithatë, shpesh një shenjë e Arthrosis artritit reumatoid, dhe është ndryshimet shkatërruese në kërc dhe kockave që ndodhin me moshën, si rezultat i plakjes. Elokuent dhe statistikat. Në arritjen e sëmundjes 60-70 Arthrosis është diagnostikuar në 60-70% e njerëzve. Fjala "arthritis" Arthritis dhe vetëm fonetikisht të ngjashme, por shkaqet janë mjaft të ndryshme dhe, respektivisht, dhe trajtimin si. Kur caktimin dallimet Arthrosis dhe artritit, është e rëndësishme për të kuptuar drejtim tjetër, i cili është proces shkatërrues dhe deformimeve. Nëse keni artrit, metabolizmi i shqetësuar në nyje, ka humbur elasticitetin e saj, kërc bëhet i hollë dhe çdo lëvizje shkakton dhimbje. Nëse keni artrit, sistemi juaj imunitar është i armatosur me një të përbashkët në trupin tuaj është duke punuar kundër indet e saj dhe kjo shkakton inflamacion, dhimbje dhe ndryshimet që janë të deformimeve karakter. Kuptimi kjo është e rëndësishme për shkak se ajo përcakton trajtimin. Ndërsa artrit janë të shtypur proceset autoimune, restaurimin mekanike të përbashkët - qëllimi kryesor për të trajtuar pacientët me Arthrosis.

Shtënë e parë të marrë në gju nyje, nyje bërryla, duart. Kështu, artrit i përbashkët gju është më e zakonshme. Përfundimisht ka deformuar artrit, nyjet fillojnë të shtrembëroj shkak të shtrembërimeve të prekur zona mund të marrë forma fantastike. Ka, në veçanti, termat si "qafën mjellmë", "butonat lak". Nëse një Arthrosis person dhe deformimeve gishtat impresionuar, atëherë me sa duket ata mund të bëhen më të shkurtër.

Deformuar Arthritis është një sëmundje e kohës sonë, që na çoi në një mënyrë jetese i ulur. Natyra ne jemi për të jetuar ndryshe, por proceset avtomatyzuvavshy, njerëz të "fituar" një shumë të këqijat që njerëzit po paguajnë për të gjitha përfitimet e marra. Deformimeve greva artrit, zakonisht duke joints. Gju osteoarthritis shpjegojë, për funksion të tij ndryshe nga nyjet e tjera në peshë të rëndë që ajo mbart. Natyra nuk është marrë kujdesin e në veçanti vendet e ushqimit të mbingarkuara me punë. Dhe për shkak të anijeve të veta në kërc të përbashkët gju nuk është, si pasojë e plakjes ose nën ndikimin e infeksioneve apo lëndimeve, ajo mund të atrofi.

Çfarë ndikon joints në pacientët me Arthrosis?

Sëmundja më e zakonshme për artrit i nyjeve të gjysmës së poshtme të trupit (hip, gju, plyusnefalanhovyy parë). Më shpesh ndikon në gju në gju osteoarthritis (artroze përbashkët) dhe hip (coxarthrosis) nyje. Një nga simptomat e hershme të osteoarthritis janë dhimbje në nyje gju. Në fillim të sëmundjes vetëm është pothuajse mungon, por nuk është në ngarkesës në të përbashkët. Me Arthrosis e gju mund të jetë masazh dobishme gjymtyrët më të ulët, por kjo duhet shmangur ekspozimit të drejtpërdrejtë në nyje të sëmura, pasi kjo mund të rrisë inflamacion në të.

Në duart e sëmundjes Arthrosis shpesh ekspozuar nyjet e gishtave. Osteoartriti zakonisht ndodh në një nyje parë dhe pastaj dytë - simetrik i parë.

Osteoarthritis e shpinë

Ankyloziruyuschyy spondylarthritis (sëmundja Bekhterev s) çon në kufizimin e mundësive të lëvizjes shpinë - pas lidhjes, atë shtresë, disa nyje. X-ray rezultatet e provimit tregojnë se shpinë, osteoarthritis prirur, si një shkop bambu.

Ka pesë forma të osteoarthritis e shpinë:

Qendrore - Osteoarthritis e shpinë tenton vetëm

Humbja jo vetëm arthrosis shpinë, por tazobredrennyh ose sup nyje.
Periferike - artrit shpinë të prirur dhe nyje periferike
Skandinav - arthrosis është dëmtimi ndodh në shpinë dhe të vogla nyjet e duarve dhe këmbëve
Spondylitis ankylosing me manifestime extraarticular: sëmundje të syve, sistemin kardiovaskular, veshkat, mushkëritë si fibrozë.

Vlerësimi i shkallës ushkodyv shpinë arthrosis, përkundrazi, lëvizshmëria se si ai e ka të kufizuar, testet e mëposhtme kryer:

Ju duhet të anim bust tuaj përpara në rasstoyaniyanie maksimale pa Bending gjunjët kohë. Distanca nga dysheme në mungesë të osteoarthritis brenda 5 milimetra.

Duhet të kthehet në mur dhe të tërheqë këmbë e saj, mollaqe dhe prapa. Shumica e pacientëve arthrosis nuk mund të prekin kokën.
Ju duhet të qëndrojë deri të drejtë pa bending shpinë, dhe pastaj të përpiqet për të marrë shpatullën e veshit të përbashkët.

Pacientët arthrosis nuk mund ta bëjë këtë.

Shkaqet e osteoarthritis

Osteoarthritis mund të ndodhë si rezultat i helmimit, sëmundjet ngjitëse (të tilla si tifoid, sifilizi, etj). Gjithashtu artrit mund të ndodhë me lëndime të përbashkëta (skajet kyçeve e eshtra të thyer, dëmtuar kërc kyçeve), me nyje të rëndësishme mbingarkesat funksionale (p.sh., balerinë, Levizesit dhe al.). Njohur rëndësinë ftohtë (p.sh., punonjësit artrit e dyqaneve të nxehtë).

Simptomet e osteoarthritis

Në sëmundjet e zemrës është i përbashkët kequshqyerja (epiphyseal) përfundon me kocka. Për shkak të ndryshimeve në terren ose dëmtim që dalin anijeve furnizimin e kockave nekrozë pa mikrobe, duke rritur humbjen në të përbashkët. Kështu., Osteoarthritis është progresiv. Fillimisht ndryshimet e dhimbshme të shfaqet në të brendshme çanta membrana të përbashkët, atëherë ata të kapur kërc mbulon sipërfaqet kyçeve të eshtrave që i artikulojnë (v Coll Nga synovial..); Kërc gradualisht është shkatërruar, duke i ekspozuar kockave; kockave hedh lëng vende, nganjëherë kompakt, shypopodibni formuar rritje plot hala - foto e deformimeve Arthrosis. Më të zhvilluar arthrosis në hip, gju dhe nyjeve para metatarsus-phalangeal. Zakonisht Arthrosis keq moshës së mesme dhe të moshuar. Manifeston dhimbje osteoarthritis shfaqeshin ngadalë, dalin rënduar periodikisht pas tendosje fizike ose papritur, pas një pushimi të gjatë. Sepse dhimbja është lëvizshmëria e kufizuar në të përbashkët. Osteoarthritis është shoqëruar me inflamacion i indeve që rrethojnë përbashkët, dhe mbathje nervore, funksionin e përbashkët dhe për këtë arsye vuan tensionin mbrojtëse muskujve.

Trajtimi i osteoarthritis

Trajtimi i osteoarthritis - ambulator dhe sanatorium kushtet. Painkillers përshkruara, hormonet (seri adrenocorticotropic), fizioterapi (trajtime termike, me ultratinguj), ushtrime terapeutike, masazh. Në raste të rënda - për trajtimin e mjetin osteoarthritis me kirurgji (arthrodesis, arthroplasty). Nëse procesi i përkeqësimit të kërc nuk kanë shkuar shumë larg, duke ndihmuar përgatitjet që përmbajnë hlyukozaminsulfat, një substancë natyrore që rrjedhin nga predha e kafshëve detare. Kjo ndikon pozitivisht në metabolizmin e kërc dhe përmirëson lëvizjen e përbashkët.