Neveri


Neveri - një lloj ndjesi të pakëndshme në rajon epigastrike, gjoks, goja që shpesh i paraprin të vjella dhe është e shoqëruar shpesh nga dobësia e përgjithshme, djersitje, rritje jargëzim, gjymtyrë të ftohtë, lëkurë të zbehtë, presionin e ulët të gjakut.

Shkaqet e përzier


Arsyet e mundshme të palidhura për çdo sëmundje:

1. Overeating dhe / ose konsumi i rregullt i ushqimeve me një përmbajtje yndyrë të lartë;
2. Efektet anësore të barnave dhe depërtimit në trupin e substancave toksike;

3. reagimet psikogjenike: frika dhe ankthi, histeri;
4. Kynetoz (të përzier), të shoqëruar nga të përzier dhe një ndjenjë e "zë makina";
5. shtatzënisë (sëmundje në mëngjes zakonisht shkon deri në fund të tremujorit të parë);
6. Ndikimi i tymit, gazrave helmuese dhe substancave të ndryshme të dëmshme;
7. Sunstroke, hipertermia.

Sëmundjet shoqëruar nga të përzier

Sëmundjet në të cilat ka përzier janë shumë të ndryshme dhe mund të jenë të lidhura me ndihmon tretjen e ushqimit, nervor, riprodhues, sistemet kardiovaskulare dhe endokrine.

Më së shpeshti të përzier zhvillon për shkak të çrregullimeve të traktit gastrointestinal, duke përfshirë:

1. Sëmundjet akute kirurgjike, peritonit, apendiksit, pancreatitis akute, pengim akute zorrëve, gjakderdhje gastrointestinale, cholecystitis akute;
2. sëmundjet kronike: refluksi gastroezofageal (GERD) dhe hernie Hiatal, gastrit, ulcera gastrike dhe ulcera duodenale, enterocolitis, duodenitis, sëmundje tëmthi, semundja inflamatore e zorreve (semundja Crohn, koliti ulcerative), sindroma e irritimit te zorreve, pancreatitis kronike;

3. keqformime të traktit gastrointestinal: ngushtimi i qëllimit (stenozë), zona bashkim të traktit gastrointestinal (atresia) defektet e pankreasit;
4. infeksione te traktit gastrointestinal, gastroenterit virale, helmimin e ushqimit, helmintiasis;
5. Organet e jashtme e stomakut, ezofagut, zorrët;
6. Çrregullime funksionale që përfshijnë shkeljen e funksionit motorike të stomakut dhe zorrët;
7. sëmundja e mëlçisë (hepatitis, cerozë);
8. Produktet intolerancë apo alergjive ushqimore.

Në kundërshtim me traktin gastrointestinal, të përzier mund të shkaktohet nga sëmundjet e organeve dhe sistemeve të tjera:

1. sëmundje e sistemit nervor qendror; tumor dhe dëmtimi i trurit, infeksion i trurit (encefalit, meningjit), presion intracranial rritur.
2. sëmundjeve të sistemit kardiovaskular: hipertension, dështimi i zemrës, infarktit të miokardit.
3. Sëmundjet e veshit të brendshëm, sëmundje Meniere, labyrinthitis.
4. Sëmundjet e sistemit endokrin: diabet - ketoacidosis; hyperthyroidism, pamjaftueshmëri veshkave, phenylketonuria.

5. Sëmundje të veshkave (urolithiasis, dështimi i veshkave);

Neveri të shoqëruar nga trajtimin e kancerit (kimioterapia dhe radioterapi), electrolyte migrenë gjakut çekuilibër.

Të përzier mund të jetë një manifestim i kushteve të tilla emergjente si helmim, ketoacidosis diabetik, pengim zorrë, hemorragji cerebrale, potolohyy akute kardiovaskulare, dështimi i veshkave, dështimi i mëlçisë, sepsë.

Shpesh të përzier nuk shfaqet vetëm, dhe në kombinim me simptoma të tjera: dhimbje barku, belching, diarre, rritje të gazit, mostretje, të vjella, dhimbje të muskujve, marramendje, lodhje, ethe dhe të dridhura, dhimbje koke, lëkura dhe zheltushnostyu sclera.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kombinim të përzier nga simptomat e mëposhtme: karrige e zezë ose prania e gjakut në jashtëqitjen, prania e gjakut në të vjellat, dhimbje të forta të barkut, gulçim, zalisur, vetëdije të dëmtuar, temperatura e lartë e trupit (mbi 38,5 ° C), impuls të shpejtë, frymëmarrje të shpeshta cekët, dhimbje koke të rënda , qafë e ngrirë. Shfaqja nga këto simptoma sugjeron zhvillimin e gjendjes të rrezikshme për jetën, për zbulimin e së cilës ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të dalë në vjellje mjeku shërohet nga një lëndim në kokë.

Ekzaminimi i pacientit me vjellje.

Të përzier është një simptomë nonspecific e shumë sëmundjeve, pra, ka vlerë diagnostike vetëm në lidhje me shenja të tjera të sëmundjes (p.sh. me shenjat e acarim peritoneal në apendiksit akute).

Për të përcaktuar drejtimin e hetimeve të kryer pacientit aktive sondazh. . Pra, nëse të përzier është e shoqëruar me simptoma të tjera pesimist (belching, një ndjenjë e shurdhim në rajon epigastrike, etj) Kam gjetur marrëdhënien ndërmjet ndodhjes së përzier dhe vakt -. Duhet të marrë përsipër sëmundjet e sistemit të tretjes (gastriti, cholecystitis, pancreatitis, tumor stomakut dhe kështu me radhë D .) dhe të kryejë ekzaminimin aparatit tretës; në kombinim me një vjellje dhimbje koke, ndjeshmëri ose lëvizjes çrregullime neurologjike ekzaminim është e nevojshme, dhe kështu me radhë. d.

Specifikoni cilat droga pacienti është duke marrë. Për drogë që shpesh shkaktojnë nauze dhe të vjella përfshijnë: analgesics, medikamente kardiovaskulare, hormonal, antibiotikët, droga që prekin kryesisht sistemin nervor dhe anti-tumor agjentët qendrore. Përdorimi ose eliminimi i drogës mund të shkaktojë nauze ose të vjella. Në qoftë se anulimi është i shoqëruar me zhdukjen e sëmundjes drogës, ne mund të supozojmë se ky çrregullim është i lidhur me ilaçe, por duhet të sigurojnë që asnjë simptomë për një distancë të konsiderueshme të kohës pas ndërprerjes së drogës.

Një ekzaminim objektiv treguar "bark akute" dhe kushtet e tjera të rrezikshme për jetën. Nëse shkaku i përzier nuk është vendosur, pastaj të kryejë ekzaminimin laboratorik:

1. gjakut komplet (anemi të jetë e mundur, leukocytosis, përshpejtuar ESR ulçerë stomakut, Ulçera duodenale, kolit ulcerative, dhe të tjerët.);
2. elektrolite, ure, kreatinina (studioi për diagnozën e funksionit të veshkave dhe vlerësimin e çrregullimeve të ujit electrolyte);
3. Parametrat biokimike e funksionit të mëlçisë: ALT (alaninaminotransferase), AST (aspartataminotransferase) gama - hlutamiltranspeptidaza, nivelet totale proteina, albuminë gjakut, bilirubin);

4. glukozës në gjak (nivelet normale 3,3- 5,5 mmol rritje / L në glukozë në gjak tregon gjasat e diabetit);
5. indekset biokimike e funksionit pankreatik: amylase enzimë alfa, lipase enzimë;
6. antitrupat në Helicobacter pylori (për zbulimin e ulcerat gastrike lidhur me H. pylori infeksionit);
7. Në analizën e stol në diagnostikimin e sëmundjeve të ndihmon tretjen e ushqimit vlerësuar shumën, cilësi dhe formë, ngjyrë, erë, papastërtive, prania e pH mukozë; në nivel kimik të përcaktojë përmbajtjen e gjakut, bilirubin, sterkobylyna, proteina;

8. Hulumtimi kryer gut në diagnozën e dysbiosis zorrëve.

Ekzaminimi i mëtejshëm Plani varet nga mosha e pacientit dhe manifestimeve klinike. Sidomos me kujdes ajo duhet të jetë në qoftë se të përzier dhe të vjella të ndodhë me kalimin e kohës.

Gratë e moshës riprodhuese duhet të kryejë testet e shtatzënisë.

Ndonjëherë duhet urinalysis, studimet toksikologjike, të lashtat, dhe funksionet kërkimore e gjëndrave endokrine (TSH dhe tiroide hormoneve, niveli i kortizolit në mëngjes në një stomak bosh).

Për të përjashtuar sëmundje të traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe traktit biliar kryejë një Radiografitë hulumtimit, studimi i stomakut dhe zorrëve me barium, ultratinguj e barkut, CT dhe endoscopy.

FEHDS (fibrohastroduodenoskopiya) është hartuar kryesisht për të përjashtuar pengesë, ulcerat gastrike dhe duodenale ulçerë 12 apo patologji të tjera organike.

Një colonoscopy është e nevojshme për të identifikuar kolit ulcerative, sëmundjen Crohn, kolit kronik jo ulçerë, procesi i dyshuar tumorit.

pH - matja kryhet për të studiuar funksionin sekretore e stomakut për gastrit dyshuar, ulçerë stomakut.

Rektomanoskopiya përdoret në sëmundje të rektumit.

Nëse dyshoni çrregullime neurologjike (migrenë, rritjen e presionit intracranial, patologjia e veshit të brendshëm), e cila mund të shkaktojë vjellje të përhershme ose periodike, duhet të kryejë një ekzaminim klinik neurologjik që të përjashtojë rritje e presionit intracranial, duke e shqyrtuar fundus ose rezonancë magnetike të trurit.

Ndonjëherë diagnoza e manometry esophageal nevojë për matje të përditshme esophageal pH, motorike kërkimore dhe funksionin e evakuimit të stomakut, ndonjëherë electrogastrogram kërkimin dhe lëvizshmëri e zorrë e vogël.

Nëse dyshoni se një sëmundje mendore që shkaktojnë vjellje përhershme ose periodike, çrregullime të ankthit, depresionit, të hahet shkelje të përshkruara konsultim psikiatrik.

Trajtimi i përzier

Që të përzier është një simptomë, metodë e trajtimit varet nga shkaku ose shkaqet e sëmundjes themelore. Nëse dyshoni se kjo sëmundje nuk është e rëndësishme për vetë-mjekoj, si të përzier mund të shoqërohet me kushte urgjente apo manifestim fillestar të patologjive të rënda që kërkojnë trajtim të menjëhershëm te mjeku dhe filloi një trajtim të veçantë nën mbikëqyrje mjekësore.

Nëse shkaku nuk është i lidhur me sëmundje, është e nevojshme për të shpejt të eliminuar efektin e faktorëve të dëmshme (diellit, tymi, ushqimit të tepërt).

Nëse sëmundje detare është e mundur që të përdorin skopalamina si patch lëkurës për 5-6 orë para udhëtimit.

Kur shtatzënia është e rekomanduar për të pushuar dhe të kohës së lirë, përdorimi i mundshëm i meklozina brenda 25 mg dy herë në ditë ose 50 mg qirinj.

Për të eliminuar të përzier në raste të tilla mund të përdorë mjetet juridike popullore:

• Nëse të përzier dhe të vjella në shtatzëni është e rekomanduar për të ngrënë pak dhe shpesh. Në mëngjes, duke pirë vetëm ujë me limon ose lëng ëmbël pak, hani krisur.

• provuara përzier mjet është çaj jeshil.
• rende hekura xhenxhefil, shtoni në gjellë.
• Para se të hahet pije 0,25-0,5 lugë gjelle lëng patate të freskëta.
• Hidh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle e lë mente. Le të qëndrojë për dy orë. Tretësirë ​​të marrin një lugë gjelle tri herë në ditë.
• Në 200 ml ujë të valoj një lugë çaji me fara kopër. Merrni për helmim, dispepsi.
• Hidh një gotë me ujë të vluar 4 lugë të thata herbs copëtuar balsam. Insistojnë për orë të tëra. Merrni para ngrënies katër herë në ditë për të ½ filxhan.

• Hidh 400 ml ujë të ftohtë dy teaspoons shikojnë trifletësh, të lënë për tetë orë. Merrni brenda natës. Përdorur të përzier për të stimuluar tretje.

Komplikime të mundshme

Në disa raste, në qoftë se nuk trajtohet, mund të çojë në komplikacione të përzier si dehidrimi (shkelje e bilancit të ujit-electrolyte e trupit) dhe mungesa e ushqyesve në trup. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të pamundësisë për të mbajtur ujë të trupit apo ushqim, dhe mungesa e oreksit.

E cila kontaktoni mjek të përzier?

Varësisht nga simptomat që lidhen mund të kenë nevojë terapist këshillim, gastroenterologist, neurolog, psikiatër, mjek, endokrinolog, allergist.