Dispepsi


Çfarë do të thotë diarre?


Me një studim të vogël të miqve, unë kuptova se 90% e këtij nocioni të vë shenjën e barazimit termave "diarre". Pjesa e mbetur prej 10% nuk ​​besojnë, sepse ata ishin mjekë, si unë. Pra, në qoftë se stomaku juaj kryesor i mërzitur - stools të lirshme (diarre, diarre), problemi juaj është përshkruar më diarre artikull. Më shumë artikuj rreth çrregullime gastrointestinale: distension barkut, dhimbje barku, dispepsi, vjellje.

Ndërkohë, në qoftë se unë të kthehet një ankues pacient i stomakut mërzitur mua mbetur asgjë, si për të thënë se: "I nderuar Z. Smith. Ndërkohë, çfarë mendoni çrregullime të stomakut, dhe atë që unë mendoj se është dallimi. Le të vetëm të flasim për atë që ju mendoni".

Le të përqëndrohet në ankth shkaqet, është e lidhur me stomak. Dispepsi mund të karakterizohet si simptoma, në të cilën nuk ka shkelje të funksioneve themelore të stomakut, të tilla si promovimin e prodhimit të ushqimit dhe sekretimit gjëndra për tretje e saj. Kjo manifestohet me dhimbje në bark e sipërme, vjellje, bloating, ndjenjë e plotësi në stomak, urth, belching ajrit, belching, të vjella.

Ka mosfunksionim funksionale dhe organike e stomakut. Në çrregullime organike në anketë nuk mund të gjejnë një mosfunksionim të veçantë Kauzës së. Për shembull, nje ulcere ne murin stomak. Në çrregullime funksionale arsye të dukshme nuk mund të jetë e mundur. Duhet të theksohet se çrregullimet funksionale janë të zakonshme dhe ndodhin në rreth një të tretën e popullsisë.

Shkaqet mërzitur stomak

Shkaqet e çrregullimeve funksionale janë stresi akute dhe kronike, mungesa e dietë, pushimet e gjata në ushqim, duke ngrën tepër, dietë paekuilibruar (konsumimi i tepërt i yndyrore, skuqur, erëza, ushqim të ëmbël), si dhe një ndryshim të mprehtë në dietë dhe abuzimi i ushqimit të pazakontë dhe ekzotike.

Rol të rëndësishëm ka luajtur nga konsumi i alkoolit dhe duhanit. Alkooli ka një efekt të drejtpërdrejtë ngacmues në mukozën e stomakut. Dhe pirja e duhanit, përveç kësaj, kontribuon furnizim të pamjaftueshëm me gjak të murit të stomakut me vrull të përgjithshëm të enëve të gjakut nën ndikimin e nikotinës.

Kontributi i tij i bërë nga faktorë të jashtëm si rrezatimi jonizues, ndryshimi i klimës.

Sëmundjet shoqëruar nga dispepsi

Sëmundjet organike, siç u përmend tashmë, janë nën një bazë shumë e veçantë çrregullime gastrointestinale. Dhe të gjithë këta faktorë kontribuojnë në këtë vetëm. Para së gjithash unë kisha vërejtur faktor infektive. Themeluar se pothuajse 30% të popullsisë të infektuar me Helicobacter pylori. Ky bakter zbulua në 1983 nga një grup i shkencëtarëve australiane (për të cilën ata, që ra fjala, edhe mori çmimin Nobel). Është vërtetuar se kjo është një shkak i madh i gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Fakti që ky mikrob ka mësuar të përshtaten me stomak më të fuqishëm të mbrojtjes - acid klorhidrik. Ajo prodhon një enzimë që shkatërron bakteret rreth tij. Pas kësaj ai është zbatuar në mukozën e stomakut dhe të shumohen aty. Një Mukoza dëmtuar ndërhyrje e tillë është shumë e ndjeshme dhe e lehtë për inflamacion dhe ulceration.

Trajtimi i këtij infeksioni të gjatë, kompleks, por efektive. Megjithatë, kjo nuk do të ndihmojë për të ri-infeksionit.

Konsideroni sëmundjet më të shpeshta të stomakut, të cilat ndodhin nën ndikimin e këtyre faktorëve. Ajo GERD (sëmundje hastroezofahealnoreflyuksnaya), gastrit (kronike dhe akute), ulçerë peptike dhe \ ose duodenum.

Sëmundje HastroEzofahealnoReflyuksnaya është një gjendje në të cilën braktisja e përmbajtjes stomak prapa në ezofag. Acidi klorhidrik ka një efekt të dëmshëm në mukozën e pambrojtur esophageal, duke shkaktuar shfaqjen e inflamacionit dhe ulceration. Çfarë pacienti ndjen zhgënjimin me? Urth tij të shqetësuar, u rrit pas ngrënies, pije të gazuara dhe alkool; belching ajrit dhe regurgitation, dhe dhimbje gjoksi kur gëlltitjes ushqim. Arsyeja kryesore është dobësimi i muskujve në vendin e tranzicionit të ezofagut në stomak, në mënyrë muskul unazor ulët esophageal. Kjo është një grup i muskujve, e cila si unazë kompresuar fort normalisht skips ushqimet vetëm në një drejtim. Nëse unazë lirshme shkurtimisht, atëherë rritja e presionit intra-abdominale (fryrje, shtatzënisë, patologji të organeve të tjera), ose presioni në stomak (me overeating, abuzimi i sodas, me rritjen e tonin e muskujve në dalje të stomakut) me ushqim lëng stomakut hedhur prapa në ezofag.

Gastrit kronik në 90% të shkaktuara nga raste Helicobacter pilori. Kjo dhimbje në projektimin e stomakut me ushqim, humbje e oreksit, belching dhe urth, ndonjëherë anemi.

Shfaqja e ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, Helicobacter pylori përveç kësaj, të kontribuojnë në aciditetit të marrë lëng stomakut drogës dhimbje e NSAIDs (aspirina, Diclofenac, ibuprofen, Analgin, etj), faktorët mbrojtës dhe të reduktuar trupin si një e tërë dhe mukozën në veçanti, shkruar më lart. Ka ankesa për dhimbje në bark e sipërme (nganjëherë shumë i fortë, rezhuschie- "thikat"), "urinë", dhimbje nate, përzier dhe të vjella, stools zbehtë dhe errësuar. Ndërlikim më të rrezikshme të sëmundjes peptike është konsideruar (dmth pamja i përmes një defekt në muret e stomakut dhe gjakderdhje, e cila mund të jetë mjaft e fortë. Ulçera Vazhdimi ekzistuese, për shkak të faktit se ajo është vazhdimisht duke siguruar lëng ngacmues stomakut dhe ushqim, të prirur për degjenerim në kanceri. Prandaj, çdo dyshim duhet të tregojë mjeku.

Struktura e traktit gastrointestinal

A studim në çrregullimet e stomakut

Arma kryesore e mjekut në diagnostikimin e sëmundjeve, ku stomaku është fibroezofagogastroduodenoscopy (fibrogastroduodenoscopy). Kjo metodë vizuale hulumtim, në të cilin një pajisje optike mund të shohin muret e ezofagut, stomakut dhe duodenum dhe për të marrë një pjesë të vogël të mukozës për analizë. Në popull është quajtur "gëlltitje llambë." Metodë hulumtimi është shumë i besueshëm, të sigurt, të përballueshme. Bazuar në të dhënat e marra gjatë FEHDS, diagnostikuar, dhe prandaj trajtimi është përshkruar. Në shtete funksionale e mjekut shih foto absolutisht normale; në organike - inflamacion dhe dhe ulcerat, dhe performancë të dobët të muskujve, dhe kancer në një fazë të hershme. Një biopsi që është kryer, ndërsa një të sqaruar më tej diagnozën. Mjeku do të marrë një pjesë të indeve nga zona e dyshimtë dhe më të ekzaminohen nën një mikroskop.

Gjaku total është në gjendje të tregojë shumë. Në çrregullime të stomakut ajo do të ndihmojë në identifikimin e shenjat e inflamacionit, anemi. Ndonjëherë përjashtimi i gjakderdhje gastrointestinale duhet të kontrolloni stol për gjak okult. Për të identifikuar Helicobacter pylori test frymë kryer ose të marrë gjak për zbulimin e antitrupave ndaj baktereve.

Sëmundjet e stomakut gjithashtu të dallohet nga semundjet e lidhura, jo te traktit gastrointestinal.

Po, dhimbje në rajonin epigastrike mund të jetë shenja e parë e sulmit në zemër. Në këtë rast, dhimbja nuk është i lidhur me konsum të ushqimit, dhe varen drejtpërdrejt nga disponueshmëria dhe intensitetin e aktivitetit fizik. Për mjekun saktë diagnoza mund të përshkruajnë EKG dhe menjëherë dërgon pacientin në spital. Duhet të theksohet se disa droga përdoren për sëmundjet e sistemit kardiovaskular kundërindikuar në pacientët me sëmundje të stomakut. Prandaj është e nevojshme që të besojë çështjen e profesionistëve të trajtimit.

Vetëm projektimi dhimbje stomaku mund të ndodhin gjatë hernie diafragmës. Por shpesh ka dhimbje prapa gjoksit, pa periodicitetit të rreptë, por është e lidhur me konsum të ushqimit. Nuk është një ndjesi djegie në ezofag dhe gjoks gjatë dhe pas vakt. Shpesh, në këtë rast duke pasur parasysh dhimbjet në shpinë, shpatullën e majtë. Për të sqaruar këtë diagnozë, ju keni nevojë për X-rrezeve.

Trajtimi i çrregullimeve gastrointestinale

Taktika trajtimin e stomakut përcaktuar nga një mjek në bazë të shqyrtimit dhe rezultateve të anketës. Çfarë mund të ndihmoni veten për veten para se të vizituar një specialist? Së pari, të heqë dorë nga zakone të këqija. Së dyti, dieting dhe dietë. Ushqimi duhet të jetë një rregullt vakte të vogla, por shpesh. Shmangni ushqimet që shkaktojnë rritjen e sokoobrazovanie në stomak, të tilla si ushqyes broths, veshët, mish i pjekur, kafe, etj Është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e ushqimeve që përmbajnë shumë fibra, si dhe acidet dhe përmbajnë substanca irrituese (përsëritet lakër, turnips, radishes, lëpjetë, qepë, radishes, fruta papjekur dhe manaferrat, kërpudha, etj). Metodat e gatimit duhet të jetë aq i butë. Përparësi duhet t'i jepet steamed, të ziera, në raste ekstreme, zier ngadalë lëngshme ushqim dhe qëndrueshmëri butë. Përjashton enët shumë të ftohtë dhe shumë e nxehtë.

Me trajtimin nelekarstvennyh e sëmundjeve të stomakut metoda më efektive që unë do ta quaja infuzion ose zierje e flaxseed. Me një efekt të mbrojtur, ky ilaç popullore soothes dhimbje pa shkaktuar gaz rritur apo kapsllëk.

Droga medicinale janë të përshkruara nga mjeku. Secili ka contraindications dhe efektet anësore, doza përzgjedhur edhe individualisht. Pranimi te mjeku mund të merret një herë përgatitjet e antacids (Almagel, Maalox, Heviskon). Të jetë i sigurt për të ndaluar marrjen e ilaçeve dhimbje!

Nëse mjeku diagnostikuar gastrit erozive ose sëmundje peptike, të jenë të përgatitur për trajtim afat-gjatë. Siç përshkruhet më sipër, fajtori kryesor i sëmundjes (Helicobacter pylori) - një bakter. Ky infeksion është e lehtë për të trajtuar me antibiotikë. Por për shkak të vendndodhjes së saj në shtresën submucosal, jo të gjitha drogat mund të merrni atje. Prandaj, trajtimi regjimi përfshin të paktën dy antibiotikët të cilat do të duhet të marrë rreth dy javë. Ka disa skema standarde që mjekët përdorin në varësi të sëmundjes. Efikasiteti prej 70 në 98%.

Përsëri, se vetë-vlerësimi, pa peshën e mjekut e pacientit mund të jetë i rrezikshëm. Vetëm një mjek mund të dallojë funksionale nga sëmundje organike. Për simptomat minimale mund të fshehin Ulçera ose kancer. Kanceri i zbuluar në fillim, mund të shërohet plotësisht. Ulçerë peptike, në komplikacione rast mund të çojë në vdekje përmes gjakderdhje këputje ulçerë, Breakout (përparim) në zgavrën e barkut të saj dhe zhvillimin e peritonit (inflamacion i peritoneum).

Për çfarë mjeku për të adresuar në çrregullime të stomakut

Sëmundjet e mësipërme janë kompetencë e terapist dhe gastroenterologist mjeku (një specialist në sëmundjet e traktit gastrointestinal).

Trajtimi specialist i menjëhershëm i nevojshëm në qoftë se intensiteti i rritet dhimbje, vjellje pakontrollueshme shfaqet në qoftë se ka të vjella gjaku, diarre duket e zezë. E gjithë kjo është një shenjë e gjakderdhje gastrointestinale. Ju gjithashtu duhet të duket mjek nëse dhimbja e vazhdueshme, të dobët qethur shkurt droga merret zakonisht, shoqëruar me dobësi, humbje peshe.

Vini re se nuk nënvlerësojnë simptomat e stomakut. Çdo dhimbje dhe parehati është një mosfunksionim sinjal të trupit. Nëse shkaku i mërzitur stomak vazhdon, të shqetësuar të gjithë ciklin e tretjes. Në stomak, ushqimi nuk është perevarylasya prandaj rrit ngarkesën në zorrë. Ajo merr më serioze se zakonisht, fragmente të ushqimit që mund të plagosë muret e saj, të ndryshojë zhvillimin e enzimeve të zorrëve, etj

O.Hayyam shkruante: "... Është më mirë që të mohoj se çdo gjë është ...". Mbani barkun tuaj.