Të vjella, të vjella e gjakut


Të vjella - Ky lloj i mekanizmit mbrojtës që mbron trupin tonë nga të qenit të goditur nga substancave të dëmshme. Të vjella në fakt - është refleks i një mekanizmi të ndërlikuar të formimit dhe të rregullimit. Të vjella jashtë - kjo është shpërthimi i pakontrolluar i përmbajtjes stomak nëpërmjet gojës (nganjëherë përmes hundës). Të gjitha reflekset, duke përfshirë edhe të vjella, i përbërë nga rrugët që bartin informacion në qendër refleks (trurit), ku ekipi është dhënë refleks bazë dhe mënyrat e mban-komandën e një impuls të interpretuesit; stomak, muskujt diafragmë, gjoks . Acarim ndonjë mënyrë të pjesshme refleks mund të shkaktojë të vjella. Përfshirja e të gjitha komponentët e rrugës refleks nuk është e nevojshme; të kuptuarit e nevojës për të sqaruar shkaqet e të vjella.


Incidenca e të vjella varet nga seksi, mosha dhe individi në individ. Kështu vjella ndodh në gratë më shpesh se meshkujt, fëmijët (sidomos adoleshentët) kanë më shumë gjasa se sa të rriturit. Njerëzit me excitability lartë emocionale, tendenca për të "zë makina" vjella ndodh shpesh.

Të vjella në Fëmijët mund të ndodhë në përgjigje të shumë infeksioneve, sëmundjeve nasopharynx. Kjo është për shkak të papjekurisë së mekanizmave të frenave-gag refleks. Të vjella në fëmijë shpesh mund të shoqërohet me reagime negative emocionale. Të vjella porsalindur nuk duhet të ngatërrohet me belching pasi të hahet një sasi të vogël të të ushqyerit, dhe anasjelltas: të vjella të shpeshta ose të bollshme pas të ushqyerit duhet të dallohen nga të vjella lidhur me çrregullime të stomakut dhe zorrët.

Shkaqet e vjella janë:

1. sëmundje të traktit gastrointestinal;

  • Semundjet akute kirurgjikale, apendiksit, peritonit, pengimi akute intestinal, pankreatitit akut, kolecistit akut, gjakderdhje në traktin gastrointestinal;
  • Sëmundjet kronike: Ulçera në stomak dhe duodenale, gastrit, duodenitis, enterocolitis, cholelithiasis;
  • Anomalitë e traktit gastrointestinal, stenozë (ngushtim) të qëllimit, atresia (zaraschenye zonat Git), defektet e pankreasit;
  • Infeksionet e traktit gastrointestinal: helmimit me ushqim, lezionet virale, infestations mjerë;
  • Trupat e huaj të ezofagut, stomakut, zorrët;
  • Çrregullime funksionale që përfshin shkelje e funksionit motorike të stomakut, zorrët
  • E kancerit

2. sëmundjeve të sistemit nervor qendror: trauma e trurit dhe tumoreve, rritur presion intracranial, infeksion i trurit (meningjit, encefalit)

3. sëmundjeve të sistemit kardiovaskular: dështimi i zemrës, hipertension, infarktit të miokardit.

4. Sëmundjet e veshit të brendshëm: labyrinthitis, sëmundje Meniere

Sëmundjet 5. endokrine Sistemi: hyperthyroidism, ketoacidosis diabet, phenylketonuria, mungesa e funksionit të veshkave.

6. prekje efektet toksike dhe anësore të barnave

7. reagime psikogjenike, ankth dhe frikë, histeri, vjellje përhershëm, si një shprehje e ndonjë emocion.

Përzier dhe të vjella mund të rezultojë "sëmundje lëvizje". Të vjella shpesh ndodh në tremujorin e parë kur toksikoz (Gestosa).

Përzier dhe të vjella të ndodhë në shumë sëmundje. Më shpesh i paraprin të vjella të përzier dhe të vjella pacientin sjell lehtësim. Megjithatë, kjo nuk ndodh në të gjitha rastet, dhe prania ose mungesa e përzier është një kriter i rëndësishëm diagnostike.

Le të shqyrtojmë detajet e sëmundjes, e cila ndodh në të vjella.

Vjella ndodh në sëmundje të kombinuar konceptin e "barkut akute" që kërkon kirurgji urgjente - një apendiksit akute, cholecystitis, peritonit, pengim zorrëve.

Sëmundjet kirurgjike e kavitetit barkut shpesh kanë një fillim të shpejtë, të shoqëruar me dhimbje të forta, zakonisht në fushën e procesit të lokalizimit.

Për apendiksit është - barkut të ulët në të djathtë. Një shenjë tipike për apendiksit - lëvizur barkun e tyre dhimbje mesatare e sipërme (epihastriy) poshtë. Për pancreatitis akute karakterizohet nga dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë apo edhe herpes, pancreatitis shpesh e kombinuar me cholecystitis akut (inflamacion fshikëz e tëmthit), ndërsa lokalizuara dhimbje në bark e sipërme. Të vjella në këto shtete lehtësim zakonisht sjell.

Mëlçia e Sëmundjeve, çdo vjella të jetë e mundur, i shoqëruar nga simptomat e karakteristikat e tij: një ndjenjë e trishtim në gojë, urina e errët, ngjyrosje ikterik i lëkurës, kruajtje.

Sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal shoqëruar edhe me dhimbje, në varësi të procesit të lokalizimit. Shfaqja e dhimbjes lidhur me marrjen e enët bezdisëse të mprehta, të nxehtë apo të ftohtë. Prania e sëmundjeve kronike të stomakut dhe zorrët pacienti është i njohur në përgjithësi.

Sëmundjet akute infektive e stomakut dhe zorrët me përjashtim të vjella shoqërohet me diarre, ethe, dehje.

Vjella si një simptomë e sëmundjeve dhe lëndimeve të trurit, nuk sjell lehtësim, mund të ndodhë për asnjë arsye të dukshme. Për këto sëmundje karakterizohet edhe nga dhimbje koke, ndërgjegjes dëmtuar. Tumoret e trurit në fazat e hershme nuk mund të shkaktojnë shkelje të rënda dhe simptomave manifest të ndryshme "i paqartë" Origjina: marramendje, zvogëluar ose rritur presionin e gjakut, një shkelje të ndjeshmërisë së pjesëve të ndryshme të trupit, marrje mendsh, ndryshimi në fjalim, ecje dhe duke përfshirë edhe të vjella. Të vjella mund të jetë shenja e parë e lezioneve infektive e trurit dhe membranat e tij (encefalit, meningjit).

Periodik dhimbje koke të rëndë, shoqëruar nga të vjella, Sulmet migrenë mund të jetë - sëmundje e zakonshme, sidomos në gratë. Për migrenë është e karakterizuar nga intoleranca ndaj zhurmës, dritë e ndritshme, e dhimbjes mund të jetë shkaktuar nga aromat, duke ngrënë ushqime të caktuara.

Dhimbje koke është në rënie ose pas vjella mund të jetë një shenjë e presionit të lartë të gjakut.

Të vjella që shfaqet në sëmundjet e veshit të brendshëm, i shoqëruar nga zhurma në vesh, marrje mendsh, humbje të koordinimit të lëvizjeve.

Të vjella diabet thotë se trajtimi jo i drejtë dhe ndodhja e komplikacioneve - ketoacidosis. Përbërësit toksike të metabolizmit të gabuar glukozës, janë praktikisht të gjitha pjesët e refleks vjella.

Të vjella për helmim substanca të tjera toksike, ose si një efekt anësor i barnave, efektet mbi receptorët e stomakut dhe zorrët apo direkt në qendër të vjella pas përthithjen në gjak që rezulton. Zakonisht kjo është pyetje mjaftueshme kryesore që episodi pacienti vuri në dukje përdorimin e apo ekspozimit ndaj substancave të ndryshme nga materialet e ndërtimit dhe lëngje teknike të ushqimeve të dyshimta.

Të vjella në sëmundjet infektive.

Infeksion akut zorrëve. Në këtë grup të sëmundjeve të shoqërohet shpesh me të vjella simptomat e dehjes: ethe, dobësi, dhimbje në muskuj dhe nyje. Paraprirë shpesh nga të vjella diarre, apo këto simptoma ndodhin në të njëjtën kohë. Të vjella Kjo sjell lehtësim të pacientit. Këto sëmundje janë: Salmonella, helmimi me ushqim, dizenteria, yersiniosis, kolera. Përveç kësaj, të vjella ndodh në infestations rra.

Infeksioni akut është e zakonshme. Pothuajse çdo sëmundje akute infektive ndodh me shenja të intoksikimit, të cilat në disa pacientë, sidomos në fëmijë të vegjël, shpesh të shoqëruara nga të vjella - shpesh e disponueshme - dhe diarre.

Infeksionet e trurit dhe membranat e tij. Çdo dëmtim të membranat e trurit për simptomat e dehjes bashkohet dhimbje koke të rënda, të vjella të rënda; atëherë ju mund të merrni konfuzion, konvulsione. Një tipar karakteristik i të vjella të tillë është shpesh jo të përzier të mëparshme dhe për të lehtësuar më tej shëndetin.

Të vjella e gjakut

Nëpërmjet kërkimit shkakton të vjella, duhet të i kushtoj vëmendje për përmbajtjen e vjella. Kështu prania e pamodifikuar (të kuqe), gjaku do të flasim për enët e gjakut të fyt, ezofag ose stomakut sipërme (sindromi Malory-Weiss). Gjaku, i cili erdhi si reagim me lëng stomakut do kafe "llum kafeje" papastërti gjakut tilla ndryshohen do të flasim për gjakderdhje në stomak ose (rrallë) me duodenum.

Vjella gjakut mund të tregojë gjakderdhje nga ulcerat gastrike ose duodenale, gjakderdhje nga varices esophageal në njerëz me kesh. Të vjella gjaku përzier me shkumë shpesh tregon për hemorragji pulmonare.

Të vjella e gjakut mund të jetë përzier me gastrit erozive.

Të vjella biliare

Prania e biliare në vjellat do të thonë ose neglizhimi thjeshtë e stomakut apo abuzimit të terrenit të duodenum. Në raste shumë të rralla, qoftë në të vjellat mund të përfshijnë: qelb (stomak abscesi), trupat e huaj, worms.

Koha e vjella

Guess mund të shkaktojë të vjella, llogaritur kohën e paraqitjes së saj. Mëngjes të vjella karakteristikë e shtatzënisë, sëmundjeve të trurit, gastrit alkoolike. Të vjella në karakteristikë vonë pasdite e sëmundjeve që lidhen me shkeljen e evakuimit të përmbajtjes stomakut. Të vjella që ndodh pas një vakt, nganjëherë me gastrit ose ulcera peptike.

Era e vjella

Era e vjella mund të sigurojë informacion në proceset që ndodhin jo vetëm në traktin gastrointestinal. Erë kështu kosi mund të tregojë një rritje proceset acid prodhimit, të tilla si ulcera peptike, me stanjacion e ushqimit në erë vjellat stomaku është kalbur, dhe pengimi zorrëve - jashtëqitje. Përveç kësaj, një erë e kimikateve do të tregojnë për përdorimin e alkoolit apo zëvendësit lëngje teknike. Era e amoniakut ndodh në pacientët me pamjaftueshmëri renale dhe aceton - në pacientët me diabet.

Ekzaminimin e pacientit me vjella

Marrja e diagnozës në simptomat e të vjella, përveç një studimi të detajuar të pacientit, duke përdorur laborator dhe metodat instrumentale të hulumtimit:

numërimin e plotë e gjakut do të ndihmojë në sqarimin e natyrës (ose të tjera infektive) sëmundjet, Teste biokimike të gjakut do të identifikojë nivelin e produkteve metabolike, glukozë, vlerësojnë funksionin e pothuajse çdo organ. Fybrohastroduodenoskopyya do të eliminojë sëmundjet e ezofagut, stomakut dhe duodenum. Radiografi e traktit gastrointestinal, i kryer duke përdorur substanca radio-opak të ndihmuar në zbulimin e sëmundjes në të gjithë traktin gastrointestinal. Si metoda të tjera kërkimore duke përdorur EKG, me ultratinguj, tomography llogaritur.

Trajtimi i të vjella

Trajtimi i të vjella duhet të synojnë kryesisht në eliminimin e shkakut të saj. Si trajtimi simptomatike e vjella e grupeve të ndryshme të përdorura drogë: qetësues (diazepam, fenozepam) dhe antipsikotikët (haloperidol, etaperazyn) janë përdorur për të vjella të lehtë, antihistamines (prometazina hydrochloride, dymenhydrynat) zbatohen të vjella të shkaktuara nga sëmundjet e veshit të brendshëm. Më efektive në trajtimin simptomatike e kundërshtarët e dopamine (metoclopramide, tserukal), si ky grup e funksionit motorike të gastrointestinal traktit stimulues "cisapride" ka më shumë efekt disa efekte anësore të metoclopramide periferike dhe të privuar. Droga - kundërshtarët serotonin (ondansetron, hranisetron, tropisetron) të përdorura në të vjella lidhur me kancerin kimioterapi.

Me vjella shpeshta korrigjimin dehidrimit dhe balancimi elektrolit përdorur zgjidhje kripë (rehydron) brenda dhe në formën e infuzionit intravenoz (Ringer).

Mjetet juridike popullore për trajtimin e të vjella

Trajtimet vjellje popullore në shtëpi përfshijnë përdorni concoctions e bimëve që kanë një efekt qetësues (sanëz, balsam limon, nenexhik), efekt antispasmodic dhe qetësues në mukozën e stomakut (kamomil, kopër). Për të vjella të pijshëm rekomandojmë çaj jeshil, ujë limoni. Njerëzit shpesh ndodh mënyrën: vodka me kripë dhe lëng portokalli nuk është për të gjithë, kjo metodë nuk duhet të përjetojnë të parë.

Hani vjella nuk duhet të jetë për të përcaktuar shkakun e të vjella. Të vjella telefononi menjëherë mjekun e fëmijës dhe mos bëni trajtimin në shtëpi.

Të vjella Komplikimet

Të vjella nuk mund të jetë vetëm një shenjë e sëmundjeve të tmerrshme, por komplikime shumë të shkaktojnë të tilla si dehidratim, thyen Mukoza e ezofagut, stomakut, fytit. Vjella hyrë në udhë ajrore, duke shkaktuar e ashtuquajtura aspyratsyonnuyu pneumoni. Me të vjella të shpeshta, lëng stomakut, e cila hyn në gojë, duke shkatërruar dhëmbët - kariesi zhvillohet.

Kur dhe në çfarë mjeku për të adresuar të vjella

Në rast të vjella, qasje në një mjek (zakonisht një mjek ose qarkut ambulancë mjek) është që të përshpejtohet nëse:

1. Ju nuk e di shkakun e të vjella;
2. vjella përsëritet shumë herë;
3. vjella përzierje është e kuqe të gjakut ose ngjyrë kafe ndryshohet
4. vjella shoqëruar nga shenjat e sistemit nervor qendror: shkeljen e vetëdijes, dhimbje koke të forta, tensioni qafën me pamundësinë për të bëj qafën;
5. vjella shoqëruar nga shenjat e dukshme të sëmundjeve infektive të zorrëve (stools lirshme të shpeshta, ethe, ndërgjegje të dëmtuar);

6. supozojmë se shkaku i të vjella mund të jetë përdorimi i substancave toksike;
7. Ju nuk dini çfarë të bëni, ose se si për të ndihmuar pacientin.

Të cilat mjekët mund të jetë i nevojshëm në qoftë se ka të vjella:

- Gastroenterologist
- Kardiolog
- Dermatolog
- Psikoterapist
- Neurolog
- Pulmonologists
- Gjinekolog
- Urolog
- Endocrinologist
- Ent

Të cilat mjekët mund të jetë i nevojshëm në qoftë se ka të vjella e gjakut:

- Gastroenterologist
- Hepatology