Rënie oreksit


Oreksi - është shprehja emocionale e nevojave dhe aspiratave të trupit të njeriut për një ushqim të caktuar. Ulur oreksin - një dokument i heqjes dorë të pjesshëm ose të plotë të vakt.

Në mjekësi, ka koncepte uria dhe oreksi. Këto janë gjëra të ndryshme! Ndjenja e urisë - një refleks që ndodh në mungesë të marrjes së ushqimit. Manifestuar nga qendrat e zgjimit urisë janë të dy në lëvore dhe në strukturat nen-kortikale. Sinjal të nxeh qendrën e urisë, është duke zvogëluar sasinë e glukozës në gjak dhe ushqyesve të tjera. Shenjë e urisë është që të rrisë jargëzim, rëndim i erë, tërhequr, gjiri ndjenja nën "lugë" (nën gjuhën dhe në projektimin e stomakut). Oreks, është manifestimi më selektive nga uria që ndodh nga përfitimet për produkte të ndryshme, në varësi të kohës së ditës, gjendjen emocionale, zakonet fetare dhe kombëtare.


Ndryshimi në oreks mund të ndodhë:

Oreks më të ulët në përgjithësi (nuk duan).
Ndryshimi në oreks (thyer nevojat aromatizues për çdo grup të produkteve).
Mungesa e plotë e oreksit (anoreksi).

Arsyet për mungesën ose humbjen e oreksit

Ju mund të identifikojë këto shkaqe për mungesën ose humbjen e oreksit.

1. intoksikim si pasojë e inflamacionit ose helmimin. Në këtë rast, gjatë kulmin e sëmundjes ose helmimit, trupi nuk është për tretje, të gjitha forcat hedhur në heqjen e toksinave dhe produkteve të dekompozimit.

2. dhimbje, shqetësim, një përkeqësim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

3. çrregullime endokrine - me një rënie të gjëndrës tiroide, hipofizë, hypothalamus (strukturat kortikale të trurit).

4. Anomalitë në metabolizmin në trup (në veçanti në shtetet e kancerit)

5. çrregullime mendore nervozizëm (neuroza, depresioni).

Kur ka sëmundje Ulur oreksin:

- Sëmundje (sëmundje bronzi) Addison
- Artrit reumatoid mitur (artriti kronik në fëmijë)
- Artriti reumatoid juvenil - Chauffard (artriti reumatoid mitur)

- Tifoid
- Refluksi gastroezofageal (refluksit gastroesophageal)
- Çmenduri (Çmenduri)
- Depresion
- Depresioni dhe stresi gjatë pushimeve
- Sëmundje ulçerë peptike (gastrike dhe duodenale)
- Kancer
- Çrregullim sezonal emocional
- Çrregullim Shizoaffektivnoe
- Anoreksi  

Dehje si rezultat i inflamacionit ose helmimit

Kjo shkakton humbje e oreksit përfshijnë fillimin dhe mesin raspiratornyh e sëmundjeve akute virale, gripit.

Hepatiti kronik viral në akute, sëmundje të veshkave me simptomat e dështimit të veshkave, infeksionet e zorrëve në sëmundje akute, reumatike gjatë acarimin. (Artrit reumatoid, eritematoza lupus, vasculitis). Çdo helmimi jashtme - kjo toksina ushqimore (prishur, ushqimit skaduar) dhe kimikateve, veçanërisht alkoolit zëvendësit, karbonit monoksidi helmim, droga

Gjatë kësaj periudhe, trupi thjesht nuk mund të përballen me tretje. Nuk ka nevojë për të detyruar-ushqyer pacienti në fazën akute. Ne vetëm të lënduar, duke shtuar se, si rezultat i tretjes jo të plotë, toksina në trup. Por futja e lëngjeve në një masë më të madhe, kur kushtet nuk janë dëmtuar urinim dhe mungesën e prirje në edemë, ndihmon pastruar trupin e toksinave dhe produkteve të dekompozimit janë formuar gjatë luftës me agjentin infektiv. Ju mund të përdorni ndonjë lëng, veçanërisht i mirë toksina boronicë, Kastrati, currants. Të përshtatshme për këtë qëllim dhe nizkomineralizovannaya alkaline dhe ujë mineral vetëm zier. Pasi trupin e pacientit të lirë nga toksina dhe të rimëkëmbet oreksin.

Në diagnozën e këtyre sëmundjeve është histori e rëndësishme, ose ka pasur kontakt me një person të infektuar? Të eliminojë mundësinë e helmimit.

Ka studime dhe analiza në këtë dyshuar mungesën ose humbjen e oreksit:

Numërimin e plotë të gjakut - për të përjashtuar sëmundjet inflamatore, CRP dhe faktor reumatoid janë të emëruar për sëmundje autoimune dyshuar inflamatore (reumatizma). Në raste gjasat e enterocolitis infektive (dizenteri, salmonellozave, etj), është e rëndësishme që të testohen për feces bakteriologjike mbjellëse për të identifikuar agjent shkaktar.

Dhimbje, shqetësim, një përkeqësim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Nëse keni ndonjë dhimbje ose fenomenet pesimist (nauze, vjellje, urth, belching, shije të hidhur në gojë), të cilat janë një rëndim të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, ekziston një vakt thjesht refleks frika. Këto sëmundje përfshijnë: ezofag (inflamacion i ezofagut), gastrit, ulçerë stomakut, Ulçera duodenale, hepatitit kronik, cerozë mëlçisë, pancreatitis, enterit kronik, kolit. Ndihmë me këto sëmundje - shpeshta, pjesë të vogla, të ushqimit të butë enveloping. Për shembull, i gatuar në një drithërave të lëngshme të tilla si kënaqur, hikërror, bollgur, oriz, me një sasi minimale të kripës, pa shtimin e erëza. Natyrisht dietë duhet të shoqërohet me terapi tradicionale drogës, kurse të emëruar. Për të marrë trajtimin e duhur të kërkuar kur simptomat e para të këtyre sëmundjeve menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor. Me përfundimin e rëndimit, restauruar dhe oreksi. Por ju duhet të ndiqni një dietë të gjatë.

Ka studime dhe analiza në këtë dyshuar mungesën ose humbjen e oreksit: 

Numërimin e gjakut të plotë, testet e funksionit të mëlçisë (transaminazave AST dhe ALT, HHTH, bilirubin, amylase, cholesterol, keqe) -dozvolyayut kontrolloni funksionit të mëlçisë, për të shmangur hepatitit viral janë testuar për shënuesve të hepatitit B dhe C. ndoshta kalimit ultratinguj të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit , pankreasit dyshuar mëlçisë dhe pankreasit. CSF (fibrogastroscopy), procedura tepër të pakëndshme paraqitur nga studimi i stomakut përmes fybrohastroskopa gojës (bëhet vetëm me stomak bosh), i emëruar për të përjashtuar gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë dymbëdhjetët. Nëse ju nuk mund të sqarojë metodat e diagnostikimit të thjeshta, të emëruar nga kompjuteri apo rezonancë magnetike e organeve të brendshme.  

Çrregullime endokrine.

Para së gjithash, këto përfshijnë funksion reduktimin e hormoneve tiroide. Hypothyroidism (sëmundje miksidema Gall) karakterizohet nga një ulje e vitalitetit.

Jo vetëm që zvogëlon oreksin, por edhe presionin e gjakut, nuk ka lodhje, të qenët i përgjumur, fjalim i ngadalshëm, të gjitha simptomat e kësaj sëmundjeje bëhet gradualisht gjatë, ndoshta disa vjet. Ndonjëherë Hypothyroidism është e mesme në natyrë dhe të lidhur me mosfunksionim e hipofizës dhe hipotalamusi, i cili ndikon në funksionin e tiroide.

Ka studime dhe analiza në këtë dyshuar mungesën ose humbjen e oreksit: 

Analiza e hormoneve tiroide - T3 dhe T4, si dhe TSH (tiroide-stimuluese hormon), Ultrasonografi tiroide. Për të përjashtuar sëmundjet e hipofizës dhe hypothalamus mund të caktojë një hetim CT e trurit.

Anomalitë në metabolizmin në trup. 

Në këtë seksion, veçanërisht kancerin. Tumoret malinje në çdo organ përsëri rindërtimin e metabolizmin e trupit. Si rezultat, edhe në fazat fillestare të sëmundjes është zvogëluar oreksin apo shkelje të ndjesi shije. Kjo është një shenjë e rrezikshme e kancerit në drejtim të produkteve refuzimi dhe intolerancës mishit (nëse trajtimi i hershëm ishte kursi mishit). Ekzaminimi i mjekut të dyshuar kancerit të emëruar në përputhje me manifestimet klinike ndryshime në oreks shoqëruese. 

Çrregullime mendore nervozizëm (neuroza, depresioni).

Çrregullime në fushën e psiko-emocionale-depresion. Një nga karakteristikat kryesore të manifestimet e kësaj sëmundjeje është një ndryshim në oreksit drejt reduktimit apo mungesë të plotë (më të zakonshme), dhe rritjen e oreksit. Mungesa e oreksit me depresion ka një shprehje pak më të ndryshme se arsye të tjera. Ushqimi duket sëmurët pa shije, i freskët, shpesh edhe erën e ushqimit apo përmendjen e tij i shoqëruar nga reagimi negativ, mund të shkaktojë nauze dhe të vjella madje. Ushqimi nuk është e bukur, pacientët hani vetëm për shkak se ju keni për të ngrënë ndonjëherë duhet për të detyruar pacientët për të ngrënë. Përkeqësimi i oreksit me depresion të shoqëruar nga një ndjenjë nasychuvanosti të shpejtë, me pjesë të vogla e marrjes të ushqimit një ndjenjë e plotësi, përzier pakëndshme gravitetit. Dukshëm në mesin e çrregullime neuro psikiatrike, është "nervosa anoreksi".

Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje prek vajzat e reja. Në sëmundjet e zemrës është një dëshirë patologjike për të humbur peshë me çdo mjet, madje edhe në normal ose të ulët origjinal peshës trupore. Duke refuzuar për të ngrënë, formuan një neveri të qëndrueshme në të, për shkak të ndryshimeve në psikikë, në disa raste, pacientët thjesht nuk mund të pavarur të dalë nga kjo gjendje. Ne duhet të apelojë për terapist, ndonjëherë trajtim spitalor. Është e rëndësishme për diagnozën e hershme të të afërmve vëmendje sëmundje. Në mohimin e ushqimit zakonisht mundshme stërvitje rraskapitëse, marrja e barnave të ndryshme për humbje peshe, përdorimi i enemas, induksion artificiale të vjella refleks pasi të hahet. Së fundi, dukshëm, humbje të konsiderueshme peshe.

Baza e diagnozës së këtyre sëmundjeve me familjet apo të afërmit e njerëzve të sëmurë të tyre. Në formën e bindjes takt për të kërkuar ndihmë nga një terapist.

Karakteristika të ulur oreksin në fëmijët fëmijëri.

Mungesa e oreksit në fëmijë të vegjël mund të shoqërohet me teething, ajo është çdo fëmijë individualisht periudhë prej tre muaj deri në tre vjet.

Ajo gjithashtu mund të ndodhë refuzimin për të ngrënë e stomatitit manifestimit (infeksion i kavitetit oral), duke rezultuar në një skuqje të lëkurës të dhimbshme, plagë në sipërfaqen e brendshme të mukozës së gojës. Sëmundjet infektive në foshnjat veshët gjithashtu mund të shkaktojë humbjen e oreksit, si dhe lëvizjen e nofullës gjatë përtypjes apo gjiri mund të shkaktojnë dhimbje dhe për këtë arsye refuzimi i ushqimit. Në shumicën e rasteve, shkaku i oreks të dobët në një fëmijë është i zellshëm, forca-ushqyer prindërit. Problemi është se fëmijët fillojnë të rezistojë nëse ata janë të detyruar dhe ka neveri për ushqim, të cilat ata lidhur shoqatat pakëndshme. Përveç kësaj, ka një tjetër vështirësi: fëmija oreksi ndryshuar pothuajse çdo minutë. Për një kohë, fëmija mund të pëlqen pure patatesh ose një drithëra të re, por së shpejti ky ushqim mund të shkaktojë atë menjëherë. Arsyeja për fëmijën e shpejtë e rritjes dhe peshë të fituar, sidomos në vitin e parë të jetës dhe paqëndrueshmëria e vazhdueshme në nevojë për disa ushqyesve. Detyra e prindërve është të mos detyrojë fëmijën për të ngrënë, por për të punuar oreksin e tij. Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje për të mos folur me fëmijën për ushqimin në formën e kërcënimeve apo shpërblime. Natyrisht, për të shmangur sëmundjet që janë të mungojnë apo ulur oreksin duhet të kontaktojnë pediatrin e tyre.

Rritja mjete popullore oreksi

Herbs dhe tarifat përdoret paralelisht me metodat tradicionale të trajtimit të sëmundjeve të shoqëruar nga një ulje ose mungesa e oreksit.

Përdoret për të rritur takim oreks përgatitje të ardhshëm:

1 Një lugë çaji grimcuar calamus pour dy gota me ujë të nxehtë, vlim desyat- njëzet minuta. Pranuar dy gota tri herë në ditë para ushqimit. Ajo është përdorur për të ngjall sëmundjet gastrointestinale zorrëve.
2 Një lugë çaji pelin derdh një filxhan ujë të valë, infused tridhjetë minuta. Pranuar një lugë gjelle tri herë në ditë për 20 -30 minuta para ngrënies.

3 Dy lugë copëtuar rrënjë luleradhiqe mbushur një gotë me ujë të ftohtë nastayvayutsya tetë - 10:00. Pranuar filxhan çerek tre ose katër herë në ditë për gjysmë ore para një vakt në vakt.
4 dy teaspoons e raspberries, derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush për 15-30 minuta. Të marrë formën e ngrohjes për një gjysmë filxhan katër herë në ditë.
5 gjysmë lugë gjelle lule lule misri blu mbushur një gotë me ujë të valë. Pranuar për gjysmë ore para ngrënies.
6 Një lugë çaji fruta pure anise derdh një gotë me ujë të valë, infused për gjysmë ore të marrë një gjysmë gotë gjysmë ore para ngrënies.

7 Gjysma fara lugë çaji majdanoz derdh një gotë me ujë të ftohtë, ngrohje, pa vluar për tridhjetë minuta, filtri dhe të marrin një lugë gjelle 04:56 herë në ditë.
8 Një lugë çaji lule të kuqe tërfili (e kuqe) brewed një filxhan ujë të valë insistojnë 5-10 minuta, filtër dhe për të marrë një lugë gjelle 03:57 herë në ditë para ushqimit për 15 deri në 30 minuta.
10 Një inflorescences lugë gjelle tërfili i kuq (i kuq), derdh një gotë vodka ose i holluar me alkool mjekësore. Këmbëngul dhjetë deri në pesëmbëdhjetë ditë. Merrni një lugë çaji për 15 deri në 30 minuta përpara se të hahet. (Kundërindikuar në pacientët me alkoolizmi).

Për të përmirësuar oreksin mund të përdorë teknika acupressure.

Të shtypni gishtin e madh dhe gishtin tregues të dorës së kundërt në pikën rreth të vogël të dorës gozhdë gisht (sipërfaqen e jashtme anësore të gishtit të vogël), duke ndryshuar periodikisht duart. Masazh kryhet disa herë në ditë para ushqimit. Klikuar mbi pikat me forcë të moderuar, ritmikisht, njëzet apo tridhjetë sekonda.

Ajo që mjekët të zbatohet në qoftë se ka një humbje e oreksit

Varësisht nga simptomat shoqëruese janë:

- Mjek diete
- Gastroenterologist
- Psikolog

- Neurolog
- Endocrinologist

Terapist Shutov UA