Dhimbje stomaku, dhimbje barkut


Dhimbje barku - lloji më i shpeshtë i ankesës dhe në fëmijët dhe të rriturit. Arsyet e tyre janë të ndryshme, duke filluar nga dispepsi thjeshtë apo sëmundjeve të traktit të tretjes, krimbat, apendiksit për pneumoni, veshkave ose fshikëz infeksione (fyt i lënduar dhe madje SARS), megjithatë, e rëndësishme për të dalluar kur dhimbja është e zorrë rezultat hiperperystaltytsi, të tilla si e tepruar fryrje, dhe kur - një simptomë e procesit të rëndë sëmundjes. Dhimbja zakonisht barkut që zgjat nga disa sekonda për një minutë nuk është një arsye serioze për shqetësim.


Ka dy lloje kryesore të dhimbjes - vystseralnuyu dhe somatike. Dhimbje thellë është shkaktuar nga acarim mbaresa nervore në organet e murit është dhimbje të shoqëruara me vrull ose me tension, të tilla si stomak ose duodenum (dhe disa herë me ishemi tyre mukozale). Dhimbje organeve të brendshme ndodh në formën dhimbje barku . (Mëlçisë, veshkave, zorrëve, etj), intensiteti ndryshme është përhapur përhapur, karakterin e shurdhër, të lokalizuara jo vetëm në organin e prekur (shpesh në midline e barkut), por edhe në pjesë të tjera të barkut, ka një rrezatim të caktuar - transmetimin e dhimbjes reflektohet në zonat e innerviruemye trupit nga rrënjët të njëjta, të cilat janë fibrave ndijor që bartin impulse nga organet e brendshme përkatëse.

Somatike (perytonealnaya) dhimbje është shkaktuar nga acarim i peritoneum, kur zhvillimi i procesit patologjike (p.sh., stomakut ulçerë) të fillojë të marrë fund inatosur nervore kurrizore, të vendosura në peritoneum.

Dhimbje somatike, organeve të brendshme në të kundërt, ka një, Lokalizim përhershëm të saktë, të shoqëruar murit të barkut zakonisht tensioni i muskujve mëparshëm, ka një natyrë të mprehtë prerjes, rritet me lëvizjen dhe frymëmarrje. Pacientët qëndrojnë në krevat i palëvizshëm, si të gjitha llojet e ripozicionimin rrisin dhimbjen.

Cramping zakonisht tregojnë zorrë obohranichennom ngushtimi proceset vrezultate ndryshme patologjike (ngushtim në mbresë kolit ulcerative dhe sëmundjen Crohn e zorrës së trashë, sëmundje ngjitëse, kancer dobrokachestvennyhi). Rrallë janë vërejtur në dyskinesia spastik komponent zorrë spreobladaniem.

Vzhivote konstante dhimbje Një karakteristikë lezione progresive inflamator, ata janë vërejtur në inespetsificheskom kolit ulcerative granulomatoz, sindromi i zorrëve nervoz, tumoret sperifokalnym inflamacion të zorrëve, diverticulosis sdivertikulitom iobrazovanii depërtojnë inflamatore ose peritonit. Rajoni vepihastralnoy dhimbje e shurdhër janë shpesh manifestimi i parë i familjes shpërndarë polyposis zorrës së trashë imohut të shpjegohet shkelje imotornoy aktivitetit sekretore te stomakut.

Shkaqet e mundshme të dhimbjeve të barkut

Shkaku më i zakonshëm është ushqimi që ne hamë. Acarim i ezofagut (dhimbje shtypur) është i kripur, shumë nxehtë ose ushqim të ftohtë. Disa produkte (yndyrë, kolesterol ushqim i pasur) të stimuluar formimin e gurëve të tëmthit apo lëvizjes, duke shkaktuar sulmin tëmth dhimbje barku. Disa njerëz kanë intolerancë në një lloj të caktuar të produkteve, të tilla si qumështi, sheqer qumësht ose lactose. Përdorimi i ushqimit të çon në spastik barkut dhimbje, bloating dhe diarre.

Depresioni, sëmundje shpinë, sëmundje tiroide, anemi, infeksion të traktit urinar mund të shoqërohet me dhimbje në Ypres zhivote.Prichinoy të jenë alkooli, droga, antibiotikët, hormonal dhe agjentët jo-hormonale anti-inflamator, plotësim hekuri.

Grupet kryesore të sëmundjeve dhe kushtet patologjike që çojnë në dhimbje të barkut:

 • Sëmundje (organike, funksionale) të barkut, stomakut dhe duodenum, mëlçisë dhe pankreasit, traktit biliar, zorrët, shpretkë,
 • Helmimi me ushqim, dehje;
 • sëmundje dhe inflamacion i peritoneum;
 • veshkave dhe traktit urinar;
 • Çrregullime lokale të qarkullimit të gjakut në bark (kryesisht të gjakut);
 • sëmundje dhe dëmtim të murit të barkut;
 • disa sëmundje e sistemit nervor, shtyllën kurrizore (Herpes Zoster, spondylarthritis);
 • disa sëmundje të gjakut (vasculitis hemorragjike, tromboflebicheskiy splenomegaly);
 • përhapur sëmundje lidhës indeve (polyarteritis nodosa), reumatizma;
 • proceset patologjike në gjoks (pneumoni, pleurit diafragmës, perikardit, pamjaftueshmëri akute koronare);
 • dhimbje barku me disa, duke përfshirë sëmundjet e rralla, kushte patologjike (dhimbje barku barkut në disa lloje hyperlypoproteydemyy, diabet, hyperthyroidism, sëmundjet e sistemit nervor dhe të tjerët.).
 • Fëmijët dhimbje barku mund të ndodhë kur sëmundje infektive nuk janë të lidhura direkt me bark, të tilla si angina, SARS, fruth i keq.

Dhimbje barku lokalizimi

Vepihastralnoy dhimbje Diagnoza regions- një nga detyrat më të vështira dhe të rëndësishme në mjekësi. Pas një rast urgjent është shpesh e pamundur për ekzaminimin sistematik konvencionale e pacientit. E rëndësisë së madhe këtu është përvoja klinike e mjekut, si në kohën kur më akute, gjendje të rrezikshme për jetën, foto sëmundje është shuar. Në foto ndritura të "akut barkut" operacioni nuk mund të jetë e nevojshme, dhe, anasjelltas, një dhimbje e dobët mund të jetë shenja e parë e sëmundjes, e cila tregon operacion urgjent. Çfarëdo qoftë ajo ishte, në çdo dhimbje barku akute pazakontë nevojë për ekzaminim të plotë.

Klasik, nuk është një vend përputhen dhimbje dhe organi prekur.

Dhimbja është lokalizuar poshtë belit (barkut):
• Në burra sëmundjet e mundshme të sistemit urinar; shikojnë urinim dhe urinë;
• Në Femrat sëmundjet e mundshme të sistemit urinar, shtatzënisë, menstruacioneve dhimbshme, inflamacion të organeve.

Dhimbja mbi pubis (abdomen, "bark lënduar"Femrat) - proceset patologjike në fshikëz, mitrës dhe shtojca mund të tregojnë probleme me sistemin riprodhues. Dhimbje legenit që ndodh çdo muaj para menstruacioneve mund të tregojë Endometrioza - një gjendje në të cilën indi nga mitër grimcat lëvizin nëpër tubat fallopiane dhe vezore vjeshtë, legen, fshikëz dhe organet e tjera. Hidhërim në pjesën e poshtme të barkut mund të tregojë sëmundje inflamatore e pelvikut (infeksion i indet e mitrës, ose tubat fallopiane ovaries). Në gratë e moshës riprodhuese shtatzëni ektopike gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje akute ose të mprehtë e sulmit në peritoneum, i shoqëruar nga gjakderdhje vaginale, cikleve menstruale të parregullta dhe dhimbje, duke i dhënë supet. Cysts ovarian dhe mitrës fibromë gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të barkut në femra. Lexoni më shumë për dhimbje barku në femra.

Dhimbja është e lokalizuar në stomak projektimit në sëmundjet e ezofagut, stomakut, duodenum. Megjithatë, infarkt miokardi, pneumoni dhe pyelonephritis mund të jetë i ngjashëm lokalizimin: dhimbje stomaku, nëse mjekët mendojnë jo vetëm për problemet e tretjes.

Dhimbje në rajonin e kërthizës - në sëmundjet e zorrëve të vogël.

Dhimbje në rajonin e duhur çapokor (rreth ilium djathtas) - cecum dhe shtojcën. Në rajonin e majtë çapokor - zorrës së trashë sigmoid.

Dhimbje barku filloi në shpinë dhe u zhvendos në ijë: Anomalitë mundshëm i sistemit urinar, urolithiasis.

Dhimbje barku është i shpërndarë në sektor të sipërme të djathtë (gjë e barkut mund të japin në kofshën e djathtë): Patologjia e mundur të mëlçisë, traktin biliar apo fshikëz fshikëz e tëmthit; shikojnë ngjyra, ngjyra e urinës dhe feces.

Dhimbje akute në sektor të sipërme të djathtë, të rënduara pas ngrënies, tregon praninë e lezioneve të tëmthit. Nga sëmundje fshikëz e tëmthit përfshijnë gurë dhe inflamacion fshikëz e tëmthit (cholecystitis). Në rast të komplikime humbjen fshikëz e tëmthit mund të kenë simptoma të tjera knim përfshijnë: verdhëz (yellowing e lëkurës dhe të bardhët e syve), ethe të rënda dhe të dridhura. Ndonjëherë njerëzit me gurëve të tëmthit nuk ndjejnë asnjë simptomë. Nëse ju ndodhin rregullisht në dhimbje e sipërme të djathtë sektor duhet të kërkoni këshilla mjekësore. Që nga sulmet e dhimbje fshikëz e tëmthit mund të tejkalohen në disa mënyra, duke filluar nga thjesht duke pritur (vëzhgimin e simptomave për disa kohë, mungesa e trajtimit) para se të marrë drogë dhe madje edhe kirurgji. Liroj simptomat e sëmundjes fshikëz e tëmthit mund të reduktohet sasia e yndyrës në dietat e tyre.

Dhimbje shpesh lokalizuar në sektor të majtë e sipërme (majtas barkut) me pancreatitis. Ulçerë dhimbje dhe pancreatitis zakonisht radiating në të gjithë mbrapa.

Në qendër të barkut sipërme:
• A është kjo një dhimbje të zemrës (të mbuluara deri në gjoks dhe madje dorë);
• Është dispepsi mundur për shkak të overeating, emocionale apo tendosje fizike.

Mbi bel:
• dispepsi mundshme në stomak (gastrit) ose duodenum.

Më poshtë kërthizë:
• Kur ënjtje dhe parehati në ijë, e cila e rrit gjatë ushtrimit apo kollitjes, nuk përjashtojnë hernie (shërohet nga një mjek);

• diarre mundshme apo kapsllëk;
• Në gratë me mosfunksionim gjenital (të parë për shkarkimin nga vagina) ose shtatzanisë.

Dhimbje legenit zakonisht ndjehet si shtrydhja dhe parehati në zonën e zorrës së trashë.

Dhimbje në bark dobëson pas një lëvizje zorrë dhe është e shoqëruar me diarre ose kapsllëk, mund të tregojë sindromi i nevrikosur zorrë, është çrregullime të zakonshme të traktit gastrointestinal, shkaku i të cilave nuk është themeluar ende. Nëse ju keni sindromi i nevrikosur zorrë, murin e zorrëve është ngjeshur shumë, shumë pak, shumë i ngadaltë ndonjëherë, dhe nganjëherë - në të kundërtën - shumë shpejt. Simptomat e kësaj sëmundjeje përfshijnë: bloating, gazit rritje, stools mukoze, dëshirën e vazhdueshme për të zbrazët zorrët. Me këtë sindrom nuk mund të përballen duke përdorur produkte kirurgjike apo mjekësore. Megjithatë, përkeqësimi mund të parandalohet duke ngrënë sasi të mëdha të ujit, duke rritur sasinë e fibrave në dietë, duke reduktuar futje kafeinë dhe rritjen e aktivitetit fizik.

Dhimbje në të majtë të ulët të peritoneum mund të jetë një shenjë e diverticulitis. Diverticulitis ndodh kur muret e zorrës së trashë të capsule vogël sferike, i quajtur diverticula, të cilat janë pastaj infektuar dhe përflakur. Simptoma të tjera të diverticulitis, ethe, nauze, vjellje, dridhura, dhimbje barku dhe kapsllëk. Trajtimi i diverticulitis zakonisht përfshin pastrimin e infeksioneve zorrës së trashë dhe inflamacion. Mjeku mund të përshkruajnë antibiotikët dhe / ose qetësues, ju lutem, dietë të lëngshme dhe pjesa tjetër shtrat për disa ditë. Në disa raste, trajtimi i diverticulitis kërkon një qëndrim në spital. Në rast të komplikimeve mund të kërkojnë kirurgji. Mjetet më të mira për parandalimin e diverticulitis - një dietë të pasur me fibra. Fibër dietik promovon tretje e duhur dhe presionin lehtësimin në dy pika. Gradualisht të rritur sasinë e fibër në dietën tuaj, të pini shumë lëngje. Ndihmuar në parandalimin e diverticulitis lëvizjen kohë zorrë. Akumulimi i produkteve të mbeturinave të sistemit të tretjes përfshin presion në rritje në dy pika.

Dhimbje akute djegia në pjesën e sipërme dhe të mesme të barkut (në mes të gjoksit dhe kërthizë) mund të tregojë praninë e ulcerat. Ulçerë - një plagë që formon në indet e stomakut ose zorrë e sipërme. Shkakton ulcers përcaktuara. Merrni pjesë pirjen e duhanit, duke marrë aspirinë, ibuprofen ose droga të tjera nonsteroidal anti-inflamator. Ulcerat gjithashtu mund të formohet në qoftë se stomaku nuk mund të mbrojë veten nga lëng të fuqishëm stomakut. Helicobacter pylori - bakter që jeton në stomak - gjithashtu mund të shkaktojë ulçera. Stresi dhe aromë ushqime nuk mund të jetë shkaku i ulcerat. Një jo vetëm urth mund të tregojnë sëmundjen. Fortë si dhimbja urth mund të shkaktohet nga sëmundja më pak të rëndë - refluksi gastroezofageal.

Dhimbje barku thikat - shenjë e rrezikshme. Ajo mund të jetë një manifestim i fatkeqësisë në bark - apendiksit akute ose peritonit (inflamacion i peritoneum). Duhet të telefononi menjëherë një ambulancë! Ardhja e saj nuk japin pacientit ndonjë mjekim. Në stomak mund të vënë një qese plastike e akull.

Dhimbje barku - pastaj cramping dhimbje barku, çdo periudhë e rritjes dhimbje alternuara me "intervale të lehta." Dhimbje barku Zhvillimi shpesh provokuar dietë shkelje udhëtim me gunga. Në kulmin e pacientëve dhimbje shpesh të grisura, ose të marrë një qëndrim të detyruar për të reduktuar parehati. Dhimbje barku vrerit ndodh kur cholelithiasis, dyskinesia tëmth. Trupat e huaja në kanalet: Përparime cysts parazitare, abscese të mëlçisë, pushtimi hlystyani shfaqen dhimbje barku tëmth. Dhimbje barku zorrëve është një manifestim i inflamacionit akut në zorrët, pengimin e zorrëve, sindromi i zorrëve nervoz dhe sëmundjeve të tjera. Masat kryesore terapeutike - është antispasmodic. Por pa u kufizuar në këtë qëllim, sepse nganjëherë kanë nevojë për intervenime emergjente dhe masa të tjera të shtyra për të eliminuar shkakun rrënjë. Kur ndonjë dhimbje barku ekzaminimin e nevojshme mjekësore pazakontë dhe të rënda.

Stomak dhimbje të vazhdueshme, ose të rritet akute dhimbje - duhet të konsultoheni me një mjek-gastroenterologist, të cilët vendosin për taktikat e anketës.

Kujdes
Karakteristika të tilla si dhimbje të vazhdueshme të barkut që nuk është venitje për 2 orë, ndjeshmëri të barkut në të prekur, anëtarësimi në të vjella, diarre, rrit temperaturën e trupit, duhet seriozisht vigjilent. Nëse dhimbje barku shoqëruar me marramendje, dobësi, ul presionin e gjakut, rrit norma e zemrës, gjakderdhje të dukshme, ethe, vjellje të përsëritura, të rritur intensitetin, i dobët, tensionin e muskujve të murit të barkut, masat e nevojshme urgjente diagnostike, mbikëqyrja e shtuar, çështja e përshtatshmërisë së kirurgjikale ndërhyrje.

Çfarë duhet të bëni, ku të shkoni me dhimbje të barkut

Dhimbje barku nuk mund të tërhiqet qetësues, ju lutem. Mos përdorni një jastëk të ngrohjes, nëse shkaku është i panjohur. Ju mund të aplikoni akull. Para së gjithash, në rast të dhimbjeve në bark duhet të aplikojnë të paktën për terapist. Nëse është e nevojshme, mjeku naznachitendoskopicheskoe studim kotoroepozvolyaet vizualisht monitoruar trupin e studimit dhe të kryejë detyrën e inspektimit.

Ndihma e parë mjekësore për dhimbje të barkut

Kur oschuscheniyahv barkut dhimbje veçanërisht e shprehur me forcë, jo vetë-mjekoj, në asnjë rast nuk do të marrë qetësues, ju lutem! Heqja dhimbjen duke ulur temperaturën (dhe shumë efektive në uljen e dhimbjeve dhe temperaturën), ju komplikojë diagnozën mjekët, dhe kjo mund të çojë në komplikacione të rënda. Mos harroni, dhimbje stomaku pothuajse të gjitha rastet fenomen mjaft serioze që nuk mund të trajtohet me indiferencë, sepse organet e barkut jeni personi më i rëndësishëm. Probleme të zemrës, ndihmon tretjen e ushqimit dhe endokrine, sistemi riprodhues mund të paraqesin dhimbje barku. Prandaj, ata nuk mund të merret lehtë.

Sëmundjet e mëposhtme kërkojnë kujdes mjekësor urgjent.

Gjë dhimbje barku - dyshuar apendiksit akute

Akute apendiksit - inflamacion i cecum shtojcën; sëmundje shumë të rrezikshme që kërkon kirurgji.

Simptomet e apendiksit

• Dhimbje barku duket rajonin papritmas, zakonisht periumbilical, dhe pastaj të kapur të gjithë barkut dhe vetëm disa orë janë të lokalizuara në një vend të caktuar, shpesh rasti në bark. Dhimbja është konstante, dhemb në natyrë dhe të rrallë të rënda në fëmijët e vegjël.

• Temperatura e trupit rritet. Ndoshta të përzier dhe të vjella.
• Nëse shtojcë përflakur është e lartë (në mëlçi), dhimbja është e lokalizuar në bark e sipërme të djathtë.
• Nëse shtojcë përflakur është vendosur në cecum, dhimbja është e lokalizuar në rajonin e duhur mesit ose "përhapet" rreth barkut.
• Nëse shtojcë përflakur është e vendosur në legen, dhimbje në rajonin e duhur çapokor lidhur shenjat e inflamacionit organeve ngjitur, cystitis (infeksion fshikëz), e drejtë e askujt adnexitis (inflamacion i mitrës djathtas).

• ndërprerja e papritur e dhimbjes nuk duhet të jetë i qetë, si mund të jetë shkak për të thyer - Muret pushim zorrë përflakur.
• Bëni kollë e pacientit dhe të shohim nëse ajo shkakton një dhimbje të mprehtë në stomakun e tij.

Apendiksit akute është sëmundjet më të shpeshta akute të zgavrën e barkut, që kërkojnë kirurgji. Sëmundja fillon papritmas, me paraqitjen e dhimbjes në rajon epigastrike ose rreth bark, nganjëherë në kërthizë, e cila gradualisht është në rritje. Pas një kohe ata janë të lokalizuara në bark të drejtë, rajon drejtë çapokor (rreth ilium djathtas). Një rritje e lehtë e temperaturës, rritje norma e zemrës, gjuha e thatë. Klikuar mbi bark të përcaktuar me një dhimbje të mprehtë në bark të drejtë, rajoni drejtë çapokor, e cila rrit me duar kalitje, tensioni i muskujve.

Karakteristikat e manifestimeve klinike të mprehtë apendiksit në fëmijët në lidhje me karakteristikat e strukturore të shtojcë. Fëmijët vitet e para të jetës të bëhet i shqetësuar, të refuzojë për të ngrënë, qaj, dhe në dhimbje të forta - duke qarë. Gjuha e thatë, temperatura në 38-39 ° C, norma e zemrës përshpejtuar. Dhimbje stomaku në gjysmën e djathtë. Ju duhet të telefononi pediatrin qarkut ose makinë "Ambulance". Në shenjat e moshuar dhe pleqërishte njëjtë e apendiksit, por ata janë të butë në dritën e reduktuar reaktivitet, arteriosklerozës dhe shpejtësinë e ndryshimit në një proces.

Ndihmë

• Telefononi ambulancë (tel.03).
• Pacienti është e ndaluar për të marrë qetësues, ju lutem, ha dhe pi!
• stomak mund të vënë një qese plastike e akull.

Dhimbje në hernie - një shenjë e hernie barkut mbytur

. Kufizimet hernias barkut (inguinale, femurit, kërthizës, postoperative, etj) Ajo shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:
• dhimbje të mprehtë në hernie (ndoshta vetëm në bark)
• Rritja dhe konsolidimi hryzhovohovypynannya
• butësi për prekje.

Shpesh lëkurës mbi ngjyrë kaltërosh hernie; vetëm nuk do të zvogëlojë një hernie në zgavrën e barkut. Në kufizimin BKS hernie në një lak e zorrë e vogël zhvillon pengimin e zorrëve me nauze dhe të vjella.

Hernias ndahen në të lindura (pas lindjes), e fituar që ndodhin në shumicën e spoteve të "dobëta" abdomen (hernie inguinale, ring kërthizës, hernie femurit, etj) dhe hernie postoperativ (pas operacioneve të kryera më parë në zonën e mbresë). Faktorët përfshijnë rritjen e presionit intra-abdominale, punë të rënda fizike, të shpeshta duke qarë dhe duke bërtitur lindjes vështirë e fëmijëve, kollë kronike, sëmundjet e mushkërive, kapsllëk, etj

Në varësi të vendndodhjes së hernie (ijë, kërthizë, mbresë postoperative) në kufirin e saj ka barkut dhimbje, nauze, vjellje, fron rënda vonuar dhe gazit, impuls të shpeshta. Në fushën e dhimbjes hernie përcaktohet në të njëjtën kohë me formimin e raundit të dendur ose i zgjatur, mjaft të dhimbshme, nuk do të zvogëlojë një në zgavrën e barkut: kjo është e ndryshme nga hernie burgosur të zvogëlojë një.

Ndihmë

• Sigurimi i qetë pacientit dhe pjesën tjetër krevat.
• Mos u përpiqni vpravyty hernie në zgavrën e barkut, si ju mund të dëmtojë zorrë mbytur!
• Pacienti është e ndaluar për të marrë qetësues, ju lutem, ha dhe pi!
• Menjëherë thirrur një ambulancë (tel.03) për shtrimin në spital në një pacient kirurgjikale me statsionar.Promedlenie quajnë "emergjencë" në rrezik dhe mund të çojë në nekrozë (vdekje) zorrë mbytur.

Dhimbja akute në majë të stomakut - një zbulim i mundshëm ulcera gastrike, ulcera duodenale

Në acarimit të një Ulçera në stomak ose Ulçera duodenale mund të papritur të zhvillojnë komplikime të rrezikshme për jetën - Ulçera (ulçerë këputje, në të cilën përmbajtja e stomakut ose duodenum derdhur në zgavrën e barkut).

Shenja

Dhimbje për sëmundje - një simptomë kardinal, nuk është një e papritur ", si nga një goditje në stomak me një kamë," është shumë intensive, konstante. Në fazën fillestare të sëmundjes (6 orë), pacienti ndihet mprehtë "thikat" dhimbje në bark e sipërme, stomaku. Pacienti merr një pozicion të detyruar (këmbët solli në bark), synon të kufizojë lëvizjet e frymëmarrjes .. lëkurë të zbehtë, duke shërbyer djerse të ftohtë, frymëmarrja bëhet e cekët. Bark është akti i frymëmarrjes nuk është i përfshirë, muskujt e tij e tensionuar, mund të ngadalësojë pulsin. Në orët e hershme të dhimbjeve lokalizuara në rajon epigastrike, kitara e sipërme të djathtë. Kur pa, vrimë lakuriq po përhapet me shpejtësi në të gjithë bark. Shansi i rrezatim të dhimbjes në shpinë, kofshën e djathtë, teh shpatullën ose rajonit subclavian. Më pak dhimbje jep majtë. Një tjetër tipar i rëndësishëm është i mprehtë tensioni i muskujve punching mëparshëm murit të barkut. Si rezultat, stomaku është "e vështirë si një bord," kapur.

Në fazën e dytë të sëmundjes (6 orë) dobësuar dhimbje barku, ul bark tensioni i muskujve duket shenjat e peritonit (Inflamacioni i peritoneum):
• puls të shpejtë;
• ethe;
• Gjuha e thatë;
• bloating;
• stol vonuar dhe gazit.

Në fazën e tretë të sëmundjes (10-14 orë pas një sulmi) rrit foto klinike e peritonit. Trajtimin e pacientëve në këtë fazë të sëmundjes është shumë më e komplikuar.

Ndihmë

• Sigurimi i qetë pacientit dhe pjesën tjetër krevat.
• pacientët me ulçerë dyshuar ruptured ndaluar për të marrë qetësues, ju lutem, ha dhe pi!

• Menjëherë thirrur një ambulancë (tel.03).

Dhimbje barku i shoqëruar nga stools përgjakshme ose të vjella - një shenjë e gjakderdhje gastrointestinale

Gastrointestinal gjakderdhje - gjakderdhje nga ezofag, stomak, zorrë e sipërme të vogla, zorrë në lumen të traktit gastrointestinal.

Gjakderdhje gastrointestinale ndodh në sëmundje:
• mëlçisë (nga venat e ezofagut);
• Ulçera në stomak;
• gastrit erozive;
• kancer gastrik në fazën e fundit;
• Ulçera duodenale;

• koliti ulcerative (a sëmundje e zorrës së trashë);
• rektumit hemorroide;
• sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal (sëmundje infektive, diatez, trauma).

Shenja

• Marrjen e sëmundjes zakonisht është i mprehtë.
• Kur gjakderdhje nga traktin e sipërm gastrointestinal (stomak, venat e ezofag) është përgjakshme të vjella - gjak i freskët ose ngjyrën e gjakut "llum kafeje".

Disa gjaku kalon nëpër zorrët, të lëshuar gjatë jashtëqitjes (kalovydelenii) si dehteobraznoho karrige (ose gjysmë të lëngshme stol të zi me një erë të mprehtë).

• Kur gjakderdhje nga ulcerat duodenale vjella përgjakshme është më pak e zakonshme se gjakderdhje nga ezofag ose stomak. Në këtë rast, gjaku kalon nëpër zorrët, të lëshuar gjatë jashtëqitjes si dehteobraznoho karrige.
• Kur gjakderdhje nga pamja zorrës së trashë të ndryshimeve të gjakut pak.
• Hemorroide venat zorrës së trashë rrjedh gjak gjak i kuq (hemorroide).
• Kur gjakderdhje gastrointestinal vërejtur dobësi, impuls të shpejtë dhe të dobët, presionin e ulët të gjakut, djersën bollëk të ftohtë, lëkurë të zbehtë, marramendje, të fikët.

• Në gjakderdhje të rënda - një rënie të mprehtë në presionin e gjakut.

Ndihmë

• Sigurimi i qetë pacientit dhe pjesën tjetër krevat.
• Stomaku vënë masë akujsh notues ose ujë të ftohtë.
• Kur i pandërgjegjshëm heqë hundë e leshi pambuku ngjyhet pacientit në amoniak.
• Mos Feed Liberale dhe pacientit!
• Mos i lani në stomak dhe nuk bëni një klizmë!
• Telefononi ambulancë (tel.03).

Herpes dhimbje në rajonin epigastrike, jep supet dhe blades shpatullën - pancreatitis akute (inflamacion të pankreasit):

Shenja ngjan apendiksit akute, por dhimbja mund të jetë e fortë. Zakonisht pacienti ankohet për dhimbje të vazhdueshme në rajon epigastrike, e cila, ndryshe nga apendiksit akute, jep supet, blades shpatullën dhe ka natyrën herpes. Dhimbja shoqërohet me nauze dhe vjellje. Pacienti zakonisht qëndron i palëvizshëm në anën. Belly fryrë dhe e tensionuar. Ndoshta aderimit verdhëz.

Kontribuon në zhvillimin e patologjisë akute pancreatitis të mëlçisë, traktin biliar dhe organe të tjera të tretjes, çrregullime ushqimore, alkoolit, lezione të rënda vaskulare, kushte alergjike, lëndimit, kirurgji.

Dhimbje barku lokalizuara në nadchreve parë (bark e mesme e sipërme) në të djathtë ose, më shpesh, kitara e majtë e sipërme, jep shpatullën e majtë, në zemër. Pothuajse gjysma e rasteve ajo mbart natyrën herpes. Kohëzgjatja dhimbja është e ndryshme, shumë e vështirë, e mërzitshme, constricting. Ndonjëherë dhimbja dobësuar në mënyrë periodike, por jo ndërpritet plotësisht. Në raste të rënda, dhimbje përhapet në të gjithë bark. Duke u bashkuar me dhimbjen e të vjella, shpeshherë i shfrenuar që nuk sjell lehtësim. Ndonjëherë ka ikterychnist sclera.

Ndihmë

• Menjëherë thirrur një ambulancë (tel 03).
• Mos jepni pacientit ndonjë mjekim.
• stomak mund të vënë një qese plastike e akull.

Dhimbje dhe ndjenja e shurdhim në stomak - gastrit akut (inflamacion i stomakut):

Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje dhe ndjenja e shurdhim në barkut epigastrike ("stomaku") Pas vakt. Simptoma të tjera janë të përzier, të vjella, humbja e oreksit dhe belching.

Ndihmë

• Në qoftë se ju të zhvilloni këto simptoma duhet të thërrisni një mjek ose shkoni në klinikë.

Drejtën e barkut dhimbje në pjesën e sipërme - dhimbje barku mundur hepatike

Dhimbje barku hepatike zakonisht shkaktojnë gurëve të tëmthit apo kanalet biliare të parandaluar rrjedhjen e lirë të biliare nga mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Më shpesh të çojë në hepatike dietë dhimbje barku të pahijshme (konsumin e mishit, yndyrore dhe ushqimet pikante, erëza në sasi të mëdha), ushtrim të tepruar, udhëtim me drithma.

Mëlçisë Sulmi (bile) dhimbje barku që rezulton nga shkeljet e gurë në qafë fshikëz e tëmthit në kanalet me cholelithiasis ose kur Penetrimi i infeksionit fshikëz e tëmthit dhe zhvillimi i nekalkuleznoho akute cholecystitis. Sulmi i dhimbje barku në tëmth shkaktuar nga gabime në dietë, tensioni fizik dhe nervor.

Papritmas ka një të mprehtë, shpesh rritur me shpejtësi dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, zona epigastrike radiating në kofshën e djathtë, klavikul, teh sup, anën e djathtë të bazës së qafës, rrallë - në të majtë, rajoni çapokor, përtej. Dhimbja është më e keqe në pozitë në anën e majtë, me një frymëmarrje të thellë. Sulmi i dhimbje të forta mund të zgjasë nga disa orë në disa ditë. Gjatë pacientët sulm janë të shqetësuar, ndryshon vazhdimisht pozicion. Dhimbja shoqërohet me nauze, të vjella biliare, pa lehtësim, ndonjëherë ykterychnostyu sclera, ethe, leukocytosis neutrophilic.

Shenja

• Ne kuadrantin e sipërm të djathtë ka një sulme të mprehta e dhimbjes akute shpesh i jep një gjysmë të drejtë mbrapa, kofshën e djathtë, në bark të tjera.
• vjella nuk sjell lehtësim. Kohëzgjatja e dhimbjes - nga disa minuta në disa orë (nganjëherë më shumë se një ditë).
• Pacienti zakonisht ngacmuar, moaning, mbuluar me djersë, duke u përpjekur për të marrë një pozitë të rehatshme në të cilën dhimbja ka pak vuajtje.

Ndihmë

• Sigurimi i qetë pacientit dhe pjesën tjetër krevat.
• Telefononi ambulancë (tel.03).

• Para se ardhja e mjekut nuk është ushqyer jo pacienti liberal dhe nuk i japin atij drogë!

Dhimbje e papritur që filloi në pjesën e pasme - një shenjë e dhimbje barku i veshkave

Veshkave dhimbje barku - sulm dhimbje, e cila zhvillon shfaqjen e papritur e pengesave për rrjedhën e urinës nga veshkat. Sulmi zakonisht ndodh kur gurët në veshka - gjatë kalimit të gurëve urinare nga veshka në uretër në fshikëz. Rrallë veshkave dhimbje barku zhvillimin e sëmundjeve të tjera (tuberkulozi dhe tumoret e sistemit urinar, lëndimet veshkat, uretër, etj).

Shumica sulm e dhimbje barku i veshkave manifeston papritur, akute, dhimbje torturues në rajonin e mesit që i jep ureters në ijë, organet gjenitale, këmbën. Sulmi është i shoqëruar nga trazirat e urinimit, të përzier, të vjella, fryrje.

Kur gurët në veshka, sulm uretër shpesh ndodh për asnjë arsye të dukshme, Nephroptosis - pas stresit fizik, shëtitje të gjata. Sulmi shkaktoi tension në legen urinë vonojë rrjedhjen e saj. Përveç këto arsye, mund të jetë i lidhur me pranine e nje gjak te mpiksjes se traktit urinar. Sulm zakonisht zgjat disa orë. Mes Sulmet mund të vazhdojnë dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit. Ndonjëherë dhimbja dhimbje barku i veshkave ose epigastrike lokalizuar në rajonin çapokor shtrihet në të gjithë bark. Simptomat Related pesimist, zorrët parezë, stol vonuar dhe gazit, ethe forcojë ngjashmëri me sëmundjet e sistemit të tretjes, duke përfshirë të tilla si pengim akute të zorrëve, apendiksit akute, cholecystitis, ulcera peptike dhe ulcerat duodenale, kolit, dhe të tjerët. Kjo dhimbje barku i veshkave me sindrom gastrointestinal ndodh më shpesh me gurë ureteral dhe shumë e vështirë për të diagnostikuar. Nga këto sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit të sindromës gastrointestinal veshkave dhimbje barku të dalluar simptomat e mëposhtme: papritur duke filluar dhe duke përfunduar, sjellja shqetësuar e pacientëve, nuk ka rritje ashpërsia e manifestimeve klinike në sulm, dhe të tjerët. Simptomat.

Shenja

• Sulmi zakonisht fillon papritur.
• Dhimbja është ndjerë për herë të parë në rajonin e mesit të veshkave të pacientit dhe shtrihet përgjatë uretër drejt fshikëz dhe organet seksuale.
• përshpejtuar urinim.
• Prerja dhimbje në uretrës.
• Të përzier, të vjella.
• Kohëzgjatja e dhimbje barku i veshkave - nga disa minuta në disa orë.
• Nganjëherë sulmi me ndërprerje të shkurtër mund të zgjasë disa ditë.

Ndihmë

• Sigurimi i qetë pacientit dhe pjesën tjetër krevat.

• Vendosni pacientit një ngrohje jastëk në shpinë të ulët ose vendin e saj në një banjë të nxehtë për 10-15 minuta.
• Telefononi ambulancë (tel.03).

Pengim akute zorrëve

Ileus - kushte të ndryshme patologjike në kundërshtim me evakuimin e përmbajtjes zorrëve. Ileus ndarë në dinamikë (për shkak të vrull zorrëve apo parezë) dhe mekanike (trup i huaj pengim zorrë, një lëmsh ​​të worms, gurëve të tëmthit, tumoreve, mbështjelljes, etj). Në 70% të pacientëve me pengesave postoperative për shkak të mbështjelljes në zgavrën e barkut. Compression menjëhershëm Shkaku apo kufizim zorrë mund të jenë tendosje papritur barkut gjatë punës fizike, abuzimi i regjimit të ushqimit. Arsyeja është e gjarpërues spikes zorrëve, gjatësi të mëdha zorrë.

Sëmundja fillon papritmas, me cramping dhimbje barku e intensitet të ndryshme. Pereymopodibnyhharakter më të theksuar në formë obstruktive (trupave të huaj, krimbat zorrëve, gurë fekal, një tumor). Kur pengim stranhulyatsiynoyi (ngjitet, volvulus, hernia mbytur) intensive dhe dhimbje të vazhdueshme; cramping aq i fortë që njerëzit të qaj, qaj. Pa dhimbjen e pengesave akute të zorrëve nuk është. Mbi këtë bazë mund të supozojmë se nuk ka pengesë. Në fazat e mëvonshme të dhimbjes sëmundje të largohem dhe të kalojë. Një tjetër simptomë është e të vjella, shënuar gjuhën thatë, impuls të shpejtë, presionin e ulët të gjakut në fazat e mëvonshme, bloating. Ende më vonë vërehet një dhimbje të mprehtë në të gjitha pjesët e stomakut, vonuar stol dhe gazit. Në pengim akut intestinal në fazat e mëvonshme ka një normë të vdekshmërisë të lartë; Për të shmangur këtë, ju duhet të telefononi menjëherë "ambulancë". Trajtimi i këtij lloji të pengim operative. Nuk rekomandohet marrja e laxatives. Ju mund të pranojë asnjë-kapanoneve ose baralgin të cilat duhet pastaj të informuar mjekun.

Rëndim i ulcera peptike

Në rastet tipike të acarimit të ulcera peptike shoqëruar nga një dhimbje të mprehtë barkut menjëherë pasi të hahet. Ndonjëherë një sulm i dhimbje të forta përfundon me të vjella të bollshme kosi. Në raste të tjera, duke arritur në dhimbje maksimale forcë është zbehur. Ka dhimbje natën, dhimbje në stomak bosh, dobësuar pas një vakt. Shpesh dhimbja është e lokalizuar në rajonin epigastrike (bark e mesme e sipërme), të paktën - në të djathtë apo të majtë kuadratin e sipërm. Jep përsëri në, të paktën në gjoks, edhe më pak - në bark. Dhimbje barku rritet me stres fizik, ul në fikse, pozitë të ulur me këmbët e hartuara për barkun e saj, dhe kur presion mbi barkun e tij me duart e tij. Constant karakteristikë barkut dhimbje e ulcerat që depërtojnë pankreasit. Ulcerat dhimbje shpesh të shoqëruara me urth dhe të vjella që sjell lehtësim. Oreksi në pacientët shpëtuar, por nuk është frika nga të hahet nga frika e dhimbjes në rritje.

Gastrit akut

Dhimbje të mprehtë në rajon epigastrike ndodh në gastritit akut erozive. Në të njëjtën kohë ka një dhimbje në gojë, faring, përgjatë ezofag, semundjen disfagia, të vjella përzier me mukozë, gjak. Përkeqësimi i mundshëm i gjendjes së përgjithshme të pacientit, shoku, rrëzohet.

Rëndim të enterit kronik

Enterit kronik - nje semundje e karakterizuar nga ndryshimet inflamatore dhe degjenerative të mukozës të zorrëve të vogël. Mund te kombinohet me lezionet e zorrës së trashë (enterocolitis). Shkaku i kësaj sëmundjeje është kryer në të kaluarën infeksionet e zorrëve giardiasis. Klinika është nerezkoy manifestuar, e shurdhër, dhemb dhimbje që ndodh pas një vakt apo në mënyrë të pavarur nga ajo derdhur; ndjenjë e plotësi, shurdhim, plotësinë në rajon epigastrike dhe rreth kërthizë (kjo ndjenjë intensifikuar pas ngrënies dhe në mbrëmje); ul oreksin ose një oreks normale; bloating dhe rumbling në bark. Lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë vërejtur, gjakderdhje mishrat, dobësi, lodhje.

Rëndim i kolit kronik

Kronik koliti - lezione inflamatore të zorrës së trashë. Në rolin e tij të përdorimit nealovazhnuyu shtazë dhe ushqim jo të përpunuara, shumë e karbohidrateve, mungesa e proteinave (në verë në një dietë të dominuar nga një numër i madh i perimeve të papërpunuara dhe fruta). Dhimbje barku veshin mitur ose natyra e perhapur, ose janë të vendosura në më të ulët të barkut; ndjenjë të dukshme e shurdhim, djegie, kruarje në rektum; karakterizuar nga bloating, zhurmshëm, dhimbje barku përgjatë zorrë të mëdha.

Dhimbje barku në sëmundjet e zemrës, aortës

Forma Hastralhycheskaya radiating dhimbje në rajonin nadchrevnuyu, bark e sipërme vërejtur në pacientët me infarkt miokardi. Rëndësia e rëndësishme diagnostike është kombinim i dhimbje barku me dhimbje në zemër.

Features dhimbje Hastralhichnoyu në formën e infarkt miokardi, ajo ndonjëherë është pas ndodhjes së gabimeve në koincidencë me ushqim apo rëndim të sëmundjeve të stomakut të çon në faktin se pacientët vijnë në spital me një supozim të rremë të pranisë së helmimit me ushqim, apendiksit akute, cholecystitis akute ose formave të tjera të sëmundjeve akute kirurgjike bark. Në disa raste, semundja akute e sistemit të tretjes mund të jetë një faktor precipitimin e pamjaftueshmërisë akute koronare.

Dhimbje në bark e sipërme ndodh gjatë një sulmi në zemër e komplikuar nga dridhje atrial, perikardit. Mekanizmi i dhimbje barku në infarkt miokardi përputhet me mekanizmin e dhimbje në sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes. Përveç kësaj, infarkt miokardi mund të ndodhë aktivitetet impulset që shkelin aparatin e tretjes.

Në raste relativisht të rralla shkaktojnë sindromin barkut në infarkt miokardi nuk është vetëm rrezatim pazakontë i dhimbjes, por edhe i pancreatitis akute, ulcerat akute të ezofagut, stomakut, zorrët. Erozioni, ulcerat në aparatin e tretjes shpesh zhvillohet në ditët e para të infarktit të miokardit për shkak të murit anoksi e stomakut dhe zorrët, të shkaktuara nga çrregullimet e përgjithshme hemodinamik, rrit organet vaskulare ton brendshme, anoksi ishemike në fazën e tyre fillestare të sëmundjes, smenyayuscheysya congestive pastaj mungesë e oksigjenit.

Dhimbje në këto komplikime të infarkt miokardi është karakteri i vazhdueshëm, i shoqëruar nga të përzier, të vjella, gjakderdhje nga stomaku dhe zorrët, ulcerat ndonjëherë perforuara. Një panoramë e ngjashme klinike mund të shihet në dështim kronike të zemrës.

Kombinimi i patologjisë barkut dhe pamjaftueshmërisë kronike ose akute koronare. Në një Ulçera në stomak, mëlçisë, traktit biliar, stomakut, pankreasit mund të japin dhimbje në zemër. Kalkuloznyyholetsystyt dhe atherosclerosis koronare shpesh zhvillohet në mënyrë paralele.

Lemzë

Lemzë është një pavullnetshëm, stereotipe përsëritura, fryma e shkurtër dhe energjik me një glottis mbyllur ose ngushtuar ndjeshëm. Kjo ndodh për shkak të një e papritur kontraktimet e muskujve krizave konvulsive të diafragmë dhe laring. Shkaku hiccups mund të jetë iritim i zorrët, ftohje të trupit, përjetimi emocional.

Ndihmë

• gëlltit një copë akull;
• ose pi disa gllënjka ujë të ftohtë;
• ose shtrydh duart shumë zona aperture (mbi bel);
• ose disa herë më shpejt dhe thellë thith ajrin dhe nxjerr atë ngadalë.

• kur hiccups vazhdueshme vënë Llaçe mustardë në "podlozhechnuyu" bark.
• Mos pini ujë ngriti kokën e tij, si të lëngshme mund të merrni në traktin respirator.

Në rast se konsultimet e nevojshme me dhimbje barku

Dhimbje, kohëzgjatja e të cilit është një orë apo edhe ditë, nuk është një simptomë serioze, dhe ju duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të kaluar një ekzaminim mjekësor. Një përgjigje pozitive të paktën një nga pyetjet nyzhchepodanyh, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj, gastroenterologist:

 • Ju shpesh ndjeni dhimbje barku?
 • A tunduar dhimbje në aktivitetet tuaja të përditshme dhe kryerjen e detyrave të punës?
 • Vëreni humbje peshe ose humbje e oreksit?
 • Dhimbje juaj është shoqëruar me nauze ose të vjella?
 • A e keni vëzhguar ndryshimet në zakonet zorrë?
 • Ju zgjoheni nga dhimbje të forta të barkut?
 • Ju keni vuajtur në të kaluarën nga sëmundje të tilla si ulcera, cholelithiasis, sëmundje inflamatore të zorrëve, ndërhyrje kirurgjikale?
 • A nuk e keni marrë medikamente apo anësore efekte nga trakti digjestiv (aspirina, NSAIDs)?

  Është e rekomanduar që të konsultoheni me një mjek për dhimbje shfaqet në mënyrë sporadike për më shumë se 4 javë.

  Kërkohet ndihmë urgjente mjekësore në raste të tilla:
  - dhimbje, i shoqëruar nga ethe, verdhëz, urina e errët, nauze ose të vjella të rënda, të lehta stools zverdhur;
  - mprehtë dhimbje të mprehtë thikat në bark, i shoqëruar nga gjakderdhje vaginale, ciklit menstrual të parregullt, dhimbje, duke i dhënë supet;
  - dhimbje e fortë e vazhdueshme në peritoneum nga lëndimi;
  - një dhimbje e papritur e rëndë që zgjat më shumë se 2 orë

  E nevojshme në spital urgjente pamjen e karakteristikat e mëposhtme:

  dhimbje barku, të shoqëruar nga gjakderdhje të papritur të kuqe të ndritshme zorrës së trashë ose të vjella gjaku ose një substancë si llum kafeje;
  marramendje, jerm, puls të shpejtë, lëkurë të ftohtë lagësht.

Diagnostics me dhimbje barku

Vlerësimi i duhur i dhimbjes është shumë e rëndësishme. Me rëndësi të veçantë është simptomë e sëmundjeve akute që kërkojnë pacientin për të siguruar ndihmën e parë.

Për të gjetur intensiteti dhimbje dhimbje barku dhe nëse është e mundur tyre vendndodhja (vendndodhja). Me durim të fortë dhimbje preferon të gënjejë, nganjëherë i vështirë, të detyruar të paraqesin. Kthimet e përpjekjeve me kujdes. Dhimbje mund të depërtuar (stabbing), në formën e dhimbje barku ose dhemb shurdhër, ajo mund te derdhur ose kryesisht i koncentruar rreth nervat, ose "stomaku". Është e rëndësishme për të vendosur raportin e ndodhjes së ushqimit oschuscheniyk dhimbje.

Për të përcaktuar shkakun e dhimbjes, mjeku juaj mund të ju pyes këtë pyetje: "përshkruajnë dhimbjen që ju mendoni" (spastik, të mprehtë apo të shurdhër), ajo është konstante ose ndodhin në mënyrë periodike? Ku është dhimbja juaj? Në atë vend që ishte? Sa kohë? Kur dhimbja ndodh? (Gjatë menstruacioneve? Rritje dhimbje pasi të hahet?) Më shumë gjasa nevojë për shqyrtim të mëtejshëm.
Metoda e trajtimit do të varet nga shkaqet e dhimbjes në bark.

Kur dhimbje në bark janë të rekomanduara për të kryer studimet e mëposhtme:

Gjaku i plotë;
Analiza biokimike e gjakut;
Analiza e antitrupave ndaj Helicobacter;
Ultratinguj e veshkave dhe organeve të barkut, organeve të legenit;
Colonoscopy;
Analiza mbi shënuesve të hepatitit viral;
Analiza e gungë fekal baktereve;
Studimi Rentgenokontrastnye e traktit gastrointestinal.