Bloating fryrje


Bloating (sinonime: fryrje, heaving, tympanyya) - një gjendje në të cilën traktin gastrointestinal është grumbullimi i tepruar i gazrave, të cilat mund të jetë për shkak të formimit të tyre rritjen ose heqjen e pamjaftueshme nga trupi.

Në një trakt të shëndetshme zorrëve të njeriut përmban një sasi të caktuar të gazit, natyrën dhe sasinë e të cilave varet nga mosha, mënyrën e jetesës dhe dietë. Normalisht një person më i gazit grumbullohet në stomak dhe zorrë e trashë (më së shumti në kthesa të drejtë dhe të majtë). Shumë më pak se ata gjenden në zorrë dhe sigmoid të vogël të zorrës së trashë.


Shkaqet bloating ose fryrje

Ka disa mënyra për formimin e gazrave në trup:

- pneumophagia - gllabërim ajrit, kryesisht në konsumin e ushqimit, pijeve;

- Evolucioni i gazrave gjatë tretjes nga neutralizues bikarbonateve stomakut dhe lëngje pankreasit;

- një sasi të vogël të gazrave të zorrëve që vijnë nga gjaku;

- formimi i gazeve nga microflora zorrëve të jetës (ndarja e ushqyesve të ndryshme (proteina, sheqerna) metan lirua, hidrogjenit, dioksidit të karbonit, sulfide hidrogjeni).

Prodhimi u rrit gazit në mungesë të patologjisë mund të vërehet në raste të tilla:

1.Zahlatyvanie pjesë të mëdha të ushqimit në ajër, përdorimi i pijeve të gazuara shumë, futje të shpejtë të ushqimit ("në arrati") - e gjithë kjo çon në hyrjen e tepruar të gazit e ushqimit në stomak, sekretimit të lëngjeve gastrike dhe pankreatik të nevojshme për tretje. Ushqimi nuk është i ndarë proteina, yndyrna, karbohidrate, formuar skorje të madhe, ata janë të nënshtruar fermentimit dhe kalbëzim në zorrët vend tretur, duke çuar në prodhimin e sasive të tepërta të gazit dhe bloating rrjedhjen më të rënda.

2.Izbytochnoe ushqim që shkakton formimin e gazit (fasule, lakër, mollë).

Ushqime 3.Upotreblenie rritur fermentimi (kvas bukë e zezë, birrë, kërpudhat çaj).

4. Në njerëzit me lactose intolerancës - përdorimin e produkteve të qumështit.

5.Meteorizm në gratë shtatzëna për shkak të ngjeshjes së mitrës shtatzënë zorrëve, është ngadalësuar lëvizjen e masave ushqimore dhe proceset ushqyese thithjen.

Sëmundjet shoqëruar nga bloating

Në sëmundjet e bloating gastrointestinal është e kombinuar shpesh me simptoma të tjera: vjellje, shije të pakëndshme në gojë, diarre ose kapsllëk, shkeljen e oreksit, belching, dhimbje barku pa lokalizimin qartë.

Ka disa shkaqe bloating shoqëruar me kushtet patologjike të sistemit të tretjes:

1.Porushennya i tretjes me mangësi enzimë, malabsorption, formimin patologjisë dhe nxjerrje e acideve biliare. Një pjesë e madhe e ushqimit fjalë në formë të patrazuar në zorrë, ku microflora ndarë zorrëve me një shumë të gazit.

2.Mehanicheskaya fryrje - nëse barriera mekanike në traktin gastrointestinal (stenozë, mbështjelljes, tumoret).

Fryrje 3.Dinamicheskiy ndodh në kundërshtim me funksionin motorike e traktit gastrointestinal (peritonit, infeksion të rëndë dhe dehje, shtypja ndihet).

4.Vospalitelnye semundja e zorreve ose sistemi i tretjes (pankreatiti, koliti, semundja Crohn, etj).

5.Nevospalitelnye ose sëmundje zorrë e traktit digjestiv (dysbacteriosis, intoleranca e ushqyesve (p.sh., lactulose dhe sheqer prej malti, etj) që janë gjetur shpesh në fëmijëri (fryrje në foshnjat dhe në foshnje));

Bloating 6.Tsirkulyatornyy mund të shoqërohet me qarkullim të përgjithshëm apo lokal të gjakut (stagnimit të gjakut në venat e zvogëlon absorbimin e zorrëve të gazit nga zorrë në gjak dhe rrit rrjedhjen e gjakut nga zorrë, vërejtur, të tilla si cirroza e mëlçisë).

7.Psihohennye (histeri, situatat shpeshta stresues): overstimulation i sistemit nervor mund të jetë i lidhur me vrull e muskujve të lëmuar të zorrëve, pra, çon në një ngadalësimin e peristaltikës. Gazrat gut Pereroztyahuyut të grumbulluar dhe të shkaktojë dhimbje.

Në sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal bloating kombinuar me simptoma të ndryshme të këtyre sëmundjeve. Në cerozë e ndonjë etiologji, përveç verdhëz ndryshme intensiteti, pacientët ankohen për një ndjenjë të shurdhim ose dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme, vjellje, shije të hidhur në gojë, belching, bloating, dobësi e përgjithshme, ulur performancën.

Cholecystitis kronike (calculary dhe noncalculous) është e shoqëruar nga vanitet dhe belching. Nëse ju shkelë ankesat dietë lindin dhimbje topitur dhemb ose shurdhim, parehati në kuadratin e sipërm të djathtë, rajoni epigastrike, ndonjëherë nën shpatullën e djathtë, vjellje, bloating.

Fryrje është simptomë pothuajse konstante për sëmundjet kronike të zorrëve. Enterit kronik i shoqëruar nga bloating, ndjenja plotësinë e saj, dhimbje në rajonin e kërthizës që ulet me ardhjen e poteren me zë të lartë. Stol - 6 herë në ditë, të bollshme, zbehtë të verdhë, pa përzierje të gjakut, mukusit ose qelb.

Sëmundja Crohn (ileitis terminal), por shprehu vanitet karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme në pjesë të ndryshme të barkut, diarre me karrige shkarkimin gjysmë me një përzierje të vogël të gjakut dhe të mukusit, ënjtje dhe rumbling në bark, dhe humbje peshe.

Fryrje është shpesh rasti me dysbacteriosis zorrëve - Pacientët ankohen për humbjen e oreksit, shije të keqe dhe fryma e keqe, vjellje, fryrje barku, diarre, letargji, rraskapitje. Bloating shpeshta mund të ndodhë në simptoma të rënda nga organet dhe sistemet e tjera, ndërsa të rëndësishme si me nivel të lartë të diafragmë, dhe faktorë psikogjenike.

Diagnoza shkakton bloating.

Vrull i zorrës së trashë është i shqetësuar gazit shkarkimit dhe rritje të dukshëm të konsiderueshme në bark, e cila është për shkak të vanitet. Pacientët ankohen për siklet, plotësinë e barkut, dhimbje. Një manifestim i sëmundjes mund të jetë shkarkimi i vazhdueshëm i shpejtë i gazit nga zorrë, e cila në mënyrë të konsiderueshme ndikon në cilësinë e jetës. Kjo dhimbje është i dobët ose mungon, e dominuar nga ankesat e "dorës" së plotësinë dhe "transfuzion" në bark. Mund të shfaqen simptoma extraintestinal. Për shembull, në sistemin kardiovaskular - trazirat ritmin e zemrës, djegur në zemër, humor depresion, prish gjumin, dobësi, dhimbje të muskujve.

Një shqyrtim i pacientit i kushtoj vëmendje për:

• ankesat që mund të tregojnë jo vetëm për veten e tij fryrje, por edhe në sëmundje e cila shkaktoi atij diarre sindromi zorrë nervoz; dhimbje barku, ethe, dhimbje të përbashkët, humbja e oreksit sëmundjes Whipple-së; humbje peshe, përzierje e gjakut dhe të mukusit në sëmundje stol Crohn etj

• Përmbledhje - bloating, dhimbje barkut palpatornaya në rajonin e kërthizës, tympanichnyyperkutornyy tingëllojë dëgjim (të dëgjuarit) - forcimin, dobësimin ose mungesa e zhurmave zorrëve.

Studimet laboratorike:

• numërimin e gjakut - shenja të anemisë mangësi hekuri (rënie në hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut), karakteristikë moderuar leukocytosis e sëmundjeve inflamatore të sistemit të tretjes;

• urinalysis - pa ndryshime patologjike;

• totale proteina dhe proteina fraksionet - hypoalbuminemia (sëmundja Whipple-së, ulcerative kolit, etj);

• sheqerit të gjakut - brenda sërë normale;

• koprohramma - polyfekalyya, papastërtitë e gjakut dhe të mukusit;

• fekal elastaze-1 - për të përjashtuar diarre pankreatik;

• indekset biokimike e funksionit pankreatik: amylase enzimë alfa, lipase enzimë;

• lashtat përsëritura patogjene fekal dhe studimi i vezëve rra (për të përjashtuar natyrën infektive ose parazitare);

• elektrolite gjakut - çekuilibër electrolyte.

Megjithatë, metoda kryesore e provimit është radiografi thjeshtë e barkut (pneumatosis zorrëve, lojë me birila Kloybera pengim zorrëve, etj).

Trajtimi i bloating

Trajtimi i bloating duhet marrë parasysh shkakun e saj.

Fryrje të shkaktuara nga gllabërim një sasi të madhe të ajrit kërkohet korrigjim hahet kulturën, refuzimin e çamçakëz, pijeve të gazuara.

Me konsumin e shpeshtë të ushqimeve që shkaktojnë formimin e tepruar të gazit (fasule, lakër, mollë) ose rrisin fermentimi (kvas bukë e zezë, birrë, kërpudhat çaji) duhet të rregullojë dietë, duke zvogëluar numrin e produkteve në të.

Produktet që nuk janë të rekomanduara për përdorim në bloatingKafe, çokollatë, qumësht, vaj, çaj, ushqim shumë i ftohtë, ushqim të nxehtë gjithashtu, mjaltë, fara, arra, maja, tërshëra, lakër, vezë të fërguara me djathë, fasule, çamçakëz, karamele, mish (i pjekur), të gazuara pije, mollë, rrush, smoothies, drithëra, qepë (dhe qepë, dhe të gjelbër), rrepka.

Nëse fryrje zhvillohet si pasojë e pancreatitis kronike (diagnostikuar në studim), veçanërisht për shkak të mungesës së enzimeve pankreatik, trajtime përfshijnë droga përmbajnë enzime të tilla (Mezim Forte, Creon, pancreatin, Smecta etj).

Trajtimi i bloating që ndodh në një sfond të dysbiosis zorrëve, Ulçera në stomak, gastrit, enterocolitis, është për të trajtuar sëmundje që e ka shkaktuar vanitet.

Fryrje të shkaktuara nga shkaqe mekanike (tumor, stenozë, etj). Ju duhet kirurgji.

Terapi të drogës ka për qëllim:

1. Trajtimi i sëmundjes themelor që shkaktoi bloating;

2. rivendosur microflora normale zorrëve;

3. Për të hequr që u mblodhën gaz nga lumen të zorrëve, prokinetics, adsorbents (p.sh., adsorbent zorrëve Enterosgel moderne), defoamers (p.sh. Espumizan, semitikon).

Për trajtimin e fryrje mund të provoni mjete popullore.

Në qoftë se në të njëjtën kohë nuk është rritur dridhje gazit, ju mund të përdorni çaj me mente. Pini atë rekomanduar gjatë ditës për të përfunduar në përmirësimin e shëndetit.

Kur dhimbje barku dhe dhimbje vanitet: një majë e kamomil pour 3 gota ujë të vluar, të lënë për 30-40 minuta, pastaj tendosje; të marrë një gjysmë gotë me infuzion për një ditë për të përfunduar zhdukjen e simptomave.

Në mungesë të oreksit dhe një mbledhje e madhe e gazit në zorrët është xhenxhefil shumë e mirë thata (grimcuar në një pluhur dhe të marrë në majë të një lugë çaji 2-4 herë në ditë 15 minuta pasi të hahet, pirë 1/3 filxhan ujë).

Për foshnjat fryrje ujë të dobishme kopër. Për të përgatitur çajin ukropnoho nevojitet një lugë gjelle e bimëve finely copëtuar derdh një gota gjysmë ujë të valë. Pini atë duhet të jetë i ftohtë gjatë ditës, pasi të hahet.

Fryrje, kapsllëk dhe kolit kronik mund të trajtohen si spinaq. Kjo është veçanërisht e dobishme për fëmijët dhe të moshuarit.

Përveç kësaj, ju mund të përdorni fara të zakonshme të qimnon. Fëmijët: 1 lugë çaji fara pour 1 filxhan ujë të valë. Boil jo më shumë se 1-2 minuta, pastaj të këmbëngulë 30 minuta dhe filtruar para përdorimit. Merrni gjithmonë me një mjaltë të vogël në 1/4 filxhan 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies. Adult: 1 lugë gjelle fara qimnon pour 1 filxhan ujë të valë.

Në të gjitha rastet e bloating zgjatur ose të përsëritura duhet të konsultoheni me një mjek për të kryer hetimet e nevojshme për të identifikuar sëmundjen që ka shkaktuar vanitet.

Të cilat mjekët duhet të trajtohet me bloating:

Gastroenterologist, mjek. Ju mund të kenë nevojë për ndihmë sëmundjeve ngjitëse, onkolog apo neurolog.

Doktor terapist Kletkina Y.