Dhimbje barku në një fëmijë


Dhimbje barku mund të shkaktojë sëmundje:

 • Apendiksit akute
 • Pancreatitis akute
 • Gastrit akut
 • Nefrit akute
 • Sëmundjet e stomakut dhe duodenum 12
 • Inflamacion fshikëz e tëmthit
 • Infeksioni Ascaris
 • Tapeworms Infeksioni
 • Dhimbje barku psikogjenike
 • Dhimbje në epilepsi
 • Alergjive ushqimore
 • Kolit ulcerative

Dhimbje barku - lloji më i shpeshtë i ankesës. Arsyet mund të jenë të ndryshme, duke filluar nga sëmundjet e traktit të tretjes, worms, apendiksit për pneumoni, veshkave dhe fshikëzës, grykët dhe sëmundje respiratore akute. Ankesat e dhimbjeve të barkut mund të jenë në "neurozë shkollë"Kur fëmija nuk do të duan të shkojnë në shkollë për shkak të konfliktit me mësuesit apo shokët e klasës.


Hapi i parë është për të gjetur intensitetin e dhimbjes dhe mundësinë e lokalizimit të tyre. Në dhimbje të forta fëmija preferon të gënjejë, nganjëherë të vështirë, paraqesin detyruar. Kthimet e përpjekjeve me kujdes. Dhimbje mund të depërtuar (stabbing), në formën e dhimbje barku ose dhemb shurdhër. Lokalizimi ajo mund të jetë derdhur ose kryesisht të përqendruara rreth kërthizë, ose "stomaku". Është e rëndësishme për të krijuar pamjen e dhimbjes në lidhje me hahet.

Thikat dhimbje në bark - një shenjë e rrezikshme. Ajo mund të jetë një manifestim i fatkeqësisë në bark - apendiksit akute ose peritonit (inflamacion i peritoneum). Në thikat dhimbje duhet të telefononi menjëherë "ambulancë"! Ardhja e saj nuk e le fëmija juaj ndonjë mjekim. Në stomak mund të vënë një qese plastike e akull.

Dhimbje akute papritur barkut

Simptoma të tilla si dhimbje të vazhdueshme të barkut që nuk është venitje për 2 orë, ëmbëlsi barkut në kontakt, aderimit në të vjella, diarre, rrit temperaturën e trupit duhet të alarmuar seriozisht prindërit. Sëmundjet e mëposhtme kërkojnë kujdes mjekësor urgjent.

Apendiksit akute

Ndihmë:

thirrje urgjente "ndihma e parë".

Pancreatitis akute

(Inflamacion i pankreasit): simptomat përngjashëm apendiksit akute, por dhimbja mund të jenë të rënda. Në një rast tipik, fëmija ankohet për dhimbje të vazhdueshme në rajon epigastrike, e cila, ndryshe nga apendiksit akute, jep supet, blades shpatullën dhe ka natyrën herpes. Dhimbja shoqërohet me nauze dhe vjellje. Foshnja zakonisht shtrirë palëvizshëm në anën. Belly fryrë dhe e tensionuar. Ndoshta aderimit verdhëz. Në raste të rënda, mund të jetë një shok. Pancreatitis akute shpesh zhvillohet si një komplikacion i shytave (shih. Neni "Infeksionet"). Në këtë rast, sëmundja ndodh në ditën e tretë ose të katërt pas ënjtje gjëndrat e pështymës pranë veshit.

Ndihmë:

thirrje urgjente "ndihma e parë".

Gastrit akut

(Inflamacion i stomakut), kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje dhe ndjenja e shurdhim në barkut epigastrike ("stomaku") Pas vakt. Simptoma të tjera janë të përzier, të vjella, humbja e oreksit dhe belching.

Ndihmë:

zhvillimi i papritur nga këto simptoma duhet të thërrisni një doktor.

Inflamacion akut infektive dhe alergjike të veshkave

(Nefrit akute): në këtë sëmundje, përveç dhimbje barku ndodh në një fëmijë me pat butë hidhërim në anët e pasme të trupit në afërsi të ulët mbrapa, ënjtje rreth syve, urinim i rrallë dhe urina e errët, ethe e butë. Më shumë për nefrit përmendur në nenin "Gjaku në urinë".

Dhimbje barku papritur mund të jetë inflamacion akut okolohlotochnyh nyjet limfatike (bajamet) dhe infeksionet e tjera të traktit respirator, si dhe shumë lloje të helmimit drogë (antibiotikët, hormonal dhe droga qetësues), jod, hekur, plumb (shih Seksionin. "Të vjella").

Dhimbje barku periodike

Sëmundjet e stomakut dhe duodenum

: Inflamacion i mukozën e stomakut dhe të drejtpërdrejt larg prej tij 12 Ulçera duodenale quajtur gastroduodenitis. Kjo sëmundje është zgjatur. Ajo pastaj përshkallëzohet, ajo qetësohet. Ajo karakterizohet nga dhimbje të përsëritura, të ndryshme në forcën dhe kohëzgjatjen, lokalizuara "stomaku" dhe rreth kërthizë. Ato zakonisht ndodhin pas një vakt. Ata artikuluar një ndjenjë të plotësi dhe shurdhim në bark e sipërme. Acid belching, më pak të kalbur.

Kur dhimbjen ulçerë që dalin agjërimin dhe pasi të hahet largohem. Ata vijnë gjatë natës. Përveç kësaj, fëmija mund të ankohen për urth, belching, shije të hidhur në gojë. Shpesh të sëmurë, sidomos në mëngjes. Pas vakt mund të vjella, e cila sjell lehtësim. Nuk është fryma e keqe, gjuha veshura me lulëzim të bardhë. Ka një tendencë për kapsllëk dhe formimin e gazit në bark, përmes të cilit fëmija ankohet për një ndjenjë të plotësi.

Ndihmë: Nëse nuk ka të vjella, diarre, ethe, telefononi një mjek është e nevojshme. Fëmija mund të konsultoheni me një klinikë. Në sëmundjet akute rekomanduar trajtim në spital. Rëndësia kryesore është dietë. Duhet të hani 5-6 herë në ditë në doza të vogla. Rosto përjashtuar dhe ushqim trashë perimesh, çdo seasonings të mprehta, krem ​​yndyrore, ëmbëlsira, ruan, mish, manaferrat kosi (currants, gooseberries) dhe fruta. Në 1-2 javët e para mukozës japin supave, produkte qumështi, pureed bollgur, pelte, vezë butë-ziera. Ashpër kufizojnë përmbajtjen e kripës në ushqim. Ushqimi gradualisht zgjeruar. Me rrit aciditetin e stomakut mish duhur gatuar, peshk, patate pure pure me perime të papërpunuara dhe fruta, bukë bajate e bardhë, biskota, djathë, drithëra me gjalpë, fruta dhe lëngje perime, bllokim. Ju mund të jepni fryt kosi: mollë, dardha, kumbulla, etj Dietat e tilla ndjekur për 2-3 muaj, pastaj të kalojnë në ushqim të zakonshme, përveç enët djegëse. Nuk rekomandohet për bukë të zezë, turshi, lakër turshi, rrushin e papjekur portokall, pije e butë, ëmbëlsira yndyrore. Kur Keqësimi mund t'i japë fëmijës një stomak bosh 2-3 herë në ditë për 1 / 2-1 filxhan çaj të ngrohtë me kamomil ose bearberry (përgatitjen e teas të përshkruara në "Dhimbje gjatë urinimit"). Në të ulët fëmijët aciditetin e stomakut nga javës së dytë të rëndim të gastrit kronik mund të jepet mish dhe perime supave, kafe, çaj, kos, perime pureed, mish dhe peshk burgers, Sauces, harengë, proshutë ligët, djathë të butë, vezë , gjalpë, djathë. Përjashtojë bukë të freskët, pastë, fibër bruto, mish yndyror.

Inflamacion fshikëz e tëmthit dhe biliare kanalet:

inflamacion fshikëz e tëmthit (cholecystitis) ose kanalet biliare (angiocholitis) dhe shkeljen e funksioneve të tyre (diskinezia) shpesh shkaktojnë dhimbje barku, më në sektor të sipërme të djathtë. Sëmundja zakonisht zhvillohet gradualisht. Fëmija bëhet i zbehtë, ankohet për dhimbje koke, dhimbje, dhe më vonë nga ashpërsia dhe dhimbje e shurdhër në mëlçi (kitara e djathtë). Në fëmijët e ekspozuar në këtë gjendje e sëmurë, përkeqësim të shkaktojë kequshqyerja, shkelje të emocioneve negative. Dhimbja që dalin në përdorimin e yndyrore, ushqim rëndë pjekur, ëmbëlsirat yndyrore - halva, çokollatë, akullore, etj Fëmijët që vuajnë nga belching, ndjenja e thatësi dhe hidhësi në gojë, të përzier. Ndonjëherë ajo mund të vjella. Oreksi është reduktuar zakonisht. Dhimbje e përsëritur mund të jenë të rënda dhe të japin kofshën e djathtë. Ata janë shpesh shkaktohet kontraktimet konvulsive e tëmthit dhe të traktit biliar. Ka diarre ose kapsllëk naborot. Kjo karrige ka një karakteristike ngjyrë të ndritshme balta. Ndonjëherë reduktimin e barkut dhimbje të lidhur me traktin biliar ngadaltë. Atëherë mbizotëron dhimbje e shurdhër në bark e sipërme të djathtë, kërthizë. Fëmija ankohet për një ndjenjë të shurdhim në bark, vjellje, mungesa e oreksit.

Ndihmë:

nëse gjendja e fëmijës nuk shkakton shqetësim serioz (nuk ka të vjella, diarre, bloating, ethe), të thirrur një mjek është e nevojshme. Ajo duhet të tregojë fëmijës me pediatrin qarkut. Kur sëmundja është e dietë të madhe rëndësi. Qëllimi kryesor i trajtimit - për të arritur sekretimit të zgjeruara të biliare. Në rast të një përkeqësimi të rëndë mund të caktohet pushim shtrat për 1 javë. Në ditët e para të dietës duhet të jetë qumësht dhe perime, supave pureed, purees perime, qull qumësht, pelte. Atëherë ju mund të bëni dietë më të larmishme. Plotësisht duhet të fshihen snacks kripur, mish, erëza, seasonings pikante, kërpudha, ushqim skuqur, çokollatë, ëmbëlsira me krem, akullore, lëpjetë, kafe organike. Fruta të dobishme të para dhe manaferrat, mish ligët (mundësisht gjirit pulave), peshk ligët, djathë, kos, karrota, kungull. Ju mund të jepni një pije të ngrohtë një zierje e hips u rrit para ngrënies 2 herë në ditë 2 lugë ose 1/4 filxhan preschoolers studentë. Për të përgatitur supë 1 lugë gjelle njëpasnjëshëm fruta të thata ujë të vluar, vlim për 10 minuta në një tenxhere smalt, insistojnë 24 orë, pastaj filtruar nëpërmjet napë. Ndihmë e mirë e ujit mineral: SLAVYANOVSKAYA, Borjomi, Essentuki N 17 dhe N 4, Truskavets. Ata mund të pijë, të nxehtë për 40 C çdo ditë, 3 herë në ditë 40 minuta para ngrënies për një filxhan për 3-4 javë. Është gjithashtu e rekomanduar për të dhënë infusions e bimëve me veprim choleretic. Një prej këtyre bimëve është Shkumë (përjetshme). Ajo është shitur si një ekstrakt të thatë ose granulave, dhe është pjesë e drogës choleretic dhe choleretic Mbledhja N2 "Flamini". Merrni ato 3-4 javë në vitin e parë dhe pastaj çdo 2 javë për 2 muaj. Takimi Bile mund të kërkojë farmaci.

Në dhimbje të forta dhe sekretimit të dobët të kullimit biliare mund të bëjë 12 ulçerë duodenale pa hetim (tyubazh) si vijon: Pacienti jep për të pirë në një stomak bosh 2 (fëmijët nën 7 vjet) ose 4 (fëmijët më të vjetër) teaspoons e zgjidhjes 25% e sulfate magnezi (për gatim 1 lugë gjelle kripë hidhur tretur në 1/2 filxhan ujë të valë) ose 1 (Fëmijët nën 7 vjet) ose 2 (fëmijët më të vjetër) lugë 40% solucion glukoze (3 lugë të materies lartë thatë tretur në 1/2 filxhan ujë të nxehtë 'ujë yachenoyi). Atëherë fëmija është i vendosur në anën e djathtë mbi jastëkë bëra nga rul. Në një situatë të tillë fëmija duhet të qëndrojnë 1,5 orë. Kjo kullimit mund të bëjë një përkeqësimin e 7-14 ditë rresht çdo ditë për 1-3 muaj.

Infektimi me parazitë të zorrëve

Worms -.chastaya të shkaktojë dhimbje të përsëritura në fëmijët e vegjël. Ato janë shoqëruar nga të përzier, të varfër apo, anasjelltas, oreks në rritje, ndryshimet në rregullsisë stol, humbje peshe. Fëmija fle restlessly, qan në gjumin e tij, kërcasin mbyllur. Në një karrige që ju ndonjëherë mund të zbulojë krimba.

Ascarids

: Roundworms që parazitoj zorrë e njeriut. Roundworm femër duket deng gjatësi 25-40 cm, fusiform, të bardhë apo trëndafili. Vezë Ascaris excreted në feçe dhe të infektojnë tokën. Në temperatura të ambientit 21-30

Me maturimin e vezëve është 2 javë. Më tej, me duart e pista apo fruta dhe perime pa i larë vezë roundworm përsëri bien në zorrë, larvat bëhen dhe për të filluar periudhën e ripening. Larva proburavlyvaet murin e zorrëve, në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe të transferohet në mushkëri. Nga atje ajo merr gëlbazë nga goja, dhe i gëlltiti përsëri në zorrë. Udhëtimit të tilla të organizmit larva pritës mund të kryejnë disa herë. Së fundi, grepa në kokë është fiksuar në zorrë të vogla dhe të rriten në të rriturit. Një fëmijë i infektuar me roundworm ndjen dobësi, vjellje, dhimbje barku përsëritur, humbje e oreksit, lodhje. Gjatë zgjedhjes së larvave nga kollë pështymë të mushkërive mund të ndodhë.

Ndihmë

: Dyshimi i infeksionit me krimba duhet të bëhet në fekal klinikë dhe të konsultohet me një mjek. Mjekësisë tradicionale ofron recetë e mëposhtme për marrjen e shpëtoj roundworm: Mix 1 lugë çaji "fara tsytvarnoho" (Buds lule tsytvarnoho pelinin) me mjaltë dhe hani me stomak bosh. Pas 2 orë për të ngrënë të njëjtën pjesë të mjekësisë, por asgjë në mes të ngrënë. Pastaj jepni fëmijën tuaj një pastrues (për shembull, kripë Glauber së në normën e 1 g për 1 vit të jetës ose kripë hidhur, 1 g jeta 1 vit).

Tapeworms:

. derrat dhe gjedhit shirit më të rrezikshme, të cilat arrijnë gjatësi përkatësisht 1,5-2 m dhe 4,10 m zinxhir me host ndërmjetme, një derr apo një lopë, në indet e muskujve të cilat pjekur larvat - finlandezët. Infeksioni ndodh kur njerëzit e përdorin mishin e kafshëve të infektuara. Larva është gëlltitur dhe fillon të zhvillohet në formën e rritur në zorrë e vogël të njeriut. Fëmija është duke përjetuar simptomat e përbashkëta të helmimit: lodhje, dhimbje barku, dispepsi, rraskapitja, rrit excitability nervor. Njohin infeksion shirit mund të jetë me pamjen në karrige segmente - segmentet e saj të trupit që duken si rectangles të verdhë-bardhë me dimensione 10,12 x 05,06 mm në rastin e derrave dhe 20-30 x 12 mm në rastin e rrah gjedhit " cilën. Segmente të gjedhit shirit të aftë për të në mënyrë të pavarur zvarritje nga anusit jashtë aktit të jashtëqitjes.

Ndihmë:

fëmija duhet të konsultoheni me një mjek për trajtim qëllime mjekësore. Mjekësisë tradicionale ofron receta e mëposhtme:

Hani rreth 100 g fara të thata peeled kungull me stomak bosh. Pas 1 ore, pije sips një gotë qumësht në të cilën gatuar hudhër. Pastaj, pas 30 minutash për të pirë një pastrues të fortë (kripë Glauber ose kripë hidhur, 1 g jeta 1 vit) dhe 1,5-2 orë vënë një klizmë me ujë të ngrohtë, e cila ishte gatuar hudhër;

 • Merrni rreth 60 g të thara njëpasnjëshëm fara peeled kungull, si pluhur shumë kakao, pak sheqer. Llokoçis dhe shtoni disa pika ujë të zier. Të gjitha komponentët kile për formimin e brumë, të cilat e bëjnë 20 ëmbëlsira. Mbi ju mund të spërkasë me sheqer. Në ditën e parë të trajtimit duhet të përpiqet të mohoj dhe nuk pi. Në mëngjesin e dytë ditë për t'i dhënë të pijë 1,5-2 lugë vaj pluhur dhe të fillojnë për të ngrënë tortillas, një çdo 10 minuta. Kur ju shihni zinxhirin në një karrige, sigurohuni që koka e tij jashtë. Në qoftë se ajo nuk është futur, trajtimi duhet të përsëritet pas 2 deri në 3 muaj.

 • Gjatë trajtimit duhet të marrë masa për të parandaluar vjella për shirit vezë nuk ishin në stomak. Fëmija duhet të sigurohet paqe. Në podlozhechnuyu stomak mund të vënë një shishe të ngrohtë të nxehtë me ujë. Parazitëve dhe fragmente të tyre, të ndara në trajtimin, ju duhet të çarmatosen, Gjirin e ujë të vluar në një enë të mbyllur.

  Dhimbja psikogjenike barkut:

  ndonjëherë një fëmijë që ndjeva veten të përkryer gjatë fundjavës, të hënën në mëngjes duke u ankuar për dhimbje stomaku. Kjo mund të jetë për shkak të ngurrimit të tij për të shkuar në shkollë. Nganjëherë ankesat e dhimbjes përdorur si një mjet për të tërhequr vëmendjen e të tjerëve. Argëtim e fëmijëve, prindërve dhe të gjithë në shtëpi duke kërkuar t'i pëlqesh Atij, për të lehtësuar vuajtjet e tij. Fëmijët prindërit e të cilëve shpesh flasin për sëmundjen e tyre me një ndjenjë të solidaritetit apo imitimit, gjithashtu, fillojnë të ankohen për dhimbje.

  Në disa fëmijë që kanë periudhave të shkurtra të dhimbjes colicky barkut, nauze, të vjella, dhimbje koke mihrenepodibnyy, diarre ose kapsllëk, zbehtë ose, skuqje e fytyrës; Gjendja me temperaturë apo sexhde plotë. Mund të çdo kombinim i këtyre simptomave. Kjo mund të bashkohet me simptomat e çrregullimit, hallucinations auditory, sjellje çuditshme. Vlen të përmendet, megjithatë, se në mes sulmeve fëmija është duke bërë mirë. Zakonisht këta fëmijë në rritje emocionale. Ato karakterizohen nga makthi, dëshira për kampionatin. Prindërit i vendosur ato kërkesa shumë të larta dhe të presin ata shumë. Grindja në familje apo dështimin në provim mund të provokojnë një sulm.

  Ndihmë:

  Në rastin e parë, ju duhet të kuptoj se cilat marrëdhënie kanë zhvilluar në një fëmijë me mësuesit dhe me shokët e shkollës. A ai ka arsye për të mos duan të shkojnë në shkollë. Nëse fëmija imiton dhimbje, ajo është e dobishme për të treguar ashpërsi. Në rastin e fundit, Sëmundjet përshkruar kërkesat duhet, anasjelltas, të reduktuar, lejojnë fëmijën tuaj për t'u çlodhur pak. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me sjelljen e fëmijës, ju duhet të konsultoheni me atë në psikiatri fëmijëve.

  Dhimbje në epilepsi:

  gjatë një sulmi të epilepsi, dhimbje në bark, e cila zgjati disa minuta, e ndjekur nga një ëndërr. Detajet Epilepsi përshkruar në seksionin "Konfiskimet".

  Alergjive ushqimore dhe intolerancës lactose:

  Disa foshnja janë të intolerancës trashëguar të sheqerit të qumështit (lactose), pjesë e qumështit. Alergji Qumështi mund të shfaqet dhimbje barku, diarre, të vjella.

  Ndihmë:

  përjashtojë nga të hahet ushqime të qumështit që shkaktojnë reaksione alergjike.

  Koliti ulcerativ;

  a ulcera kronik që shfaqet në mukozës të zorrës së trashë dhe cecum. Arsyet për këtë nuk janë krejtësisht të qarta. Dhimbje barku me sulme karakter ankth spazmatycheskyh janë të lidhur me lëvizjeve të zorrëve. Përveç kësaj, ajo është humbje peshe, humbje e oreksit, diarre të përzier me gjak, anemi, dhimbje në nyje.

  Ndihmë:

  kolit ulcerative kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor, por në qoftë se fëmija ishte diarre përzier me gjak, duhet të thërrisni një doktor.