Mostretje, dispepsi


Mostretje - është shkaku më i zakonshëm i trajtimit të pacientit te mjeku - mjek dhe gastroenterologist. Përfshin një sërë simptomave:

  • dhimbje ose siklet në epigastrike (mes e sipërme të barkut)
  • mbushje të shpejtë,
  • urth
  • belching,
  • bloating (fryrje)
  • të përzier.

Simptomat mund të jenë të lidhura ose të palidhura me konsum të ushqimit, aktivitetit fizik.

Parehati - Kjo është një ndjenjë e keqe që nuk është konsideruar nga pacienti si dhimbje, por ka shumë hije (ndjenja del nga shtrati, gravitetit, ngrohje).


Mbushje të shpejtë - Ndjenja e plotësi pasi të hahet sasi të vogla të ushqimit që e bën të mundur për të ngrënë në fund të pjesës normale të përditshme të ushqimit.

Simptomet e mostretje NUK shoqëruar me mosfunksionimin e zorrës së trashë
(Reduktimi ose zhdukja e simptomave pas një lëvizje zorrë, ndryshon frekuenca dhe natyra e stol).

Mostretje NUK është një sindromë specifik dhe mund të shfaqet si në çrregullimet funksionale dhe lezioneve organike në traktin gastrointestinal.

Common shkakton mostretje:

- Vakt i nxituar. Lëngje ndihmon tretjen e ushqimit nuk e bëjnë atë të qëndrojë jashtë. Hahet masticated dobët në mënyrë të përzier keq me tretës enzimat pështymë.

- Overeating.

- Disa produkte.

- Përdorimi i pijeve të caktuara. Acid karbonik dhe sheqer në to mund të shkaktojnë bloating dhe vanitet. Kafeina rrit aciditetin e stomakut dhe të irritojë zonat e përflakur (vepron edhe alkool), dhe përveç kësaj, stimulon sekretimin e hormoneve të stresit.

- Stresi. Dëmton tretjes, si në lidhje me lirimin e hormoneve (posaçërisht adrenalin dhe kortizon), i cili rishpërndan rrjedhën e gjakut në muskujt e traktit digjestiv. Stresi gjithashtu kontribuon në gllabërim ajër ndërsa ngrënie (pneumophagia).

- Ushtrojë menjëherë pas një vakt. Ajo rishpërndan rrjedhjen e gjakut në muskujt e traktit digjestiv.

- Marrja e NSAIDs.

Sëmundjet shoqëruar nga mostretje

Përafërsisht gjysma e pacientëve me mostretje organike shpesh të shoqëruara me sëmundje peptike, GERD (sëmundje hastroezofahoreflyuksnaya), rrallë pancreatitis, cholelithiasis, cholecystitis, tumoret e stomakut dhe të pankreasit.

Mostretje organike (për shkak të sëmundjes) karakterizohet nga prania e mostretje funksionale: dhimbje Sezonale (akute shpesh në pranverë dhe në vjeshtë), ardhjen e dhimbjes natës, konsum kupyruyuschyhsya ushqimit, urth intensive (më shumë se 2 herë në javë), humbje peshe, prania e ndryshimeve patologjike në diagnostifikimi të dhënave.

Për mostretje funksionale ("diçka që nuk është ngrënë") shumë ankesa karakteristike në gjendje të përgjithshme të kënaqshme dhe përparimin e zgjatur të favorshme sëmundjes.

Në rast të mostretje funksionale të luajë rolin e faktorëve të mëposhtëm:

1. stresi emocional, trauma psikologjike, depresioni, stresi.
2. Shkelja e dietë, ushqim të parregullt, overeating, "snack" gjatë natës.
3. Pirja e duhanit, pirja e alkoolit.
4. Infeksioni i mukozën e stomakut baktereve H. pylori.

5. Ndikimi i faktorëve të mjedisit: temperaturë të lartë, presion të lartë, dridhje.

Mekanizmi kryesor i mostretje është një shkelje e rregullores nervor e funksioneve motorike të stomakut dhe duodenum.

Manifestuar: përmbajtjen turpin duodenale në stomak, ngadalësuar zbrazjes stomakut, shkelje të koordinimit gastro, duke ulur ndjeshmërinë e stomakut të zgjas.

Diagnostics me mostretje:

1. FEHDS (fibrohastroduodenoskopiya) me biopsi. Mbajtur për të përjashtuar sëmundje peptike, GERD, kancer esophageal, stomak.

2. ultratinguj e organeve të brendshme. Përjashton mëlçisë, tëmthit, pankreasit, tiroide.
3. Testi për H. pylori vendosjen infeksionit.
4. intrahastralnoy matjen e pH (monitorimi eliminon GERD)
5. gjakut plotë. Zbulimi i anemisë e inflamacionit.
6. gjak okult fekal. Zbulon gjakderdhje fshehur nga traktin gastrointestinal.
7. Studim gastro lëvizshmëri - për të hetuar funksionin motor-evakuimi e stomakut dhe të zbulojë shkeljet e tij në raste të diskutueshme:

- Tejzanor të përcaktuar shpejtësinë e zbrazjes stomakut;
- 13C - Testi oktanoevyy frymë.

Nëse, pas ekzaminimit të kujdesshëm të një shkaku të përgjithshëm organik nuk mund të përcaktohet në këtë rast një diagnozë mostretje funksionale. Por, pavarësisht mungesës së patologjisë organike në këta pacientë të prekur ndjeshëm cilësinë e jetës që kërkon trajtim afat-gjatë.

Ndonjëherë studim pacienti, të dhënat sondazh demonstruar që sugjerojnë se mungesa e një sëmundjeje të rëndë në vetvete një efekt pozitiv terapeutik.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka mostretje:

Kërkoni nevojë për një mjek i përgjithshëm (terapist). Ju mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një gastroenterologist, oncologist.

Po aq e rëndësishme është qasje me kohë në një mjek në rast, së bashku me mostretje, simptomat e ankthit: semundjen disfagia (shqetësim, vështirësi gëlltitjes), të përsëritura të vjella (sidomos përzier me gjak), ulur ose humbje e oreksit, humbje peshe, të zbehtë e lëkurës, ethe trupi, ndryshimet në parametrat laboratorike. Simptomat e para të mostretje në njerëz mbi 45 vjeç, kanë tendencë për të treguar një patologji të rënda organike (komplikime sëmundje) dhe të kërkojë një rishikim të menjëhershëm të mjekut - mjeku i përgjithshëm, mjeku i familjes.

Trajtimi i mostretje:

Respekti Recommended individ përjashtim regjim diete ose kufizimi i produkteve të veçanta të padurueshme.

Ndalimi i pirjes së duhanit, të pijshëm. Efekti pozitiv i është dhënë për të ecur 1-1,5 orë para gjumit, trajnim në palestër, palestër, not dhe ushtrim të tjera për të përmirësuar mirëqenien e pacientit.

Me zbulimin e infeksionit H. pylori çrrënjosjen kryhet (shkatërrimin e plotë e baktereve) terapi nën mbikëqyrje mjekësore.

Për lehtësimin e simptomave përdorur drogë antisecretory antacids alumini (Maalox hastrotsid almagel, haviskon), frenuesit pompë proton (omeprazol, lansoprazole, pantoprazol, rabeprozol) lëvizshmëri stimuluesve (domperidone) eleminuar dhimbjen që të neutralizoj acid klorhidrik. Antacids përdoret 4 herë në ditë 40 minuta pas të ngrënit dhe me dhimbje, por jo më shumë se 6 herë në ditë. Ata janë përdorur për një javë në qoftë se fenomene pesimist vazhdojnë, shihni një mjek, frenuesit proton pompë dozë, prokinetics dhe frekuenca e marrjes mjeku do të rekomandojë.

Efektiviteti i placebo (jashtë efekt pozitiv terapeutik i cili nuk është i lidhur me veprimin e drogës, dhe me një shkallë të vetë-hipnozë pacientit) deri në 60% në pacientët me mostretje funksionale konfirmon rolin e faktorëve neuropsikiatrike në ndodhjen e saj. Heqja e tyre, normalizimi i marrëdhënieve në familje dhe në punë, regjimi racional të punës dhe pjesa tjetër ndihmon për të hequr qafe simptomë. Duke treguar lloje të ndryshme të psikoterapisë, ilaqet kundër depresionit të kontrolluara terapist pritjes.