Echinococcosis ekinokokeve - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Kjo Parasitoses është e përhapur në botë, është rajonet më jugore të vendit apo vendet me të zhvilluara blegtori. Në echinococcosis incidenca shkon prej 1 deri 4 raste në 100 mijë. Popullsisë. Problemi kryesor i diagnozës në fund të echinococcosis është për shkak të simptomave me intensitet të ulët të sëmundjes në një fazë të hershme.

Echinococcosis - sëmundje kronike parazit që prek kafshët dhe njerëzit e shkaktuara nga granulosis shirit ekinokokeve (ekinokokeve), e karakterizuar nga lezione të organeve të brendshme, zakonisht të mëlçisë dhe mushkërive, me formimin e cysts ehinokokkovyh dhe zhvillimin e çrregullimeve të rënda të organeve të prekura.


Echinococcal

Shpërndarja gjeografike echinococcosis gjerë. Sëmundjet e mbuluar shumë vende jugore dhe fusha të mbarështimit veriore. Disa nga këto përfshijnë vendet jugore evropiane të tilla si Bullgaria, Greqia, Spanja, Italia, Qipro, shumë vende të Amerikës së Jugut të tilla si Brazili, Argjentina dhe të tjerët, Australi, Indi, Japoni, rajonet jugore të Shteteve të Bashkuara. Në echinococcosis ndodh me disa frekuencave në territorin Stavropol, Krasnodar Territorit, Tatarstan, Bashkortostan, zonat e mbarështimit verior Khabarovsk Territory, Territorit Krasnoyarsk, Territorit Altai, Tomsk, Omsk dhe rajone të tjera.

Shkaqet e echinococcosis

Patogjen echinococcosis

Sëmundja është shkaktuar nga fazën larvave e granulosis shirit ekinokokeve. Kjo është tapeworms gjatësi më të vogël 2,5-8 mm (ndonjëherë 9mm), ka skoleksa (kokë) me suckers dhe grepa 4mya (grepa formuar dy rreshtave me një total prej 50). Krimb pjekur ka një kokë, qafë dhe 3-4 segmente të cilat ndryshojnë në pjekuri: segmentet e para janë të papjekur - 1-2 copë, atëherë hermafrodit, dhe segmentin e fundit të pjekur. Ajo përmban segment të pjekur e vezëve mitrës (e tyre 400-600 copë). Çdo vezë përmban hexacanth (6 tikryuchnuyu larva-embrion). Hexacanth mjaft e qëndrueshme në mjedis, mund të përballuar temperaturat ekstreme nga -30 ° ne + 35-40 °, në shtresën e sipërfaqes së tokës ruajtur per disa muaj, ne nje temperature prej 12 deri në 25 °, por humbet diellit hexacanth për disa ditë.

Echinococcal dhe hexacanth

Burimet e infeksionit

Bosi i fundit - qentë, ujqit, dhelprat, çakejtë, coyotes, rrëqebulli, kuriozitete.
Përkohshme Bosi - dele, buall, kuaj, derra, ketrat, lepujt, njeri. Transmetimi i placentës - nga nëna tek fetusi në rastin e infeksionit primar.

Qarkullimi Skema infektimi parazitare:Host përfundimtar (kafshëve) - mjedis (ku zbrazjen nga hexacanth dhe segmente) - host ndërmjetme (duke përfshirë njerëzore) ose bosi painfektuar përfundimtar. Njeriu, si një ushtri e ndërmjetme është një fund biologjike të vdekur (dmth, identifikon dhe segmentet e vezëve krimb zorrësh në mjedis, për këtë arsye, nuk është një burim i infektimi).

Echinococcosis, cikli i zhvillimit të

Ehinokookozom infeksion Mekanizmat

Mekanizmi kryesor i infeksionit të njeriut - ushqyese, apo ujë. Infeksioni ndodh kur kontakti njerëzor me flokët e kafshëve - ushtritë e nematodikeve (shpesh qentë), duke mbledhur manaferrat dhe bimëve, të ujit të pijshëm nga burimet e ndotura, të hahet perime dhe fruta të kontaminuara me feces presë definitive (p.sh. qentë).

Përgjithësi sensibilitet, megjithatë, njerëzit me rrezik të lartë në profesione të caktuara ose jetesës që lidhen me të kafshëve (punonjësit thertoret, barinjve, Tanners, gjuetarët dhe të tjerët).

Zhvillimi i shkurtër cikli kafshët echinococcal: Në ushtrinë e fundit (qentë, ujqit, etj) - embrion hyn në trup duke ngrënë organet e brendshme të ushtrisë të ndërmjetme (lepujt, ketrat, derrat, etj), të infektuar me ekinokokeve. Në mukozën e zorrëve të vogla zhvillon individë të pjekur që prodhojnë vezë. Segmentet e vezëve pjekur shkëputur nga trupi dhe të dalë me feces. Ata kanë lëvizjen. Vezë të mbeten në mjedis për një kohë të gjatë, në varësi të kushteve. Rriturit parazitare rreth 5-6 muaj, ndonjëherë deri në 12 muaj.

Zhvillimi i shkurtër cikli echinococcal tek njerëzit: Vezë të bien nëpër gojë në kampin e ndërmjetëm zorrëve (si njerëzit), ku hexacanth jashtë embrionit, e cila është zhytur në gjak dhe në venë portalit të mëlçisë bie, dhe nganjëherë mushkëritë. Këtu është lychynochnoho faza e zhvillimit në formën e fshikëzës vetme-dhomës (larvotsisty) me një diametër prej 5 cm. Murit fshikëz përbëhet nga një embrion predha jashtme dhe të brendshme chitinous. Zgavër mbushet me likuid. Brenda fshikëz e nënës mund të formohet filialet dhe nipërit flluska. Pesha totale e flluska mund të arrijnë disa dhjetëra kg dhe 6,10 litra lëng. Skeleti i brendshem i një flluskë formuar kapsula pjellë skoleksov përdredhur. Skoleksa të ndahet nga kapsulë dhe noton lirshëm në kist fluide.

Efekti patologjike echinococcal tek njerëzit

Veprimi kryesor i lidhur me formimin e cysts specifike ehinokokkovyh në çdo organ, por më shpesh të mëlçisë (80%) dhe të lehta (20%). Kjo mund të jetë edhe një cist dhe echinococcosis shumta.

Ekinokokeve kist

Echinococcal të sigurojë:

1) Efekti ndjeshmerie (zhvillimi i reaksioneve alergjike të tipit të menjëhershëm apo të vonuar, dhe në cysts break - duke përfshirë anaphylaxis);
2) Veprimi mekanik - kist echinococcal në rritje, duke rezultuar në mosfunksionim të rëndësishëm të organit të prekur, dhe përfundimisht atrofi trupin. Rezultati mund të jetë fibrozë në mushkëri - fibrozë. Cysts termat arsimit ndryshojnë në varësi të numrit hexacanth dhe gjendjen fillestare të trupit të njeriut. Mesatarisht që nga pushtimi (hexacanth gëlltiti) formimin e strukturave vezikular larvave është rreth 2 javë, disa muaj (4,5-5 muaj) kist ka një diametër prej 5 mm, dhe rritet me moshën. Cysts të mëdha në disa litra në vëllim formuar gjatë dekadave (20 vjet ose më shumë).

Imuniteti në echinococcosis paqëndrueshme, ri-infektimit të mundshëm.

Format dhe simptomat e echinococcosis klinike

Gjatë helmintiasis dalluar disa faza:
1) asimptomatike (që nga ndërhyrja në formimin e cysts të vogla fillore);
2) daljen e ankesave dhe simptomat e një organi të vogla;
3) shqiptuar simptoma;
4) zhvillimi i komplikimeve pushtimit.
Kjo nota është shumë e kushtëzuar nga zhvillimi i ngadalshëm të sëmundjes, të ngadalësojë rritjen e cysts.

Echinococcosis i mëlçisë (më shumë)

Pacientët të shqetësuar në lidhje me dobësi, vjellje, humbje e oreksit, vjellje, abuzimi fron, skuqje të lëkurës, dhimbje barku (kuadratin e djathtë e sipërme, epihastriy). Në ekzaminim, një rritje në madhësinë e mëlçisë dhe shpretkës (hepatosplenomegaly). Kist mund të arrihen prekje, të fortë në të prekur. Nëse ka mesme anëtarësimi flora bakteriale, nahnayvaetsya kist, dhe pacienti është ethe klinikisht (ethe), të dridhura, dhimbje në bark. Ajo mund të zhvillohet absces të mëlçisë. Kur compressing cysts brendshme apo kanalet extrahepatic biliare mund të zhvillojë verdhëz mekanike (ose pengues) karakter. Së pari, urina e errët, yellowing e sclera fillon karrige ndezur, pastaj lëkurë të verdhë. Verdhëz intensive, shpesh të shoqëruara me kruarje. Analiza e përgjithshme e gjakut - white rritje qelizat e gjakut, eosinophilia (deri në 15-25%).

Komplikime të rënda të mëlçisë echinococcosis - vrimë (hapjes) cysts, dhimbje klinikisht manifestohet rezchayshey, reaksione të rënda alergjike përfshirë anaphylaxis, kjo ndodh shpërndarjes (shpërndarja) echinococcal në të gjithë trupin me zhvillimin e echinococcosis shumta mesme.

Echinococcosis i mëlçisë

Mushkëritë echinococcosis

Për cysts pacientët të mëdha të interesuara gulçim, dhimbje gjoksi, peshtyn gjak. Ndoshta shëmtuar gjoks, shkurtimin trokitje attenuation shëndoshë dhe frymën. Ndryshim Ndoshta mediastinale. Procesi mund të jetë i përfshirë me zhvillimin e pleurit exudative pleurë (inflamacion të pleurë, derdhje lëngu).

Në pushim simptomat kist ndryshojnë. Nëse përparim në bronke, pacienti duket kollë të mprehtë, dyspnea, cianozë, reaksione të rënda alergjike. Kist Përparime në zgavrën e pleurë dhe cipë e zemrës drejton zhvillimin e shok anafilaktik me përfundim fatal.

Në UÇK-së: leukocytosis me zhvendosje thikë (rritje raportin e segmenteve të grupit të neytrofylamy), eosinophilia (deri në 15-25%).

Kjo është e rrallë, por mund të vuajnë echinococcosis dhe organet e tjera: shpretkë, veshkat, sistemi nervor qendror. Kjo
ndodh kur hyjnë larvat në qarkullim sistemik. Një nga shenjat e rëndësishme - të përsëritura reaksione alergjike të tilla si koshere në sfond shfaqen simptomat e një organi të caktuar.

Mushkërive të drejtë echinococcosis

Diagnoza e echinococcosis

Për diagnozën e pushtimit të saktë mbledhur histori të rëndësishëm epidemiologjike (marrëdhënie të kafshëve pacientit, vizita të shpeshta në pyll, livadhe, kontakti i ngushtë me kafshët - qentë, etj).

Laboratorike dhe diagnostifikimit instrumentale përfshin:

1) Ekzaminimet ultratinguj e zgavrën e barkut, CT, mushkëritë Ro-graphy për të zbuluar cysts të vetme apo multi. Në identifikimin e cysts birë hulumtimet e tyre është e papranueshme për të shmangur fatale për pacientët.

Echinococcosis e mëlçisë në ultrazërit

2) testet serologjike të gjakut për të identifikuar pacientët me antitrupa specifike (reagim përdorur: RNIF, Phragmites, ELISA) metodat me specifikat lartë 80-90%, dhe ndjeshmëri të lartë - deri në 98%. Shumica e pacientëve të diagnostikuar me cysts dhe të dyshuar echinococcal natyrës së tyre kanë një antitrupa specifike të gjakut për ekinokokeve.
3) Studimet Helminthological (pështymë, përmbajtjen duodenale, urina) në rast të një cysts zbulim i madh në lumen e organeve të uritur për të zbuluar skoleksov echinococcal.

4) Metodat e përgjithshme klinike - numërimin e gjakut (leukocytosis, eosinophilia), biokimike (rritje ALT, AST, HHTP, përmes fraksionet drejtpërdrejta bilirubin) dhe të tjerët.

Trajtimi i echinococcosis

Metoda kryesor i terapisë:

1) kirurgji (heqjen e kist me restaurimin e mëvonshëm të funksionit të organit të prekur). Metoda e ehinokokkektomiya radikale (heqjen e plotë të kist me një mill fijor) ose seksioni kist, duke hequr lëngun, trajtimi i plotë gojë me zgjidhje dezinfektues të veçantë, kullimit, suturing fort. Çdo cysts seksion duhet të bëhet me kujdes maksimal për të shmangur kontaminimi i serishëm (pëlhurë izolim, të parandaluar marrjen atë në zgavrën - torakale ose abdominale).

2) Nëse operacioni nuk është i mundur për shkak të shkatërrimit masiv, ajo mbajti protyvoparazytarnoe trajtim. Sigurisht Designed Albendazole i 3 javë apo disa muaj, numri i cikleve të 20 herë. Intervalet midis 21-28 ditë. Efektiviteti varion 41-72% (mesatarja 25% e pacientëve recurs). Mjekësia alternative - mebendazole për 15 deri në 24 muaj. Trajtimin antiparazitik është gjithashtu në periudhën postoperative për parandalimin e ndotjes, pacientët në foci endemike me praninë e antitrupave ndaj ekinokokeve, kist por mungon ekzaminim të plotë instrumental.

3) terapi Simptomatik (antihistamines, hepatoprotectors dhe antitussives
në varësi të simptomave të tjera).

Echinococcosis Parandalimi

1) Masa të veçanta veterinare për të parandaluar infestations e kafshëve (qentë dehelmintization, pajtueshmërinë me rregulloret e shëndetit në therrtore).
2) Studimi mbi popullin dekretoi echinococcosis (gjuetarët, mbarështuesve, mbarështuesve, punëtorët thertore, përpunimit të mishit, etj)
3) parandalimi Individuale: kontakt kufi me qentë, të higjienës personale - Larja e duarve, perime kujdesshëm përpunimit, fruta, manaferrat përpara se të hahet, të ujit të pijshëm nga burime të besuara.