Murtaja


Fatkeqësia ("Black Death», Pestis) - është veçanërisht e rrezikshme, të mprehtë, zooantraponoznaya natyrore-celular * infeksion bakterial me shtigjet e shumta të transmetimit, dhe karakterizohet sindromi ethshëm-dehje dhe plagë primare të lëkurës dhe mushkërive.

Një përmbledhje e shkurtër historik, pa ekzagjerim, mund të shtohet për të këtyre karakteristikave prefiksit "më" - më i vjetër, më i rrezikshëm dhe sot e kësaj dite, duke mposhtur të dhënat nga ashpërsia dhe vdekshmërisë së lartë, si dhe në aspektin e ngjitëse (njollat) - në të gjitha këto fusha ka pak tendë të barabartë.


Një tjetër vendasit krejtësisht analfabetë nga brezi në brez përvojë kaluar: paraqitja e rats të vdekur në kasolle, tërë fisi u larguan nga zona, imponuar një tabu dhe nuk vijnë.

Në historinë e botës të regjistruar tri pandemi të mëdha të murtajës:

• Në shekullin e III ishte përshkrimi i parë, territoret e asaj që tani është Libia, Siria, Egjipti.
• pandemik në VI në Perandorinë Romake në fund të mbretërimit të Justinianit - ". Pandemik yustinianskaya" Gjatë kësaj periudhe, në sajë të përvojën e akumuluar, filloi të futur karantinë për 40 ditë për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

• Fundi i shekullit të 19 - pandemia e tretë, më të zakonshme në portet. Gjithashtu ky shekull ishte një pikë kthese, duke e konsideruar këtë periudhë ai u hap plaga patogjen shkencëtar francez në vitin 1894. iyersyniyi.

Për një kohë të gjatë këto pandemi ishin shumë epidemi, të cilat nuk kanë kredi ... Një nga më të madh ishte në Francë në shekullin e 16, ku ai ka jetuar një nga më të njohur psikologji, astrologët dhe mjekët - Nostradamus. Ai me sukses ka luftuar me "vdekje e zezë" me mjekësi bimore, dhe recetë e saj mbijeton sot: tallash selvi ri, iris fiorentin, karafil, aromatik dhe e ëmbël aloe flamuri derevyanystoe - të gjitha këto komponentë rose petals përzier me këtë tableta përzierje bërë "kuq pilula ". Për fat të keq, gruaja e tij dhe fëmijët nga murtaja Nostradamus ruani dështuar ...

Shumë qytete në të cilën vdekja mbretëroi, janë djegur, dhe mjekët lokalë duke u përpjekur për të ndihmuar të infektuar, e vënë plagën veçantë "forca të blinduara": lëkurë mantel veten deri te këmbët, një maskë me një hundë të gjatë - ky seksion hark ishte vendosur barëra të ndryshme dhe inspiratory ajrit të nxehtë shkaktuar avullimit të substancave antiseptik përfshira në bimëve, frymë e ajrit ishte pothuajse sterile. Kjo maskë është e mbrojtur lente kristali, veshët janë mbërthyer rrobat, dhe zgavrën e gojës rubbed hudhër të papërpunuara.

Kostum Anti 

Ajo do të duket se epoka e "antibiotikëve" përgjithmonë të eliminojë rrezikun e murtaja, mendonin kështu për një kohë të shkurtër, derisa shkencëtarët Bacon ishte modeluar gjenetik murtaja mutant - tendosje antibiotik. Gjithashtu, ju nuk mund të ulë vigjilencën dhe që kanë qenë dhe janë qelizat natyrore (territorialisht agresive). Trazira sociale dhe depresioni ekonomik janë faktorë të favorshme në përhapjen e këtij infeksioni.

Agjent shkaktar i murtajës 

Patogjen - Yersinia pestis, duket si coli vezak, g-, dhe mosmarrëveshja ka flagjelat, por trupi formon një kapsulë. Në tipike ushqyese media lejon rritjen:. Agar supë - stalaktite plagën, në mjedise të dendura, 10 orët e para si një "xhama të thyer", pas 18 orësh si një "shami dantella»  40 orë dhe formuan "koloni të rritur"

Agjent shkaktar i murtajës

Ka një numër të karakteristikave strukturore që janë faktorë pjesë Patogjeneza:

• Kapsula - suppresses veprimtarinë e makrofagjeve.
• Sharrat (qime të vogla) - pengojnë fagocitozën dhe të çojë në futjen e patogjen në makrofagët.
• plazmokoahulaza (saktë të njëjtën koagulazë) - çon në plazma koagulimit dhe shkelje të pronave rheologjike e gjakut.
• neyrominidazy - ofron fiksimin aderimin patogjen shkak për lirimin e receptorët e saj në sipërfaqe.
• pN6 specifik antigen - sintetizuar në një temperaturë prej 36 ° C, dhe ka antiahotsitarnoy dhe citotoksik aktivitet.

• Antigjene W dhe V - duke siguruar riprodhim të patogjen në makrofagët.
• Aktiviteti katalazë adenylattsyklazoy kusht - pengon hov oksidativ në makrofagjet, e cila redukton aftësinë e tyre mbrojtëse.
• aminopeptydazy - të sigurojë proteolizisin (copëtim) ​​në sipërfaqen e qelizës, innaktivatsiyu proteina rregullatore dhe faktorët e rritjes.
• Pestitsin - biologjikisht përbërësit aktiv Y.pestis mbyt anëtarët e tjerë të gjini Yersinia (yersynyozov).
• Fybrynolyzyn - siguron ndarjen e një mpiksje gjaku, i cili më tej rrit koagulimit.

• Hyaluronydaza - të sigurojë shkatërrimin e lidhjeve ndërqelizore, më të lehtësuar depërtimit të saj në indet hlublezhaschye.
• purines endogjene (roli i pranisë së tyre nuk është plotësisht e qartë, por prishja ata formojnë urinës, e cila është potencialisht toksike).
• Endotoksina - kompleks lipopolisaharydnyy ka efekt toksik dhe alergjike.
• Rritja e shpejtë në 36,7-37 ° C - këtë funksion, në kombinim me faktorët antifaotsitarnymi (mësipërme) bën rritjen dhe riprodhimin e murtajës patogjen pothuajse besperpyatstvennym.

• Aftësia e sorbyrovat patogjen (mbledhim / mbledhin) Hemin (një derivat i heme - jo-proteina transportuesit e Fe3 + në gjak) - kjo pronë siguron një riprodhim të patogjen në indet.
• Mouse Toksina (toksina = C-vdekjeprurëse) - ka kardiotoksicheskogo (sëmundjet e zemrës), hepatotoxic (dëmtim të mëlçisë) dhe veprim kapilyarotoksicheskim (permeabilitetit vaskular dhe jep arsye trombotsytopatyy). Ky faktor duket transferimin bllokadën e elektroliteve në Mitochondria, në bllokadën e energjisë dmth depo.

Të gjitha (e dëmshme) gjenet kontrolluara patogjene (ka 3) - dhe ata ndikuar Bacon, modeluar plagën antibiotik mutant dhe kështu paralajmërojnë njerëzimin e një kërcënimi të lëvizin në drejtim të përdorimit të papërshtatshëm dhe të pakontrolluar të antibiotikëve.

Rezistenca murtaja patogjen:

• Në pështymë është ruajtur për 10 ditë;
• Në të brendshme, veshje dhe sende të shtëpisë për të mukusit të kontaminuara - javë (90 ditë);
• Uji - 90 ditë
• Në kufomat varrosur - një vit;
• Në hapësirat e hapura të ngrohtë - deri në 2 muaj;

• Plehu dajre (nyjen limfatike zgjeruar) - 40 ditë;
• Në pochve- 7 muaj;
• ngrirjes dhe shpërbërjen dhe të ulët temperaturat - pak efekt në patogjen;

Janë të dëmshme: UFI drejtpërdrejtë dhe disinfectants - duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme, në 60 ° C - vdes brenda 30 minutave në 100 ° C - vdekje të menjëhershme.

Murtaja vlen edhe për infeksionet natyrore fokale, pra janë gjeografikisht të rrezikshme në lidhje me zonat epidemike në Federatën Ruse 12: në Kaukazin Verior, Kabardino-Balkaria, Dagestan, Zabaykayle, Tuva, Altai, Kalmykia, dhe Siberi Rajoni Astrakhan. Vatra natyrore në një shkallë globale ekzistojnë në të gjitha kontinentet, përveç Australi: Azi, Afganistani, Mongolia, Kina, Afrika dhe Amerika e Jugut.

Në fokale e natyrshme (natyrale) fusha, si xhepa të izoluara Synanthropic (antropouricheskie) - Qytetit, port dhe anije.
Ndjeshmëria është e lartë, nuk ka seks dhe mosha kufizime.

Shkaqet e infeksionit nga murtaja

Burimi dhe rezervuari (kujdestari) infeksion - brejtësve, lagomorphs, deve, qentë, macet, njerëz të sëmurë. Transmetimit - pleshti që ruan infektueshmërisë për një vit. Shumohet murtaja mikrob në tubin e tretjes dhe pleshtat në pjesën e përparme të tij formon një "murtajën bllok" - tape e një numri të madh të patogjen. Në një goditje, një rrjedhë e kundërt e gjakut në këtë pjesë të tape larë bakteret - kështu që nuk ka infeksion. 

Mënyrat e infektimit:

• transmetueshme (përmes kafshon pleshti);
• Kontaktoni - përmes thyer lëkurës dhe mukozës kur hequr lëkurat e kafshëve të infektuara në thertore dhe përpunimin e trupave dhe në kontakt me lëngjet e trupit të personit të sëmurë;
• ose ujë - përmes objekteve të përditshme të kontaminuara me lëngjet biologjike të kafshëve të infektuara / person;
• pikat ajrore (nëpërmjet ajrit nga një pacient me formë pneumonic plagë);
• ushqimore - duke ngrënë ushqim të kontaminuar.

Simptomet e derra  

Periudha e inkubacionit është nga momenti i depërtimit të patogjen të manifestimit të parë klinik, kur shpërtheu fatkeqësia kjo periudhë mund të zgjasë nga disa orë deri në 12 ditë. Patogjen gjithnjë depërtojnë në lëkurë prekur ose mukoze tretjes / traktovzahvatyvaetsya frymëmarrjes makrofagjet indeve, dhe një pjesë e patogjen mbetet në portën e hyrjes, dhe disa makrofagjet transferuar në (të afërta) nyjet limfatike regjionale. Por ndërsa agjenti dominon fagocitozën dhe pengon veprimin e tij, trupi nuk ka përcaktuar patogjen si një objekt të huaj. Por Fagocitoza inhibited nuk është fundi, i patogjeneve janë vrarë pas vdekjes së një toksinës alokimit dhe për të arritur përqendrimi i saj pragu fillojnë manifestimet klinike.

Klinike periudha manifestime fillon gjithmonë akute, papritmas, simptomat e para të dehjes, si dridhura, temperaturë të lartë 39 ° C është mbajtur për 10 ditë dhe / ose vdekje, dobësi të rënda, dhimbje të trupit, etje, vjellje, rvotalitso bëhet cyanotic, me qarqeve të errëta nën sytë - ". maskë derrit" këto ndryshime kundër sfondit të shprehur vuajtjeve dhe tmerrit të quajtur Gjuha e veshura me një trashë, të bardhë veshja - ". Shkumës atë" Nuk është një simptoma standarde pathogenetic (p.sh. nëpërmjet një mekanizmi të veçantë të patogjene formuar 4 manifestimeve standarde të simptomave në shkallë të ndryshme):

• Në vend të portës së hyrjes formuar njësia themelore që mund të pereterpevat shkrirjen dhe të ndaluar në një prej tyre Spot - papaula - fshikëza.
• Rritja e nyjet limfatike rajonale (duke formuar një "dajre murtaja") për një madhësi të konsiderueshme (≈yabloko) nga shumëfishimi i patogjen në të dhe formimin e reaksionit inflamator dhe edematous. Por shpesh ndodh që procesi është në mënyrë rrufe të shpejtë se vdekja ndodh para plagën e timpanit.
• ITSH (shoku infektive-toksike) është shkaktuar nga degranulimin e neutrofilet (NF) dhe vdekjes së patogjen me lirimin e endotoksine. Ajo karakterizohet nga një shkallë të caktuar të manifestimit dhe kriteret kryesore diagnostikuese janë: ndryshimet në sistemin nervor (gjendja e mendjes) + ↑ ose ↓ t ° + trupi hemorragjike skuqje (skuqje në pikën orofaringut) + + gjakderdhje në çrregullime të mukozës e qarkullimit periferik (të ftohtë, i zbehtë ose gjymtyrë blu , trekëndëshi nasolabial, fytyrë) + ndryshimet në normë zemrës dhe presionit te gjakut (↓) + ndryshim në presion intracranial (↓) + formimit të dështimit të veshkave, shfaqet në formën e reduktuar urinës ditore KSHCHS ndryshimit të prodhimit + (e statusit acid-bazë) drejt acidozës

• KSD (koagulimit intravaskular të diseminuar) - një situatë shumë të vështirë, bazuar në përçarje e koagulimit dhe sistemi anticoagulation. DIC ndodh paralelisht me zhvillimin e ITSH dhe maj manifestuar ↓ +  ↑ + ↓ koagulimit reduktimin shkallën kohore + bandë prokoahulyatsionnyh test pozitiv.

Format klinike të sëmundjes:

• lokalizuara (lëkurë, bubonike);
• përgjithësuar (pulmonare, septike).

Format e sëmundjeve të listuara në mënyrë në të cilën sëmundja mund të zhvillohet në mungesë të trajtimit.

Forma e lëkurës: Në vend të portës së hyrjes ndryshimet e indeve të ndodhë (një nga 4 simptomat standarde), ose në raste të rënda mund të zhvillohet fliktena rrufe (flluskë) të mbushur me përmbajtje të lëngshëm-hemorragjike rrethuar zonë infiltrative e hyperemia dhe edemë. Prekje është formimi i dhimbshëm, por në të hapjes formuar ulçerë me një nekrozë zezë (kore) në fund - ". Black Death" nga këtu emrit Kjo ulçerë shëron shumë ngadalë dhe gjithmonë lë plagët pas shërimit dhe, për shkak të shërimit të ngadaltë, infeksion shpesh formuar bakterial sekondar.

Forma bubonike"Dajre Murtaja" - është zgjeruar nyjen limfatike ose një ose disa prej tyre. Rritja mund të jetë madhësia e një arre - për mollë, lëkurë me shkëlqim dhe të kuqe me nuancë cyanotic, cilësi të dendur, prekje e dhimbshme në indet përreth nuk janë të ngjitur, me anë të kufizimeve strikte peryadenyta lidhur (inflamacion i indeve okololimfaticheskih) na Dita 4 dajre zbutur dhe ka luhatje (ndjenjë e eksitim ose luhatjet kur pergjuar) në ditën e 10 zbuloi se fireplace limfatik dhe gyp është formuar e shprehjes. Ky formular mund të çojë në komplikacione të mesme septike bakteriale, dhe të dëmtojnë komplikimet septike (dmth Bakteremia fatkeqësia) nga hyrja patogjen murtaja në çdo organeve dhe indeve.

Forma septike: Karakterizohet nga zhvillimi i shpejtë i të tjerëve dhe DIC, në plan të parë hemoragji të shumta në lëkurë dhe mukozës, gjakderdhjes hapur në organet e brendshme. Kjo formë është primare - kur goditet nga një dozë masive të patogjen, dhe të mesëm - me komplikime sekondare bakteriale.

Forma pulmonare më të rrezikshme në drejtim epidemiologjike. Getting akute si në ndonjë formë tjetër, në 4 simptomat standarde klinike dhe në favor të bashkimit simptomat e para pan mushkërive (për shkak të shkrirjes muret e mushkëror): ka një kollë e thatë që 1-2 ditë është produktive - shkumëzuar pështymë parë , i tejdukshëm, prozranaya dhe qëndrueshmëri si uji dhe pastaj të bëhet e pastër të përgjakshme, me vozbuditeya panumërta. Kjo formë, si edhe septik, mund të jetë një primar - në aerogenic infektuar dhe sekondare - komplikimeve të tjera të formave të mësipërme.

Diagnoza e murtajës

1. Analiza e të dhënave klinike dhe epidemiologjike, përveç manifestimeve standarde klinike shqyrtuar vendbanimin ose në këtë moment dhe ky vend ka fokusin natyrore.
2. Kriteret laboratorike:
- UÇK-ja: LC ↑ dhe neutrofile zhvendoset formulë në të majtë (dmth ↑ P / I, C / I, etj), ↑ ESR; Rritja e neutrofile llogariten për fazën e kompensimit, depo herë të varfëruar, neutrofile ↓ (neutropenia).
- KSHCHS vlerësojë opsionet: bazat numër bikarbonat tampon O₂ dhe kapaciteti oksigjenit të gjakut, etj

- OAM: proteinuria, hematuria, bacteriuria - e gjithë kjo do të tregojë vetëm një reagim kompensues dhe shkallën e ndotjes.
- X-ray diagnostifikimi: nyjet ↓ medyastenalnoy limfatike, pneumoni fokale / lobulyarnaya / psevdolabulyarnaya, RDS (sindromi ankthit respirator).
- Birë mesit me simptoma meningeal (qafë të fortë, kerynhy pozitiv simtopmy dhe Brudzinskogo), të cilat tregojnë: pleocytosis 3-ёhznachnyy neutrophilic + ↑ [proteinave] + ↓ [hlyu].
- Studim i larmë dajre / ulcerat / smerald / pështymë / nazofaringeale shtupë / gjakut / urina / feces / cerebrospinal lëngun - dmth, ku simptomat dominojnë, dhe për të dërguar material biologjik për kërkimin bakteriologjik dhe bakteriskopicheskie - rezultat paraprak pas një ore, dhe i fundit me anë të 12 orë (pamjen e murtaja stalaktit - kjo e bën diagnozën e padiskutueshme).

- RPGA (reagimi pasiv hemagglutination), RIF, ELISA, Phragmites

Agjent shkaktar i murtajës (mikroskopi elektronike)

Nëse dyshoni se një plagë teste laboratorike të kryera në kostume murtaja në kushte laboratorike të specializuara, duke përdorur një caktuar dhe biksiv posaçërisht enët, si dhe praninë e detyrueshme të dezinfektues.

Trajtimi i derrave

Mjekimi është e kombinuar me regjim shtrati dhe duke mos kursyer dietë (Tabela A).

1. Trajtimi Etiotropic (drejtuar kundër patogjen) - kjo fazë duhet të fillojë vetëm nëse një plagë të dyshuar pa pritur për konfirmim bakteriologjike. Në një formë e përdorur kombinime të ndryshme të drogës, të alternuara me njëra-tjetrën, kombinimi më i suksesshëm në këtë rast:

- Tsiftriakson ose Ciprofloxacin + stretomocinë ose gentamicin ose rifampicin
- Rifampicin Streptomicina +

2. Trajtimi patogjene: luftën kundër acidosis, dështimi kardiovaskulare dhe respiratore, ITSH dhe DIC. Ky trajtim është administruar zgjidhje koloidal (reopolyglukine, plazma) dhe crystalloid (10% glukozë)
3. Terapia Simptomatik si manifestim i simptomave të caktuara dominuese.

Komplikimet murtaja

Zhvillimi fazat ITSH dhe ICE pakthyeshme, dekompensimi e organeve dhe sistemeve, komplikime sekondare bakteriale, vdekjen.

Parandalimi i murtajës

Jo-specifike: qendrat e mbikqyrjes natyrore; ulja e brejtësit disinfestation të sjelljes; mbikëqyrja e vazhdueshme e popullsisë, janë në rrezik; përgatitja e institucioneve mjekësore dhe personelit mjekësor për të punuar me pacientët me sëmundje epidemike; parandaluar importimin nga vendet e tjera.
Specifike: imunizimi vjetor jetojnë anti-murtaja njerëzit vaksinë që jetojnë në zonat e rrezikut ose të udhëtojnë atje; Njerëzit në kontakt me pacientët me sëmundje epidemike, ato gjëra që ishin vrarë kafshët transmetimin temën urgjente e barnave të njëjta antibiotik, dhe trajtimin.  

Besohet se sistemi imunitar i fortë dhe jeta Postinfectious, por nuk janë raportuar raste të ri-infektimit.

* Menaxhimi kombëtar i sëmundjeve infektive, murtaja referohen zoonozave, pra ata që nuk mund të përhapet nga personi në person. Por mund të konsiderohet e vlefshme, duke kujtuar epideminë e historisë evropiane të shekullit 14, kur dyvjeçarin 1346-1351, me 100 milion njerëz kanë vetëm 70mln - nuk mendoj se kjo karakteristikë është e përshtatshme, duke marrë parasysh "zoonozat" referuar vetëm sëmundjet që kalojnë nga kafshët kafshët dhe njeriu është "fund infektive vdekur", dmth pa mundësinë e infektimit të njerëzve të tjerë, dhe "zooantraponoz" - nënkupton infeksion, jo vetëm në mes të kafshëve, por edhe në mes të njerëzve.