Enterobiasis krimb zorrësh


Ostrytsya (Enterobius vermicularis) -mayzhe worms transparente të bardhë, 0,5-1 cm në madhësi ("krimb i vogël si fije"), me fund vuri (kështu emrin "krimb zorrësh") ndikon në të gjitha pjesët e zorrëve, por zakonisht të trasha. Sëmundja i përket një grupi Nematozov, e cila përfshin të gjitha nematodat që shkaktojnë infeksionin. Sinonim me hostrytsyamy sëmundjes - Enterobiasis (nga emri latin i nematod).

Cikli i jetës së parazitit është më pak se 2 muaj dhe rastet e regjistruara në praktikën e shërimit pa trajtim, me përjashtim të vetë-infeksionit. Në qoftë se kjo është vetë-infeksion - sëmundja mund të marrë disa vjet dhe të çojë në komplikacione të rënda. Periudha e inkubacionit (mungesa e manifestimeve klinike nga momenti i infeksionit) -15 ditë. Burimi është një njeri i sëmurë i cili infekton veten dhe të tjerët. Rruga e transmetimit - fekal-orale. Pas një kruarje të fortë në fushën perianal shpesh neglizhohet duart larë dhe nën thonj dhe mbetet vezë krimb zorrësh e cila më pas bien mbi ushqimit dhe sendeve shtëpiake.


Ostritsa

Shkaqet e infeksionit krimb zorrësh:

shkelje të regjimit sanitare, dezinfektim dhe trajtimin e higjienës personale (sidomos zakonin e marrjes së një dorë në gojë - ajo ofron vetë-infeksion dhe natyrisht të zgjatur të sëmundjes).

Simptomet e pinworms:

Nata kryesore proyavleniementerobioza është kruarje në rajonin anal, dhe kjo është për shkak të shfaqë jetën femër - ata zvarritje jashtë natën në zonën peryanalnuyu dhe rri aty vezët (secila Femra lëshon 5-15 vezë mijë), dhe pastaj vdesin. Meshkujt vdesin menjëherë pas konceptimit. Vezë shtyra nuk mund të zbulohet me sy të lirë dhe mund të jetë në mjedis për 3 javë, ndërsa në sendeve shtëpiake dhe prezantimin rrezikun e infektimit të të tjerëve, të panevojshme invazive (në gjendje të depërtojnë në zorrë dhe maturimin) ata janë 5 orë nga koha e lindjes.

Simptomat pesimist:dhimbje barku, fryrje, vjellje, oreks abuzimi. Gjithashtu, ju mund të përjetojnë jostabilitet nga Sistemi nervor (Netë pa gjumë janë ndjerë) dhe nervozizëm qartë. Inflamacion sistemin riprodhues të femrës (Sepse Pinworms mund shpesh të na zvarrisë në rajonin e perineum femra dhe për të shkuar në, duke shkaktuar simptoma). Por priznakiotnositelno paqëndrueshme (përveç pruritit në rajon peranalnoy), TK do të varet nga karakteristikat individuale të secilit prej sistemit imunitar në përgjigje të reagimeve toksike dhe alergjike dhe nematod mekanike.

Ostritsa mund të shkaktojnë kollitje, si ndodh që rënia e tyre larvat në traktin e poshtëm respirator.

Pinworms Diagnoza:

Gjaku i përgjithshëm (UÇK) - në rritje E (Eozinofilet) - në një reaksion alergjik ndaj futjes së krimb zorrësh. Foto gjakut mund të tregojë inflamacion, por ajo do të flasim vetëm për rrjedhën e komplikuar e traktit gastrointestinal.

Metoda kryesore e diagnozës është scraping perianale mikroskopi (Kjo është bërë në mëngjes ose në mbrëmje, për të podmyvaniya në intervale prej 3 ditë), i njëjti studim përsëritet pas 3 javë për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit. Aplikimi Hulumtimi koprolohicheskoho, por shanset e zbulimin krimb zorrësh do të minimizohet, duke pasur parasysh se ata janë në gjendje të paqëndrueshme vetëm në kohën e depozitimit të vezëve, përndryshe ata nuk mund edhe të zbulojë.

Shirit metodë praktikuar edhe - përdorni kasetë plastike në rajon peryanalnuyu, atëherë rezultatet shqyrtohen nën mikroskop direkt në kasetë.

Enterobiasis Mjekimi:

Trajtimi për drogë Antiparasitic për fëmijët më të vjetër dhe të rriturit është trajtim pothuajse identike, por që është një kontigjent i veçantë për të cilin sasi të kufizuar të drogës - gratë shtatzëna dhe fëmijët janë të ushqehen me gji. Për gratë shtatzëna dhe foshnjat ushqehen me gji përdorur drogë piperazinë, naftamon, pirvinium pamoate, pelini lule tsytvarnoho. Për të gjithë të tjerët të përdorin medikamente standarde: piperazinë, naftamon, vermoks (mebendazole) vankvin, adipant. Por ata kanë nevojë për të pirë konsideruar anamnezën (mungesën e patologjive të caktuara të organeve dhe sistemeve), sepse droga janë contra-indikacione. Më të përshtatshëm për t'u përdorur Vermoks (mund fëmijëve gjatë vitit) 1 tabletë 1 kohë pasi të hahet, duke përsëritur pas 4 javësh.

Fëmija i pinworms duhet të trajtohen vetëm nëse sondazhi tregoi se parazitëve të vërtetë janë. Ju nuk mund të japin agjentët anthelmintic fëmijës bazuar vetëm në simptomat. Pas të gjitha drogat protyhlystni në një mënyrë ose në një tjetër toksike.

Në ditën e fillimit të trajtimit, sidomos për fëmijët, është e këshillueshme që të përdorni një shtupë pambuku (vanilje ngjyhet) në zonën anal për të ulur kruhet; Ju gjithashtu mund të anestezin pomadë.

Mjetet juridike popullore trajtim që mund të përjashtohet në qoftë se traktit organike porazheniyazheludlchno (përndryshe kjo mund të çojë në ulcerat rrugëdalje), Metoda bazë - është hudhër. Është e këshillueshme që të përdorni një ushqime dietë drithëra të pasura me fibra për të rivendosur lëvizshmëri zorrëve. Aplikimi bifidum / ose Lactobacillus drogës Linex (në bifidum saj përbërjen dhe lactobacillus janë më të mbrojtur nga mjedisi acid të stomakut). Terapi kullimit në një mjedis spastrimit enemas me zierje e kamomil.

Komplikimet Enterobiasis:

Tyazhestsimptomov dhe komplikimet e mundshme do të varet nga numri i personave të infektuar me krimba nga vendi i tyre i ngjitjes në zorrët dhe reagimit të trupit (të simptomeve hypertensive tipit përgjigje janë më të theksuara). Ndërlikimet më të shpeshta përfshijnë: storonyzheludka dhe kyshechnyka- me apendiksit, dysbiosis. Në pjesën e sistemin riprodhues të femrës - vaginitis, endometritis, salpingjitit.

Parandalimi krimb zorrësh infeksionit:

përputhja me standardet e higjienës (veçanërisht të kujdesshëm rroba hekuri prohlazhyvanye). Përdorimi periodik si dezinfektues në kvartire5% zgjidhjen e acidit fenik ose 10% zgjidhjen e Lysol. Dhe në kohën e përgatitjes së trajtimit Antiparasitic duhet të marrin të gjithë ata që ishin me të pacientit nga afër dhe e përdorur sende shtëpiake.

Konsultimi mbi pinworms temë dhe enterobiosis:

Pyetje: Sa kohë për të trajtuar enterobiosis?
Përgjigje: dlitelnostlecheniya do të varet nga gjendja në kohën e trajtimit te mjeku, dhe ka si rezultat i zgjedhjes së drogës (1-5 ditë, të përsëritur procedurën pas 3-4 javë).

Pyetje: formuar imunitet ndaj pinworms?
Përgjigje: Kjo pyetje është mjaft diskutabelen dhe është ende në projekt, por tani për tani, të prirur për përgjigje negative, pasi që infeksioni të përsëritur krimb zorrësh shpesh ndodhin.